Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

Recenzie používateľa Draconian k tomuto seriálu (9)

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022)

Mám rád podobné projekty (Love, Death and robots, Krajní meze, Zona soumraku atd.) a moc jsem se těšil. A nejsem zklamán...ačkoliv možná jsem doufal v ještě větší pecky. Některé příběhy jsou podivně ukončené či uspěchané. Většina je ale bud povedených nebo i výborných. Samozřejmě i když je to "hororový" seriál, některé díly se o žánr jen otřou. Zároven je nutné říci, že každý filmeček představí trochu jiný typ hororu (což je jedině dobře). Mými favority jsou především příběh "Mimo" (sociální přesah, humor a filmařina) a "Pitva" (skvělý sci-fi horor či kosmický horor), i když u ní raději nejezte. Oslovily ale i další. Každý díl je něčím zajímavý, ale jak bylo řečeno, někdy se nepovede předat údernou pointu či zůstane pocit, že se hodně pospíchalo a výsledek je nedomrlý. Doufám, že budou další série, protože tenhle formát mě prostě baví. A snad opět takto skvělé herecké i režisérské obsazení. 80% ()

Položka 36 (2022) (E01)

Vizuál a hudba je prima. Stejně tak atmosféra nebo design démona. Ani by tak nevadila předvídatelnost (je to tak moc klasické hororové schéma, že nelze být překvapený). Na prd je roztahanost celého dílu, kdy se vše postupně rozvíjí, aby to nejzajímavější bylo až příliš uspěchané. Atmosféra supr, tak proč si v ní víc Navarro nevyrochnil? Solidní horůrek, ale čekal jsem víc. 65% ()

Hřbitovní krysy (2022) (E02)

Pěkná atmosféra, Hewlett skvělý, výborné krysy...kvituji i trochu humoru. Jen mě mrzí, že je to stejně jako minulá povídka tak trochu odnikud nikam. To co najde Hewlett dole je zajímavé, ale nijak nevysvětlené a  vlastně to nemá skoro žádnou roli. Nekonec jsem dal čtyři hvězdy, ale je to hodně s odřenýma ušima. Čekal jsem víc. ()

Pitva (2022) (E03)

Skvělý díl. Už od začátku parádní atmoška a hudba. Příběh je zajímavý, i když je tu i dost nelogičností nebo věcí, nad kterými člověk žasne. Viz. práce policistů a ostatně i poté samotná pitva. To se však promíjí, protože příběh je sice jednoduchý, ale dost dobrý. Filmařina je to parádní a i když osobně zrovna scény pitvání nemusím, tady dávám palec nahoru. Závěr to vše povyšuje a místy jsou záběry až dechberoucí. A konečně je zde povedený konec. 90% ()

Mimo (2022) (E04)

Pěkně natočená povídka o hodně za krásou. Je o ženách, natočené ženou a má to hloubku. Jistě, vlastně nic nového - krása není vše a důležité je být krásný uvnitř. Je to ale zajímavě natočeno (třeba hezky znázorněné jak reklami do žen všemožně cpou, jak musí být krásné a jejich výrobek je dokáže změnit). Archetypy fintilek a povrchních nán je možná až přehnaný, ale tím jen vynikne "jinakost" hlavní hrdinky. A především pak zapůsobí i samotný závěr příběhu. Povídka má prvky komedie, ale je vlastně hrozně smutná. Výborná kamera, ironický hduební podkres, emoce, herecké výkony...90% ()

Pickmanův model (2022) (E05)

Lovecraft je jeden z mých top spisovatelů a na tuhle povídku jsem se těšil. Chápu, že tvůrci museli udělat příběh nějak "živějším" a divácky zajímavějším, takže logicky je to adaptace značně volná. Už jen ta úvodní scéna...u HPL něco nemyslitelného. Povídka je navíc snad úplně nebo téměř bez dialogu, takže ještě jednou, změny chápu. Vizuál je skvělý, rovněž herci a ono šílenství, které k Lovecraftovským příběhům patří. Hlavní věci z povídky zde jsou a určitě to není špatná adaptace. K úplně spokojenosti mi tu trochu přebývá příklon ke "krváku". Takže bohužel nakonec mě to tak "nedostalo", jak jsem doufal, ale i tak velice solidní a pro mě moc hezkých 75% ()

Snění v domě čarodějnic (2022) (E06)

Přiznám se, že ačkoliv mám od HPL vše, povídku jsem si už moc nepamatoval...tak jsem si ji musel trochu osvěžit. No ani se nedá hovořit o adaptaci, spíš jen inspiraci. Z původní povídky tu zůstal jen hlavní hrdina, čarodějnice, její dům a onen Hnědý Jenkin. Nevadí mi, že je příběh jiný, protože v zásadě není špatný, ale provedení je místy velmi křečovité a působí krkolomně. To je mnohdy vidět i na hercích. Děj je někdy pomalý a jindy se udělá podivný zrychlení dějový kotrmelec. Ztvárnění čarodějky je super, stejně tak ten malej hajzlík, ale třeba scéna roztříštění skla v kostele se v rámci efektů vůbec nezdařila. I přes kritiku jsem ale docela spokojený i díky závěru. 70% ()

Prohlídka (2022) (E07)

Co říci? Vizuál pecka...hudba super...atmosféra je skvěle vyšponovaná. Člověk ej stále zvědavý, co z toho bude. Mám rád konverzačky - pokud jsou chytré. Tady se to dařilo, ačkoliv bych si uměl představit celou debatu jinak. No a pak...pak brutal závěr. Jenže já ho úplně nepochopil. Jasně, Del Toro v počátku něco naznačil, přesto mi přijde tenhle díl tak blbě useknutej, že vlastně prakticky vše co budoval, bylo k ničemu. Co ty dva v autě? Co bytost v závěru? Zůstávají otázky. Byl to zážitek, jen po dokoukání zůstal takový prázdný pocit (jako černá díra), že jsem nedostal kompletní příběh. 60% ()

Šum křídel (2022) (E08)

Moc hezká povídka. Komorní, psychologická, smutná a citlivá. A nechyběly jí ani dobře zpracované hororové motivy. Skvělé byly herecké výkony a líbila se mi rovněž kamera. Přesto se nedá říci, že jde o totální pecku. Některé motivy nebyly úplně dopracované a navíc nelze ignorovat hodně klišé. Nicméně hodně solidní pokoukání. 75% ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD