Kábulské letiště

• Veľká Británia Escape from Kabul (viac)
Veľká Británia / Francúzsko / USA, 2022, 78 min (Alternatívna 74 min)

Tento dramatický dokumentární film sleduje příběh největšího leteckého přesunu v novodobé historii Spojených států a konce nejvleklejší americké války, dvacetiletého konfliktu mezi afghánským Tálibánem a silami NATO. Snímek se natáčel v Americe, Velké Británii a Afghánistánu a obsahuje dosud nezveřejněné záběry a exkluzivní rozhovory s evakuovanými osobami, očitými svědky, americkými mariňáky i bojovníky Tálibánu. Afghánci vyprávějí o svém dramatickém boji za obsazení letiště, které je jejich poslední nadějí na opuštění země předtím, než ji ovládne Tálibán. Ve vírů zoufalství, střelby a výbuchů se odehrává historický střet mezi americkou námořní pěchotou a Tálibánem. (HBO Max)

janesX

Tak to je to sila. Keď Američania po jedenástom septembri vyhlásili vojnu Talibanu, isto netušili ako potupne ich o dvadsať rokov Talibanci z Afganistanu budú hnať. V dokumente majú rovnaký priestor všetky tri strany. Americká armáda, talibanskí velitelia a afgánski utečenci (z pohľadu Talibanu americkí kolaboranti). Netušil som, že tam bolo toľko mŕtvych. Utečenci posadajú hocikam na trup lietadla, keď lietadlo vzlietne, popadajú na zem. Hrôza. Davom rozšliapané deti, desiatky zabitých sebevražedným útočníkom, civilisti zastrelení americkou armádou... Najzlatší tu bol dementný (pardon, myslel som nekompetentný) prezident Biden, ktorý na konci hrdo vyhlási, že táto vojna mala mimoriadny úspech. Takmer za päť. ()

Arsenal83

Bol to jeden obrovský chaos a humanitárna katastrofa. Ale treba sa zamyslieť, kto ju spôsobil a či tam za 20 rokov priniesol viac úžitku ako škody. Dokument je točený v prospech "oslobodzovacej" armády USA, ktorá všade nosí demokraciu, no po 20 rokoch utiecť pred pastiermi kôz s kalašnikovmi, to nie je ideálna vizitka. Za celý ten zmätok, ktorý po dobytí Kábulu Talibanom je priamo zodpovedná Bidenova administratíva a chudáci ľudia trpia ďalej. V Afganistane akoby bolo jedno, koho noha tam vládne. Chceli to Sovieti, chceli to Amíci, chceli to islamisti a bežný človek nemá pre neschopnosť všetkých čo žrať. ()

Enšpígl

Tak tohle byla síla, nechtěl bych tam být ani jako amík ani jako afgánskej civil. Říká se, že amíci v Afgánu dostali na hubu, ale já si nemyslím. Především jejich zkorumpovaná vládla zdrhla ještě dřív než obyčejnej Afgánec stačil říct borůvkovej koláč. Já si hned vzpoměl na naše klauni Rakušana jak by zdrahal s tou velkou vlajkou putina v pytli s tou svou slavnou partou. Na základě toho se sypaly afgáncké ozrbrojené síly a do toho akceneschopní západní politici a katastrofa byla na světě. Naopak ty mariňáky docela obdivuju, že tam byli až do konce a snažili se zachránit koho se dá i při vědomí, že vlastně jsou absolutně na ráně těm fousatým hovadům. No zkrátka pěknej debakl, ale opět vinou hlavně sráčů co si říkají politici a uředníci, ne vinou vojsk nato, alespoň tak to na mě působí. Oceňuji, že jsem v dokumentu slyšel jak amíky, tak fousatý. ()

Warhorr

AntiUSA fans a kremlobotský filcky budou mít určitě žně, o tom nepochybuji. Já doporučuji nebrat v potaz '' proč, co, za jakým účelem v minulosti '' apod. a zaměřit se na samotnou událost/evakuaci a nerozebírat zpolitizovaný pičoviny. Je pravda, že tohle je jiné kafe. Léto 2021 a finální stažení vojsk USA z Afghánistánu, které mělo být rutinní záležitostí, tak se stane bojem o život. Je jasné, že nemůžete evakuovat všechny, když se Vám zničehonic hrne na letiště dennodenně desetitisíce lidí. Nemáte k tomu dostatek prostředků a ani lidí. Očividně toto hormonálně nevyrovnaní jedinci nikdy nepochopí. Vlastně jsem byl obrovsky překvapen, když na konci filmu se dozvím finální číslo evakuovaných, to jsem vůbec nečekal. Nejkrutější jsou záběry malých dětí, když se je jejich rodiče snaží předat americkým vojákům, tam jsem měl co dělat. Všechny evakuační body dostávají slušně zabrat ( brána Abbey největší humus ). Civilisté se mačkají jeden na druhého, v horku, to způsobuje nedostatek hygieny, smrad, špínu ( příkop se splaškama je teda něco ), všudypřítomná střelba, nářek ale bohužel i smrt a pozdější atentát ISIS. Záběr na padající lidi z letadla je taky slušný psycho ! Vystupují zde všechny strany - evakuovaní, neevakuovaní, příslušníci US Army ale taky velitelé Tálibánu. Dokument je nestranný, na nic si nehraje, prostě ukazuje oné dny, jak proběhly očima všech zúčastněných, takže nechápu, jak nějaký infantil musí hned napsat, že je to točeno v prospěch USA. Moje nervy tvl. Tohle mohu doporučit rozhodně všem. Jeden z nejlepších dokumentů roku 2022 vůbec. ()

rashaverak

Spousta z Afgancu kteri v dokumentu promlouvaji si nevidi do huby. A nejen vousatych primitivu od talibanu, ale i tech vzdelanejsich. Americane ono a Americani tamto, ale ze by prevzali zodpovednost a branili svou zem tak to ne, jen natahnout ruku a Americane pomoz nam. A stejne za vsechno muzou Americani. To jsou panecku lide, schopnosti z nich uplne salaji. ()

• Letadlo použité na plakátě je McDonnell Douglas/Boeing C-17 Globemaster III patřící americkému letectvu. Sériové číslo letadla je 02-1109 a spadá pod 62. a 446. křídlo letecké dopravy s domovským letištěm McChord Field ve státě Washingoton. (Maulincio)