Tragická smrt kluka na sídlišti Athena vyvolá otevřenou válku, ve které se nejvíc angažují jeho starší bratři. (Netflix)

DJ Kritik

Tragická a násilná smrť kohokoľvek je smutná udalosť, ktorej treba predchádzať. Určite ju treba potrestať a nezľahčovať. V tomto prípade sa jedná o arabov žijúcich vo Francúzsku. To, že si za to môžu Francúzi sami je bez debaty. Ich stáročia trvajúce kolonizovanie sveta a následný príliv otrokov, alebo v poslednej dobe politika v Alžíre, má svoje dopady. Podobné problémy čakajú Belgicko, Španielsko, Nemecko a v neposlednej rade aj severské štáty. Ale späť k filmu, pre mňa osobne ničím zaujímavý snímok, ktorý ukazuje jeden deň počas násilností vyvolaných menšinou v jednom meste. Viete, ono zomierajú aj obyčajní ľudia, či už z menšín alebo majorít, ktorí nemajú nič a chodia len do práce, aby sa z ich daní veľkodušne rozhadzovalo. Chyba spoločnosti je, že pravidlá tu skutočne neplatia pre darebákov, príživníkov zbohatlíkov a ani politikov. A preto je to tak ako to je. Ale tento film, to nepokrýva. ()

DonBraso

Od režiséra Gavrase jsem už viděl vynikající Notre jour viendra a Athena vypadala už z papíru, že na vlně podobných filmů, které jsou Les Misérables,  BAC Nord ... nemůžete šlápnout vedle. Inu, takový dělo to fakt nebylo. Paradoxně za to můžou postavy. Nejsou tu svým způsobem žádný, který to utáhnou. Jediná od půlky filmu je Abdel. Když vezmu zmíněné filmy, který se opírají přesně o to stejné, tak prostě tento je nejslabší. Možná právě pro někoho, že tento film jde hned na věc a ukazuje čistokrevnou válku na předměstí, tak někomu tohle vizuální inferno s typickou kamerou za hercema může sednout. Bohužel akcí nedokážeš vždy vyřešit to, proč musíš koukat na no name policajta v řadě, který vlastně sehraje jen to, že o další molotův koktejl se přesuneš o patro či barák vedle. Prostě jsem to tam necítil a tak zbyla jen paradoxně akční část, přitom se film pasuje do role dramatu, kde nejvíc pokulhává. Když si pustíte film Shorta a tohle, hned Vám to dojde. ()

xxmurphyxx

Luxusne zabalené hovno bude furt len hovno. Natočené to je fakt popiči, práca s kamerou na vysokej úrovni rovnako ako aj štylizácia a viac menej ani zvukovej stránke nie je moc čo vyčítať, ale čo z toho, keď je to celé o hovne, postavy sa chovajú ako totálni kokoti a film sa silou mocou snaží hrať to na neutrál, ale každému je jasné, za koho kope. A tak sa človek musí dívať na bandu negramotných negrov a moslimov, ktorí nemajú nič iné na robote len sa flákať, dílovať a demolovať všetko na okolo a keď im dôjde dať na piču banda fízlov, tak sú zrazu za obete. Už s tým ozaj choďte do piči. Napriek tomu si film prvé dve tretiny dokáže držať ako také tempo a atmosféru, ale tá jebne otočku v poslednej tretine a všetko sa rozbehne štýlom jebať, poďme to rýchlo celé nejako ukončiť, došiel rozpočet aj nápady. Finále je vyslovene kokotina ako pchať cikulu vianočnému kaprovi do huby. Francúzi sú proste vymäknutí sráči. ()

cirkulace

Silné, podmanivé, hodně francouzské. Finále možná až příliš drama, ale za tu kameru, vcítění se do postav a vizuální efekty si ten film 5* zaslouží. ()

delapena

po skvelych Les Misérables,BAC Nord ci danskom Shorta dalsi film z prostredia "problemovych" stvrti..no tentoraz je to riadny krok vedla..od maximalne nesympatickych postav,cez prilis jednoduchy a neuveritelny pribeh az po maximalne hlupe vyvrcholenie..jedine emocie ktore vo mne film vyvolal je hnev ze som stratil hodinu a pol svojho zivota.1* iba za posobivu kameru ()

rigby

Po vizuální stránce je to úchvatná podívaná. Bohužel tak dokonalá, že více by prospělo nějaké syrové pouliční ztvárnění, a ne tahle do detailů naplánovaná choreografie. Ani příběh mě tak nebral, hrdinové si nedokázali získat moji pozornost a sympatie. U tohoto druhu filmů hodně záleží na způsobu podání a tady mě neoslovil. ()

Crejdl odpad!

Pohádka o povedené integraci v odporné zavšivené Francii. Opravdu nejtupější scéna je jak tam asi 10 špinavců s rachejtlema drží skupinku asi stovky policajtů. ()

Saxos

No jo Frantíci, mít haldu kolonií se vám líbilo. Teď, když se komunita bratrů Ahmedů pěkně rozrostla a doplnila, pomalu zjišťujete, že je to v prdeli. Příběhově nezajímavé. Závěr: 50na50. ()

kolly13

Tikající bomba v podobě frustrovaných mladistvých na sídlištích ve Francii odráží aktuální situaci napříč západní Evropou. Ponoříme se do až nepřehledné akce proti policii a odvetou za nesmyslnou smrt, která odstartuje návazné osudy. Zajímavá kamera, odolní herci a skvělá koordinace komparzu. Nadprůměrný počin. ()

hufnagel

Film je o rasovej  nenávisti a jej tvrdých následkoch.Vo Francúzsku sa už desiatky rokov sústredujú migranti v okrajových štvrtiach veľkomiest a ich život ostáva na okraji záujmu väčšiny domáceho obyvateľstva.Sú to väčšinou chudáci bez znalosti jazyka a bez možnosti získať prácu,ich jediným príjmom je sociálna dávka.Ten rozdiel medzi domácimi a stále pribúdajúcimi migrantami rastie.A to je bohužiaľ realita nielen Francúzska,ale aj celej západnej Európy.Je celkom reálne,že sa situácia časom vyhrotí a skončí občianskou vojnou.Zaujala zaujímavá a nezvyklá kamera. ()

fafejt001

Děsivý  film  o  tom , jaký  bude  osud  Evropy  do  10  let . Možná  i  dříve .  Šílené ,  brutální , hrozivé .  Jednou  stačilo . ()

karnifex

Nesnadné hodnotit: některé akční scény jsou výborné, vizuálně skvělé, ale příběh je chatrný a obzvláště v druhé půli jednání postav začne ztrácet logiku i smysl. Za problematické taky považuju obsazení Samiho Slimanea, který absolutně postrádá vůdcovské charisma (velet by mohl leda tak chlapecké taneční skupině), což některé scény hodně sráží. A právě tak (spoiler) z autisty se vyklubavší expert na výbušniny je dost WTF-moment. ()

Draconian

Nesmírně silné téma a zajímavé filmařské pojetí. Gavrasovi se daří diváka vtáhnout přímo do děje. Dlouhé záběry bez střihu (nebo dávají ten pocit, že tu střih není) a kamera taková, že se na děj díváte takřka z pohledu hlavních postav. Athena je sídliště...chudinské, plné obyvatel, kteří nejsou původní francouzi. A taky je to peklo...místo občanské války, do které jste doslova vhozeni. Vše je intenzivní a drtivé. To je však na úkor dalších věcí...vlastně neznáte minulost a motivace jednotlivých lidí, ačkoliv ústřední motiv je to, že se bratr chce pomstít za smrt bratra, kterého dle něj zabila policie. Ale vy nevíte, proč zrovna on je kápo celého sídliště. Má však více bratrů, jeden z nich je válečný hrdina a ve filmu vlastně stojí na straně zákona. Je to silné, emotivní a vy budete zírat na ty fascinující záběry z "bojiště". Nicméně mě osobně se nelíbil zvrat a celkové vyústění, ačkoliv ho chápu a asi se k vyznění snímku hodí...ale prostě pro mě to dost snížilo můj pocit ze sledování. Rovněž mě fascinuje nekonečná zásoba pyrotechniky válčících povstalců. Podívaná je to mrazivá a velice znepokojující. Musím vyzvihnout rovněž herecké výkony...vážně uvěřitelné. Asi největší pecka je úvodní dvacetiminutovka, to je neskutečná jízda, později se nadšení značně rozředí. Přesto je to film, který mě dost sejmul. 70%...za intenzivní zážitek. ()

Lendak

Úvodná 11 minútová oneshotová scéna je jedna za najlepšie nasnímaných scén, ktoré som mohol za poslednú dobu vidieť. Zbytok filmu sa nesie v rovnakom duchu. Celý film je v podstate jedná akčná scéna vo vojne medzi obyčajnými ľuďmi a policajtmi. Človek si zmyslí, že ďalej sa dostať nedá, ďalšia scéna, čo sa týka dynamiky, napätia a eskalácie ukáže opak a človeka úplne pohltí a s napätím očakáva, kam tento (sprvu) súrodenecký konflikt smeruje. Niekto by mohol namietať, že forma tu je uprednostnená pred obsahom, ale mne to je jedno, lebo takýto silný audio-vizuálny zážitok sa len tak často nevidí. Hlava mi neberie, ako sa podarilo nasnímať, kompletne bez strihu a s takou gráciou. Dali Benssalah a jeho filmový brat Sami Slimane tu predvádzajú fenomenálny výkon, ktorým pomáha aj nervydrásajúca hudba a celkovo sound design. 9 molotovov z 10. ()

Scaevola

Aby bylo hned jasno: Veškerá reakce všech bratří na zmanipulované okolnosti je od základu špatná... nicméně se na ni dobře dívá. Pouliční akce i se všemi nutnými moderními berličkami bere dech, vzhledem k většinové absenci střelných zbraní přebírá otěže středověké válečné umění a nesmiřitelnost sourozenců je téměř hmatatelná. Co také jiného, když to nechali zajít tak daleko. Vynalézavá forma dlouhých záběrů dovedně podporuje emocionální stránku věci a po záběrech s koňmi a vlajkami si nemohu pomoci, ale myslím, že Francouzi to prostě mají v krvi už od Velké vzpoury. ()

Bohdy67

Asi to tak nebylo myšleno, ale krásná ukázka toho jak celá multikulturní společnost jde do hajzlu a jak si tento rádoby humanitní svět nedokáže poradit a v současné době si ani uvědomit násilí jehož jsou tyhle zatím menšiny schopny. Zde to bylo podpořeno dobrým obsazením, skvělou režií i relativní hloubkou postav, byť teda ten polda byl na pěst hned od začátku a jeho akce, kdy se převlékl aby ho nepoznali a pak na ně vytáhl kvér, místo toho aby se schoval nebo alespoň se snažil vzbudit dojem že je jeden z nich byla tak stupidní až to bolelo. Ale jinak vcellku slušných 100 minut akce... Trochu to připomínalo Distric 13, akorát zde bylo více psychologie a méně akce.... 62% ()