Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

Radim100

Měl jsem pocit, že koukám na severskou černou komedii ve stylu "Boj sněžného pluhu s mafií" ve slovensko-cikánských reáliích. 👍 ()

Rebel24

Ak by mal byť Invalid začiatkom novej moderny slovenskej kinematografie, beriem všetkými 10-timi. To co absentuje vo väčšine slovenských filmových diel, su nápady a pozitívne emócie. Sklbenie týchto 2 faktorov vytvorilo premisovo úplne primitívnu, ale štýlovo natočenu akčnú komédiu, kde sa dokonca podarilo tvorcom zachytiť s citom aj náš večný problém rómskej otázky ci tunajšej politiky a prekvapivo tento film má presah aj do reality. Jonáš Karásek by mal do prvého radu posadiť najmä Petra Bebjaka a ukázať mu, ako sa točí film, lebo niekedy stačí tak veľmi málo - krátke efektívne dialógy, kvalitný soundtrack, dobrý strih = tempo a hlavne nebrať všetko tak strašne vážne a depresívne. V sumáre výborná gypsy gádžovina v jednoduchom šate, ak by Karásek ešte do budúcnosti zlepšil námet i scenár, je to za full house. 81% ()

Marcecek

No som vyvalený, nečakal som slovenskú verziu Guya Ritchieho a Nedotknuteľných. V hlavnej úlohe záhoráčtina, nemôžem ani povedať, že na slovenské pomery solídny počin, ale priam na svetové pomery, možno prehnané tvrdenie, ale po dlhej, veľmi dlhej dobe slovenská tvorba, ktorá zo mňa zasa na nejaký čas odhodila skepsu, čo sa nášho filmu celkovo týka. Gregor Hološka si zaslúži Oskara za hlavnú a Zdeněk Godla za vedľajšiu rolu, to nepochybne. Film je svižný, chytrejší ako sa zdá, dobre napísaný. A ten kontrast, film začína ako vzťahová bláznivá komédia z 90. rokov a končí tak, že by sa ani Tarantino nemusel hanbiť a nedá sa povedať, že by tvorcovia šli do nejakého extrému. Veľmi zábavná akčná čierna komédia až karikatúrne zobrazujúca dobu, policajtov a politikov v štýle Guya Ritchieho a hlavne slovenská a to najhlavnejšie, Záhorák v hlavnej úlohe a ja ako hrdý Záhorák dávam zaslúžene plnú palbu 5*. ()

I.ball

Super! Jakobych tam opět byl.. feliny a fáva, walkmany a VHSky, éčkové meďoury a super lokace a interiéry.. prostě 90ky, jaksepatří. Zápletka a obsazení skvělé a k tomu dobový a kulturně - etnicky orientovaný soundtrack. A Cikán v uniformě SS - nepřekonatelné. Bezpečně 85%. ()

hephaestus

Aj ked je to velmi originalne a nie že nie, nemozem dat 4. Nie je to veľmi vtipné, skôr smiešne. Ale réžia ma brutálne prekvapila, tak konzistentny film zo Slovenska sme tu nemali dlho. Druhe videnie, 3 je málo. ()

c.mravenciar

Invalid má svoje kvality (najmä technické), ale nesie si jeden veľký problém, ktorý pomenoval už takmer pred sto rokmi Charlie Chaplin: Komédia sa sníma v celku, tragédia v detaile. Kiežby tvorcovia namiesto Tarantina, prizvali do svojich hláv skôr Roya Anderssona. ()

SewekiX

Zatímco u nás se do mainstreamové produkce posílají filmy typu "Po čem muží touží 3" na Slovensku sebrali veškerou svou odvahu a vložili ji do tohohle skvostu. Invalida je černá komedie, která kromě specifik hlavní postavy tzn. to že je na vozíčku a navíc klinicky agresivní, využívá i stereotypů o romech a slovenských politicích, stejně jako jisté "nostalgii" po minulém režimu. Všechny tyto propriety spolu s perfektními herci davají dohromady velmi zábavný film, sice úplně neviniká originálním příběhem, dokáže si ale se vším tak vyhrát, že mu nějáké ty klišé s radostí odpustíte. ()

matous20063

Komedie která jde full-in  tah na kasu. Skoruje nekorektním humorem, ale jako celek mě to nudilo. Jo džojky fajn, ale prostě jsem na tom nedokázal udžet pozornost. Je to fajn film který si pustit s přátely ale když na to koukáte sami, tak vás to asi bude nudit. Herci jsou fajn. Je to nápadivý a veřím že to publikum bavit bude. Ale když jsem na to koukal sám tak jsem se celkem nudil. 55% ()

futislav

Černá komediostřílečka se sociálním podtextem, která trochu zavání Pulp Fictionem. Překvapivě svižné a zábavné. Cikán v uniformě SS je černý humor sám o sobě  na druhou :-))). Dialogy a narážky jsou velmi dobré. Za mě čistých 80% a palec nahoru za odvážný počin. ()

Hombre8

Přihlouplá komedie plná nesmyslů pro dolních deset + pět milionů, evidentně těžící z tématu, které československou společností roky rezonuje. Až na pár výjimek většinou infantilní gagy. Když nemáš co říct, vraž tam vulgarismus. ()

mmirri

Ještě že se děj v polovině trošku rozproudil, už už jsem to chtěla vypnout. Konečně přišlo několik vtipných scén, Zdeněk Godla mě začal docela bavit, celkově byl film pro mě ale ztráta času. Výměna mrštného Vinnetoua na Ilčím za invalidu na vozíku zase až tak originální není, no. Alespoň, že ten milý konec á la Kurs sebeovládání. ()

jigsaw44

Konečne skvelý slovenský film! Ľahké mínus: Čo sa týka českyých hercov, tak sa síce snažia hovoriť po slovensky, ale tej ich český prízvuk tam proste je. a okrem toho Klára Melišková, tam síce povie iba pár viet, ale po česky, čo je možno chyba, pretože na slovensku by češi nepracovali. ()

CheeseFigure

Raz za čas aj naša krajina vyprodukuje skvelý film. Zábavný príbeh o pomste s dobrými postavami (Gabo!!!), ktorému dopomáha aj ten zelenkastý filter, vďaka čomu film pôsobil ,,originálnejšie" a ,,inak" ako iné projekty z našej produkcie. Vtipy pobavili, nenašiel by som tu nejaký, ktorý by u mňa vyvolával cringe. Jediná zlá vec, ktorá mi vadila, bola postava Zdeny. Vždy keď tasila tie papiere, tak som gúľal očami. Som rád, že na Slovensku stále vieme natočiť dobrý film. ()

jizvoun

Na Slovensko dost nečekaná a poměrně kvalitní filmařina. Až se mi chce říct, že by braťa klidně strčili do kapsy ty naše český trapáky s opakujícími se trapnými rodinnými komediemi. Tohle se povedlo. Ne tak, že bych z toho bych konsternovaný a smíchy neudržel moč, ale bavilo. První polovina mi přišla o něco lepší. ()

JB001

Vzhledem k tomu, že se jedná o slovensko-česko-cikánskou komedii zaokrouhluji nahoru na plných 5*. Nemělo to chybu. Viděno na Netflixu měsíc před předčasnými volbami na Slovensku. Jsem zvědav, který koKot tam tentokrát vyhraje. Svůj tip mám ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD