Kidó senši Gundam: Suisei no madžo

• Japonsko Kidou Senshi Gundam: Suisei no Majo (viac)
Japonsko, (2022–2023), 10 h (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Šóta Kodera

Kana Ičinose, Miju Tomita, Nacuki Hanae, Jóhei Azakami, Lynn, Jume Mijamoto, Makoto Furukawa, Mijuki Ičidžó, Naoja Učida, Mamiko Noto, Jódži Ueda, Hiroši Cučida (viac)

Gund-Arm, nebo také zkráceně Gundam, je speciální typ obrovského mobilního obleku, jehož vývoj byl však galaktickou vládou zakázán, protože vážně poškozoval zdraví svých pilotů a způsoboval jejich smrt. Jedna ze společností, která pracovala na vývoji takového obleku, byla doslova zničena, všichni její zaměstnanci zabiti a tyto stroje zničeny. Ovšem vedoucí vývoje v této společnosti spolu se svojí malou dcerkou a jedním z těchto prototypů bez vědomí galaktické vlády unikli neznámo kam.
O několik let později přichází na elitní školu pro piloty mobilních obleků mladá dívka Suletta Mercury spolu se svým strojem s kódovým označením Aerial. Suletta je sice stydlivá, ale má hlavu plnou snů o tom, jak si zde udělá spoustu kamarádů a třeba zajde i na nějaké to rande. Ovšem hned první den se seznámí s Miorine Rembrant, dcerou nejmocnějšího a nejbohatšího muže v celé galaxii a jejím snoubencem arogantním a vlivným Guelem Jeturkem. Suletta se brzy dostane s Guelem do sporu a dle pravidel zdejší školy musí být rozhodnuto v souboji s pomocí jejich mobilních obleků. Dívka drtivě vítězí a většině diváků začíná docházet, že její oblek Aerial není jen obyčejný stroj sériové výroby, ale že by to nejspíš mohl být zakázaný Gundam. Suletta se navíc vítězstvím v souboji stává novou snoubenkou Miorine, protože ta si na příkaz svého otce jednou bude muset vzít toho nejlepšího pilota ze zdejší školy... (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2022) (S01)

Jsou anime, kterým se většinou vyhýbám, protože nejsou pro mě a do téhle pomyslné kategorie řadím i mecha. Bojující roboti „co dělají bum“ mě přestali bavit už hodně dávno a je jen málo výjimek z tohoto žánru, kterým jsem dal šanci, a ještě méně těch, které mě dokázali opravdu chytit. Většinou mecha anime buď rovnou přecházím, poté co jsem viděl trailer, jindy je zase zahazuji po první epizodě, protože mě prostě nedokážou ničím zaujmout… Stejně tak mě málokdy ovlivní něčí doporučení, většinou si dělám názor sám a poměrně rychle. Ovšem tady už trailer vzbudil můj zájem a stejně jako třeba anime Youtuber Gigguk jsem si všiml poměrně zdařilé animace samotných robotů, která je velice detailní a snad vůbec nespoléhá na pomoc od počítače. Dokonce jsem i Giggukovi začal věřit, že tohle by opravdu mohl být ten Gundam, který k sérii přivede i ty fanoušky anime, kteří o Gundamu nic neví, protože tenhle příběh stojí oproti celé té šílené Gundam linii prostě tak nějak bokem. Gigguk tenhle seriál už podle traileru hypoval tak intenzivně, že jsem se zkrátka rozhodl mu opravdu dát šanci (pravidlo 3 epizod), a navíc vyšel s velkým předstihem i prolog, díky kterému jsem si mohl rychle rozšířit obrázek, ba co víc, dokázal mě velice dobře „zaháčkovat“. Prolog byl super, byla to napínavá podívaná, která mi představila zdejší prostředí a hned nadhodila závažná morální dilemata, kterými se bude seriál zabývat. Zkrátka po prologu jsem si byl jistý, že kromě těch velkých bojujících robotů tu bude i něco navíc – něco co mě bude zajímat a co bych si mohl opravdu užít. Seriál ale tak trochu klame tělem, protože už další díl, nebo spíš ten první standartní, je vlastně docela jiný než prolog a já najednou začínal nabývat dojmu, že tohle vypadá jak obyčejná „speciální akademie“, jen tentokrát s velkými roboty. Zkrátka ty problémy, které jsem očekával, že se zde budou řešit, budou vlastně v režii mladých studentů. Ta kombinace vypadala divně a já očekával, že se to rychle rozsype, že tomu nebudu věřit, prostě že mě autoři nepřesvědčí, že by partička studentů mohla mít nějaký vliv na takhle složitou společnost, kde vládnou mocné korporace. A jako jo, občas to pro mě moc nefunguje, třeba když si partička studentů prostě založí vlastní firmu, která je najednou silným hráčem na trhu – zkrátka u některých zápletek musím docela slušně přivírat oči. Na druhou stranu to ale pořád nějak drží pohromadě a dostává se i na to, co jsem od seriálu očekával, tedy že mi bude prezentovat nejednoznačné a komplikované problémy (morální, společenské, psychologické…) a k nim i nějaké ty obdobně komplexní a zajímavé odpovědi a řešení, která opět nebudou jen černá a bílá. Sice jsou některé situace hodně hrané na efekt, ale autoři mi je i tak umí poměrně solidně prodat, a proto jsou zde i scény, které mě opravdu silně zasáhly a na které asi jen tak nezapomenu (třeba samotný závěr téhle první řady). Další věc, co mě hodně zaujala, jsou hlavní hrdinky. Nejde jen o jejich vzájemnou interakci a budující se vztah, ale i o jejich jednotlivé osobnosti, které mě baví. Jestli je tenhle Gundam vlastně „Utenou ve vesmíru“ jak ho nazval další Youtuber Meon, vám já neřeknu, protože jsem Utenu neviděl, ale vzájemná chemie mezi oběma hrdinkami, a to jak se postupně a přirozeně jejich vztah někam posouvá, včetně všech možných klacků, které si postavy tak nějak sami hází pod nohy, je mi vlastně docela sympatické. Také jsem si dokázal rychle vybudovat vztah k samotné Sulettě. Tahle dívenka očividně neumí moc komunikovat a mě opravdu baví sledovat její postupný vývoj, snahu o to splnit si na škole své sny, a to jak se zase někam pomalu posouvá i přes všechny možné překážky, které si pro ní zdejší život připravil. Takže baví mě postavy, baví mě příběh – co dál… Animačně je to také velice povedené, dopadlo to dokonce až tak, že i ty souboje velkých robotů a všechny ty efekty kolem mě vlastně také baví, má to pro mě i nějakou atmosféru a náboj. Zkrátka nečekal bych, že i tohle si budu docela užívat. K tomu autoři dokáží občas i vyčarovat vážně nádhernou vizuální scenérii (třeba závěr prvního standartního = druhého dílu), která mi opět utkví v paměti. I ta hudba není úplně marná a chytnul mě i opening. Prostě a jednoduše – nečekal jsem že to někdy řeknu, ale já si vážně užívám Gundam a těším se na druhou sezónu v dubnu 2023. Není to sice zatím perfektní zážitek, jako jsem měl třeba z Code Geass, nebo z Gurren Laganu, ale na hodně silné 4* to za mě je. 8,3/10 () (menej) (viac)

Season 2 (2023) (S02)

Druhá série byla jedna velká a zběsilá jízda, kde řidič pravidelně šlapal na plyn, neustále točil volantem a měnil směr, kterým se pojede. Bylo to také jak na horské dráze, každá z postav si tu musela sáhnout až na dno, doslova spadnout na hubu, aby se zase mohla zvednout a jít dál. Občas jsem si sice říkal, jestli to tvůrci s tím tempem a se všemi těmi dramatickými plot twistynepřehání, ale nakonec se prostě ukázalo, že není čas ztrácet čas, protože další série Čarodějky z Merkuru nebude, a tedy je potřeba vše dostat k uspokojivému a velkolepému zakončení, což se nakonec beze zbytku povedlo. Jasně, některé části byly možná mírně nedopečené, potřebovaly by trošku víc času a prostoru, aby především po emocionální stránce pro mě fungovaly třeba ještě o něco lépe, ovšem i tak zvládl seriál náležitě odprezentovat všechny svoje myšlenky, vše dostatečně silně a logicky. A já si to celé skvěle užíval, animace mě oslnila, hudbu jsem si opět zamiloval, snad každou z toho kvanta postav jsem sledoval se zájmem a samotné finále bylo velmi povedené, velkolepé, ale zároveň i sympatické. Pro mě je druhá sezóna na 5*, sice slabých, ale na ro se historie neptá. Také jsem se utvrdil v tom, že bych měl v budoucnu Gundamu věnovat mnohem víc pozornosti než dosud, protože ty příběhy jsou mnohem víc než jen to, že „roboti dělají bum“. 8,6/10 ()