Když Jean Gabin natáčel film Případ Dominici, bylo mu již šedesát devět let. Jeho herecká i životní kariéra se uzavřela o tři roky později, v roce 1976... Vražda anglické rodiny na francouzském venkově tehdy otřásla celou Francií. Tisk sledoval vyšetřování a soudní proces až po vynesení závěrečného verdiktu víc než dva roky. Poblíž provensálského statku Velká země, který odjakživa patřil klanu Dominiciů, nalezl 5. srpna 1952 Gastonův syn Gustave tři zavražděné lidí. Jednalo se o sira Jacka Drummonda, jeho manželku a jejich jedenáctiletou dceru. Oba dospělí byli zastřeleni, dítě utlučeno k smrti. Je relativně krátce po válce a v kraji stále doznívají křivdy, nevyřčená tajemství a činy, na které nikdo nechce vzpomínat. Klanu Dominiciů vládne pevnou rukou Gaston Dominici, muž, který se sice neúčastnil odboje, ale který věděl o všem, co se dělo na jeho půdě i v okolí. A lidé ho stále nejen respektují, ale především se ho bojí. Podezření vyšetřovatelů se vzápětí soustředí na obyvatele nedalekého statku a výsledkem vzájemného obviňování, přiznání a především touhy zachránit majetek za každou cenu, je obvinění šestasedmdesátiletého Gastona Dominiciho za trojnásobnou vraždu. Rozsudek byl vynesen na základě nepřímých důkazů. (Česká televize)

ostravak30

Opět docela neznámý režisér, který si přizval Jeana Gabina, aby mu ztvárnil hlavní postavu Gastona Dominiciho. Je to zvláštní případ a je téměř jisté, že dnešní kriminálka Miami nebo Las Vegas či dokonce New York by jistě vraha měla asi tak za dva dny nebo čtyřicet pět minut. Jenže v 50. letech neexistovalo ještě tolik možností. Dalším faktorem jsou média a veřejnost, na něž tvůrce trochu zapomínají. Právě oni museli vědět o každém kroku vyšetřovatelů, ale též je obviňovali z neschopnosti a žádali o nalezení vraha. Justice se tak vlastně jen přizpůsobila. Asi bylo jasné, že někdo ze statku vraždu spáchal a nejspíš většina tušila, kdo by to mohl být. Stát se tak možná dopustil justičního omylu, ale chtěl někoho nechat pykat za každou cenu. A právě na tyto dva faktory v závěrečné řeči filmaři tak trochu zapomněli. Je snadné obvinit jen vyšetřovatele, porotce či soudce. Vedlejšími viníky jsou ale i další, kteří zde byli dáni na vedlejší kolej. ()

brodži

Lži, přetvářka, obviňování, podrazáctví ale hlavně neříct pravdu. Vše je povoleno a záhy popřeno. Film, kde starý pán jen pro dobro své vlastní rodiny se obětuje, jelikož mu nic jiného nezbývá a jeho vlastní rodina ho nakonec v tom nechá. Zajímavý říběh s brilantním výkonem Gabina. Doporučuji. 4* ()

PTuranyi

Dobrá kriminálna dráma o zapeklitom vyšetrovaní trojnásobnej vraždy na francúzskom vidieku, ktorá ako sa dozvieme v závere je podľa skutočnej udalosti a má byť výstrahou a poučením pre justíciu. Začína sa to "dobre" - záhadnou vraždou. Lenže po počiatočnom mlčaní nasleduje obviňovanie, priznania a klamstvá takže nádej na objasnenie postupne klesá k nule a v rastúcom zmätku klesá aj záujem diváka. Kvalitná dobová produkcia sa postarala o dobrú atmosféru a pokiaľ bolo jej snahou preniesť zmätok v tomto vyšetrovanom prípade na filmové plátno tak sa to podarilo. Herecky je všetko v najlepšom poriadku. Jean Gabin je tu hlavnou hviezdou aj keď jeho postava hviezdna nie je. Mihne sa tu aj Gérard Depardieu, po filme Dvaja muži v meste druhý krát po boku Jeana Gabina a vlastne naposledy. 70% ()

luga

Zajímavý film s mnoha otazníky sevřený rámcem známých skutečností, který nevyzněl nijak jednoznačně. Chybí odhalený vrah a motiv. Kdyby Gaston kryl domnělého viníka z jeho rodiny, který by byl nevinen, byla by to sice jeho oběť ve prospěch "neprávem" obviněných blízkých, ale zároveň úleva pro skutečného vraha, což též není společensky přijatelné. Každopádně, podle mého názoru, Gaston rozjel vysokou hru na obranu své rodiny, kterou chtěl policii a justici nastavit zrcadlo absurdnosti vývoje případu, přičemž „nikdo“ z diváků nepochybuje o jeho nevině. Po eskapádě protichůdných výpovědí nakonec Gaston uvízl v síti vyšetřování zcela sám. Neumím si představit, že by vědomě kryl někoho ze svého okolí, kdo by spáchal takový těžký zločin, i když ani to nelze vyloučit. Kdyby to byl někdo z jeho synů apod., mohl Gaston počítat i s tím, že se u něj pohne svědomí a přizná se. Nestalo se tak. Stará puška, pohozená do blízké mokřiny, ke které se rodina zvláštním způsobem přihlásila, rodině jednoznačně přitěžuje. Vzhledem k mnoha neznámým a faktům, které nám policisté, potažmo filmaři, předložily, netroufl bych si nikomu z podezřelých uvěřit a hájit jeho nevinnost. Takový zločin mohla provést pouze zrůdná, popřípadě duševně vyšinutá osobnost. Nevím, kolik jich tam takových v tu dobu bylo, ani nic o dalších motivech, které nebyly snad ani naznačeny. Možná např. dávná pomsta? Smutné je i to, že smrt turistů s nikým očividně nehnula a tamní obec se nesnažila žádným způsobem spolupracovat na odhalení viníka. Všichni se chovali divně. Negativnímu vyznění celého příběhu nic neodlehčilo. Případ zůstane navždy neodhalen. Filmový scénář s linkou novinářské publicity, vyšetřování s pochybeními, účelovosti a nátlaku policie byl velmi přesvědčivý a nelze pochybovat o tom, že může za takto popsaných okolností vést k justičním omylům. ()

gizi

Až na ne moc povedený dabing Novy z roku 1996 moc dobré, a to nejen Gabin, ale i ostatní, včetně výborného Depardieua v malé roličce. Hudba, která zazní jen sporadicky, pěkně dokresluje atmosféru, která dýchá starými časy. 80%. ()

Scott67

Vzal jsem si z toho filmu ponaučení. Nikdy nenocovat se dvěma ženami u cesty na francouzském venkově. I kdyby byli místní lidé sebevíc milí. Né proto, že bychom byli potom pravděpodobně po smrti. Spíš proto, že by asi skutečné vrahy nikdy nenašli. ()

PORTER44

Průměrná podíváná o vraždě anglické rodiny která kempovala u silnice nedaleko domu J.Gabina kterého zatkli pro podezření a ten si pak alespoň mi to tak připadalo z celého soudního procesu dělal jen srandu,nejdříve řekl že to udělal on pak zase že ne,lepší byli skutečné kriminálky s J.Gabinem než utahaný soudní proces. ()