Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

lucky.loo

Asi jsem udělal chybu, že jsem shlédnul verzi uncut, která je delší téměř hodinu. Takže ani poslední hodina ve slušném tempu už to úplně nezachránila. Jinak mě to nedokázalo celé správně chytit. Téma že mimozemská civilizace nás chce uchránit před námi samými už tady od 89 bylo mockrát, takže z mé strany pozdě shlédnuté :) . Jinak hezká pohádka s happy endem. Hodnocení: 70% ()

B_Dup

Skvěle ztvárněné podmořské prostředí, zajímavý námět a vygradované napětí v hlavní fázi příběhu. U tohoto filmu se divák téměř nenudí. Tenká hranice mezi pohádkou a temným sci-fi tu zde není na škodu. Naopak... ()

AlexUnited

Vedel som vopred, že toto dielo sa mi jednoducho musí páčiť a tak tomu aj bolo. Dôkladná a prepracovaná réžia, kvalitná vizuálna stránka, atmosféra, zaujímavý príbeh a zápletka. Nanešťastie pre mňa, Cameron sa rozhodol popri dobrom sci-fi naservírovať divákom aj zopár porcií citových a emocionálnych vydieračiek, klišé v podobe vyvíjajúceho sa vzťahu hlavných postáv od nenávisti až k znovuobjavenej láske aby to celé zakončil nejakých rozprávkovým happy-endom. Všetky tieto negatívne aspekty boli ale v akceptovateľnej rovine, preto jasne víťazí pozitívny dojem. Videl som síce kratšiu verziu, ale v prípade ak zhliadnem aj režisérsku special edition (ktorá údajne vylepšuje a výrazne pozmieňa celkové vyznenie príbehu), veľmi pochybujem, či by som moje hodnotenie mohol ešte zvýšiť. ()

Guran

James Cameron a jeho filmy patří mezi obrovskou kvalitu. Propast je další jeho suprový film. Dokonalý filmař jako on má úspěch v kapse! Příběh, efekty, herci, to vše tady funguje a bezpochyby je tohle jeden z nejleších sci-fi filmů 80tých let! ()

Stejšn

Ne, ne a prostě ne. Na první, páté ani desáté shlédnutí mě tenhle film nebere. Řadí se po bok takových snímků, jako Blízká setkání třetího druhu nebo Star Trek - the movie, které bych mohl shrnout větou: "hlavní postavy s rozšířenými zorničkami a přiblblým úsměvek koukají to obrovské barevné hudby". Jakkoli zručně řemeslně udělaná, Propast mi prostě pod kůži nezalezla. Nutno přiznat, že special edition jsem neviděl. ()

vitac.

Slabší z Cameronů... Což o to, řemeslně a designově je to jako vždy krása, Silvestriho hudba hezká (a často je slyšet, že hudební doprovod pro Predator psal nedlouho předtím:)), jenže ten příběh... a ta délka (přestože jsem viděl "jen" theatrical cut). Já jsem se zkrátka čas od času nudil. ()

fordhont

Zajímavý film z prostředí hlubiny. Takové vesmírné drama ve vodě. Kdyby byl konec filmu asi o 10 minut dřív, bylo by to mnohem "epičtější". A director´s cut celému ději dává mnohem větší hloubku (a nemyslím tím doslova) a poněkud jiný význam. ()

curfew77

Je nesmírně zvláštní dostat se k vpravdě klasickému filmu až skoro třicet let po jeho uvedení. U PROPASTI se mi to nějakým řízením osudu stalo a musím přiznat, že to byl nezvyklý zážitek. Samozřejmě že triky za tu dobu přeci jen zastaraly a výčet (z dnešního pohledu brutálních) klišé by byl hodně dlouhý, to ale nic nemění na tom, že tenhle žánrový mix je i v roce 2016 víc než koukatelný - a ve své době to tedy musela být naprostá pecka. Viděno ve "Special Edition" verzi a až na pár lehoučce nezáživných momentů a scénáristických otazníků typu "rivalové do sebe cíleně narážejí v miniponorkách dva kilometry pod hladinou oceánu" je to i po těch letech jízda. Pro mě druhý nejlepší Cameron, hned po ALIENS. 95 %. PS: Je docela dobře možné, že THE ABYSS pro mě nakonec bude paradoxně nejlepším filmem viděným v roce 2016... :) ()

mrclTV

The Abyss je zaujímavý počin. Technicky aj dnes na vynikajúcej úrovni (efekty, triky a vlastne celkové vizuálne prevedenie sú výborné), príbehovo taktiež atraktívne. Vojak psychopat, napätá atmosféra v nehostinnom prostredí, hrozba otvoreného konfliktu mocností a tajné "veci" na dne hlbokej priepasti. Ale bohužiaľ i keď je to dobrý film, mňa jednoducho nezaujal. Má správny mix, ale pre mňa nie je namiešaný. Soráč James Cameron, niekedy nabudúce ti to u mňa výjde. Nemám veľmi rád keď sa zo solídne naštartovaného filmu vykľuje moralistický koniec s poučovaním o detinskosti a podobnými prázdnymi gestami.... ()

knihovna

Můžeme si o Cameronovi myslet ledacos, ale filmy točit umí. Viděl jsem to několikrát a pořád mě to baví. Navíc tady hraje krásná Mary Elizabeth, které to opravdu sekne a je k sežrání. ()

PlayEasy

James Cameron jede podruhé do hlubiny. Divíme se, že to zkoušel po minulém propadáku. Ale zkusil to... A tím nám ukázal naprosto dokonalý snímek. Vizuální stránka tohoto filmu je dokonalá, Ed Harris v hlavní roli taktéž a typická Silvestriho Sci-Fi hudba to jenom podtrhnula. Vynikající režie a scénář a kamera a... prostě všechno :-) 95% ()

I.T.I.S

Cameronova genialita je tady jasně viditelná. Výborně zahrané a zrežírované, tam kde by jiní skončili Cameron jde dál a nebojí se. ()

horor2

Velkolepé, dobrodružné s dojemným koncem :-) Ed Harris mi byl hodně sympatický. Napětím se tady nešetří. Viděny obě verze - doporučuji tu prodlouženou. ()

Pitryx

Tak po spoustě let jsem si dal opáčko, tentokrát s prodlouženou verzí a mám z ní hodně rozpačité pocity. To, co jsem pochopil normálně, mi nyní bylo dáváno po lopatě. Ale budiž. Takže strhávám jen 5 % plus 5 % za dvě zbytečné scény. Ta jedna je zbytečně zdlouhavé oživování Lin a jako druhá ta její zbytečná ufňukanost na konci. Ale pořád je to super film. **** A PŮL ()

PlysovyMacko

Zápletka s ponorku a bombou nie je márna, ale všetko prebijaju mimozemšťania resp. podmorské bytosti žijúce na dne priepasti. Potápačské scény sú neprehľadné a ta najlepšia časť filmu je posledných desať minút - úplná topka. Ešte scéna s oživovanim je silná. ()

O.D.

Neprávem možná trošku nedoceněný film. Director' s cut za mě naprostá pecka, bez které ten film není úplný !!! ()

RafaKrakal

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Jamese Camerona. Můj oblíbenec Michael Biehn se ukazuje v životní formě, zdatně mu sekunduje Ed Harris, to vše na pozadí skvěle vyobrazeného podvodního světa, který je každou další minutou "prošpikovanější" stísněnou atmosférou a pocitem neblahé neodvratitelnosti. ()

marek29

Neměl jsem na film klid. Potenciál tu je, ale já ho nevyčerpal. Nicméně nevěřím ve větší úspěch, než 4* i při plné pozornosti z důvodu přítomnosti mimozemské civilizace. Nebo jak tu růžovou pod hladinou chcete nazvat. ()