Recenzie používateľa PowPow k tomuto seriálu (4)

Maigret kladie pascu (2016) (S01E01)

Tohle je až můj druhý zhlédnutý film s Atkinsonem v roli Maigreta, takže fázi "čekám kdy vytáhne Teddyho" už mám za sebou. O technickém zpracování se nemá cenu bavit - hudba je sice trochu minimalistická, ale to vůbec není naškodu, výprava velkolepá a 50. léta stylovější, než ta skutečná v Gabinově podání. Herci to zvládli na jedničku a Rowan, který zřejmě spoustě lidí vyrazil svou první vážnou rolí dech, i s hvězdičkou. Proč ale nedávám plné hodnocení, je (ne)gradace děje. Ta zápletka je sama o sobě velice silná, takže úplně nabízí tomu, kdo ji zpracuje, tvorbu zcela výjimečného, kultovního filmu (jako byl originál). Ta potenciální psychologická síla tady ale není, tohle zkrátka není film, který by mě posadil na zadek, i když by k tomu stačilo málo. Moment odhalení vyšinutého vraha není tak silný, jak mohl být. A tak pro mě zůstává tento remake "jen" řemeslně dobře odvedeným dílem, které mě mě nalákalo k zhlédnutí celé řady. ()

Maigret a mŕtvy muž (2016) (S01E02)

Po prvním a čtvrtém filmu zhlédnut tento a jsem čím dál spokojenější. Maigret se tady konečně začal chovat jako člověk, projevovat nějaké emoce, a to filmu hrozně pomohlo. Jeho dva inspektoři dělají spíš dojem mafiánů, ale to vůbec není na škodu. Co se děje týče - mám rád filmy, kdy všechno nehasne první vraždou, ale je hrou detektivů s vrahy - a to zatím splnily všechny viděné "maigretovky". Tady je celý případ trochu zamotanější, což je super, zpočátku je to celé dost záhadné, přestože je jasné, že oba případy se propojí. Změněné scény jsem zhlédl v originále i v češtině, a je třeba říct, že čeština i slovenština je v původní verzi zvládnutá perfektně (přestože vás může trochu zabolet, když velvyslanec říká, že Slováci žijí jako zvířata, a i dva Češi jsou jen tupé feťácké kreatury), zatímco rádobyruský přízvuk těch dvou gansterů zřejmě Rusové nedabovali. Ale to už není chybou tvůrců. Jediné, co bych vytkl, je hudba. V prvním filmu byla perfektně minimalistická, tady začíná připomínat moderní kriminálky, což se ke stylu 50. let nehodí. Každopádně spokojenost a těším se na další díl. ()

Maigret: Noc na križovatke (2017) (S02E01)

Kriminálky, zejména ty moderní, většinou vůbec nesleduju - pro mě je většina z nich, a to i zde vysoce hodnocených, někde na úrovni odpadních telenovel. Ale Maigreta v Aktinsonově podání jsem si po prvních čtyřech filmech velice oblíbil - a to jsem čekal jen velký průser. Stylová atmosférická krimi ze starých časů, na jakou se tuzemští a ani současní zámořští tvůrci nikdy nezmohou. Velkolepá, do detailů propracovaná výprava, stylová hudba, ale i zajímavé zápletky a postavy. V čele toho všeho exceluje Rowan Atkinson, jehož proměna z hloupého ztřeštěného poplety v citlivého melancholického myslitele člověku vyrazí dech. Šťávu filmu dodáva i výborně napsaná postava jeho bystré ženy a dva inspektoři, u kterých bych ale uvítal víc charakteristických rysů, zdají se trochu nijací. Funguje to jak po technické, tak příběhové - zatím nikdy nešlo jen o pouhé vyšetřování, ale následovala další úmrtí, což zvlášť v tomto případě trochu skomírající děj úplně nakoplo. Já jsem spokojený a těším se na další díly. Od teď už pro mě ke jménu Maigret bude nerozlučně patřit nejen stará Paříž, dýmka a Zlatnické nábřeží, ale i mírně vykulený beanovský pohled. ()

Maigret: Na Montmartri (2017) (S02E02)

Tohle bylo moje první setkání s Atkinsonem v roli Maigreta a vlastně i první setkání se samotnou Maigretovou postavou. Technicky to bylo dobré, výprava a dobové prostředí skvělé, hudba správně doplňovala děj, kamera tvořila atmosféru. Zápletka byla solidní, přestože Maigret se celou dobu nechal v podstatě vodit za nos a celý případ mu odhalil sám záporák. Problémem byla samotná postava Maigreta i jeho pobočníka. Hercule Poirot je rozmarný tlouštík, který se snadno nechal vytočit, Sherlock Holmes zase excentrický samotářský génius - ale jaký je Maigret? Víme jen to, že je kliďas. Ale ve filmu není ani náznak jakékoli špatné vlastnosti. Jakékoli vlastnosti. Je úplně černobílý. Rowan Atkinson neměl absolutně co hrát. Ale i tak se se svou rolí popasoval skvěle. ()