Malá vlna

Lotyšsko, 2022, 102 min (Alternatívna 98 min)

Film zachycuje dva měsíce života Laine, vysokoškolačky z předměstí Rigy, jež prožívá nelehké období. Zatímco se Lainin otec distancuje od svého rozpadajícího se manželství a rodiny, Laine se nedokáže vyrovnat s odloučením své matky. Objevuje tak technoparty a poznává dívku Gudrun, do které se zamiluje. Dívky unikají z reality tak, že obráží jednu párty za druhou a vydávají se tak do drogově nabitého podsvětí anarchie, svobody a hledání hranic. (JuniorFest)

Arsenal83

Príbeh dospievajúceho dievčaťa s klasickými naratívmi: nefunkčná rodina, zlí chlapci, ktorí zneužívajú dievčatá pod vplyvom, no a dievča, ktoré si nie je úplne isté svojou sexualitou. A nie je si isté asi preto, pretože pomedzi rodinné problémy a sexuálne eskapády v kuse berie drogy. To je celá zápletka a finiš neprináša žiadne vysvetlenia, žiadne závery, takže celý film je len takou sondou do života, ktorá má lákať festivalové ceny. No v skutočnosti je to asi tak hodnotné, ako meno hlavnej predstaviteľky, ktoré je Laine. Film blízko kravinca, ale ešte nie úplne zašpinený. ()

xxmurphyxx

Fetky, smažky a ich ,,problémy,,. Drbnuté deti dneška majú všetko, no aj tak majú pocit, ako hrozne sú v piči a celý svet im ubližuje, všetko narúša ich komfortnú zónu a nikto im nerozumie. Tak majú furt potrebu rebelovať, všade nariekať a dorobení o tom filozofovať, ak sa práve niekde dokrútení na dojazdoch nemotajú na párty alebo nelezbia v posteli. Plytká pičovina pre plytkých ľudí. Na druhú stranu, ak má niekto o sebe pochybnosti o sebe, nech si to pustí a zistí, že sú oveľa horší mentálni akrobati, takže je vlastne na tom úplne  pohode. Atmosféra nulová, postavy debilné, nezaujímavé, techna minimum, dej prakticky žiaden, záver detto. ()

Adramelech

Jak jsem už v nějaké recenzi napsal, pokládám stoprocentní lesby za bájné bytosti, protože jsem nikdy žádnou neviděl. Zato jsem jednou viděl dvě heterosexuální mimozemšťanky, které neváhaly přiletět až z dalekého souhvězdí Plejád, aby, jak mi sdělily, „okrášlily svou přítomností naši planetu“. Zjevně si to tady pěkně užívaly, protože jedna z nich držela v ruce napůl vypitou litrovou láhev vína. Ani pokud se Lotyšska týká, nejsem plně přesvědčen o jeho existenci. Na mapě ho najdeme, takže ono existovat bude, ale pocitově u mě s ničím nerezonuje. Naproti tomu s přiznáním reálnosti dalším dvěma pobaltským republikám nemám problém. Existenci Estonska dokazuje román Muž, který rozuměl hadí řeči (Andrus Kivirähk, česky Zlín 2011) a rovněž znamenitý estonský film Listopad (2017), stejně jako film Obrácená věž (2022). O existenci Litvy mě přesvědčila kniha Lithuanian Mythological Tales (ed. Norbertas Vėlius, Vilnius 2002). Vlastním též lněné utěrky vyrobené v Litvě. U nás se po zavedení kapitalismu přestal pěstovat len, takže lněné utěrky zmizely z trhu. V Litvě se však lněné utěrky stále vyrábějí a dovážejí se na Slovensko, kde je pro mě koupil jeden slovenský kamarád a předal mi je u příležitosti své návštěvy v Praze. Účelem této organizačně dosti náročné akce bylo vyhovět mé přítelkyni, která si přála lněné utěrky. Tento film jsem si pustil s cílem přesvědčit se o existenci Lotyšska a poučit se o tom, jak žijí a smýšlejí tamější lesby, a to i s rizikem, že celý film patří do žánru fiction. – Víceméně to bylo zklamání. Téměř žádné exteriéry a pokud ano, tak takové, které by se daly natočit kdekoli. Český dabing dobrý, ale v tomto případě bych spíše uvítal titulky, abych slyšel mluvenou lotyštinu. Hlavní hrdinka Laine (tj. Malá vlna) má estonské jméno. Pobavilo mě, když Laine na párty šňupala lajnu, a že svoji spolulesbu Gudrun oslovovala „Gundo“. Celkově taková sociálně laděná agitka LGBT prostá odvážnějších erotických záběrů. Vyrozuměl jsem, že lesbický vztah se naplňuje tak, že se spolu dvě holky líbají. Možná tím mělo být znázorněno sexuální tápání mladého děvčete. Pohlaví dnes existuje tolik, že už by stálo za to vydat o tom encyklopedii, a otvorů v ženském těle je pořád stejný počet. Jak se v tom má taková mladá holka vyznat, zvláště když je každou chvíli něčím sjetá? Zaznamenal jsem i motivy odsuzující kouření tabáku. Vypadá to, že Lotyšsko je také protektorátem EU. Podíval jsem se na Wikipedii, a vskutku ano. Dokonce tam platí eurem. ()

BOURQUE

Snímok o vysokoškoláčke, ktorá od problémov v rodine uteká a ocitne sa v ďalších problémoch (medzi inými aj v milostných). Ploché vedenie príbehu, kde všetky nedostatky v scenáre a vo „vývoji charakteru“ sa snažia riešiť na záver s nie príliš presvedčivým hereckým perfromancom. Pomerne slabý výsledok. Osobné hodnotenie: 54% (*) ()

Aljak

Filmy o nástrahách dospievania a objavovaní nových možností mám celkom rád. Takže som bol zvedavý, s čím prídu Lotyši. A napokon som z toho nemilo prekvapený, lebo hoci to malo spočiatku fajn potenciál na sociálnu drámu, tak sa z toho stala nejaká drogová techno seansa, v hlavej úlohe s Laine a Gudrun. Tento útek z reality mi pripomína to, čo človek vidí každú piatkovú noc v uliciach mesta, kde je možné zhliadnuť tento scenár "stratenej generácie" na vlastné oči. A nie je to veru príjemný pohľad... tak ako aj na tento biedny film. ()