Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

Pickmanův model (E05)

(epizóda)
  • USA Pickman's Model

Student Will se seznámí s introvertním umělcem Richardem. Jeho děsivá díla se pak výrazně podepíšou na tom, jak Will vnímá realitu. (Netflix)

Wekrot

Del Toro opäť dokazuje, že je majstrom v tom, ako vytvoriť napínavú atmosféru a nezvyčajné postavy. Príbeh  je skvelým príkladom toho, ako del Toro dokáže spájať horor a fantastiku s hlbším filozofickým podtextom. Film je plný nečakaných zvratov a strhujúcej atmosféry, ktorá drží diváka v napätí až do poslednej scény. Vysoko odporúčam pre každého, kto má rád hororové a fantastické príbehy. ()

Ammit

Začátek skvělý, během 5-ti minut víme kdo, s kým, kde a jak (a tak to má u hodinového dílu být). Glover a Barnes jako podivín a jeho normální kámoš? Funguje skvěle. Nějakou záhadou se Willovi podaří se oženit se s dámou z vyšší společnosti, před jejíž rodinou se naprosto znemožnil. Ten skok v čase byl taky trochu lichý, ale což. Zatím za sebou 3/4 děje, které jsou na ***** (a tím myslím pět hvězd, ne vulgarismus). Konec tlačí moc na pilu, až jsem skřípala zuby. ,,Cokoli, jen ne levný slasher'' prosím, ale marně. No, nechávám pět hvězd, a to a) Glover kdesi v rozhovoru zmínil, že s jakýmsi expertem piloval ten přízvuk (který mu spousta lidí chce omlátit o hlavu - to je tak, když něčemu nanicovatému dáte 200% vlastní snahy) b) mám ráda dobu, ve které se díl odehrává, c) Barnesovi ten šedivý melír jako age-makeup sedí d) interiéry, exteriéry a kostýmy. ()

NelaFlaj

Na Pickmanův model jsem se velice těšila, ačkoli vím, že Lovecraftovy povídky není možné předělat na 100% do filmové podoby. Vůbec mi nevadilo rozvíjení osobních tenzí v příběhu, což je sice bytostně ne-lovecraftovské, ale na sledování příjemné. Naprosto příšerná však byla ta CGI příšera, a také závěr, který byl až moc fantaskní a laciný. Zde by tvůrce udělal nejlépe, kdyby se přidržel knižní předlohy, která má mnohem lepší atmosféru a šmrnc. ()