Investigátori

Biorezonancia (E01)

(epizóda)
  • Česko Biorezonance (viac)

Ide o kontroverznú metódu alternatívnej medicíny, ktorú v súčasnosti využíva viacero atestovaných lekárov. Oficiálna veda i medicína tvrdia, že biorezonancia nefunguje, pretože je založená na fyzikálnom nezmysle. Je to ale naozaj tak? Investigátori sú pripravení Biorezonanciu preskúmať a vyskúšať aj na vlastnej koži. (RTVS)

Marze

Trojice si na vlastni kuzi si zkouseji duveryhodnost esoteriky. Jeden pochybuje, druhy je verici. Vsechny pokusy skoncili bez jasneho vysledku. Hlavni postave byla na biorezonanci diagnostikovana borelioza. Klinicky test tuto diagnozu potvrdil ,ale dalsi zase vyvratil.Tak cemu ma divak vecit? A mezi tim je spousta filmove hlusiny. S rozebranim pristroje odborniky se vaha, protoze stoji vic nez cely film. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13167735079-investigatori/220562264050001/ ()

bubun

Ha ha ha, ta "terapeutka" Danka Varádyová taky tvrdí jednou to, a podruhé zas ono, jako nevím, co by se muselo stát, abych k někomu takovýmu šla... Člověk musí být už opravdu úplně zoufalý (což nemyslím jako žádný výsměch, ani to pro mě není nepochopitelné). Ale tak, když to někomu pomůže... Osobně to ale vnímám podobně jako uživatel bobstock. A ta Danka fakt vtipná, prý já to nikdy nedržím takhle, proto to nefunguje, a nejdřív "jsem připravená do toho experimentu jít, jakkoliv budete chtít" a když metoda selže, tak "no já jsem s tím nebyla už od začátku ztotožněná"   a podobně :D ()

Autogram

Klasicky veľmi dobre spracovaný dokument Investigátorov a hneď v prvej epizóde natrafili na zdanlivo neriešiteľný problém funkčnosti biorezonancie. Metóda na rozhraní vedy a šarlatánstva totiž používa sofistikovaný elektronický prístroj, ale diagnostickým nástrojom je akási obdoba prútikárskej virgule. Prekvapivo namiesto svojho cieľa dokázali nespoľahlivosť lekárskych laboratórnych metód a tak som aj ja z výsledku zmätený. Zostáva sa len odvolať na niečo medzi nebom a zemou. ()

bobstock

Tak jsem se u oběda dozvěděl, že bratránek byl na pár měsíců také chycen šarlatánem s elektromagnetickým proutkem. Básnil o tom do telefonu, spíše nežli přístrojem byl obalamucen výřečností jeho uživatele, kterému to snad někdo předepsal v návodu. Nejdříve vás přesvědčí o nemoci, kterou nedokáže elementární medicína vyléčit a pak si vás zaháčkuje na průběžná sezení, kde vás rádoby léčí  a přitom geniálně tahá peníze z kapsy. Naštěstí je bratránek tak svérázný, že se po čase sám přesvědčil, že mu bolavá záda nevyléčí  a po rychlé výměně názorů odešel. Lidi bacha na to. Za každým rohem se skrývá pomatenec, který se vám snaží jen dostat do kapes pro cinkátka a přitom skutečně působí jako radikálně věřící v onůh zázrak. A pokud za tím rohem zrovna není, je to jen proto, že zrovna někoho ´´léčí.´´ PS: Nejvtipnější v dokumentu bylo, na otázku, jak ste dostal elektro mag. kódy nemocí do těch ampulek? To je firemní tajemství, to vám opravdu nemohu říct. :D ()

Jelena

Na skeptický pořad až nečekaně zábavné, zajímavé a vyvážené - i jako skeptik jsem se trochu obávala, jak se povede skeptičení převést do podoby zkousnutelné pro někoho, kdo to sám nemá jako koníčka. Myslím, že tvůrci obstáli na jedničku.  Moje bezmezné nadšení z prvního dílu krotí vlastně jenom dvě výtky. Bylo by vhodné, kdyby se do zpracování vešlo i vysvětlení, proč ta dvacetiprocentní úspěšnost biorezonance u testu alergií skutečně neznamená pozitivní výsledek pro biorezonanci, a proč naopak (falešně) pozitivní test na boreliózu v klasické laboratoři není selháním evidence-based medicíny, ale tak nějak feature i velmi kvalitních testů - 100% úspěšnost je záležitost bájná a pohádková, a pokud něco vychází 100%, je to velice podezřelé.  I přes tyto dvě výtky ale dávám za pět (a malé bezvýznamné plus k tomu). Gratuluju tvůrcům a díky za super skeptický pořad, tohle tu vážně chybělo! :) ()