Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

Oup

Veľmi rád by som si to pozrel, ale keď vidím Slovákov, ktorí sa z nejakého dôvodu snažia rozprávať anglicky bez akého kolvek dôvodu v slovenskom dokumente, tak ma ide rozdrapiť. Aj napriek tomu, že im rozumiem. ()

Moco

Myslel jsem si, že alespoň obecně chápu, co se na Slovensku stalo. Dokumentární snímek Matta Sarneckyho mě nejenom vyvedl z omylu, ale způsobil, že mi obrazně řečeno „spadla čelist“. První "šok" je zpráva, že jádrem snímku je 70 terabajtů dat, které „někdo“ zaslal investigativním novinářům v České republice. Zdroj se údajně obával, že data „budou smazána“. Tato nálož informací obsahuje celý vyšetřovací spis spojený s nájemnou vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Investigativní novináři i filmový tvůrci chytře rozložili síly mezi množství jednotlivých aktérů, a tak ani vyšetřování ani produkce nestojí na jednom člověku nebo jedné organizaci. Z celého snímku se stala velká mezinárodní koprodukce. Za mě - běžte se na to podívat... ()

samsozz

velmi smutne a odzrkadluje to v aka diera Slovensko je. Par jednobunkovcov sa tu prislo vyliat do recenzii ale vobec nepochopili podstatu a nevadi im ze sme zbojnicka krajina,smutne. Po vzhliadnuti dokumentu som dostal chut sa odstahovat ()

Wikidy

za najvacsi prinos povazujem nikde nevidene zabery z procesu a vysluchov. konfrontacia andruszka so zsuzsovou je naozajstna perla, skoda, ze nie je vidiet do tvare obidvom akterom, odbornici na rec tela by si zgustli. ()

madline24

Slusny dokument, ale s vyhradami. Zaprve mi neskutecne vadilo, ze pulka lidi mluvi neumelou anglictinou a pulka slovensky. Nedalo se to poslouchat. Pokud to tak bylo kvuli zahranicni distribuci, ok, ale stejne to je 50/50, takze titulky jsou potreba. Za me neautenticke. A druha vyhrada- dokument se dotyka hodne aspektu pripadu, ale ani v jednom nejde do hloubky, cele vyzneni tak zustava na povrchu. Cekala jsem o dost vic (i podle ohlasu v mediich). ()

gentleman

Toto bude trochu dlhsie a osobnejsie ako zvycajne, maximalne subjektivne a nevyhnem sa generalizovaniu. Poznas ten pocit, ked ti niekto stupi na topanku a ani sa neospravedlni a ide dalej akoby nic. Ked ta zozadu niekto postrci nakupnym vozikom v rade pri pokladni, aby si sa posunul dopredu aj ked nemas kde, lebo dva centimetre pred tebou cakaju na zaplatenie dalsi. Ked chces vystupit z autobusu, ale nejaky idiot sa rozhodne, ze naprv nastupi. Alebo ked ta bude niekto presviedcat, ze si urobil chybu aj ked fakty su na tvojej strane, ale nechas ho vyrozpravat tie jeho sracky. To je nieco, co ma uz nevie vytocit a radsej to mlcky znesiem, aby som sa vyhol konfliktu. Co je ale pre mna zlomove a co ma naozaj vytocit vie, je nespravodlivost a zakernost. A nasledna bezmocnost to zmenit. Udalost o ktorej je dokument, sledujem od zaciatku, precital som mraky materialu z oboch stran. Zivot a sloboda su najvyssie hodnoty, ktore prevysuju vsetko ostatne, preto od vtedy rozdelujem ludi na tych, co "uz dajte pokoj s Kuciakom", "moze si za to sam", "fico bol pan premier" a na tych druhych - mojich. Vratane kamaratov, kolegov, rodiny. Ludia z prvej skupiny su casto antivaxeri, "vo vakcinach su cipy, lekari nas chcu zabit a vsetci ockovani zomru do dvoch/piatich/x rokov, rusko nemalo na vyber, muselo zautocit, ukrajina si za to moze sama, Zelensky je fetak a vsetci su tam fasisti". Zaujivame, ako sa tie mnoziny prekryvaju az v sokujuco velkej miere. Preco tymto ludom jebe? Ja aj viem preco, lebo je lahsie druhemu ublizit a ziskat prospech na jeho ukor, ako spolocne nieco vybudovat. Lebo sa im nepodarili vlastne zivoty, tak vinia druhych a chcu, aby sa aj ostatni mali rovnako na picu. Lebo nechcu zmenu, nechcu slobodu a zodpovednost. Chcu aby niekto "silny" rozhodoval a kto sa mu vzoprie a chce slobodu, je pre nich zlo, ktore treba ociernit a znicit. Lebo je pre nich neprijatelne, ze sa moze niekto postavit diktature, postavit sa proti silnejsiemu a nepodvolit sa, aj ked ide o jedneho novinara alebo vojensky slabsi a poctom obyvatelov, ako aj poctom vojakov mensi stat. To ich ubija, lebo im to pripomina ich vlastnu zbabelost. Plus, no, vacsinou su hlupi, v skole nepatrili k premiantom, ale zrazu po par clankoch, komentaroch a videach na nete maju pristup k "utajovanym" informaciam a prvy krat v zivote maju pocit, ze vedia viac ako ostatni a su uplne zomleti algoritmom socialnych sieti. Niektori su aj vzdelani, kludne mozu patrit k nadpriemeru, ale to su ti prorezimni ritolezi typu sudruh ucitel biologie vo filme Pelisky (vyderzaj pionier), co v minulom rezime udavali aj moju mamu. Ti by vitali putinovu armadu s ruskymi vlajkami a v tridsiatych rokoch minuleho storocia by dvihali pravice, obdivovali uniformy a brali zidom majetky. To je to, co mna vytaca. To je to, kvoli comu idem do konfliktu. Nechcem takych ludi v mojom zivote. Janovi a Martine nikto nemal pravo vziat zivot. Politici boli prepojeni na mafiu a zneuzivali system. Vo vakcine nie su cipy. Lekari sa nas nesnazia zabit. rusko nie je lepsie. komunizmus, socializmus ani diktatura nie je cesta. Zivotna uroven v EU a NATO je lepsia. I will die on this hill. () (menej) (viac)

Arutha

Dal by som 4 hviezdy za tie titulky a skákanie jazyka z angličtiny do slovenčiny a späť ale vďaka dezolátom, mobilizovaných našou politickou mafiou, čo tu zamorili recenzie svojimi politickými výgrcmi a ohodnotili dokument odpadom pridám ešte jednu. Väčšina informácií z dokumentu je už známa ale niektoré časti boli zaujímavé, napr. videá z konfrontácie Zsuzsovej a Andruskoa, alebo rekonštrukcia prípadu s obvineným. Snaha bola aj o vyjadrenia z druhej strany od obhajcu Paru, ktorý v podstate nič nepovedal a vlastne ani nemal čo. A zvyšok druhej strany je buď obvinená alebo radšej nevylieza z kanála (zrejme z neho vylezú až po voľbách). V každom prípade dokument ako výstraha pred tým, čo sa môže stať ak sa štát odovzdá do rúk zločincom dobrý. ()

711 odpad!

Nedozvěděl jsem se absolutně nic nového..  strašně natočené chvilku česky, chvilku slovensky, chvilku anglicky ... titulky dole , titulky nahoře... děsný.. Kuciak se tam na něco ptá na tiskovce to je ustřiženo kdo ví proč.. hlavně že je tam scéna kdy jeho rodiče říkaj kdy měl mít svatbu 2x to mě moc zajímá no... mega odpad ztráta času ()

laco176

Arsenal83 to celkom vystihol, odsúdenie pred vynesením rozsudku. Ale odpad by som rozhodne nedal. Natočené kvalitne, ale mne tam chýbalo dosť vecí ktoré sa asi nehodili do konceptu tohoto dokumentu. ()

Ivana09

O případu Jána Kuciaka a jeho přítelkyně jsem toho moc nevěděla, dokument mi informace dopnil. Byla jsem na něj v kině a když ve filmu někteří mluvili anglicky, tak mi to jednak přišlo škoda a přemýšlela jsem i proč. Pak mi došlo, že kvůli Netflixu. Samozřejmě se to tam objevilo. Z nějakého důvodu u nás ten film skoro nedávali.    Ale teď k hodnocení... Když o případu nic nevíte, po filmu už vědět budete, což je cílem, ten je splněn. Dokument je udělán velmi kvalitně, jsou v něm fotky z místa činu, vyprávění rodičů obou zavražděných, videa s Jánem, rekonstrukce s vrahem a další hovory s lidmi. Ta síť lidí je děsivá, myslím Kočnera a další. Píchnete do vosího hnízda a hotovo. Po filmu jsem odcházela s přesvědčením, že kdybych měla někdy dům, tak kamery a zamykat, zamykat! ()

Korpy22

Zdrcující dokument o Slovenské mafii, který mi upřímně vyrazil dech. Člověk tuší, že se něco děje, ale takové ohavnosti snad ani nejdou očekávat. Dokument je drsný, pravdivý a přenositelný. ()

Matous555

Strhující příběh, nebo spíše realita. O případu jsem toho moc nevěděl a bylo zajímavé vidět, kam až sahala a pořád sahá Mafie. Je to smutné a my můžeme být rádi, že máme oproti Slovensku malé problémy. ()

blbina

Pomothy proč jsi tu v ČR? Běž do piče z biz, jsi hovado. proč neuděláš něco pro Kuciaka?   https://voyo.markiza.sk/filmy/6058-pripad-kuciak#player-fullscreen. ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)