Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

J.Mayen

Rozhodně jedna z Cameronových nejlepších věcí. Na tenhle film se můžu dívat zkrátka pořád. Nikdy mě neomrzí. Na rok 1989, když se u nás dívalo na nemocnici na kraji města, a James Cameron natáčel tyhle pecky. Nebe a dudy ()

fimler

Na to jak mě film (ne)bavil možná trochu nadhodnocuji, protože pro mě filmu chyběl pořádný děj a spád, tím pádem často docházelo k dosti zdlouhavým chvílím a film se dost vleknul. Asi nejslabší Cameronův snímek, co jsem zatím viděl. ()

Derseus

Není to na takové úrovni, jako jiné filmy od  Camerona (Avatar (2009),Titanic (1997)) i tak to beru jako nadprůměr a být o pár let starší/ koukat na to před 20 lety, tak hodnotím určitě vyšším počtem hvězd. Vyzdvihnout musím hudbu od Alan Silvestri který provádí svou práci na té nejvyšší úrovni už přes 30 let a dát mu na starosti soundtracks k filmu je prakticky sázka na jistotu. Lepší 3/5. ()

Madax

Nejlepší film o setkání lidí s přátelskými mimozemšťany, rozhodně mnohem lepší než Spielbergovy sentimentální úlety Blízká setkání a E.T. ()

mouzi

film meho detstvi, u ktereho jsem byl naprosto vtazen do deje a za cely film jsem mrkl snad jen trikrat, aby mi nic neuteklo :) naprosta dokonalost, nadhera, harmonie, atmosfera.. jedina vyhrada je jen k tomu zaveru, ktery je tak nejak useknut bez nejakeho zaobleneho konce, ale to nevadi, na 20 let stary film je to porad spicka a radi se mezi filmove skvosty, 5* ()

l.bejk

Hodně povedený film vynikajícího Camerona s hlubin oceánu,kde se náhle jejich ponorka srazí s neznámím tělesem a zůstane na dně,dostanou se s ponorky živý?A co bylo to neznámé těleso? ()

cici24

Hezky natočený, ale nepříliš poutavý příběh nám nabízí Cameron v Propasti. Děj je místy nudný a nezapojí diváka do děje..... ()

Sentinel

Další důkaz, že James Cameron je skutečně Pan Režisér. Z celkem tuctového námětu vyždímal opravdu hodně, myslím že točit to průměrný režisér, tak by Propast skončila na dně béčko/céčkové hlubiny. ()

vofo

Cameronovo oblíbené prostředí je tu vyobrazeno s obrovskou láskou a je to na tom vidět. Každá sekunda filmu je perfektně promyšlená. Tenhle film mě nikdy nezklamal. ()

veverysiak

Keďže je to Cameron, nemôže ísť o nepovšimnuteľný film, možno pri ňom sa zamiloval do morských hĺbok, čo potom zúročil pri bádaní o skutočnom Titanicu, a je vidieť, že táto dimenzia ho chytila úplne, naplo a na správnom mieste, scény pod hladinou a s vodou sú vynikajúce, v tomto prípade dokážem odpustiť nejaké tie nelogické blbôstky, akurát to preexponované zobrazenie vedúceho vojenskej úderky mi rušilo celkový pozitívny dojem, takže 90%. ()

Skretule

Jen nechápu proč J. Cameron natočil Avatara, když byl v podstatě stejný film s podobnou zápletkou i nápadem natočen již před 20lety. ()

miza

Je jen dobře,že se tento krásný film objevuje na obrazovkách.Je to jedna stránka v knize sci-fi filmů.A tato stránka je kvalitní a jedna z nejlepšich. ()

JohnTheOne

No já nevim, no. Cameron to má pod vodou rád a taky to pod vodou umí, to je pravda, ale tady to s tím Hollywoodským happyendem trochu přehnal. Občas čeho je moc, toho je příliš. Za pozornost stojí ale scéna, kdy oživují šéfovu manželku. Dávat elektrošoky na mokré tělo... Nevím nevím. :D ()

maniak.sused

Tento film som videl v detstve a odvtedy druhýkrát iba včera. A musím naozaj uznať, že hoci nejde o taký ,hit" ako Votrelci či Terminátor, určite ide o jedno z vrcholných Cameronových diel. Na tomto režisérovi sa mi páči jedna vec. Pri ňom máte istotu, že vo veľkovýpravnosti a trikovosti nikdy nestúpi vedľa a že tieto zložky jeho filmy nikdy nepokazia. Aj v Priepasti sa ukázal ako absolútny perfekcionista a majster spomínaného oboru. Cameron je svetlým zjavom aj v tom, že sa mu väčšinou darí namiešať do jedného koktejlu zároveň bombastickosť a akčnosť a zároveň napätie (zatiaľ čo pri mnohých filmoch iných režisérov sa tieto dve zložky často vylučujú). Vďaka týmto svojím prednostiam zvláda v Priepasti tak úvodné ,,Dobrodružstvá Poseidona", ako neskôr aj linku vystavanú okolo (de facto béčkového) nápadu šialenca s atómovkou, a na záver aj ,,Blízke stretnutia tretieho druhu". Aj keď je Priepasť nie len v rámci žánrov ale aj v rámci jednotlivých motívov pomerne pestrým mixom, ako celok je film naozaj pôsobivým dielom, ktoré vôbec nestarne. Veľmi silné štyri. PS: Dnešní blockbusteroví režiséri sa môžu od Camerona len učiť, že aj sentiment a melancholickejšie scény nemusia vo filme pôsobiť vždy pateticky a rušivo. ()