V tejto, premiérovej epizóde spoznávame Máriu Teréziu ako matku. Matku svojich šestnástich detí, matku Habsburskej ríše, ktorej blahobyt stavala na piedestál. Prostredníctvom svadobnej politiky sa snaží zabezpečiť budúcu stabilitu monarchie. So svojimi deťmi pracuje ako s vojakmi na bojovom poli, určuje im životných partnerov, ignorujúc ich preferencie, či vôľu. Na habsburskom dvore pôsobí ako učiteľ a vychovávateľ detí Adam František Kollár (Maroš Kramár), jeho úlohou je vychovať z dcér Márie Terézie vhodné a vzdelané partnerky pre budúcich európskych kráľov. Mária Terézia je tak zahĺbená do zahraničnej politiky, až prestáva reflektovať vnútropolitické dianie. Viedeň urýchlene potrebuje reformy. Situáciu využíva šľachtic Václav Kounic a peňažným podvodom sa mu podarí zadlžiť kráľovskú pokladnicu. Dôležitú úlohu opäť zohráva František I. Štefan, odhalí podvod a sám sa vysporiada s neuváženým konaním šľachty. Zodpovednosť za kasu, berie do svojich rúk, aby uchránil Máriu teréziu. Jeho smrť hlboko zasiahne a výrazne determinuje posledné roky života Márie Terézie. Na pozadí politického členenia mapy Európy sa odohráva rodinný príbeh o rozpadajúcich sa vzťahoch medzi Máriou Teréziou, Františkom a ich synom, Jozefom II, ktorého pripravujú na prevzatie trónu. Jozef II. opovrhuje svojím otcom, František si len márne k nemu hľadá cestu, k zmiereniu prichádza žiaľ, až keď je neskoro. Do popredia sa dostáva nešťastný osud Márie Antoinetty, ktorá si prešla tvrdou výchovou, aby bola hodná francúzskeho kráľa. Intímny príbeh skutočnej, no nešťastnej lásky medzi Mimmi a Izabelou Parmskou, manželkou Jozefa II, je poznačený tragickým koncom. Jozef II ako následník trónu, dostáva v príbehu rovnocennú dejovú linku, sledujeme ako sa z tvrdohlavého a zanovitého chlapca stáva vzdelaný muž. Dospievanie ho sprevádza bolestivými momentami, keď príde o ženu, ktorú miloval. Jeho neustály boj s vlastným otcom, pocit nepochopenia a absencia lásky z neho urobí rázneho muža.  Poslednými rokmi  života sprevádzali Máriu Teréziu už len tí najbližší, radca Tarouca, syn Jozef II a dcéra Mimmi, boli pri nej až do konca. (RTVS)

Amonasr

Závěrečný díl měl sice své mouchy, ale dá se hodnotit jako vcelku vydařený. Určitá podbízivost scénáře méně náročnému diváckému vkusu se dá u televizní tvorby do jisté míry pochopit, nedosáhla ale naštěstí takové míry, že by snímek vysloveně shodila, jako se to stalo např. u Boženy Němcové. Málo věrohodné mi také připadalo zestaření Vojty Kotka, zejména hlasový projev jakože unaveného starce byl zřetelně křečovitý a tahal za uši. Možná ho měl taky nahradit věkově odpovídající herec nebo měl být aspoň někým opravdu starým předabován. Celkově ale  jde o zajímavý počin ČT. ()

Arccos

Významná doba vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa se opět zredukovala na sňatkovou politiku a to ještě v podobě červené knihovny a rodinného dramatu. Na tom níc nezmění ani podařená výprava nebo dobrý výkon Vojtěcha Kotka nebo Aarona Friesze. Naopak casting císařovny povedený není. Zatímco se v minulém díle  Steffi Reinsperger slibně barokně zakulacovala, v Ursule Strauss jsem podobu Marie Terezie celou dobu hledal marně. Celkově sotva dosažené tři hvězdičky. ()

ostravak30

A to se jinak tolik právem kritizované Čt zase něco povedlo. Celá série o Marii Terezii je stejně tak veliká jako byla ona panovnicí. A všech pět filmů bych si dal s chutí znovu. Pravdou jest, že první půlka o milostných problémech Josefa mě až tak nezajímaly. A obecně se kromě známých věcí, které M. T. a později Josef (toleranční patent) zavedli, moc o jejich vládě nedozvíme, rozhodně bych uvítal víc věcí než ty z učebnice. Místo toho sledujeme ve druhé polovině stařičkého Františka Štěpána, umírněného, smířlivého, ale též velmi moudrého, který měl dar vést svou ženu správným směrem citlivě a bez emocí. Všechny představitelky historické panovnice svou úlohu zvládly perfektně. Vojta Kotek se vyhrál do bezvědomí a ukázal, že velké role zvládá. Zahrál téměř geniálně. S tím úzce souvisí i masky, které též vypadají famózně. Tvůrci si, stejně jako ve všech předchozích dílech, dali záležet na precizní kostýmové práci. Film je opět výpravný až oči přecházejí. A to se dostáváme k hudbě. Skvělá, přesně se hodící k podobnému tématu, prakticky geniální. Marie Terezie si svůj výpravný film zasloužila a dostala ho. A pokud se obrací v hrobě, pak se jedná o nadšené tetelení. Škoda jen, že podobný film nedostanou třeba T. G. Masaryk nebo Karel IV. ()

hwnd

Myslím, že se finále docela povedlo, ikdyž konec mi přišel takový uspěchaný, asi by bylo lepší to trochu dějově nafouknout a rozdělit na 2 díly. ()

kristina.b

Pěkný příběh a povedený konec série. Líbil se mi herecký výkon Vojty Kotka, je úžasný. Pořád mě mrzí, že Marii Terezii přeobsadili, více se mi líbila Steffi Reinsperger možná by se právě, zde na konci hodila více, ale Ursula Strauss byla také skvělá. Co mě jen zaráželo bylo, že Kotek i Strauss stárnou, ale Táňa Pauhofová je stále krásná, mladá jako v prvních sériích a to samé Peter Kočiš, od druhé série se také nezměnil (no dobře vyměnili mu paruku) přijde mi jak kdyby na ně zapomněli. A ještě možná ten podbradek Marie Terezie byl vidět, že je hodně umělý, ale třeba Vojta Kotek měl opravdu povedené stařecké rysy. Tuto poslední část hodnotím 4* a mrzí mě, že už to končí hodně mě zaujal Aaron Friesz jako Josef II. ()

Pepi74

První díly se mi líbily. Poznával jsem místa natáčení a i dějově se to někam posouvalo. V posledním ovšem ubylo politiky (spíš tam žádná nebyla) a tak sledujeme jen rodinné drama, které, kdybychom nevěděli o koho se jedná, mohlo být o jakékoliv šlechtičně té doby a to nestačí. Vím, že MT měla hodně dětí ale tady se člověk ve všech těch parukách ztrácí a má pocit, že hlavní dějovou linkou je jestli se to Josefovi podaří nebo ne. Kotek má na sobě tolik mejkapu, že jen mumlá ale možná, že je to jeho představa o stařeckém hlasu, nevím. Jedna hvězda za Josefovu orbu s pluhem u Rousínova a odhalení jak je to s upíry na Vyškovsku :-). ()

JeffScylla

Připadlo mi že výprava páté části stála tolik co všechny předešlé, nicméně tím asi "dobré" zprávy končí. Časová osa se posouvala dost zmateně bez souvislostí. Skoky v čase postrádali alespoň prolínačku. Hlavně že se půl dílu naznačuje že hetero snad není běžný. Už mně tohle zdůrazňování fakt unavuje a sere. Jinak je to úplně o ničem a neměl jsem ani sílu to dokoukat. Všechny předešlé díly byly naproti tomuto opravdu výborné. Měli raději udělat v klidu další dva díly aby se dějově vešli, nebo se nesnažit pojmout takový časový úsek. Kotek opravdu vyčuhuje a hodně to táhne, i když v tomto díle je to trochu zbytečně utahaný. Takže celkem za mne je to dost katastrofa. ()

rigby

Z mého pohledu nejpovedenější část životopisu. Snad proto, že tentokrát už byla atmosféra značně odlehčená nejen skvělým Vojtěchem Kotkem, ale začátky vladaření Josefa, čímž se dějiny změnily v úplný zábavný pořad. Marie Terezie ustoupila do pozadí a ke slovu se dostala až ke konci filmu (a ke konci svého života). Možná to bylo i proto, že jsem věděl, co očekávat, a autoři tentokrát po mě nechtěli dlouhé přemýšlení o skutečných historických událostech. Zábava byla na prvním místě a vynikající kostýmy tomu zdatně sekundovaly. Užil jsem si to. ()

Blois

Výčet historických perliček zaobalený do krásných kostýmů, maskujících vágnost scénaře a plytkost dialogů. Po zhlédnutí zbývá velké, naparáděné nic, pachuť telenovel a hořkost historických nepřesností. ()

fafejt001

Kotek prostě  skvělýýýýýýý.  Ursula mne  oslovila  již  méně ,  přesto  podala  parádní  výkon .  Josef  rovněž  skělýýý - tedy A. Friesz . A dále  taková  ,,klasika "  . Kostýmy  výborné  a  dalo  by  se  říct   - důstojný  závěr  celé  minisérie . ()

Scaevola

Náhled do rodičovské politiky šťastného Rakouska potěšil, i když vcítit se do jednotlivých dětí bych nechtěl; výprava, kostýmy i speciální efekty se (téměř) povedly a hereckým výkonům není co vytknout. Trochu mi uniká, proč některé postavy stárnou (opět přeobsazená U. Strauss, V. Kotek) a jiné nikoli (T. Pauhofová, D. Švehlík), ale to bude patrně pouze úlitba diváckému vkusu. Závěrečné prozření Josefovo pak bylo sice očekávané, ale podtrhlo fakt, že jako historická kostýmní báchorka o vztahu královského páru se celý projekt povedl i ve finále povedl. ()

Kozlowski8

Výborné zakončení trilogie o panování této významné ženy českých dějin. Opět jiná představitelka titulní role, která mi sedla asi nejvíc, velmi dobrý Aaron Friesz v roli Josefa II. a opět výtečný Vojtěch Kotek, který dozrál ve skvělého charakterního herce. Velké díky České televizi, která s pomocí koprodukčních partnerů vytvořila kvalitní výpravnou podívanou. 75 %. ()

tata22

Asi nejlepší díl. Na ten se vskutku dalo dívat. Jen ten Kotek mi tam neseděl. Jako mladý, dejme tomu ale to stáří mu moc nešlo. Tohle nejsou role pro něj. Pobavila mi scénáristka v rozhovoru na ČT, že prý Rakušáci jsou přísní na svoji historii, Češi prý tolik ne a tak se musela hodně držet historických faktů. Promiňte paní Mirko ale já jsem také přísný na naši historii a představování historických postav z nedávné minulosti v podivném světle mi děsně vadí, viz Havel, Masaryk, Štěpánek a pod. Tvůrci se odkazují na svobodu slova a uměleckou nadsázku a z mnoha lidí pak dělají úplně někoho jiného a často se tím i chlubí. Moc bych chtěl zažít kdyby někdo natočil film o jejich rodičích a ukázal je jako jiné lidi. To by se asi nikomu nelíbilo ale u historické postavy - žádný problém. Často je to až na žalobu. Naštěstí tady to snad jakžtakž věrné bylo... ()

artcha

I wanna say yeees✌️ ten pocit, když po odvysílání posledního dílu přepnete na Versailles II. .... a náhle zjistíte, že jste vlastně o kus napřed.. civilizovanější, pokornější, sebevědomější, prostě mnohem víc na úrovni 🙏 ()

evangelik

Velmi zdařilý závěr. Docela věrohodně nám "zestárl" Vojta Kotek, na tom se maskéři opravdu vyřádili, zatím co na M.T. "spotřebovali" tvůrci tři různé herečky... Ta poslední ale byla o mnoho lepší, než ta druhá... Konec je možná trochu kýčovitý - po smrti žádné tituly neplatí, ve smrti jsme si všichni rovni... ()

Annaroz

To se povedlo, akorát nechápu, proč se neustále měnila představitelka Marie Terezie, ale Štěpána hrál Kotek od začátku do konce (zvládl to výborně). Také bylo dost směšné, že zatímco hlavní představitelé stárli, Táňa Pauhofová se vůbec neměnila - zřejmě neměli dost peněz na masky, ale nějaké vrásky přimalovat mohli. Prý se rýsuje možnost pokračování o životě Josefa II. Tak snad to klapne. ()