Odhalenie najväčších záhad a nadprirodzených javov. (RTVS)

Recenzie používateľa bobstock k tomuto seriálu (4)

Biorezonancia (2022) (E01)

Tak jsem se u oběda dozvěděl, že bratránek byl na pár měsíců také chycen šarlatánem s elektromagnetickým proutkem. Básnil o tom do telefonu, spíše nežli přístrojem byl obalamucen výřečností jeho uživatele, kterému to snad někdo předepsal v návodu. Nejdříve vás přesvědčí o nemoci, kterou nedokáže elementární medicína vyléčit a pak si vás zaháčkuje na průběžná sezení, kde vás rádoby léčí  a přitom geniálně tahá peníze z kapsy. Naštěstí je bratránek tak svérázný, že se po čase sám přesvědčil, že mu bolavá záda nevyléčí  a po rychlé výměně názorů odešel. Lidi bacha na to. Za každým rohem se skrývá pomatenec, který se vám snaží jen dostat do kapes pro cinkátka a přitom skutečně působí jako radikálně věřící v onůh zázrak. A pokud za tím rohem zrovna není, je to jen proto, že zrovna někoho ´´léčí.´´ PS: Nejvtipnější v dokumentu bylo, na otázku, jak ste dostal elektro mag. kódy nemocí do těch ampulek? To je firemní tajemství, to vám opravdu nemohu říct. :D ()

Prútikárstvo (2022) (E02)

Proutkaření je taková lidová zábava s příměsí neviditelných sil, která nás prostupují. Dokud si za to neřeknou nekřesťanské peníze je to nevinné. Stejně tak jako nechcete dítěti do jistého věku říci, že ježíšek nenosí dárky a čápi nenosí děti asi tak nechcete kazit radost starší paní, která věří ve své zázračné schopnosti nalézt vodu v kanystru. Nakonec vše dopadne podle očekávání pouze v náhodných trefách či netrefách, jenže víra je tak zakořeněná, že si stejně půjdou svojí cestou a zase někomu na zahradě najdou zázračný pramen. Podzemní pomocníci z lesa, manželé Kroulíkovi byli sympatickou dvojičkou nejen svým zevřením muže z konce 19. století(osobně si myslim, že si tu image zvolil kvůli poměrně subtilní, vysoké postavě bez ramenou a žirafím krkem, límec nahoru ho opticky zmenšuje), stejně  i paní celkem záleželo na hadřících, které měla na sobě. Snad v každé scéně je převlíknutá jak v kouzelné školce. Skepti-doku o ´´nadpřirozenu´´ budu sledovat dál. :) ()

Jasnovidectvo (2022) (E03)

Některých těch senzibilů mi bylo až líto, jak věřili a ve víře to bohužel i zůstalo. Je znám i případ ze zahraničí o jednom slavném kouzelníkovi, který vypsal odměnu 1 milion dolarů při objevení skutečné telepatie. Nikdy to nikdo nevyhrál, poslední účastník se omluvil, že se nemohl testu zúčastnit, protože nesehnal na kouzelníka telefon. :D Je možné, že za 10 tisíc let bude homo sapiens oplývat něčím, co by se v rámci evoluce dalo říct jako mimosmyslové vnímání, ale také tady za 10 tisíc let může zbýt jen hromada kamení a štěrku po konečné válce. Horší jak zmínili jsou nejrůznější prodejci hrnců, konspiračních teorií, investic a pojištění, kteří znají psychologické a marketingové triky jak vás zaujmout, vyvolat strach a poté potřebu..tvl mám chuť na tlačenku sakra. :)  PS: Jestli si manželé Kroulíkovi náhodou trošičku nekradou pořad pro sebe Lukáši Jánoši. ()

Brethariánstvo - Život zo vzduchu (2022) (E05)

Zákon zachování energie jde možná ohnout, ale nejde zlomit. To je jako kdybyste tvrdili, že umíte překonat rychlost světla. Tihle ezo nadpozemští případi by potřebovali skutečný experiment bez etické komise. Myslím, že by po pár dnech brečeli v komoře bez přístupu k čemukoliv. Lidé v dokumentu nevypadají, že by jejich tělo trpělo nějakým dlouhým půstem, prostě se jen přesvědčili, že nejedí a nepijí jako obyčejní lidé. ´´14 dnů jste nepil vodu? Ne.´´ A pak tam  hnedka dělá presíčko. Bůhví kolikpak jich pán na chaloupce loupne za den. :D  Slabší užvaněný díl bez experimentu..a manželé Kroulíkovi si z toho udělali promo na svatební cestu či co :D ()