Japonsko, (2022–2023), 8 h (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Daisuke Aizawa (kniha)

Kamera:

Gaku Hiróka

Seiičiró Jamašita, Asami Seto, Suzuko Mimori, Inori Minase, Ai Fairouz, Ajaka Asai, Reina Kondó, Hisako Kanemoto, Aiko Ókubo, Čikahiro Kobajaši, Eri Jukimura (viac)

Minoru Kagenou se vždy toužil stát co nejsilnějším, veden vnitřní touhou splynout s ostatními, nikoliv hledat uznání. Přes den vypadá jako obyčejný student, ale v noci se s páčidlem v ruce vrhá na motorkářské gangy. Poté, co nehoda kamionu zdánlivě ukončí jeho ambice, přemýšlí o svých lidských mezích. Znovu se však narodí jako Cid ve světě magie, což mu umožní naplnit jeho touhu po moci jako „Stín“. Založí Stínovou zahradu, aby bojoval proti kultu Diablos, který byl původně výplodem jeho fantazie, ale jak se skupina rozrůstá, je jasné, že kult je až příliš skutečný. (mikki089)

Jeoffrey

Slyšel jsem názory, že The Eminence in Shadow je jen dalším pitomým seriálem s přehnaně silným hlavním hrdinou, nebo že hlavní hrdina je vlastně ukázkový psychopat, nebo že je tu vše dělané jen na efekt a bez ohledu na důsledky, kdy třeba hlavní hrdina vyhodí do luftu třetinu města, ale nad civilními obětmi se nikdo nezaobírá, dokonce i scénáristi to odprezentují tak, že v tom městě vlastně asi nikdo ani nebyl. A všechna tahle tvrzení jsou pravda. Zároveň mi ale The Eminence in Shadow dává skoro všechno to, co mě strašně bavilo na první řadě seriálu The Misfit of Demon King Academy a co u jeho druhé řady, která teď běží, díky pokusům tvůrců o vyprávění rádoby složitého příběhu a neustále snaze o pravidelný infodump, aby se příběh někam hýbal, tak strašně postrádám. Ano "Stínová Eminence" je blbost plná přepálených scén a momentů, které jsou ovšem tak geniálně dělané na efekt, že se u toho obyčejný divák prostě jen neskutečně baví a většinou stejně jako hrdina, scénáristé i okolí prostě nepotřebuje hluboce přemýšlet nad následky. Kdykoli totiž začne hlavní hrdina mluvit anglicky a dojde tak na věty typu „I am Atomic!“ víte, že právě uvidíte něco ikonického, jedinečně silného, co už z hlavy nedostanete a po čem bude většina ostatních přehnaně silných hrdinů a jejich příběhů prostě vypadat nudně a šedivě. Ten seriál má úžasnou lehkost, s jakou vypráví svůj příběh, autoři umí pracovat s atmosférou a zároveň dokáží výborně bavit třeba i tím, že hlavní postava sice pro všechny působí jako vševědoucí a všemocný, ale stejně jako třeba u Overlorda divák prostě ví, že polovina věci jsou jen neuvěřitelně hloupé náhody (nad kterými bych si normálně rval vlasy) anebo hra Cida se všemi kolem. Už jen samotný úvod ve stylu vymyslím si nebezpečný kult, který chce zničit svět jen proto, aby se pak ukázalo, že je to vlastně slovo od slova pravda, působí jako zápletka neskutečně blbě, ale zaujme to, uchechtnete se tomu, a tak to funguje. Autoři si pořád hrají s příběhem, vymýšlejí stále nové zvraty, které jsou buď geniální, nebo geniálně pitomé a Cid si všechno prostě jenom užívá, vymýšlí si další kraviny, z kterých pak vyleze něco nového a nečekaného s čím divák a možná ani samotný hrdina nepočítal, i když vlastně kdo ví a vše se vždycky ještě promíchá s hlavním příběhem, protože je tu opravdu velká spousta dalších postav, které do toho taky nějak zapadají a pořád to funguje až tak, že občas sami pochybujete, jestli Cid vážně není vševědoucí a není to celé jen jeho hra. Hlavní hrdina mě vážně bavil, ano je to magor, ale je to hodně zábavný magor, na kterého se dobře dívá. K tomu má kolem sebe neskutečný harém, kdy si zase říkáte, že vstupní parametry do Shadow Garden jsou, že musíte být žena a mít tragickou minulost, do které zasáhla nepřátelská organizace, což ale ve výsledku vlastně splňují úplně všechny ženy, které se na obrazovce objeví, takže tušíte, že nakonec Cidovi žádná neunikne. Milé překvapení je, že i podstatná část těchto postav dostane alespoň minimální prokreslení, takže i o mnohých holčinách, co se jen jmenují podle písmen řecké abecedy, dokážete něco říct a vidíte třeba to jaké mají zájmy a jaký vedou civilní život a jak to mají spojené s prací, což dává celé téhle divné organizaci i jistou hloubku a vzbuzuje dojem opravdu velké a rozsáhlé sítě. A ještě lépe jsou vykreslené ostatní důležité ženské postavy mimo organizaci, přeci jen vlastní zajímavou linku a vývoj dostaly obě Midgardovic sestry (Alexia a Iris), Rose Oriana, nebo třeba Sherry a u všech u mě seriál dokázal vzbudit zájem o to co s nimi bude dál a krásně se to míchalo s příběhem hlavního hrdiny a jeho podivnými plány. Nebudu to už dál okecávat, zkrátka já si tenhle seriál výborně užil, bylo to zajímavé, zábavné a plné geniálně podaných kravin a neskutečně přehnaných momentů, které u mě dokázali snadno vzbudit dojem, že je to celé vlastně děsně cool, že nad tím nemusím moc přemýšlet, stačí si to jen užívat… 8/10 () (menej) (viac)

Katakimiku

Ne, že by snad tohle bylo výrazně jiné než zbylý milion isekai anime, ale v popularitě jich Kagejitsu už spoustu překonalo a já tomu vlastně i docela rozumím. A nejde jenom o docela fajn zpracování přesílených schopností - hlavní hrdina pro ně musel něco udělat, ale anime má i docela zajímavé dějové linky, jen se bohužel často až moc snaží o ukázání hustosti postav, než že by se děj vyloženě rychle posouval. Na druhou stranu se mi líbilo pár scén záměrně udělaných jako parodie na isekai klišé a celkově se první série nese spíš v komediálním duchu. Postavy byly taky fajn, včetně hlavního hrdiny, akční scény i přes omezenější animaci pořád působily dobře. Jediné, co mi seriál víc zkazilo, byla pomalejší prostřední část série. 7/10 ()

Hees

Najväčší problém čo môže mať Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute! je vlastne nedostatok nejakého dôvodu prečo vlastne bojovať a prečo sa hlavný hrdina chová ako chová a zjavným dôvodom je, že sa chce Cid len hrať a zabávať. Popri tom vyhadzuje veľké miesta do vzduchu a tvorcovia sa tvária, že vlastne na tých miestach ani nie je živá duša, čo by tým trpela a tak vlastne hlavný hrdina je vždy napriek tomu, že robí neplechu v tomto svete dobrou postavou. Týchto bizarností je naozaj dosť a hlavne sa znásobujú tým, že čo často hlavný hrdina si niečo vymyslí bez toho, aby poznal realitu je často aj tak ako si vymyslel. Tento chaos čo hlavný hrdina predvádza svojim chovaním a hraním sa snaží negovať či zmierniť svet, ktorý sám o sebe funguje na báze politiky, intríg a veľa ľudí v pozadí ťahá nejaké pomyselné nitky. Nechápem ani obsesiu byť svojím vlastným ja vedľajšou postavou, lebo vlastne hlavného hrdinu nikto nesleduje a preto by bolo dobré ako enormné množstvo vecí nejako aspoň sa snažiť vysvetliť. Dosť bolo o hlavnom hrdinovi, lebo svet funguje ako má a je zaujímavý, postavy sú zaujímavé, politika je zaujímavá, vzťahy sú na dobrej úrovni a súboje no tie sú dosť dobré len niektoré, ale stačí to. Logických dier je naozaj veľa a otázka je len jedna prečo akože fakt prečo toto anime sa dá pozerať? Logická odpoveď neexistuje len absolútne nelogická, alebo keď sa snažím nájsť fakt logiku tak poviem, lebo je (zahrešil som) zábavné anime, ktoré nemá slabé miesta, slabšie diely, ide si za svojím absurdným zábavným cieľom so svojím OP hrdinom. ()

DaweForeman

Asi normálně bych dal 4*, ale jen za podmínky, že bych neznal mangu, kterou bych právě tak hodnotil a zanimovaná verze prostě tu atmosféru úplně nevystihla. Je to něco netradičního, kdy i když je to zase reinkarnace ve fantasy světě, nese se to v trochu temnějších barvách, než snaze o to, co nejvíc levlovat nebo hlásit kdejaké ideály. Máme tu organizaci, která se pohybuje na pozadí běžného života a řeší hlavního záporaka v podobě tajného kultu. Dočkáme se tu tak spousty akce a napětí, kdy overpowered hlavní hrdina všechno vyřeší s klidnou hlavou. I když je přehnaně silný, tak to není taková ta typická cheat schopnost, kterou mu někdo daroval, ale prostě si všechno vycvičil sám. Hlavní hrdina je ale taky trochu podivín, kdy asijská tvorba nemůže udělat pana dokonalého, ale vždycky mu musí hodit nějakou výstřednost, aby se necítili čtenáři/diváci méněcenní. V tomto případě hlavní hrdina trpí bludnou představou grandióznosti, aby se v anonymitě zviditelnil jako bojovník se zlem (tzv. chuunibyou), což se záhadně mísí s tím, že jeho deziluze jsou ve skutečnosti pravda, jen on sám o tom neví a nedokáže si to připustit, a navíc má opravdu úžasné schopnosti. Časem toto začne být trochu frustrující otravnost, která kazí zážitek. Do toho je tu pak několik další postav - především ženských ze studentské části života - které jsou naprosto otravné (Claire a Alexia), které dávají z naprosto absurdních důvodu hlavnímu hrdinovi čočku. Dalším mínusem bych pak viděl onu kompletní lenost vymýšlet nějaká zajímavá jména, kdy především pak ke konci při tom turnaji ty jednotliví bojovníci mají úplně lemplovská jména tvořená ze slov, která autora v daný okamžik napadla. Obecně bych to bral jako hodně dobrý koncept, který bohužel ale není úplně dobře vyvážený po jednotlivých stránkách, kdy tu máme opravdu povedené stránky, které jsou ale zabity těmi absurdními. Po animační a hudební stránce je to dobré. ()

gumbo

Mám s tím pár problémů: 1. Hlavní postava je všemocná a nezničitelná, tudíž jí nikdy nic nehrozí. 2. Všechny bojovnice Shadow Garden jsou nezničitelné a tudíž jim nikdy nic nehrozí. 3. K čemu potřebuje nezničitelný Shadow Lord krytí jako tuctový Cid? Proč ze sebe potřebuje dělat ňoumu a slabocha? Co mu to přináší? Proč jen nechodí ve stínech a neovládá tu svou nezničitelnou organizaci? 4. Má ten svět nějaká pravidla nebo ukotvení? Proč to chvíli vypadá jako středověká fantasy, chvíli jako současnost? Přes tyhle výtky to má skvělé production values, vedlejší postavy jsou zajímavé a rozkrývání lore je příjemně tajemné. Potenciál do budoucna tam je, uvidíme kam se to případně posune. 65% ()