Ako zabiť vtáčika

• Česko Jako zabít ptáčka (viac)

Alabama tridsiatych rokov je rozdelená rasovou nenávisťou na bielych a čiernych. Hladinu rozvíri správa o znásilnení bieleho dievčaťa. Z brutálneho činu obvinia černocha a proces má byť výstrahou. Obhajoby sa ujal biely advokát Finch. Má nezvratné dôkazy o nevine svojho klienta, to sa však nehodí do plánu rozvášneného davu. (oficiálny text distribútora)

dvd-L

Stejné nedostatky jako u většiny filmu točených podle knižních předloh. Knihu zkrátka nelze adaptovat tak, že se z ní vybere pouze to "zásadní". ()

jane1106

Na dobu svého vzniku pro mě velmi intenzivní a krásný film, na čemž se podílí především jímavá hudba Elmera Bernsteina, bravurní Gregory Peck a oba představitelé dětských rolí (od nich by se měli učit ti caparti, co u nás ztvárnili Macha a Šebestovou v celovečeráku). Sekvence u soudního přelíčení má ohromnou sílu a když se Brock Peters v roli obžalovaného černého dělníka rozpláče během výpovědi - to musí pohnout snad s každým. Nádherně vykreslený vztah otce k dětem, ale především bratra a sestry. Škoda, že se Duvall na plátně neohřál déle. Nadchla mě také umělecká titulková sekvence na začátku snímku. Celou dobu jsem přemýšlela, proč onen titul, a musím říci, že v závěru je to vysvětleno s dětskou a přesto velmi inteligentní a poetickou logikou. ()

edie sedgwic

Ocenujem pozeratelnost tohto filmu a urcite to bol jeden z prvych vobec zaoberajuci sa rasizmom. Kniha sa mi este do ruk nedostala, ale podla hodnoteni predpokladam, ze mala vyssiu vypovednu hodnotu ako film, ktory sa mi zdal miestami nesurody a nedotiahnuty. Ale povedzme. Niekomu zahra na city urcite. ()

Saur.us

Jižanský buranov, třicátá léta, znásilněná běloška. Ze zápletky se dá čekat kvalitní soudní drama s charismatickým obhájcem, bojujícím s větrnými mlýny. Ale není to tak úplně přesně. Kniha Harper Leeové (Pulitzerova cena) stejně jako snímek vypraví příběh z pohledu dcery onoho obhájce, vynikajícího G. Pecka. Polovina filmu je zaměřená hlavně na dceru a syna a samotný případ je zmiňován pouze sporadicky. Jako dětský film funguje výborně, neplechy, škola a dobrodružství. Druhá polovina se už zaměřuje hlavně na soudní přelíčení a už začínám chápat, proč je tím film tak ceněný. Boj s větrnými mlýny jižanské nezlomnosti, chytře napsaný křížový výslech i silný závěrečný projev a zničující výsledek. A úplný závěr to je sadostiučinění a dojemné premiérové camoe R. Duvalla. ()

djfun

Nádhera a povinnost vidět! Zvlášť v dnešní, debilně politicky korektní době, kdy se knižní předloha (oceněná Pulitzerovkou!) dostává v některých kanadských a amerických státech na index školních knihoven a je vyřazena z učebních osnov! Proč? No tak teď bacha - pro údajný rasismus, jenž prý posiluje stereotyp bílého muže jakožto zachránce ubohého černocha... Děs. Díky fanatickým pokusům cenzury tak dnes tato úchvatná cesta za spravedlností získává další nečekaný rozměr! ()

GOREGASM

Silné drama, které nám očima šestileté holčičky nabízí pohled na rasovou nenávist v Alabamě v třicátých letech. Režisér Robert Mulligan se může spolehnout nejen na mistra svého řemesla Gregoryho Pecka, ale také na naprosto přirozené dětské herce. Přestože je stěžejním bodem příběhu soudní proces neprávem obviněného černocha, scénář, vycházející z Pullitzerovou cenou oceněné knižní předlohy Harper Lee, se celé kauze věnuje jen v rámci finálního přelíčení a rozsudku. Právě díky chytrému scénáři není snímek šablonovitým soudním dramatem s rasovým podtextem, ale svěžím zpracováním těžkého tématu. 80% ()

Rokle

Chápu, že upozornit diváky na nesoudní drama je poctivé, jenže pokud závěrečná řeč Gregory Pecka má několik minut (přišlo mi, že snad 10, ale nejsem si jistý) a divák není moc obeznámen s případem, jeho angažovanost se dosti vytrácí. Zkrátka mi přišlo, že se to zaseklo někde na půl cesty. Výpověď o dřívější situaci pohledem dětí a do toho onen případ. Ani jedno nebylo natolik zásadní, abych "drozdíka" ocenil na více jak 3*. ()

RedDuck

Jako zabít ptáčka je film který rozhodně stojí za shlédnutí především díky výbornému námětu. Samotný film však poněkud zastaral. Může za to především zkratkovitost, mnohé motivy a postavy tak působí povrchně. Herecké výkony někdy sklouzávají k teatrealitě. Jako celek je tak film málo uvěřitelný, ale dostatečně kvalitní k nalákání na knihu. ()

Huguette

Velmi dobré. Ale čekala jsem něco trochu jiného, jinak působícího. Celý film jsem čekala na nějaký přelom, co mi vyrazí dech, zvrat, kdy polknu na prázdno, něco, co mě posadí na zadek, nebo něco, co mě zasáhně do hloubky, co by mě nenechalo v klidu, na co bych musela dlouho a urputně myslet, zvažovat, přemýšlet o tom...nic takového se ale nestalo. Uznávám, nečekala jsem, že to s Tomem dopadne tak, jak to dopadlo, ale i tak to nebyla taková darda. Nicméně, film mě v takovém očekávání udržel až do konce, což mělo taky něco do sebe. Příběh byl velmi dobře a nenásilně podáván, nenudil a vzbuzoval zájem až do poslední minuty. Gregory Peck byl skvělý, charismatický, ale nepůsobil pateticky. Nic tu nepůsobilo pateticky; žádné nabubřelé, velkolepé, nafouklé řeči, přesto ale působivé, to beru jako velké plus. A bavily mě obě děti, které byly opravdu šikovné a sympatické. BTW Taky se přidávám k názorům, že bych si soudní drama představovala trochu jinak, po 12 ANGRY MEN jsem byla na konci vyčerpaná asi jako oni tam, ale u Ptáčka ne. Přesto se domnívám, že je to dobrý film a třeba se k němu někdy vrátím s tím, že budu vědět, co čekat. ()

JimiH

Krásný film o dětství v malém městečku, rasismu a předsudkům. První půlka se věnuje spíše dospívání hlavní hrdinky, v druhé půli sledujeme napínavé soudní drama. Gregory Peck v nejlepší formě. ()

Barak

Vše začíná na poklidném americkém venkově (o nějakém případu znásilnění tady zatím není vůbec řeč), provází nás hlas starší ženy, která celý příběh vypráví (je to vlastně hlavní dětská představitelka, akorát už zestárlá). Jsou prázdniny, Packovi děti se nudí a náhodou je poblíž "strašidelný" dům, takže ho samozřejmě chtějí prozkoumat, aby zažily nějaké to dobrodružství. Ještě se k nim přidá nějaký klučina, který na prázdniny vypadnul z baráku a tráví je právě v tomhle městečku. Atmosféra, napětí, dětská zvědavost a hlášky typu "to nedáš, jsi srab" (však si vzpomeňte na sebe za mlada a budete vědět, jak to myslím) - to vše je na místě.... Pak to ustoupí do pozadí (aby se nám to v závěru hezky propojilo s druhým dějem), aby mohla nastoupit soudní tahanice o vinně či nevinně černocha, který znásilnil jednu holčinu (btw, ten její dabing je strašný). Vůbec nic o tom nevíme - čistě jen soud, z kterého se dovídáme větší podrobnosti o případu (něco jako v "12 angry men", kdy o tom taky nic nevíme a postupně jsou nám odhalována fakta). Přelíčení je hezky uděláno, závěrečný rozsudek jsem aji tak trochu očekával. A pak to závěrečné propojení těch dvou, již výše popisovaných, dějů.. to jsem byl tak lehce v rozpacích. Ještě je tam taky jedna scéna, kdy holčička promlouvá k davu, načež ho přesvědčí, aby se rozpustil (lehce nastíněno, nechci vyzradit nic bližšího) - to si mohli odpustit. Film je v nejlepší stovce na imdb, takže jsem od toho asi čekal něco víc, ale jako.. dost se mi to líbilo - jak kvůli atmosféře, prožitku a nebo třeba šunce, nad kterou se opravdu nešlo pousmát.... ()

raelz

Film jsem shlédl po dočtení knihy. Základní témata, které To Kill a Mockingbird jsou aktuální i dnes (dost možná protože se do filmů založených na takovýchto tématech dnes už nikdo nepouští) a při sledování Gregoryho Pecka jsem měl pocit, že skoro všichni dnešní herci jsou směšní paňáci. ()

muskcz

Skutečně působivé a hodnotné drama, perfektní hudba, scénář (resp. jeho literární předloha) i režie, výborně zahrané, vyprávění z pohledu dětí je moc milé a Gregory Peck v roli hrdinného obhájce a zastánce černochů nepřekonatelný. Film skvěle vystihuje kontrast kruté doby s nevinnou dušičkou malého dítěte. Rozhodně doporučuji. ()

don_mingo

Překrásný film, u kterého je nicméně nesmírně důležité přistupovat k němu se svatou trpělivostí. Mulligan v podstatě rezignoval na jakýkoliv příběh a meritum celého děje odsunul do druhé části filmu, ke které je třeba se propracovat přes sawyerovskou první půlku, která je sice výborná, ale nikdo to moc nečeká. Osobně jsem čekal trochu vyhrocenější drama (ten jeden buran, jehož největší viditelnou zbraní je plivanec, nebyl Peckovi absolutně žádným soupeřem) podle klasické kompozice se špatným koncem... film, který mě zatlačí do křesla, rozbrečí a naplní odporem k té jižanské smečce křupanů, stejně jako se to povedlo třeba fantastickému Boys Don't Cry. Jenže To Kill A Mockinbird plyne nesmírně pomalu, k žádnému střetu pomalu ani nedojde, oběť (a vlastně nejdůležitější postava v celém příběhu) má asi deset vět, zemře mimo záběr kamery, 80% stopáže se člověk spíš usmívá než brečí, a přestože chvíli před koncem Peck prohraje u soudu, naplivou mu do tváře, černocha zabijou a děti přepadne někdo v lese, nakonec to skončí happy-endem. Je mi jasné, že Mulliganovým poselstvím nebyla nějaká mobilizace proti rasismu jako třeba v American History X nebo Mississippi Burning, ani vypjaté soudní drama jako Philadelphia nebo Larry Flynt... daleko víc než k těmhle dílům má nakonec k tomu Sawyerovi. Za Peckova advokáta nemá divák brojit a dožadovat se spravedlnosti... má k němu cítit totéž co jeho dcera, totiž obdiv, úctu a bezmeznou hrdost. Přemýšlel jsem, jestli se scénárista snaží odsunutím rasistického a soudního motivu něco sdělit... a dospěl jsem k závěru, že spíš ne. Prostě jenom použil tuhle linku jako opěrný bod pro celkové modelování Atticovy postavy. To Kill A Mockingbird není v první řadě obžalobou rasismu, ale obhajobou spravedlnosti, a klidně se tam mohli soudit dva Eskymáci. Čekal jsem něco jiného, ale i tak jsem naprosto spokojen, protože film to byl skvělý. ()

Mimo83

Mám podozrenie, že nízke hodnotenia dávajú rasisti a ľudia s chladnou dušou... A mnohí dospeláci sa už zabudli dívať detskými očami - smutné! Krásny film! ()

mi-ib

No čekal jsem soudní drama, velkou bitku v soudní síni (něco jako v Kdo seje vítr). Takže první hodina filmu mě trochu zklamala. Ale z toho jsem se dostal a nakonec zjistil, že možná ten soudní spor byl to slabší na celém snímku. A vlastně vůbec nejde o vinu nebo nevinu, ale spíše o příběh člověka a jeho rodiny, který nešel s davem. Přijde mi, že scénář mohl být ještě více vytříbený a méňe černobílý. Taky si myslim, že toho chtěl příběh v podtextu říci více, než se do něj vejde. 3* mi přijde málo a 4* moc. Slabé 4*. ()

PEZ

Vyborny film o rasizme a tolerancii. Jeho humanne posolstvo je podane uveritelne a nadcasovo. Gregory Peck ako dokonaly obraz idealov a slusnosti. Toho Oscara si zasluzil. Mimochodom, celkovo osem Oscarovych nominacii, z toho 3 premenene. Okrem Pecka boli vyborni aj detski herecki predstavitelia (Mary Badham ako Scout tiez nominovana a to ako iba desatrocna). Filmovo tu debutoval v malej roli Robert Duvall. Co ma prekvapilo, bolo to, ze sa film neodohrava iba v sudnej sieni. Ale o to silnejsie dojmy na mne zanechal. Zaver vyborny. ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (viac)