Náhradní klíče

Patnáctiletá Sophie se snaží utéct od rodiny a využije příležitosti, aby získala náhradní klíče od domu své bohaté kamarádky Jade. Zatímco si užívá prostorného domu, o němž si myslela, že je na léto opuštěný, seznámí se s dívčiným starším bratrem. (Cinemax)

Dawe2

Zvláštní, ale ne špatné. Hlavní představitelka je hezká, sympatická a dobře hraje.  Bohužel je prakticky jediná. Příběh je jednoduchý, to by nevadilo, ale má pomalé tempo a nic moc se nestane, nikam se to neposouvá a její nový kamarád je hrozný ňouma. Prospěla by kratší stopáž, nebo více děje a možná i trochu jiný děj. Škoda, potenciál by tam byl a hlavní role byla vybraná výborně. Cigaret je tam až přespříliš, rodina nemá na elektriku, ale kouří se tam o 106. Místní hodnocení nakonec celkem odpovídá, jen je stržené několika odpady, které si podle mě nezaslouží. Při toleranci pomalého spádu a jednoduchého děje lze určitě doporučit. ()

BOURQUE

Mladá neplnoletá slečna (veľmi solídny a vyrovnaný výkon od Céleste Brunnquell), pochádzajúca zo sociálne slabšej (a problematickejšej) rodiny, a zachytenie jej priateľského (a „pracovného“) vzťahu s mladým mužom jej priateľky. Jednoduché scény a dialógy, ktoré zbytočne neodbočujú iným smerom. Škoda, že (indie) filmu chýba väčšia režisérska dôraznosť (debut režisérskej dvojici Paul Saintillan / Jeanne Aslan) a lepšia vypracovanosť niektorých scén. P.S.: Som zvedavý na ďalšie filmy so Céleste Brunnquell a nato, ako sa jej herecká kariéra bude vyvíjať ďalej. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Adramelech

Film ukazuje neutěšený život chudé francouzské rodiny, jež kombinuje příležitostná zaměstnání se sociálními dávkami: moc dětí, málo peněz, hrozí jim vypnutí elektřiny kvůli neplacení účtů, není ani na cigarety... Po úvodním nástinu situace se začne rozvíjet vlastní děj filmu. Patnáctiletá holka ze zmíněné rodiny šlohne rezervní klíče od bytu své kamarádky ze zámožné rodiny, která odjíždí na delší dovolenou. Děvče si chce užít klidu a soukromí v luxusním prostředí. Nejdřív vyžere ledničku a pak se jde vykoupat do vany. V tom se vrátí bratr její kamarádky, který nikam nejel. Zaslechne z koupelny nějaké šplouchání, jde se podívat, co se tam děje, a hle, objeví ve vaně nahou slečnu: v ruce časopis, na uších sluchátka s muzikou se tam s požitkem rozvaluje a chvíli si ani nevšimne, že někdo přišel. Věru ideální příležitost k seznámení, neboť mládenec si o děvčeti může vytvořit komplexní úsudek. Slečna ani moc nezapírá a místo aby tvrdila, že tam přitekla vodovodním kohoutkem, se přizná, že si vypůjčila klíče. Mezi oběma mladými lidmi začne vznikat vztah. Mládenec je plachý introvert, ale slečna je prakticky založená. Kromě toho už v patnácti přišla na chuť pivu a ani kořalka jí není proti mysli. O tom, že kouří cigarety, se snad ani není třeba zmiňovat. Ke cti jí slouží, že nebere drogy. Ale kde by na ně vzala peníze? Film se nedrží klišé, jak chudá holka ke štěstí přišla, nýbrž má otevřený konec. Není to velkolepá freska, spíše jen drobná mozaika, téměř sociologická mikrostudie dotýkající se určitých aspektů života v pozdním kapitalismu. Jedna hvězdička za film jako takový, jedna za koupací scénu. ()

Aljak

Začiatok filmu naservíroval nádejnú zápletku, ale na moje prekvapenie sa príbeh takmer vôbec nerozbehol do sfér, ktoré by boli priam očakávané. Vzťah medzi Sophie a Stéphanom sa akosi nikde neposúval, hoci napätie tu bolo dosť citeľné. No napokon to zostalo v nejakom platonickom móde, a.k.a. "kamalásky". Takže z filmu o prvej Láske a objavovaní nových sfér dospievania sa napokon stal nevýrazný film o priateľstve... 2* ()

kolemjdouc

Sophie našla útočiště před chaosem v napěchovaném malém bytě.Najde kámoše ,který jí ukáže svět venku a který si pootevře dveře do jejího srdce.Pootevře ,protože respektuje ,že jí je teprve patnáct let.Sophie sice hulí a pije pivo ,ale jinak je to slušná holka.Stará se o sestřiny tři děti a za první vydělané peníze ,což jí umožnil kamarád,je odveze k moři ,které ona sama do svých patnácti neviděla.Její matka měla jiné zájmy...Film byl, po hororu ,který jsem viděla předtím, jak balzám na nervy.Světlo, klid ,dívka v roli Sophie byla skvělá.Což se nedá říct o českém dabingu některých postav.Konkrétně matky.Výhrady nemám ke kameře a režii.Co bilo do očí ,byla absence záběrů, kdy se na plac sesype halda lidí, kteří ve své roli vedou duchaplné dialogy aniž by poslouchali jeden druhého.Což bývá klasika ve francouzských vztahovkách. ()