Nehanební bastardi

• Česko Hanebný pancharti (viac)
USA / Nemecko, 2009, 153 min (Alternatívna 147 min)

Bolo - nebolo v nacistami okupovanom Francúzsku... Vitajte v Druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina, kde historická realita ustupuje ľahko brutálnemu rozprávkovému rozprávaniu jedného z najkontroverznejších filmárov súčasnosti... Nemeckých vojakov ešte neprestali bolieť nohy po smelej invázii do západnej Európy, keď mladučkej Shosanne priamo pred očami nemecký dôstojník Hans Landa vyvraždil celú rodinu. Ona sama len tak-tak unikne do Paríža, kde sa ukryje pod novou identitou prevádzkovateľky kina. Na inom mieste hákovým krížom rozkopanej Európy sa pod vedením ľahko vulgárneho amerického poručíka Aldo Rainea formuje nezvyčajná vojenská jednotka. Úlohou jej členov je nielen prežiť na území plnom nacistov a ich prisluhovačov, ale zároveň likvidovať ich elity tak efektne, až sa medzi nimi začne šíriť strach a panika. Hovoria si Bastardi a práve ich čaká tá najťažšia misia, ktorá môže úplne zmeniť priebeh vojny. V jednom parížskom kine sa chystá premiéra nového nemeckého propagandistického eposu a tejto udalosti sa má zúčastniť celý rad nacistických špičiek, možno aj samotný Hitler. Úlohou Bastardov bude preniknúť na akciu a ukázať šéfom Tretej ríše, aké to je, keď je človek mŕtvy. Ale nepočítajú s tým, že priamo pod svetlami premietačky spriada svoj plán pomsty za smrť blízkych ešte aj osirelá Shosanna. A keď sa jeden geniálny plán na spáchanie atentátu pretne s iným skvelým plánom, výsledkom môže byť ešte geniálnejší - neúspech. (TV JOJ)

mohamedsfinger

Nevím, jestli je to tím, že jsem se na Bastardy opravdu těšil, ale jsem opravdu zklamaný. Jistě neřeknu nic nového, když napíšu, že Waltzův Landa byl jeden z nejúžasnějších záporáků, že první kapitola byla výborná, a že italština se možná brzo stane kultovní záležitostí. Ale to je vše. Proč ty kapitoly? Dialogy obsahovaly spostu vaty a celkově mi to asi nesedlo. I když závěr má skvělý nápad, tak nemohu jinak. ()

Ferinka

Tarantito mě vyjma Pulp fiction nikdy nenadchl, proto jsem na pancharty ani nešla do kina a řekla si, že spoustu krve a bojových scén (pořád mám trauma z Kill Bill) si s klidem nechám ujít. Chyba, měla jsem jít, pancharti byli totiž výborní – zábavní, vtipní, Pitt se mi mimořádně líbil a Kruger štěbetající německy neměla chybu. Vrcholem filmu pro mě nebyla scéna v kině, ale závěrečných pár minut, ve kterých byla zprostředkována skvělá myšlenka o „převlékání kabátů“. Faktografické úmyslné chyby Tarantinovi odpustím, jen doufám, že se americké děti nebudou učit, že Hitler umřel v kině :) ()

Arius

Od Inglorious Basterds som očakával úlet. To čo som však dostal bol poriadny úlet. Tarantinov rukopis tu bol cítiť to načo sme zvyknutý, vela krvi,skvelá hudba, istý druh nadhladu, velká efektnosť scén silná charizma postáv, to všetko tu bolo, dá sa povedať že Tarantino opäť nesklamal. QT a spol. opäť vypracovali vynikajúci príbeh a vytvorili originálne postavy, zvolili správnych hercov a vsadili na efekt, no to čo chýbalo mne bola akási permanentná akcia, u QT filmov som zvyknutý že sa stále niečo deje a všetko ma svoj význam pri Bastardoch som v niektorých scénach tento význam postrádal a nedá mi nespomenúť že ak by nebolo dramatického záveru ktorý je dá sa povedať Tarantinovou špecialitou(viď.pamätný a jedinečný záver Gangstrov) bolo by dnes moje hodnotenie trochu slabšie, navyše neviem čím to bolo no bastardi mi v mnohých momentoch pripadali viacmenej ako paródia, ale to bol len taký mimovolný postreh ktorý mi nejak výraznejšie nevadil. Avšak jedna vec na ktorú určite nesmiem zabudnúť je postava Plukovníka SS Hansa Landu(Chris Walz) v každom filme ktorý vo vás zanechá dojem sa objaví postava ktorá má nezabudnutelné sólo scény, gestá prejavy, proste s podobných filmov si nesiete nielen výborný celkový dojem ale vždy je tu aj herec-postava ktorá výrazne vytŕča v tomto prípade to bol určite Walz ktorý bol zahratý a napísaný skvele.Snáď ešte jedna veta na záver, Inglorious Basterds patrik k tým filmom od ktorých som vopred očakával minimálne štvorhviezdičkové ohodnotenie, preto som bol sám nemilo rozladený s toho vlažného začiatku, napokon sa však karta obrátila a dávam 4. ()

3 AM Code

Casto mi to dost pripominalo Kill Bill. Typicka tarantinovka, cekejte spis min akce a vic konverzacek a vypiplanych stylizovanych scenek. Tohle skutecne neni o WW2 a ani to nebyl zamer. Co bych vyzdvyhnul jsou herci. Christopher Waltz si sveho esesaka neskutecne uziva a i ostatni herci do toho davaji viditelnou jiskru. PS: Scena s Melanii Laurnent v uvodu operace Kino za doprovodu Davida Bowieho je dukaz, ze Tarantino je zkutecne mistr v naaranzovani audio-vizualni zranice. ()

Bratricek

Parádně jsem se bavil, ale nechápu proč je tam tak málo těch zábavných řežeb a naopak úplně zbytečně protahované scény (například ta se štrůdlem, tam jsem už skoro křičel ja chci Pancharty a krev!). Takže 85% ()

sedm.1

Ikdyž jsem opravdu hodně velkým fanouškem jak Quentina samotného,tak jeho filmových skvostů,společně s ukecaným "Autozabijákem" musím Pancharty zařadit k tomu nejnudnějšímu a nejnepovedenějšímu z jeho jinak úžasné filmografie.Ikdyž třeba stejně jako u Scorseseho Shutter Island mohu těžko něco snímku vytknout po filmařské stránce,neboť Pancharti jsou řemeslně vybroušeným klenotem,samotný film,jak dějově,tak jakoliv jinak mě nedokázal ani na chvíli strhnout a dovést mě k nějakému většímu nadšení.Prostě si plyne,sem tam opravdu úžasná scéna,občas klasicky tarantinovsky vyšperovaný dialog(no,těch vydařených konverzačních situací je tu vlastně možná docela dost :) ),ale jako celek zkrátka nedovařený pokrm,který prostě na mě nezabral.Za velké plus bych považoval hudbu,s tou ale Tarantino uměl naložit vždy bravurně a herce,z nich především pak všemi oslavovaného Waltze a pro mě naprosto neznámou Mélanii Laurent.Ve zkratce,Hanebný pancharti mě prostě neoslovili,neni to vůbec špatný ani nudný film,ale on je bohužel vlastně celý takový nijaký.Poctivá filmařina je sice skvělá věc,ale Quentin umí líp,daleko líp. ()

Cejny

Tak tohle byl vskutku ten správnej nářez, společně s Districtem 9 se rozhodně jedná o nejlepší filmy roku 2009. Výborné scény, skvělé dialogy, skvělý Pitt, skvělé prostředí...just awesome. ()

prasacimor

V žiadnom prípade nie som zaslepený Tarantinovský fanúšik, ktorý by slintal nad každým jeho novým filmom. Skôr ma tento obrovský hype, ktorý ho sprevádza, zakaždým keď niečo nové natočí, otravuje. Taktiež nepovažujem Pulp Fiction za geniálne dielo a v momente ma napadnú minimálne 4 tarantinovky, ktoré sú lepšie. No Nehanební Bastardi ma definitívne presvedčili o Tarantinovom obrovskom talente. Určite jeho najlepší film a ak sa mu ho náhodou podarí tromfnúť Djangom Unchainded alebo Kill Bill 3, tak oficiálne požiadam o zvýšenie stupnice na 6*. ()

Germanotta

Veľmi sa mi páčili bastardi, kopu krvi a nábojov, nacistická atmosféra v každej scéne, jednoducho bastardi nemajú jedinú chybu. Quentin a jeho štýl natáčania opät veľmi originálny, nesklamal. Brad Pitt už trochu zostárnutý ale šarm nadalej ostal. Za posledný týždeň som videla bastardov 3x a mám chuť si ich znova pustiť. ()

Babous

Dobrá atmosféra druhé světové války, v jádru film o filmech, tragédie v biografu, krásná herečka-špiónka a na závěr SPOILER ALERT rozstřílený Hitler. Doufám, že něco podobného někdo natočí i o komunistech. ()

Kejdlo

Úsměvné, dlouhé dialogy, doplněné skvělým vedením herců a hudební podkres, který nám Quentin opět skvěle využil. Celému filmu pochopitelně vévodí závěr, který je jako útržek ze židovských snů. Pochoutka, které odpustím i to, že pancharti jsou na celém filmu to nejslabší. 10/10 ()

solskjaer

Genialita čtyř pokojů překonána. Hanební parchanti překonali všechny dosud natočené Tarantinovky. Zcela mimořádná fikce o "konci" druhé svétové války, tak jak možná měla či mohla dopadnout. Zcela originální zvraty a hlavně, ááááá hlavně chuťovka ve formě jednoho z nejlepších hereckých výkonů, které jsem kdy viděl - Christoph Waltz - od samého počátku po konec mě přes ten nespočet televizních smyček a kanálů dokázal neskutečným způsobem vytáčet a "nasírat" pouhým "čtením scénáře" - pan herec, který na celé čáre zastínil hvězdy formátu Brada Pitta. ()

civrss

Ať si každý říká co chce, Tarantino vždycky uměl a umět vždycky bude. Hanebný pancharti jsou prostě opět takovej nářez, že člověk jen sedí, čumí, a baví se. U většiny Quentinovek jsem byl vždycky nadšený hned po prvním shlédnutí. Po shlédnutí Inglourious Basterds jsem byl spíš plný rozporu. Až když jsem to viděl podruhé, potřetí, posedmé.... našel jsem v tom fakt srdcovku, kterou jen tak z paměti nevyškrábnu. Je to prostě dokonalé od začátku až do konce, nebudu ani mluvit o Bradovi, Christopheru Walzovi či Melanie Laurent, byli prostě skvostní. Tarantino si prostě pod taktovku nevezme žádný břídily a když už něco natočí, stojí to zato. Další klobouky byly smeknuty na tvoji počest a u dalších filmů opět budou. Už se nemůžu dočkat. ()

Maynard.

Vůbec nevím, co jsi o tom mám myslet. Není mi zcela jasné, co vlastně chtěl Tarantino natočit... Akce je ve filmu tak strašně málo, až se mi z toho chtělo trochu brečet. Jako komedie by to šlo, ale džouků je tam taky málo (asi nejvíc jsem se smál když byl Brad s partičkou talijánců v kině :o)). Těšil jsem se na něco víc, než-li pouze na divadelní hru založenou ovšem na perfektních výkonech úplně všech herců... V určitých pasážích (kapitola II) jsem si připadal jako kdyby za kamerou stál sám Sergio Leone, samozřejmě v doprovodu božského Ennia. Co mi ale nesedlo vůbec bylo prakticky celé kino, neuvěřitelně nereálné(černoch si tam pobíhá po kině a celé vedení říše se baví u filmu, to vše bez jediného hlídače). Tarantino si z nás dělá srandu a to se mi moc nee...A ta zbytečná krutost, no to už k němu tak nějak patří. /2.skouknutí/ Dopadlo o poznání líp. Dokonce sem téměř rozhodnut dát plnej počet, ale neudělám to, to má ještě čas. Uchvátil mě výkon Waltze, kterej si to střihnul v tolika jazycích, že je to na aplaus. Brad Pitt a ani nikdo další se mu nemůžou vyrovnat. Asi do tohodle filmu chce jít s tím, že se budeš spíš chtít zasmát. Já se tentokrát bavil a to i režisérkým umem Tarantina, kterej ukázal že umí a že má rád Sergia a další Světové velikány. ()

Markussis

Nepochybně opět velmi silný rukopis Quentina Tarantina. Z tohoto jeho snímku mám raději tu část, co se odehrává přímo v terénu, neboť to Tarantinovi sedí. Co ovšem tedy nelahodí mému vkusu, je spojení Tarantina a zákulisí, večírků, romancí 2. světové války. To filmu opravdu ubírá. Vynikající a velmi stylizovaný Pitt nedostává dostatečný prostor k mé spokojenosti. Zajímalo by mne to celé ještě více, kdyby se Tarantino pokusil více o válečný snímek a do něho zasadil všechny své poznávací znaky. Snímek by to byl určitě silnější a zapamatovatelnější. ()

insurgentes

Za prvé, je to plytké. Za druhé, Tarantino vykrádá sám sebe, vytváří dojem, že na psycho postavy má patent jen on, jenže tady se všichni tak strašně snaží být pošahaní, až je toho moc. A za třetí, je to plytké. Když někdo deset let píše scénář, tak by jeden čekal, že v něm bude hodně z toho člověka, že to bude jeho vrcholný film. No, Tarantino, opravdu toho v tobě moc nezbylo. ()

upson

Herectví Christopha Waltze z tohoto snímku dělá něco mnohem více, než ve skutečnosti je. Poklona k jeho výkonu, nikoliv k celému snímku. Ani Brad Pitt nebyl k zahození ;-) ()

Sdoom

Co vyzvednout dřív, toť otázka. Je zde vše, proč Quentina milujeme - geniální dialogy, originální výběr hudby, vtip i chytře vystavěný příběh. Navíc Brad Pitt v roli, která mu sedne a ve které je neuvěřitelně sympatický. Asi ho začnu mít fakt rád. :-) A vytáhnutí Christopha Waltze je pravděpodobně tím nejlepším, co americkou filmovou tvorbu za posledních několik let potkalo. Nesmírně také oceňuju realistické používání každého jazyka, to vůbec není samozřejmostí. No prostě naprosto fantastický film, ve kterém si šíleně užívám skoro každou scénu. (Blu-ray, orig.) ()

kenkaku

Vcelku je mi fuk, že si Tarantino lehce upravil historii. Na filmy se nedívám jako na učebnice dějepisu. Na filmy se dívám abych se bavil a u "Basterds" se mi tak nějak nedařilo. Film je na mě až moc nevyvážený. Najdete v něm několik legendárních scének (Pittova Italština je geniální :)), ale je to proložené nehorázně zbytečnou plkací vatou. Takhle dvě a půl hodiny (ze kterých si odnáším pocit dvou hodin žvanění o ničem) nezachraňuje ani Christoph Walz, který je jako vždy výborný. Vážně je mi líto, ale tohle byl snad nejslabší Tarantino co jsem kdy viděl. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

Guy Ritchie chystá válečný thriller

22.02.2021

Režisér Podfu(c)ku či Gentlemanů Guy Ritchie si zdá se vyhlídl svůj příští projekt. Britský filmař se čerstvě upsal režii snímku Ministry of Ungentlemanly Warfare pro studio Paramount. Kromě režie se… (viac)

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

04.11.2020

Netflix obsadil první herce do chystané adaptace knihy Mnichov, jež není nijak spjatá se stejnojmenným filmem Stevena Spielberga z roku 2005. V novém snímku, který vychází z bestselleru spisovatele… (viac)

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

…a není jím Quentin Tarantino. Na eRkovou verzi Star Treku od režiséra Pulp Fiction nebo Hanebných panchartů si nejspíš budeme muset ještě nějakou dobu počkat, mezitím ale studio Paramount najalo… (viac)

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019

Okolo nového snímku Quentina Tarantina (Pulp Fiction) je po premiéře na festivalu v Cannes dost rušno. Většina recenzentů film chválí, našli se ale i tací, které neoslnil režisérův přístup k ženským… (viac)