Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Maras.L

Dílo zobrazující poslední dny života Třetí říše vyvolalo po celém světě ostrou diskusi. Nechci se na tomto místě pouštět do nějakých sáhodlouhých polemik, jen bych rád řekl, že si myslím, že je dobře, že tento film vznikl a že na postavu Adolfa Hitlera nazírá tímto způsobem. Hitler zkrátka nebyl žádné monstrum z jiného vesmíru, byl to člověk a veškeré jeho "dílo" je prací člověka. A to mě děsí. Abych se dostal ke kvalitám snímku, není zde snad co kritizovat. Bruno Ganz jako Hitler je hrůzostrašně dokonalý a i vedlejší role jsou zahrány skvěle. Vše pak podtrhuje autentická němčina a působivě budovaná atmosféra - více než polovina děje se odehrává hluboko v podzemním bunkru při chabém umělém osvětlení. I v tolik diskutované dlouhé stopáži vidím spíše přínos, zkrátka je nutné spolknout tuto hořkou pilulku až dokonce. Otázkou zůstává, nakolik je ještě Der Untergang non-fiction filmem a kde už přechází v hraný dokument - některé scény byly zrekonstruovány téměř na slovo stejně tak, jak se v květnu ´45 udály. Sám se klaním spíše k prvně jmenovanému, ve spoustě scén můžeme sledovat jistou sebevědomost vyprávění a také mnoho z nich by se ve skutečném dokumentu nikdy neobjevilo nebo by bylo natočeno jinak (e. g. oslava Hitlerových narozenin nebo scéna, ve které Frau Goebblesová tráví své děti). Na druhou stranu souhlasím s tvrzením, že by se film mohl promítat jako výukový materiál ve školách. ()

Fanak

Velmi sugestivní film, který stojí z shédnutí už kvůli výkonu Bruno Ganze. Ještě nikdy mi němčina nezněla takhle hrozivě. Tento film mi nepřišel nijak kontroverzní. Jen naprostý dějepisný ignorant či neonacista by po něm zalitoval pádu třetí říše či osudu jejího vůdce. ()

Marat

Podle mě velmi nepřesvědčivý výkon Bruno Ganze v roli Adolfa. Nesdílím názor, že jeho postava byla skvěle zahrána, ale chápu, že zahrát amerického prezidenta v jeho době, nebo německého oficíra, kteří jsou nototičti známí není jednoduchý úkol. ()

Pavel_Pan

Velmi dobrý film, emocionální i věcný zážitek, umocněný tu více tu méně morálním či filosofickým poselstvím, které sice bylo uchopeno již nesčetněkrát, ale zřídka, bez nánosu ideologie ukutých v tolkienovské charaktery. Alespoň v souvislosti s největší mravní potopou 20. věku. Ruku na srdce: diktátoři a vůdcové mohli těžko nalákat masy, na zjev a chování orků. Věřím tomu, že nabízeli sociální pokrok a privilegia s daleko větší přesvědčivostí, než jak nám doposud představovala některá kulturní média, byvše více vychovatelem nežli uměleckou či dokumentární institucí. Obnažený mechanismus zla, tak jak jej vykreslil Oliver Hirschbiegel, může být skrze obyčejné pohledy kolemdoucch ( Traudl aj.) paradoxně větším vychovatelem, než se ukrývá v úzkoprsých kritikách tohoto zajímavého počinu. Pád Třetí říše chápu jako projevení úcty obětem nacismu. Rozumějte, naprosto všem obětem. ()

Junkienka

Jednuduše, jasně a zapamatovatelně popsaný kus historie. Doprovázen jak krásnou hudbou, tak i velmi důvěryhodnými scénami. Pro mnohé je např. scény, kdy vlastní matka své děti zabije jedem, hrůzostrašná. Na druhou stranu pravdivost a určitá objektivita se filmu nedá upřít. Film jsem viděla již 3krát a každopádně jej ještě několikrát uvidím. ()

ewing

pocas filmu mi niekolkokrat padla sanka a dost tazko som rozdychaval niektore veci. je az neskutocne ako vedia byt niektori ludia kruti a slepo oddani. V akcnych filmoch ma to neberie lebo je to vacsinou len vymyslene ale ked si clovek predstavi co vsetko sa pocas vojny stalo... az sa mi rozum zastavuje. a ze ludia.... ()

Pai-Mei

Slušne zvládnutý pohľad na 2. svetovú vojnu z opačnej strany, z akej ju vo väčšine filmov vidíme. Dej sa skoro celý odohráva v bunkry, ale filmu to neuberá na kvalite. Pravdupovediac, neviem čo si myslieť o výkone Bruno Ganza, niekedy mi pripadal príliš preafektovaný. Ale zrejme ho takto opísala Traudl. ()

Exix

Výtečný, tak by se dal charakterizovat herecký výkon Bruna Ganze.Co dokaže z lidmi udělat fanatismus, co všechno jsou pro to schopni obětovat. ()

LuNaj

Precizně zvládnutý snímek o posledních dnech Adolfa Hitlera- čekali jste snad něco jiného? Doporučuju všem fanouškům válečné tematiky. Tohle prostě nesmíte minout. ()

Dinsberg

Všichni známe Hitlera ze školy. Strůjce 2. SV, který může za vyvražďování 6 milionů Židů. Tohle nám vtloukají do hlavy. Díky tomu jej máme za monstrum. Historicky to tak je, lidsky už zas tolik ne. Zatímco propagandistické snímky 3. říše líčí Hitlera jako nehroženého "Führera" a kritické naopak uctívají školní látku, tenhle film se rozhodl jít zlatou střední cestou a vylíčit ho jako člověka. člověka, poslední měsíc svého života duševně i tělesně zlomeného a odevzdaného. Bruno Ganz se zhostil role s naprostou bravurou, válečné pasáže jsou zachyceny velmi realisticky a zasazené do reálného prostředí s historickými figurami filmu velmi prospělo. ()

Angel30

Naprosto působivé ... působivý válečný film o konci jednoho z největších psychopatů. Podle mě velmi poučný film pro ty, kteří neradi čtou o dějinách v knize. Bruno Ganz zahrál vyšinutého Hitlera opravdu skvostně a ani ostatní herci nezůstávali pozadu. Další plus dávám za ztvárnění v zajímavém prostředí. ()

Verunka84

Ten film je remeslne dokonaly, ale extremne hnusny. Dneska jsem se na to chtela podivat podruhe, hlavne kvuli te casto parodovane scene v Hitlerove hlavnim stanu, ale nevydrzela jsem po scene kdy ten nacisticky doktor jde do opustene nemocnici a jediny zivy, ktery najde, jsou ty duchodci. To me dostalo. Dal uz to nedavam. Nackove byli zkurveny svine (sorry za vyrazivo) a kazdyho, kdo s nima sympatizuje bych povinne poslala do nejakyho lagru. ()

GordonCZ

Jednoduše klobouk dolů před hereckým mistrovstvím Bruno Ganze, který zde podle mého názoru dokázal ztvárnit dosud nejvěrnějším způsobem charakter Adolfa Hitlera, a to ještě k tomu ve zlomových chvílích bitvy o Berlín, kdy je již konec války na dohled. Ganzovo studium Hitlerovi povahy a mimiky před natáčením jednoznačně přineslo ovoce, takže často lze mezi nimi jen stěží rozlišit. A prakticky jen a pouze Bruno Ganz dokázal přetvořit tento film v naprosto ojedinělý zážitek, který si zaslouží ocenění nejvyšší - tedy plný počet hvězdiček. ()

borohub

Myslím že výborný snímek pojednávající o konci WW2 trošku z jiného úhlu nežli normální válečný filmy. Toto je další ukázka filmu, která se vyplácí sledovat v původním znění, protože česky mluvící Hitler je prostě hnus, ke všemu ta němčina je prostě takovej válečnější jazyk, takže jestli chcete tuto pecku shlédnout, tak doporučuju v NJ. ()

Havala

Pro normálního člověka který se příliš nezajímá o historii 20. století je to hodně dobrý thriller přímo z "první ruky" - bunkru, kde se vlastně pekla celá německá válka. Chudák Bruno Ganz, pro mě se stal ukázkový Adolf, hraje ho opravdu jedinečně, a ta podoba... Jeden z mála filmů, které má opravdu cenu vidět - pro kohokoliv. ()

kubilov

Der Untergang. Poslední dny a hodiny říše Adolfa Hitlera, říšského kancléře a vrchního velitele nacistických ozbrojených sil. Bruno Ganz si právě v tomto filmu zahrál svou životní roli, díky které je už napořád Hitlerem. Zhostil se role velmi dobře a zahrál ji tak věrohodně, že by si za ní zasloužil snad i Oscara. Jediné co mi snad na filmu vadí je, že by v něm mohlo být malinko více akce a prostředek filmu by se dal zkrátit. Jinak je Pád opravdu jedním z top filmů o nacismu. ()

Wooke

Geniálny film o tom, ako to všetko bolo. Možno pár detailov bolo pozmenených, ale ten základ je fakt takmer autentický. Nahnevaný Hitler ? Legenda. Ale celkovo to bolo výstižne zobrazené. To, ako Nemci boli zúfalí a nevedeli, čo robiť. To, ako ich Spojenci pritlačili a robili si s nimi, čo chceli . Oplatí sa pozrieť aj v rámci hodiny dejepisu. Klobúk dole. ()

darthvader77

Dokonalé drama z posledních dnů německého velení, ale především génia zla Adolfa Hitlera. Opravdu perfektní scénář, výborná hudba, ale především dech beroucí dramatické scény(zavraždění Goeblsvoých dětí, malý chlapec bránící Berlín, Hitlerovy výstřelky šílenství a změny nálad). Velice se mi líbilo svižné tempo filmu, které je určeno hodně předlohou, ale filmaři tomu dodali nový rozměr. Jinak velice oceňuji herecký výkon Bruna Ganze a podle mě nejlepší filmový Hitler. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)