Bankový lupič Gino Strabliggi strávil desať rokov vo väzení, mal teda dostatok času na rozmýšľanie. Rozhodol sa žiť čestne. Vychovávateľ Cazaneuve mu veril, prihovoril sa teda, aby Gina podmienečne prepustili. Na toho však vonku čaká nielen jeho manželka, ale aj bývalí kumpáni. Gino je však pevne rozhodnutý neskĺznuť do starých koľají a kontakt s podsvetím odmieta. Pracuje v tlačiarni a stále sa stretáva s múdrym Cazaneuvem. Jedného dňa však zasiahne krutý osud - Gino stráca milovanú ženu. Najviac sa o neho zaujíma policajný inšpektor, ktorý ho kedysi dostal za mreže - je totiž presvedčený, že ľudia sa nemôžu od základu zmeniť a preto špehuje Gina na každom kroku. (STV)

finkie

Film vezoucí se na vlně kritiky vězeňského systému a represivního aparátu obecně, jež byla ve Francii šedesátých a sedmdesátých let hlavně mezi levicovými intelektuály velmi populární. Dva muži ve městě s možná až přílišnou jednostranností a politickým zápalem avancují rousseauovský motiv v zásadě ušlechtilého jedince, který se zločincem stává (nebo v tomto případě recidivuje) až v důsledku působení společnosti a jejích utlačujících struktur. Kontrast mezi pohledným a sympatickým Delonem, jeho šťastnými chvílemi na svobodě v prosluněných záběrech doprovázených skvostnou Sardovou hudbou, moudrým a hluboce lidským Gabinem a univerzálním měšťáckým slizounem Bouquetem je podán poněkud černobíle a z dnešního pohledu naivně. Ačkoli s abolicionistickou kauzou tvůrců sympatizuji, nic se nemá přehánět. Film má ovšem mimořádně zdařilý závěr, jeden z nejsilnějších, jaké jsem kdy viděl. ()

Hekman

Pribehove asi ok, ale zpracovani dost dole. Kamera - spatne, dialogy - spatne, strih - spatne a herci - spatne. Mezi Gabinem a Delonem neni zadna jiskra. Cele to pusobi nedodelane, odflaknute. ()

Bohdy67

Těžko se mi film hodnotí. Na jednu stranu, opravdu příběh s obrovskou hloubkou, na tu druhou byl film často pomalý a vlastně se v něm nic nedělo.... Víc než kriminálka to z mého pohledu bylo psychologické drama.... Mistrně zahrané, napsané a odvyprávěné.... Za film jako takový bych dal tři hvězdy, za posledních cca 15 minut klidně šest...Ale už prostě asi nemám úplně chuť si to pustit znovu. (možná i vzácně špatný dabing verze kterou sem viděl) Takže velmi slušné 4* 79% . ()

vincbenet

Pěkný. Trochu mi to připomínalo Bídníky, kdy posedlý policista (Bouqet) neustále ztrpčuje život napravenému delikventovi (Delon). Konec je však v tomhle případě jiný. Kvalitka ()

JoudaCZ

Rozhodně dobrý film, při jehož hodnocení bych však na úkor Delona (ve svém "novém" životě působícího trochu nepřirozeně) a Gabina (ten se možná až moc ponořil do polohy ztělesněné životní moudrosti) vyzdvihl Michela Bouqueta, jehož inspektor je tou postavou, která vám zůstane v hlavě dlouho po skončení filmu. Podařilo se mu trefit přesnou míru profesionální umanutosti, osobních předsudků, zla v člověku. Zla, které nelze porazit, neboť vychází nikoli ze zlého úmyslu, ale z pevného přesvědčení o své pravdě. ()

Monco

Jak už tady někdo napsal, tak je to jeden z nejlepších francouzských kriminálních filmů. Výborná atmosféra, nezapomonutelná scéna, jak soused jde vynadat Delonovi a dostane od něj facku a potom ten šokující konec. To jsem zíral a bylo mi Delona fakt líto. ()

rado3105

Od zaciatku som cakal kedy pride to uzasne z coho vsetci zasnu, nakoniec sa take nic nedialo a z filmu som bol sklamany. Uplne priemerny film. Herecke vykony Dellona? No neviem ale neblolo to bohvieco.....Gabin to uz bola ina rec... Celkovo mam z toho zmiesane dojmy. Snazil sa ten film prinutit ludi bojovat proti trestu smrti, ze tam posadil cloveka, kory v amoku nieco vykona? Treba si uvedomit, ze trest smrti by mal byt aby sa ludia co znasilnuju a nasledne zabijaju alebo zabijaju a pri tom sa ukajaju dostali to co s zasluzia. A takito ludia si zasluzia pomalu trpciacu smrt.... ()

starr64

Perfektní film, který neztrácí na půvabu ani po letech. Tenhle film na mne dýchl už v mém dětství už jenom tím jak Delon zahrál své poslední chvilky před smrtí. Prostě nesmrtelný film. Takové se dnes již netočí - opravdové filmové umění. ()

violik

Z mých prvních a nejoblíbenějších dramat je tenhle koncert nejlepší. Kriminálník s čistou duší, rozerván policejní zrůdou. Hořko v duši zůstává ještě dlouho po shlédnutí. ()

str0001

Musím říci, že ač nejsem fanda podobného žánru, tak tento film na mě opravdu zapůsobil. Tady nelze snad nic vytknout. Rozhodně doporučuji všem, kteří si mysleli, že v dobách kominismu u nás vládla v západní evropě anarchie. Zjistíte, že mnohdy se u nás lidská práva dodržovala mnohem více. Rozhodně nekoukat při depce. ()

PORTER44

Výborná kriminálka , jedna z nej co Francie vyprodukovala.Dvojka Delon-Gabin skvěle seděla v tomto příběhu bývaleho vězně a jeho vychovatele.Delon se vrátí z vězení pak mu zemře přítelkyně on to překoná a začne normálně žít ,ale bohužel objeví se starý známí polda který ho chce dostat zpět do basy za každou cenu.Delonovi jednoho dne prasknou nervy a zabije ho,končí to hodně smutně.Skvělá podívaná. ()

dedavena

Gaben a Delon, tuž to su pani herci a z teho těž vyplyva, že i film je fajny. Něnudil sem se ani chvilu. Jasne, že davam za štyry. ()

Ganka

Z počátku se k vám tenhle příbeh nenápadně přiblíží, chvilku kolem vás krouží, najednou vás popadne, roztrhá na cucky a zahodí a vy ani nevíte jak. Fantastický Alain Delon, kterého vám prostě musí být líto. A moudrý Jean Gabin, se kterým stačí komunikovat pouze očním kontaktem. Neotřelý film o tom, jak se neustálá víra ve zlo dokáže přeměnit ve skutečné zlo. A člověk pořád čeká, že se na závěr dočká nějakého toho "deus ex machina", ale jelikož nejsme v americkém filmu, tak se žádného hepy endu nedočkáme. A v tom je ta smutná krása celého filmu. ()

Tempter

No já teda nevím, ale když na základě frivolního cvrnknutí do nosu paní Strabliggi neváhal pan Strabliggi rozmlátit komisařovi hlavu o zem? Neměl on ten komisař nakonec pravdu? :-D Koneckonců zaplatil taky životem, takže nakonec spravedlivá plichta. ()