Ako zabiť vtáčika

• Česko Jako zabít ptáčka (viac)

Alabama tridsiatych rokov je rozdelená rasovou nenávisťou na bielych a čiernych. Hladinu rozvíri správa o znásilnení bieleho dievčaťa. Z brutálneho činu obvinia černocha a proces má byť výstrahou. Obhajoby sa ujal biely advokát Finch. Má nezvratné dôkazy o nevine svojho klienta, to sa však nehodí do plánu rozvášneného davu. (oficiálny text distribútora)

Muso

Na svoju dobu určite pútavá dráma plná kvalitného herectva všetkých zúčastnených, postupom času však stráca na pôsobivosti hlavne vďaka rozvláčnejšiemu deju a prítomnosti rôznych scénaristických klišé. Určite by pomohlo, keby niektoré veci neboli vysvetlované úplne dopodrobna. Je to tak na 70%. ()

Misterioso

Překvapivě veliké zklamání. První hodina víceméně zbytečná, scény u soudu nikterak omračující, nijak se mě nedotýkající vyvrcholení… Film mě do děje vůbec nevtáhl, nepředal mi žádné poselství a ani mě příliš nebavil. Gregory Peck hraje hodně dobře (i když mu Oskara přeji, tak by si ho dle mého ještě více zasloužil Peter O´Toole alias Lawrence z Arábie), pár scén je silnějších a celkově je film zpracován dobře, ale tříhvězdičkové hodnocení je alespoň po prvním zhlédnutí maximem. ()

Hawaitypek

Toto bolo pre mňa dosť sklamanie na to aké hodnotenie to má. Čakal som niečo trochu iné ako hodinový príbeh malých detí, potom ledva polhodinu zaujímavý film a nakoniec zase "kudla do zad".........3* Celé mi to prišlo také ako, "no ano bol problem s rasizmom a predsudkami ale pozrite čo vtedy robili naše deti...." ()

heminstein

Kniha, která na počátku 60. let minulého století proslavila Američanku Harper Lee, se mi moc líbila, a tak jsem zatoužil vidět filmovou adaptaci. Nebyl jsem posléze zklamán, ale ani uchvácen. Linie dětských dobrodružství hlavní hrdinky nenese oproti knižní předloze velký náboj a zabírá zbytečně mnoho prostoru. Vylíčit svět z pohledu malé holky je pro film přetěžký úkol. Není pak divu, že důkladnému vyobrazení poměrů, jež panují mezi bílými a černými obyvateli malého města, se scénář vyhýbá, a zejména tím za knihou zaostává. Nutno ale dodat, že prohrává se ctí. ()

gezper

Velmi silné, ač spíše atmosférické než dramatické, zpracování 30-tých let amerického jižanského venkova. Dva hlavní světy: šetření soudního případu a jeho líčení vs. jakoby mimoděk nabalené prozkoumávání okolního světa dětskýma očima jsou příjemně propojeny přes rodinný motiv s uvěřitelnými hereckými výkony a chytře napsaným scénářem. Rozsah filmu je od komedie, drama, rodinné pasáže až po horor, ale díky výše uvedenému to překvapivě funguje. [80%] ()

petronela86

Ano, skvělá kniha může mít stejně skvělý film! Jsem nadšená jak věrně se film drží své literární předlohy a výkony herců, pominu-li skvělého Pecka, pak hlavně dětských, jsou naprosto výborné. Po naprosto strašný Gondryho Pěně dní jsem si spravila chuť! ()

furrec

Prvá polovica filmu nuda, teda ak nie ste hardcore fanúšikovia seriálu Domček v prérii, ale druhá polovica už ide pekne pod kožu, ako sa patrí. No i tak mierne sklamanie by som povedal, na to ako to vyzdvihujú... ()

unclejack

Pochopiť atmosféru amerického juhu v tzv. farebnej horúčke, kedy boli miestni žhaví za honom na černochov je nesmierne ťažká vec. Dokazuje to fakt, že zatiaľ čo román Harper Leeovej je v USA ťažkou klasikou, u nás sa ani nedá zohnať v slovenskom preklade. Aj to bol jedným z dôvodov, prečo som si film na čt pozrel - musím uznať, že film operuje s pôsobivým vizuálom a kamerou, ktorá vynikne hlavne v scénach s deťmi. Akonáhle sa na plátne objaví hlavná zbraň filmu, charizmatický Gregory Peck, strhne všetku pozornosť na seba a nedovolí divákovi všímať si objektívnych činiteľov. Slávna dvadsaťminútová scéna na súde mu zrejme vyniesla Cenu Akadémie ale exceluje aj v scénach s deťmi. Takou čerešničkou na torte je potom prvá vážna úloha Roberta Duvalla. Nadpriemerné herecké obsadenie sa spojilo so sugestívnym vizuálom a pôsobivou hudbou, ktorá - aspoň podľa mňa - interpretuje hlavné myšlienky diela, pričom sa Mulliganovi darí autenticky vykresliť dobovú atmosféru. ()

Foogas

Trochu rozporuplný film, není-liž pravda? Vykreslení amerického maloměsta třicátých let spolu s rasovou nevraživostí - 5*, dobrodružství Toma Sawyera v první hodině filmu - 2*, trocha toho moralizování - 4*, lajdácky zpracovaný soudní proces - 1*, závěr včetně albína za dveřmi - 1*. Divácký zážitek a celkové vyznění filmu? Silnější dvě hvězdy. ()

brasek

Sklamanie! Behom leta sa venujú rôznym dobrodružstvám... no žiaľ možno v inom príbehu. Mdlé, bez sľubovaného dobrodružstva, súdny proces tiež nič moc a finále snímku skoro fraška. ()

Delmondo

Upřímně řečeno čekal jsem daleko víc od starého filmu s Gregory Peckem. Celou dobu se nic moc neděje a když už to pomalu začne gradovat tak je rychle konec. ()

Winster

Zajimave. Skoda, ze mestecko neni vetsi. Takhle strasidelny dum pusobi jako v dile "trojsky citron" prekroceni cary kluky. Prvni pulka je podivna. jak slysim Atiku, tak kvetu..,Hlani pribeh je pekny a smutny pohled na "rovnocenost" lidi v USA. ()

JimJam

Film, který je zdánlivě o zločinu znásilnění se změní ve film o jiném zločinu - slovy Attica Finche jde o zločin ženy, která překročila starý rigidní zákon společnosti, protože chtěla svést černého muže. O tom, co je zločin, totiž v konečném důsledku nerozhoduje zákon a soudci, ale sama společnost. Ta určuje co je dobré a špatné, co je pravda a co není. Tvůrci vhodně zobrazují dění ve filmu očima dětí - ty totiž na rozdíl od dospělých nemají předsudky a jsou tak blíž poznání pravdy. ()

Hellbilly

Nádherný film s nádhernou myšlienkou...nie je to len to proklamované:Nesúdiť človeka podľa farby pleti ale ešte hlbšie Nesúdiť niekoho(kohokoľvek) podľa predsudkov. Postavy Toma Robinsona a Booa Radleyho sú ukážkami toho, že ľudia ostatnými odsudzovaní a nenávidení môžu byť stokrát morálnejší a lepší ako odsudzujúca väčšina. Tento film ukazuje rasistické nenávistné prostredie 30. rokov v najburanskejšom štáte USA(nemôžem si pomôcť, keď som videl nabehnúť tých porotcov s gaťami vytiahnutými až po hruď tak som vybuchol do záchvatu smiechu) Alabame, ktorému sa jeden človek snažil vzoprieť, ukazuje zložité sociálne konflikty očami malých detí, ukazuje úžasné herecké výkony na podklade skvelého scenára. Gregory Peck si toho Oscara skutočne zaslúžil. ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (viac)