Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

Recenzie používateľa mottleone k tomuto seriálu (9)

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022)

Cabinet of Curiosities je dost příjemná experimentální oddechovka, kde každá povídka funguje jako jiný hororový styl. Rukopis Guillermo del Tora ve vizuálu je všudypřítomný a jistě povznáší celý projekt + jeho úvody alá "Věřte nevěřte" navodí správně nostalgickou notu. Herci odvádí perfektní výkony (potěší přítomnost Rupert Grinta či Andrew Lincolna), hudba a zvuk precizní, kamera často originální, práce s efekty jak praktickými tak se CGI příjemná a dostačující. Celá série bohužel trpí přehnanou stopáží, která se podepisuje na kvalitě epizod, protože to scénář zkrátka neutáhne. Takže pokud nemáte večer co dělat a jste otevřeni experimentování s chutí do toho! Překrásná pocta všemožným odvětvím hororu - pro fanouška vizuálů 70%, s ne vždy silnými scénáři slabé 3* Top epizody: Graveyard Rats, Autopsy, Pickman's Model ()

Položka 36 (2022) (E01)

Úvodem - Baví mě ty začátky alá "Věřte nevěřte" s Del Torem. A teď začněme: První epizoda mě nechala celkem chladným, dost se to na můj vkus táhlo, celé to mohlo být údernější a zkrátka nejsem na tyhle okultní záležitosti. Naštěstí sem si užil alespoň herecké výkony, jemně pojaté lovecraftovské CGI finále, práci s kamerou, hudbu a všudypřítomnou ponurou atmosféru. Jako úvodní povídka to skvěle demonstruje, co můžete od zbytku série očekávat; jen se mi zkrátka netrefili do vkusu, ale přesto - dostačujících 75% a standartní 3* ()

Hřbitovní krysy (2022) (E02)

Tohle je přesně to, co sem od tohoto projektu očekával!! David Hewlett v hlavní roli táhne celý děj této povídky, opět je tu lehké pojetí lovecraftu, parádní podtrhující dobová atmosféra, ale především ty praktické efekty a kulisy, mua.. Není to zvlášť děsivá záležitost, ale celé to na mě fungovalo tím správným Sleepy Hollow "feelem" a tragický konec to krásně umocnil. Nadšených 80% a spokojené 4* ()

Pitva (2022) (E03)

*Tak tahle epizoda u mě zpětně vyhrála* opět o něco lepší než předešlá, konkrétně o schopnost evokovat nepříjemný pocit, tentokrát s lovecraftovou tématikou jako debil mixnutou fenoménem ufo. Atmosféra opět parádní. První polovina pomalejší, lehce chaotická kvůli skokům v čase, ale stejně to zvládne zainteresovat; a v té druhé polovině už to začne krásně zapadat. Finále na pitevně určitě patří k nejnechutnejším (jídlo si k tomu určitě nedávejte) i nejvíc creepy záležitostem, co sem letos mohl vidět + scény zevnitř těla, už byly jen krásný umocňující bonus, podtrhující další tragický konec. Pro nejlepší epizodu série - nadšených 90% a zářných 5* ()

Mimo (2022) (E04)

Tenhle díl mě bohužel zklamal. Nějak mi nezapadá do celkového konceptu, protože ona zaslepená posedlost nahrazující nadpřirozeno, působí ve výsledku spíše jako Black Mirror, než zdejší hororová povídka. Herecký výkon i obsazení Kate Micucci perfektní, jenže opravdu byla nutná hodinová stopáž? Navíc se tu nedostavilo ani závěrečné tragické zadostiučinění, které zvládlo zachránit i první epizodu (vycpaninu na gauči nepočítám). Bohužel, tuhle epizodu mi vážně herecký výkon nezachrání, takže po předchozích peckách - zpruzených 60% a pouhé 2* ()

Pickmanův model (2022) (E05)

Tak tahle epizoda je prozatím nejtemnější! Přítomnost lovecraftu v největší parádě! Opět skvělé dobové zasazení, které přidává na atmosféře, nepříjemné mrazení od prvního "obrazu", nechutně děsivé i odporné výjevy, dobře odvedená práce s efekty, napětí co by se dalo krájet, umocňující nepříjemná hudba, strašidelné výkony. Zkrátka shňme všechna pozitiva, která sem zmínil u předchozích epizod, odečtěme opět body za přebytečnou stopáž a woalá - krásných 90% a silné 4* (do galerie asi jentak nepůjdu) ()

Snění v domě čarodějnic (2022) (E06)

Co to sakra bylo!? Stylově je to hodně podobné Faunovo labyrintu. Rupert Grint do hlavní role je asi skrytý pokus o vtip, protože Ronald Weasley sem padne geniálně, ale zároveň ikdyž hraje dobře, tak ho bohužel nelze vnímat jinak, obzvlášť když tu jsou magie a čáry. Kvalitní práce s efekty, zvukem i kamerou už jseu v sérii zajetý standart. Znovu se to celé táhne, ale naštěstí nám příběh nadělí několik úsměvných momentů - vypíchnout musim závěrečného "kryso-aliena", kterého už asi nevymažu z paměti. Bohužel, strašidelné je to pouze tématem, ale provedením je to horror pro děti, co mi opět nezapadá do celkového konceptu, přesto - pobavených 60% a pohádkové 3* ()

Prohlídka (2022) (E07)

Paradni experimentální záležitost, která celkově nadchne nadšence seriálu Stranger Things, neboť finální obludka je tu dost podobná, synťáky řvou a do toho to celé působí dojmem filmu z VHS. Po estetické stránce je to zkrátka parádní záležitost, jenže ta hodinová stopáž tomu příběhu zkrátka nesvědčí a trpí tím celá série. Kdyby se sestříhalo půlhodinové opojné sezení na gauči a naopak malinko materiálu přidalo na konci, bylo by to dostačující retro dílko, takhle je to pouze - chabých 60% a scénáristicky slabé 3* ()

Šum křídel (2022) (E08)

Doufal sem v pořádný závěr, ale dostavila se průměrná hororová práce, okořeněná pouze o drobné detaily. Tato epizoda na mě fungovala přesně jako horory z přelomu milénia alá 3:15 Zemřeš, což mi nijak nevadilo, byl to fajn oddychovej dojezt. Skvělé herecké výkony (je radost opět někde vidět Andrew Lincolna), umocňující izolující prostředí ostrova, neustálá nepříjemná přítomnost ptactva + těch pár creepy momentů taky super. Jen to příběhově nenabídlo nic moc zvláštního ani originálního, zato už dost únavného - dostačujících 70% ale standartní 3* ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD