Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

kobejn

Blízká setkání s podvodní odyseou. Cameron fakt věří, že lidstvo dostane rozum. To se ale mejlí. Ale za ten výraz nadějě zvedám na čtyři. ()

aluna

Camerona evidentně fascinujou věci, který fascinujou a děsej i mě - vesmír, mimozemšťani, technika a podmořský hlubiny, který pro mě, i bez UFO v nich, jsou děsivou a neprobádanou oblastí plnou roztodivnejch tvorů. Jenže tohle se moc nepovedlo, film je příšerně dlouhej (S.E), takže jsem se nudě neubránila, k tomu nelogičnosti v ději, momenty plný klišé a sladkejch řečiček, při souboji dvou ponorek jsem měla pocit, že si hraju se sadou Aquanautus od Lega, co mám doma (ne, že by to bylo špatně udělaný, však ono i to lego bylo moc pěkný), atmosféra nikde (nebo na mě nefungovala)...aspoň, že v Avatarovi zúročil ty svítící a blikající barvičky, co tady nakousl. A to ponaučení, no....mám ho v jeho filmech ráda, ale tady neponechal v náznacích vůbec nic a všechno nám to pěkně přetlumočil...a závěr, jak z alternativního konce Armageddonu, v kterým všechno dopadlo dobře...nee. ()

MissJ

Můj kritický úsudek je opět mimo provoz, takže s klidem Propasti vlepím i tu pátou hvězdičku. Pro mě nejlepší Cameronův film, u kterého dokážu skousnout i jeho slabší momenty. Herecké obsazení se mimořádně povedlo. Silvestriho hudba je taky jedním z důvodů, proč se do Propasti ráda vrátím. ()

PKD

V rámci Cameronovy tvorby jde o známý př. nicmoc úspěchu a já se nedivím. Nikoli kvalitativního, byť tento počin smrdí Spielbergem. Můj jmenovec Biehn s knírkem (to je fakt úlet) je totál magor, ale já ho mám raději kladného. Ed Harris je jako vždy, obsazen bezchybně a parádně ho doplňuje zajímavá kráska(?) z následného Robina Hooda s Kevinem Kostějem. Hudba se panu Predátorovi pardon Silvestrimu povedla a dokonce mi nevadí ten šíleně slzopudný main theme. Psychedelicky vytunění ufouni a jejich technologie (že by inspiračka Tronem?) vypadají v temných hlubinách famózně, ale mě stejně vždy nejvíce dostane vodní had/sonda/chapadlo, které se až moc zajímá o atomové hlavice. A ano, opravdu nezávidím žádnému z herců (což se týká i jiných jeho filmů) , kteří si zde museli projíti vodním očistcem, páč ta voda, určitě neměla 22 stupňů. Brrr. Já jako klaustrofobik a člověk, který má největší hrůzu ze smrti v temné vodě, jsem rád, že to sleduji v pohodlí svého brlohu. Jen mi nějak nesedí, že by se v hloubce několika km mechanické mašinky smrskly na padrť a člověk by byl ok. :-/ Ten Budův sestup do Abyssu je něco, co se psychologickoemocionálně a atmosférou hustou jak kvalitní bramboračka (či houbovka) v klidu vyrovná celým Aliens dohromady. Nebo T1. Ty 4 to má už dávno...tak-tak. Páč z 50% mám silné podezření, že to produkoval E.T. okatý mimožemšťan. Ten otřesně cukrkandlový závěr působí jako AntiCameron, či co. Pokud by to totiž natočil někdo jiný, tak by to byla totální hippiesácká agitka, nebo tak nějak. Já bych samoz. zvolil jiný závěr, ale ten by se amíkům moc nelíbíl. A nejen jim. Special quest star...potkan/krysa. P.s. určitě doporučuji d.c. ()

Macejko

Je mi to veľmi ľúto, ale Priepasti dávam iba tri hviezdičky. A to preto, že je to príšerne nevyvážený film. Prvé dve tretiny filmu som sa bohapusto nudil (ale naozaj príšerne) a uvažoval som, že film vypnem. Chvalabohu som to vydržal a odmenou mi bola úžasná posledná tretina, ktorá prakticky nemá jedinú pasáž, ktorá by nevyrážala dych (scéna oživovania je jednoducho geniálna). Presne to bol ten starý dobrý Cameron, ktorého som márne hľadal v prvých dvoch tretinách. Škoda, že nastúpil tak neskoro. ()

zipper111

Viděl jsem DIrector's cut, kratší verzi neznám, ale je to fakt síla. Týpkové se celej film potápěj pod vodou, občas u toho někdo někomu upustí na nohu klíč šestnáctku nebo si jen tak zařve, aby ho potom po dvaceti minutách uslzený Ed Harris ránami pěstí a pořádným profackováním vzkřísil. No, takhle to možná zní dost ujetě, ale je to výborná scifi se skvělými efekty, které ani v dnešní době nevypadají moc zastarale, jen poslední asi půl hodinu filmu bych vystřihl, utnul, prostě poselství od mimozemšťanů si mohli odpustit. The Abyss by měl být opředen větším tajemstvím, rozhodně by podle mě prospělo, kdyby se divák nikdy nedověděl, co to bylo zač. Jen by viděl sestupujícího Buda do nafialověle ozářené hlubiny a konec, domysli se sám diváku.... ale co, Cameron je prostě klasik :) Lepší 4* ()

kaylin

Kdyby Cameron nebyl takový megaloman a nebylo to až tak dlouhé - viděl jsem téměř tříhodinovou verzi - je to další geniální dílo. Ale pro mě je to prostě moc velké a zároveň celkem malé. Nemůže se mu ale vytknout, že technicky má filmy prostě úchvatné a na rok 1989 je tohle prostě neskutečně skvělé. Triky parádní. ()

Rakosnicek77

Podmořská stanice, jaderná hlavice, psychicky vyšinutý voják, hurikán na hladině, bezvýchodnost situace a nakonec záchrana ze strany mimozemšťanů. Jakkoliv tyhle fakta můžou působit zmateně a nezajímavě, tak jako celek to dává dohromady celkem poutavou podmořskou sci-fi. James Cameron už tehdy dokazoval ostatním, že tenhle žánr, bude jednou jeho silná parketa. ()

Desperado

Silný a nezabudnuteľný film, kde mi nevadila takmer trojhodinová stopáž (ano, mám na mysli SE verziu). Ed Harris v ňom dokazuje, že je schopný utiahnúť aj trikový veľkofilm. Výdatne mu v tom však pomáha James Cameron, ktorý každý svoj film pojme s maximálnou dávkou perfekcionizmu a neinak tomu bolo aj tentoraz. Bravo! ()

stration

Cameron je prostě machr. V kolika filmech už dokázal i přes značnou délku udržet diváka pevně v sedačce a hltat každý záběr? Po Vetřelcích sice hodně ubral plynu, ale dojemné zmrtvýchvstání jsem viděl jenom v málo snímcích. K tomu odpovídající herecké výkony a pěkná hudba. ()

Easykk

Nádherné a nezapomenutelné. Zřejmě moje první Sci-fi, jenž jsem jako ještě malý rozradostněný člobrda viděl a rovnou trefa do nejčernějšího. Teď s odstupem bych řekl, že tohle byl průlom od kterého scifárny a mimozemšťany prostě Miluju. Pamatuji si jak jsem s otevřenou pusou žasl nad scénou s ovladatelnou vodou, od té doby se mi občas zasekne čelist a vypadá to jako kdybych permanentně zíval :o) 101% ()

MATADOR

Asi půjdu proti proudu, i když je stylizace na svou dobu vynikající a s postavami se naprosto sžíjete. Nejde opomenout fakt, že je to docela natahovačka. Musím ale říct, že jsem dlouho neviděl něco tak bravurně zrealizovaného. To tajemno, ta nevědomost a především objevení nového světa mě naprosto získalo. Bohužel to absolutně pohřbil závěr, který byl tak amatérsky useklý, že mi to zkazilo celou podívanou, jak jsem se dočetl v prodloužené verzi film dostává nový rozměr, tak uvidíme ;-) ()

Aiax

Výpravná filmová sci-fi, která není ani primárně akční, ani hororová, je moje nejoblíbenější kategorie. Takových filmů ze zřejmých důvodů (velice nákladné a přitom nedostatečně rychle se pohybující, aby to přitáhlo široké masy) není mnoho, a tak si cením každého z nich. Propast je ale skvělá nejen kvůli své výlučnosti, ale prostě protože ji natočil skvělý režisér se skvělými herci a skvělým scénářem. Slušná zábava pro "obyčejného" diváka, výborná pro fanouška sci-fi a must see pro každého, kdo vzhlíží k filmům jako Vesmírná odysea, Blízká setkání třetího druhu, 12 opic apod. ()

Derek

vacsinu filmu som mal pocit ze to cameron nakrucal podla scenara z pera spielbergovho (steven a jeho priatelsky mimozemstania). i dnes je to po technickej stranke uchvatne a nevadi ani 3 hodinova dlzka, ale chyba tomu nejaka "kulervvouci" scena ci prepracovanejsie postavy. povedal by som ze je to najslabsi z cameronovej filmografie ale stale solidne 4 hviezdy a to je co povedat... ()

Hamaradža

Zhliadnutá predĺžená verzia. Kiežby boli všetky hollywoodske blockbustery aspoň tak zmysluplné, ako tie Cameronove. Jasné, scenáristicky je to občas trochu haluz a pri niekoľkých tradičných žánrových klišé človek zagúľa očami, no je to plné toľkých úžasných výjavov a zrežírované s takým osobným nasadením, až som miestami zabúdal dýchať. Scénu oživovania polomŕtveho (utopeného?) človeka sme v kinematografii videli hádam desiatky krát, no mám pocit, že ešte nikdy takto dramaticky. ()

Kangax

Škoda, preškoda... Obrovský potenciál, kvalitný režisér, vysoký rozpočet., dobrá atmosféra.... a taký dementný záver. ()

Toj

Po shlédnutí SE sestřihu: Možná jsem příliš velký cynik, ale tyhle spielbegroviny třetího druhu, které nás v závěru mají uvést v úžas a ohromení, mě uplně nedojímají. Vedle toho je zde tradiční cameronovskou rétorikou sdělováno velké poselství: "Buďmě k sobě hodní!" O 20 let později bude cameronovština volat: "Buďmě víc ekologický!" A já neříkám, že to jsou zlé myšlenky, jenom jsou podané s hloubkou šestiletého dítěte a jejich platnost zde stojí na emocích, kterými nás film polejvá. Možná je to naivním spasitelství světa, možná je to jen vypočítavý kalkuk, jak oslovit široké publika (kdo by nechtěl méně válek a více stromů a užívat si tu krásnou sounáležitost ze společného vědomí, že je tu něco špatně). Další můj osobní problém vychází z prostředí. Vždycky mě bylo nepříjemný koukat na filmy, které se odehrávají pod vodou, v ponorkách atd. Možná je to autorský záměr, ale mě ta monotónnost prostředí dost ubíjela. Jinak bych byl ale pokrytec, kdybych nepřiznal, že je to moc pěkně napsaný a natočený film, který si jistě zaslouží pozitivní ohlasy. :) ()