V 70. letech přivedla skupina mladých surfařů z nehostinné čtvrti Dogtown v kalifornském Venice k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Zakladatelé týmu Z-Boys, který se proslavil svým agresivním stylem, zkombinovali dechberoucí surfařské kousky se skateboardingem a stali se doslova přes noc obrovskou senzací a místními legendami. Uvnitř prázdných bazénů, které se proměnily v dějiště strhujících kaskadérských kousků, položili základy dnešních extrémních sportů a vytvořili nový životní styl, jenž se postupem času stal celosvětovým antikulturním fenoménem. Když se však obyčejná odpolední zábava proměnila ve velký byznys, začala si sláva vybírat svou daň v podobě rozpadajících se přátelství, o nichž se všichni domnívali, že budou trvat navěky. (oficiálny text distribútora)

Chosef76

stylovka, kde řízci na prkýnkách předvádějí kulturu ulice, kalifornského pobřeží, nespoutanosti, dospívání a pádů nejen fyzických... ()

Henry Morgan

No paráda. A pak, že Punk je mrtev. Je to super hele. Tohle se mi fakt líbilo. Mělo to grády, koule, chlapeckou dravost a to vše pod rouškou rebelie. Žádný caviky, prostě se jede na vlně a skoro bez starostí. Dá se v tom najít i špetka zamyšlení nad tím, jak sláva kazí přátelství nebo jak se jednoduše dělá business. Prostě žádný zdržovačky, samá jízda bez keců a parádní akce. O mladých pro mladé. Ideální! ()

bono22vox

Strhující snímek o počátcích skateboardingu a koncích několika ,nerozlučných´ přátelství. Sympatický ansámbl vás vezme na autentický výlet do Kalifornie 70. let... ()

junxi91

Příběh bandy namyšlených frajírků, kteří si užívají extrémní sporty jako jsou surfování a skateboarding, jsou v tom celkem dobří, u toho kouří, chlastají a hulí jointy, a ženské po nich prostě jedou. Hlavní postavy tohoto filmu jsou tedy mými naprostými pravými opaky. Tedy až na ty jointy, ale já bych zhulený na to vratké a pohyblivé prkno už nikdy nevlezl, jednou jsem si při tom málem vyrazil dech. Surfaři Tony Alva, Stacy Peralta a Jay Adams žijí v oblasti Dogtown v Santa Monice a Venice, kde se věnují surfování a skejtování s jejich kamarádem Skipem Engblomem a celou jejich partou. Jsou 70. léta 20. století. Jednoho dne dostane Skip speciální tvrdá a přilnavá kolečka pro skateboardy z polyuretanu. Skip má svůj obchod Zephyr Surf Shop. Jejich kamarádem je také zakřiknutý Sid, který v tomto obchodě pracuje a pozve Tonyho, Jaye a Stacyho a ostatní, aby nová kola otestovali. Z nových koleček jsou všichni nadšení, protože mohou dělat stejné oblouky, jako surfovací prkna na vlnách. Skip se rozhodne přidat ke slavnému surfingovému týmu Z-Boys. Tým je úspěšný a skejťáci vyhrávají v mnoha soutěžích a získávají popularitu ve Venice. Přichází období sucha a vedra a pro surfování není pořádný příboj, ale především se nesmějí napouštět bazény u rodinných domů. Z-Boys toho využijí a lezou lidem do zahrad, aby si v jejich prázdných bazénech zaskatovali. Ignorují Skipovy tréninky, což jej pěkně nasere. A také na ně občas zavolají majitelé policii a kluci musejí utíkat a ujíždět na skejtech. Z-Boys vítězí v mnoha soutěžích, stávají se stále slavnějšími a objevují se v různých časopisech. Stacy, Jay a Tony se dostanou do pozornosti velké skejtové společnosti, která je chce "sebrat" Skipovi. Jednou večer uspořádá Skip ve svém obchodě večírek, aby oslavil úspěch týmu. Majitel surfařské společnosti, frajírek se spoustou kurev, kožichem a kloboukem jménem Topper Burks, se také účastní a přesvědčuje Tonyho, že je čas proslavit se po celém světě. Tony nabídku přijímá a opouští tým, protože chce vydělávat peníze, aby se jeho matka nemusela dřít v textilní továrně. Navzdory Skipovu přesvěčování odchází také Stacy, a tak naštvaný Skip ukončuje činnost Zephyr Skate týmu. Nasere se, vyleze na střechu a rozmlátí všechna surfařská prkna. Z trojice skejťáků se stávají velké celebrity. Tony a Stacy nyní bruslí především pro peníze, zatímco Jay bruslí především proto, že je to jeho vášeň. Stávají se rivaly a soutěží proti sobě v různých závodech. Stacy se stává postavou televizní show Charlieho andílci, zatímco Tony vytváří vlastní reklamy, aby mohl vyrábět svá oblíbená prkna a merch. Jayovi je doma, přímo před jeho máti, nabídnuta od hodného strýčka suma 10000 dolarů za to, že bude zpívat v reklamě na hračku Slinky. Jay to však odmítne, protože se z něj stává pořádný tvrďák. Věci se začnou vymykat kontrole, stane se tak během skejtového šampionátu. Tony se během své exhibice dostává do konfrontace s jiným skejtrem, a dostane pořádnou ránu do oka, které mu hnusně opuchne. Jay opustí společnost, pro kterou navrhoval skejty, protože používají levné a nekvalitní desky. Stacy nakonec celý šampionát vyhraje. Ve Venice mezitím vyhoří molo, u kterého dříve Z-boys surfovali, což je všechny dostane. Jay si oholí hlavu a stane se členem gangu. Skip se rozhodne pokračovat ve své vášní, spočívající ve pískování a navrhování prken. Své finanční problémy vyřeší prodejem svého obchodu a je viděn, jak zpívá "Maggie May". Sidovy problémy s rovnováhou jsou způsobeny nádorem na mozku, a tak podstoupí operaci, po které mu na čele zůstane obří jizva. Hlavní trojice se nečekaně a neplánovaně sejde u něj doma a je z toho nakonec šťastné znovu shledání. Stacy řekne, že si založí svou vlastní společnost. Sidův otec vypustí bazén, a tak si v něm všichni tři společně zajezdí. Dokonce snesou Sida do bazénu a dopřejí mu pořádnou zábavu. Prostě velice dojemné opětovné setkání starých dobrých přátel. Na závěr se dozvíme, že se následně všem celkem dost dařilo, až na Sida, který své nemoci podlehnul. Jo, byl to dobrý film a určitě zaujal i spoustu lidí, kteří nejsou fanoušci extrémních sportů, jako jsem já. Ukazuje mladé (a drzé) talenty, přátelství, sounáležitost, a konfrontaci mezi zápalem pro sport a komerčním prostředím. A ten soundtrack stál za to! () (menej) (viac)

Nix

Pokud se chcete dozvědět něco o skateboardingu, tak tenhle film je přesně na to dělaný. Asi nikde jinde to nebylo tak precizně uděláno, jako tady. Velice zajímavý filmek z tohohle ohledu. ()

fojtas

spise ale 3 1/2 byl to hodne prijemny uvolnujici film, ale nemuzu si pomoct chybela mi tam ta jiskra, o ktere tenhle film byl hlavne ()

DonTommy

Tohle je film který si dávám pravidelně...film s úžasnou atmosférou, skvělým soundtrackem, zajímavým příběhem a neskutečně charizmatickým obsazením (Hirsch, Ledger). Trochu lituji že jsem nedospíval v sedmdesátých letech v Kalifornii, jakožto vlasatec a milovník klasického hard rocku bych měl možná i šanci se k Z-Boys připojit. Tenhle film je pro mě prostě jistotka když chci něco pohodového a přitom ne povrchního. P.S.: postaveno do kontrastu dnešních "skejťáků" úžasná ukázka toho, že kdysi byl skate opravdu životním stylem a názorem, z kterého bohužel dnes zůstala jen bezobsažná póza pubescentů a velký byznys nadnárodních korporací... ()

burnfly

Nemusite byt vyznavacem "free" zivotniho smeru a prken na koleckach, aby vas tento snimek prikoval ke sledovani. Zadne efekty, zadne scenaristicke vyplody, pouze pribeh ze zivota o parte stejne smyslejicich lidi a jejich osudech, vzestupech a padech. Dokonala hudebni kulisa uz je jen pomyslnou tresnickou na dortu. ()

Aress

Vzdy jsem mel zaporny postoj ke skatebordingu, jako sport jsem to bral ale jinak jsem rikal ze je to na hov....., uz vim proc jsem mel spatny postoj : neznal jsem historii skatebordingu a soudil jsem ho z obrazu namachrovanejch a blbejch skejtaku co jezdej na letny a nic neumej. Ted jsem ale pochopil ze skatebording je taky sport a dobre urovni. Reziser odvedl skelou praci, kameraman totez, dokazal pekne zachytit jejich triky a lety, coz chce velkou zrucnost a samozrejme skvele herecke obsazeni .........no proste 95% ()

TSZ

Legendy z Dogtownu tak trochu klamou tělem. V úvodu jsem se ušklíbl nad obligádním titulkem INSPIRED BY A TRUE STORY a očekával jsem klasický "sportovní" filmek ze skateboardového prostředí. Zpočátku se vše zdálo že to směřuje přesně tam, kam jsem si myslel a trošku jsem vrtěl hlavou nad na první pohled topornými hereckými výkony dětí na sk8ech. Postupem času se ale děj posunul dost nečekaným způsobem a já si uvědomil že jednak vůbec nekoukám na čas a netěším se kdy už bude konec, a hlavně, že ty kluci jsou docela dost dobří herci a že jsem se zpočátku trošku sekl. A konec? Ten mě, nekecám, regulerně dojal a to se mé cynické duši opravdu příliš často nestává. Teď si užívám ten parádní pocit, kdy Vás film co zaujal jen názvem a několika dobrými referencemi totálně zaskočí a překvapí. A o čem že to je? O partě debilů na prknech, o vzestupech na vrchol a pádech na dno, o přátelství, rivalitě a žárlivosti, o lásce a nenávisti, o svobodě a o pravidlech a taky o životě a o smrti. ()

Ogrb

Jednou za čas přijde film, o kterým vůbec nic nevíte, možná jméno jednoho nebo dvou herců, ale o ději nemáte šajn, chcete s ním zaplácnout jedno odpoledne a vyklube se z toho důkladně skrytej klenot, kterej si zaslouží daleko větší pozornost, než jaký se mu dostává. Legendy z Dogtownu jsou přesně tímhle typem filmu a jedno vím jistě. S touhle partou nezůstane u jednoho odpoledne. 10/10 ()

RajCZitko

Tak tendle film mě docela odvařil. Je v něm vidět jak se z prostých kluků za pár dní staly a jak vzešel nový, světem hýbající sport. Supr herecké obsazení a vždycky když hrálo Wish U were here, tak mě to fakt dostávalo... ()

Leksland

Film vypovídá o prvopočátcích skateboardingu.Opírá se o skutečné postavy, které tomuto sportu dali srdce a vlastně i mozek.Natočené pěkně i muzika pěkná, ale vadilo mi zde přelívání teenkomedie, která bavila do hlubokých mezilidských vztahů. Tato kombinace mě nijak nezaujala a leckde i vadila, když se smějete film vás baví a najednou vás nutí přemýšlet a nasáváte závažnost situace a pak se zase máte smát. Ale kdo neviděl za skouknutí to určitě stojí. ()

vetsinezobri

Moc pěkně, dynamicky natočeno, hlavně scény, kdy jezdí v bazénech se mi líbily. Ale ti frajeři... Mé sympatie si nezískal ani jeden, bohužel. ()

corn3y

Ten konec byl vážně dobrej. Bez něho by to byl jen dobře natočenej a zábavnej průměr. Milej film. U scény s Tony Hawkem sem se vážně pobavil. ()

karlee

Film není špatný, ale mě ničím nezaujal, teenager už dávno nejsem a skateboard mi také není blízký. Z filmů o sportech, které mi nic neříkají, se mi Any Given Sunday líbí jednoznačně víc. ()

sluzevsky

Skateboardingem žiji a tento film je mi srdeční záležitostí. O čem Legendy z Dogtownu jsou? Překvapivě ... jsou o legendách z Dogtownu ... jsou o opravdových, žijících legendách - sic dnes již ve svém věku, které nesou největší zásluhy za to, že je dnes skateboarding takový, jaký je. Film diváka vtáhne do časů a prostředí, kde to všechno začalo. Příběh oplývá skvělou atmosférou a energií, a to až do doby, kdy nastane zlom, který s sebou nese to, co jsem měl já sám možnost si tak trochu zažít na vlastní kůži a proto mám tento film tak rád. Najednou je třeba si uvědomit, jak moc jsou lidské hodnoty jednotlivců rozdílné. Je přednější přátelství nebo kariéra? Kamarádi, kteří si mysleli, že je nic nerozdělí, byli možná na velkém omylu ... nebo ne? Tento film doporučuji a doporučuji ho i těm, kteří ke skateboardingu nechovají žádné sympatie. Vysoké hodnocení zaslouží i hudba, která film doprovází. Herci své role zahráli výborně a myslím, že opravdové, herci ztvárněné legendy si tuto dokumentaci právem zasloužily. ()

Oudee33

Film ve kterém se krásně zrcadlí moje "telecí" léta kdy se člověku vytváří osobnost stejně jako u zdejších freestylerů. Stejně free mi přišlo i celkové ztvárnění. Nijak zvlášť strhující, nicméně pozitivní a k tématu mám blízko takže hodnotím kladně za 75%. Velké plus za Ledgera, škoda ho. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem

08.06.2009

Ultimátní zmodernizovanou verzi Shakespearovy klasiky předvedl Arnold v Posledním akčním hrdinovi, ale brzy se dočkáme další. Catherine „vykopli mě od Stmívání“ Hardwicke je teď spojována s mnoha… (viac)