Když Jean Gabin natáčel film Případ Dominici, bylo mu již šedesát devět let. Jeho herecká i životní kariéra se uzavřela o tři roky později, v roce 1976... Vražda anglické rodiny na francouzském venkově tehdy otřásla celou Francií. Tisk sledoval vyšetřování a soudní proces až po vynesení závěrečného verdiktu víc než dva roky. Poblíž provensálského statku Velká země, který odjakživa patřil klanu Dominiciů, nalezl 5. srpna 1952 Gastonův syn Gustave tři zavražděné lidí. Jednalo se o sira Jacka Drummonda, jeho manželku a jejich jedenáctiletou dceru. Oba dospělí byli zastřeleni, dítě utlučeno k smrti. Je relativně krátce po válce a v kraji stále doznívají křivdy, nevyřčená tajemství a činy, na které nikdo nechce vzpomínat. Klanu Dominiciů vládne pevnou rukou Gaston Dominici, muž, který se sice neúčastnil odboje, ale který věděl o všem, co se dělo na jeho půdě i v okolí. A lidé ho stále nejen respektují, ale především se ho bojí. Podezření vyšetřovatelů se vzápětí soustředí na obyvatele nedalekého statku a výsledkem vzájemného obviňování, přiznání a především touhy zachránit majetek za každou cenu, je obvinění šestasedmdesátiletého Gastona Dominiciho za trojnásobnou vraždu. Rozsudek byl vynesen na základě nepřímých důkazů. (Česká televize)

Pierre

Sice už to zpracováním připomíná, pár dalších francouzských filmů té doby. Ale je to jinak rozhodně film, který dobré pověsti starých francouzských kriminálek nedělá ostudu. Ale doopravdy nadprůměrná je pouze čásť se soudní sině. Jinak to vyšetřování na vsi zabaví, ale celkově má jeden problém. Maločím překvapí, některé situace jsou předvídatelné. Ovšem komisař je zde slušně zahraný a napsaný. Nehorázně mě štval. A konečné zamávaní Gabina zasáhne na srdci. Nechci ho moc chválit, protože to dělám, všude. Ale tak já musim. Další skvělý výkon mistře Gabine. Celý film je za 4, s ošklivýma vodřenýma ušima. ()

Maq

Mě na tom příběhu zaujala práce francouzské policie. Ne že by to byl první takový. Policie navyklá na zacházení s občany jako Gestapo. Nějaké dodržování zákona, ba i obyčejná zdvořilost, jsou pod úroveň služebníků státu. Oni jsou páni, občané jsou hovada. Profesionalita veškerá žádná. Rozdíl mezi úrovní zákonnosti mezi Francií a civilizovanějšími společnostmi byl a dodnes zůstává propastný. Jak dlouho že tam mají ten výjimačný stav? Aby se policii lépe pracovalo, že. A ti jejich prezidenti - jeden nechutný kriminálník za druhým. --- Kdybych si měl vybrat mezi Českem a Francií, byla by to sakra těžká volba. ()

Martin741

Claude Bernard-Aubert mi nehovori nic, ale film o nespravodlivom odsudeni jedneho cloveka - to jo, vyborna zalezitost. Film ma tempo, tri vrazdy su hodene na stareho farmara v podani Jeana Gabina, no a rodina mu nijako nepomoze. Trchu slabsie nez Deux hommes dans la Ville, ale stale nadpriemerny snimok : 76 % ()

C0r0ner

Že by to bylo celou dobu nějak strhující, se říct určitě nedá, ale jakmile začal samotný soud, zvýšila se moje pozornost minimálně dvojnásobně. A závěr je pořádnou fackou do ksichtu celému soudnímu systému a spravedlnosti jako takové. K tomu skvělý Gabin, takže nakonec spokojenost. 80% ()

andrii

A odsuzuje se...dobrá víra otce Gastona, postupná vina justice. Zrudl celý kraj, krvavé šlápoty, které člověk bestie zanechal, vtiskly se nevábně do ovzduší francouzského venkova, jako neidentifikovatelné v něm syčí, zahnívají již léta. ()

vesper001

Obětovat se za druhého je statečný, obdivuhodný, nezištný, odvážný, hrdinský čin. Obětovat se za lidi, kteří za to nestojí, lidi bezcharakterní, sobecké, hloupé, zlé, zbabělé, líné, zákeřné, podlé a skrznaskrz zkažené, je… pozoruhodné, zamyšlení hodné a nevím čeho ještě hodné. Jean Gabin sice nevypadá jako spasitel, ale jeho soudní proces měl v sobě něco z ukřižování. ()

filmmovier

Vynikající filmová záležitost. další fantastické francouzské drama s excelujícím Jeanem Gabinem v hlavní roli, mladým plochým ksichtem Gérardem Depardieu a skvělým scénářem, který je prostě fantasticky zahraný. Film mě zaujal už popisem a i když jsem o tom případu neměl ani tušení, scénáristi mě přesvědčili o tom, že patriarchra rodu Dominici to neudělal, to je prostě fakt. Další fakt je, že na tom filmu je dokonalé prostě všechno - herci, scénář, hudba, všechno funguje - Případ Dominici je neskutečně působivé drama, s parádní závěrečnou dvacetiminutovkou, ale zbytečným dovětkem - toho je sakra škoda, vůbec se tam nehodí. Navíc to má takovou nádhernou, příjemnou atmosféru, všechno je to zalité sluncem, ale zároveň je to tak zneklidňující - všichni tam lžou a vztahy mezi postavami jsou neuvěřitelně podané, fakt si nemůžu stěžovat. Jen je škoda, že ten film u nás není více známý - ČT by rozhodně neudělala chybu, kdyby mezi ty Gabinovky, které omílá furt dokola, nasadila i tuhle . rozhodně by neudělala chybu, protože je to jedna z nejlepších rolí velkého herce, tu zlomenost, zklamání a vztek mu prostě věříte a i taková obyčejná věc, jako to závěrečné mávnutí je dík\ němu neskutečný zážitek. 95%. ()

farmnf

Dost děsná rekonstrukce skutečného justičního omylu. Divák ale čeká, že se dozví jméno vraha. Nedočká se. Rodina Dominici je těžko pochopitelná, stejně tak spánek pod širým nebem na silnici těch Anglánů. Sem tam jsem se v tom ztrácel a připadlo mi to neuvěřitelné. Skvělá role Jeana Gabina a co tam hraje Gerard Depardieu? Obecního blbce! ()

JohnSmith

Pohled na francouzskou justici a vyšetřování v padesátých letech minulého století. Prapodivné praktiky se tedy neděly jen u nás, ale zcela zjevně všude. Gabin hraje svého standardního venkovského tvrdohlavého morouse a až v poslední třetině filmu podává úžasný výkon. ()

Autogram

Jean Gabin opäť v roli svojského farmára nie je vo vyššom veku až taký presvedčivý ako v Heroíne. Rodina tu drží tiež pokope, ale trochu iným spôsobom. Väčšinu času filmu zaberie zmätočné policajné pátranie, a práve tá justičná nespravodlivosť bola cieľom snaženia tvorcov. Príbeh je na tom slabšie, trochu nudil, trochu otravoval, hlavne zo strany policajtov. ()

Vesecký

Jean Gabin je v každém filmu skvělý, prostě jeden z mála skutečných nesmrtelných velikánů filmového plátna. A také skoro žádný film, kde hraje, nezklame. Případ Dominici jsem viděl poprvé a příběh starého nezdolného Gastona a jeho nepovedených a přesto milovaných synů dokáže zaujmout. Do poslední chvíle netušíme, kdo zabil trojici kempujících Angličanů na silnici pod vesnicí. Byl to opravdu on nebo některý ze synů? Či dokonce přihlouplý vnuk, kterého si asi jako jednu z prvních rolí zahrál G. Depardieu? Otec se rozhodne vzít vinu na sebe, ale pak zjistí, že si skutečný vrah slitování nezaslouží. Pozdě, porota je neoblomná, Gastona čeká gilotina. Ten dovětek, který vysvětluje skutečný konec Případu Dominici, změna trestu smrti na doživotí a posléze omilostnění, ten do filmu rozhodně patří, jinak by byl nedopovězen. ()

MickeyStuma

Šestasedmdesátiletý Gaston Dominici je souzen a shledán vinným, že na svém pozemku v Provence zabil tříčlennou rodinu Angličanů a to i přesto že se nepřiznal, neexistují svědci, není znám motiv. Snímek je volnou rekonstrukcí případu stavěné především na mistrovství uznávaného Jeana Gabina. Dramatizace není tlačena do temné atmosféry soudního přelíčení, ale naopak se celý příběh prezentuje pro představu, jak se to tehdy asi tak odehrávalo. V podstatě se jedná téměř o dokumentární rekonstrukci případu, z kterého může zamrazit, co vše je v životě možné. ()

Amonasr

Spíš zvláštní psychologické drama, než opravdové krimi. Vypovídá o tom, že tajemství podivné vraždy nemá šanci být rozkryto, když venkovský rodinný klan raději obětuje stařešinu rodu, než by odhalením skutečného viníka ohrozil rozpad rodinného majetku. Film má zbytečně pomalé tempo a nic vlastně neřeší, když vše vyzní do ztracena. I závěrečná moralita vyznívá poněkud hluše. Tři hvězdičky dávám jen kvůli Gabinovi, který pouze svým charismatem drží snímek nad vodou. ()