Kidó senši Gundam 00

• Japonsko 機動戦士ガンダム00 (viac)
Japonsko, (2007–2009), 20 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Scenár:

Jósuke Kuroda

Hudba:

Kendži Kawai

Hirojuki Jošino, Šin'ičiró Miki, Mamoru Mijano, Hiroši Kamija, Daisuke Namikawa, Rie Kugimija, Unšó Išizuka, Jóko Honna, Júdži Ueda, Romi Paku, Ajahi Takagaki (viac)

Píše se rok 2307, fosilní paliva na Zemi jsou zcela vyčerpána a lidstvo se zabývá hledáním nových zdrojů. Kolem Země je vybudován obří solární systém spojený třemi orbitálními výtahy s jejím povrchem. K této energii se však dostane pouze několik největších zemí. Jedná se o Unii (bývalé USA), Lidovou reformní ligu (Rusko, Čína a Indie) a Novou evropskou unii. Tyto velmoci se zabývají intrikami mezi sebou a na zbytek světa neberou ohledy. Objeví se však tajemná vojenská organizace známá jako Božská bytost, která prohlašuje, že pomocí síly (gundamů) ukončí všechny konflikty a po tomto zásahu, že nastane na celé planetě mír. Tady započne příběh pilotů Setsuny F. Seiei, Lockona Stratos, Allelujaha Haptism a Tiery Erde. (Geriel)

Subjektiv

Píše se 24. století, svět je stále rozdělen a stále v něm zuří války. Tripolární svět se soustřeďuje kolem hlavních mocností: World Economic Union (Amerika a spol.), Advanced European Union (Evropa) a Human Reformation League (asijské Rusko, Čína, Indie, Indonésie...). Každý stát vybudoval svůj vlastní "nebeský žebřík", pilíř do nebes, který slouží jako výtah do vesmíru a zároveň je výhradním "elektrickým kabelem" z orbitálních elektráren. Tento svět se ale brzy změní. Již brzy za pomoci mechů Gundamů udeří organizace označující sebe sama jako Celestial Being (Nebeský tvor) a předvede úžasnou demostraci vojenské síly. Její televizní poselství světu, pronesené zakladatelem organizace, vědcem Aeolia Schoenbergem, zní: "Přináším zprávu všem lidem narozeným a vychovaným na Zemi. Jsme Celestial Being. Jsme soukromá vojenská organizace vybavená mechanickými zbraněmi, Gundamy. Cílem Celestial Being je eliminace všech konfliktů na celém světě. Nejednáme pro svůj vlastní prospěch. Povstali jsme pro velký cíl, ukončit všechny války. Oznamujeme nyní všemu lidstvu - ať se spory týkají území, náboženství, energie či čehokoliv jiného, každému aktu války se postavíme silou. Každá země, organizace či společnost, která bude podporovat válku, bude cílem našeho zásahu..." Dokáže Celestal Being ustavit jakýsi PAX GUNDAMICA nebo dojde na slova jedné postavy z prvního dílu: "Silou zastavit války? Celestial Being, sama vaše existence je jeden velký rozpor"? Téma - Samo téma jistě není špatné a pro člověka, kterého zajímá politika a historie může být značně lákavé. Na druhou stranu je to téma, které je zřejmě nesmírně těžké uchopit v celé jeho komplexnosti tak, aby dílo nepřišlo o svou přesvědčivost. Nemůžeme očekávat, že by státníci 24. století byli naivní hlupáci, vzteklouni, jednoduché osobnosti, naopak od nich lze čekat lstivost, úskoky, promyšlené plány... Z toho plynou značné nároky na scénář. Nejsem přesvědčen, že v tomto ohledu se Gundam 00 povedl úplně ideálně, na druhou stranu pořád dopadl docela dobře. Důraz se klade na... - Důraz se klade spíše na boje mechů, než na pletichaření. Klade se spíše na bojovníky, než na politiky. Osobně si myslím, že je to škoda, vždyť právě to je věc, která seriál mohla učinit výjimečným počinem. Snad je to tím, že od Gundamu se prostě očekávají... Gundamy - a jejich souboje samozřejmě. Politiky si přesto užijeme, a to zvláště zpočátku, kdy hlavní protivníky Gundamů tvoří RealPolitik oportunističtí pragmatici. Ke konci však sílí význam šílených idealistů, přičemž jejich ideály se nezdají být hodné následování. Morální otázky začínají být díky nim ke konci výrazně jednodušší než byly zpočátku, je až příliš zřetelné, na čí straně je pravda. Co skutečná historie? - Byl kdy v reálu dosažen mír vojenskými prostředky? Ale jistě, jedna strana prohraje a druhá má, co chtěla. Nejtrvalejší je takový mír při vyhlazení jedné strany. To však není to, co chtějí Celestial Being a ani to nezní jako ideál hodný naplnění. Mnozí také soudí, že hrozba eliminace obou stran při jaderném konfliktu SSSR a USA, zabránila vzniku otevřené války mezi nimi... Ani to však není ideálem Dundam Meisterů... Jakou možnost nám předkládá Gundam 00? SPOILER - Překvapivě ne až tak naivní, jak jsem před začátkem sledování čekal. Tvůrci rozhodně nevidí v lidech bytosti, kteří s radostí hodí flintu do žita, protože válčení se najednou zdá marné. Naopak, začnou vyrábět lepší flinty. Nedůvěřují, obávají se, snaží se nové situace zneužít, bojují nečestně... Co tak raději Legend of Galactic Heroes? - Přes mnohá pozitiva Gundama, bych válkychtivým otaku nabídl spíše LoGH. Nemají sice tak nosný nápad, technicky dnes působí poněkud zastarale a mají i jiné chybičky, ale v životních osudech i psychologii postav Gundam jasně přehrává. Rozhodně se v LoGH nevyskytují takové rádobyzajímavé postavy jako dva mladší pošahanci Trinity. Naopak je tam spousta Akerů či Smirnovů... Když už je řeč o postavách... Je fajn, že i postavy stojící na "špatné" straně barikády nejsou povětšinou žádné zrůdy, ale normální lidé s mnoha kladnými vlastnostmi a naopak "správná" strana je z lidí s nejedním škraloupem. Na druhou stranu stranu, to samo o sobě ještě nedělá plnokrevnou propracovanou, uvěřitelnou a zároveň zajímavou postavu. Pár sympaťáků jsem si ovšem v Gundamu našel: Smirnova, Peelis, Akera, Manekin. Vlastně jde nejčastěji o službě oddané vojáky. Snad proto, že se snadněji píší. Hysteričtí a afektovaní panáci však vysáli mě do běla.Verdikt - Gundam 00 je nyní terpve v půlce a já se určitě podívám, co přinese další série. Představuje IMHO dobrou volbu pro milovníky mechů, kteří nechtějí sledovat boj proti nějakému nepochopitelnému mimozemskému nepříteli a zároveň si chtějí užít trochu politikaření. Slabší ****. Série druhá - To, čeho jsem si na Gundamu 00 v první sérii cenil, to co jsem v posledních větách chválil, to rozhodli se stvůrci zprznit, přestavět a do značné míry zničit. Na počátku série druhé, dozvídáme se, že změna, kterou svět prodělal, nedovedla jej k nejsvětlejším zítřkům, ale do nové fáze, ve které o nespravedlivé války zase nebude nouze. Celestial Being se cítí povinováni zásahem. Budiž - ono nedosažení lepšího příští seriál předkládá vcelku uvěřitelně. Horší to však je s představou o lepším přespříští. SPOILER - S ním jsou zataženy do světa Gundamu v podstatě New Age mystické prvky - vstup člověka do nové úrovně bytí. - KONEC SPOILERU. Real politik postupně mizí a na její místo nastupuje boj lásky proti megalomanství. Aby si divák patřičně emoční sval, je mu předhozena řada hysterických osobních osudových konfrontací. V mechu či jinak si to proti sobě rozdají exmilí Louise Halevy a Saji Crossroad, otec Sergej Smirnov proti synu Andreji Smirnovovi, exinnovator Tieria Erde proti innovator Regene Regettě(ovi?), Mr. Bushido proti Setsunovi, supervoják Soma Peries versus supervoják Aleluja Haptism, Sumeragi Lee Noriega proti plukovnici Kathy Mannequin... Množství těchto "duelů" je nesnesitelné, neúnosné, jejich provedení trapné, hysterické, přehnané... Nebýt několika dobrých bojových akcí, zvláštěpak těch, ve kterých hraje roli zbraň zvaná Memento Mori, bylo by to velmi zlé. Pro druhou sérii **. () (menej) (viac)