Rozhovory s vrahem: Výpověď Johna Waynea Gacyho

• USA Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes
USA, 2022, 3 h 5 min (Minutáž: 60–65 min)

Stýkal se s mocnými a lovil zranitelné. Za jeho usměvavou tváří se skrývala temná mysl sadistického sériového vraha. (Netflix)

Warhorr

Další pecka od Netflixu. Gacy nebyl pro českého diváka nikdy moc zmapován a jsem tudíž rád, že se to konečně podařilo naservírovat. Jak už naznačuje název, celá minisérie je okořeněna Gacyho nahrávkami, které spatřily světlo světa až nyní. Nese se to tak v podobném duchu jako jeho předchůdce Rozhovory s vrahem : Výpověď Teda Bundyho. Dobře, není to tak strhující jako třeba Nightstalker, ale je třeba si uvědomit, že ono to vlastně ani jinak natočit nešlo. Na Gacyho nebyl nikdy uspořádán žádný velký hon jak na některé jiné sériové vrahy, pro které se tak logicky vyvíjí v dokumentech větší prostor a zpracování. Nikdy ( předtím než ho dopadli ) se nenašla žádná těla, byly hlášeny jen zmizelé osoby. No a v 70. letech toho úřady prostě moc nenadělaly, navíc bez jakýchkoliv důkazů či podezření. Na Gacyho nemohly nikdy přijít. A kdoví, jestli by vůbec přišly, kdyby neměl záznam v rejstříku z minulosti. Pak se to ještě podtrhlo zmizením Piesta a Gacyho hloupou chybou a až tehdy se teprve mohli začít něco dít. Celý hon od Piestova zmizení trval tak jen deset dní. Dokument je protkán několika časovými liniemi, kdy se ohlédneme za vrahovou minulostí až po jeho uvěznění. Jeho setkání s vysokými státnímí uředníky, šefy policie a dalšími, no byl jsem velice překvapen jak se takový člověk dokázal maskovat. Role klauna byla už jen taková perlička. Nepříjemná je určitě zpověď lidí, kteří se z jeho spárů, těsně předtím, než začal vraždit, dokázali dostat a po letech o tom opět mluvit. Vrcholem celé minisérie je určitě prohledávání a vytahování těl z podlahy jeho domu. Nedokážu si ani představit jaký tam musel být smrad. Člověk se až diví, jak se tam mohlo vlézt snad třicet těl. Cenzura se v této chvíli sice nedostaví, jenže ty staré kamerové záběry, hovno jde z toho vidět a nic nejde poznat. Ne že bych byl nějaký úchylák co si libuje v mrtvolách ale prostě mám rád co nejexplicitnější záběry nebo fotky z míst činu, co kinematografie povolí, viz ve zmíněném Nighstalkerovi, který prostě nemá v tomhle konkurenci. Zajímavostí určitě je i to, že dodnes se identifikují jeho poslední oběti díky DNA. Jo, celkový dojem super, líbilo se mi to. Zatím mohu hodnotit jako letošní TOP true crime z Netflixu. Pozdějí možná přihodím ještě hvězdu navíc. ()

zahadum

Výborné spracovanie ďalšieho neľudského tvora menom Gacy. Tento ich mal na svedomí minimálne 33, všetko mladí chlapci ktorých si zakopal pod dom alebo pod garáž na svojom pozemku. Hrozivé je, že podobne ako Ted Bundy bol aj Gacy pomerne úspešný, známy vo svojom okolí ako neškodný muž. Zdanie ale klame a stal sa jeden najhorší sériový vrah v dejinách USA. Dostatočné spracovanie v troch dieloch chválim aby sa udržala dobrá dramatická línia. Som zvedavý na ďalšie prípady. USA ich má veru dosť. 80 % ()

helraiser

Parádní dokument o jednom z nejkrásnějším sériovým vrahovi v USA. Netflix má tohle prostě v ruce a jedná se o opravdu kvalitní prácičku a divák se nemá opravdu šanci nudit. Záběry z vyšetřování jsou super, rozhovory jsou zajímavé a vyprávění samotného vraha též a kombinace všeho do kupy je prvotřídní prácička. Tenhle dokument mohu všem vřele doporučit, stojí určitě za to. ()

Pichloza

Fascinující a napínavý dokument o jednom z největších a nejodpornějších sériových vrahů, který vás uvede do veškerého dění kolem Gacyho, jeho obětí a vyšetřování policií. ()

rublik05

Jsem strašně rád, že Joe Berlinger pokračuje ve svém originálním projektu Rozhovory s vrahem, první minisérie o Tedu Bundym mě svým zpracováním přímo nadchla, podle mě se jedná o jeden z nejlepších a nejkvalitnějších true crime dokumentů na Netflixu, o to víc mě zajímalo, jaká další série o neméně známým sériovém vrahovi Johnu Wayneu Gacym nakonec bude. Smekám před Berlingerem i celým jeho týmem, neboť se jim povedlo si udržet kvalitativní laťku nastavenou předchozím počinem, dokument je opět neskutečně povedený, plný dobových materiálů, různých rozhovorů a výpovědí, 3 hodiny utečou jak voda, líbila se mi temná atmosféra, vizuálně je minisérie na té nejvyšší možné úrovni. První epizoda má lehce vlažnější rozjezd, jinak ale nemám co vytknout, opět maximální spokojenost. Po dlouhé době něco, za co se vyplatí si ten Netflix platit. 10/10. ()

kukkik

Pouze průměrný, nezáživný dokument, kterých jsou dnes už stovky. U tak štědré stopáže mi už citelně scházela nějaká, alespoň občasná, dramatizace jednotlivých vražd. 2/5 ()

Hellknight12

Ďalší miniseriál z produkcie Netflixu, ktorý je spracovaný ako rozhovory, tentokrát ale s John Wayne Gacym. Máme tu pekne rozobratý celý jeho život. Sú tu samozrejme aj informácie, ktoré sme už vedeli, z iných dokumentov ako je napríklad: Skutočný Hanibal Lector, miniseriál Zločiny 20 storočia prípadne seriál Zrodení k zabíjaniu a mnoho ďalších ale dozvieme sa aj pár noviniek. Jedna vec mi tu chýba a to, že nevidíme Gacyho ako sedí vo vypocuvacej miestnosti. Celý čas je pustený iba záznam z nahrávok. Je to síce fajn, keďže je to o tú časť skrátené ale mne to proste chýba. Seriál môžem odporučiť, každému kto sa zaujíma o danú tému. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

haWranka

Hvězdičkami nehodnotím, to mi nějak nejde. Ale dokument je to výborný. Opravdu se věnuje práci vyšetřovatelů, psychickému profilu atd. Tvůrcům nešlo o to šokovat za každou cenu, nesnaží se ani extrémně hrát na city. Je dobře, že můžeme vidět rozdíly v policejní práci i možnostech a snad se i v lecčem poučit. ()

Homerking

Asi ta nejdetailnější sonda do života zvráceného "klauna" Gacyho, autentický příběh tohoto muže si zmapujeme prostřednictvím jeho arogatních výpovědí a reálných záběru z vyšetřování, jde zde ohromné množství informací ohledně Gacyho i všech jeho obětí (některá těla nejsou dodnes identifikována). Po informativní stránce je dokument vynikající ale vadily mi neustále se opakující fakta, na tento problém bohužel trpí většina Netflx dokumentů. ()

SAINTS

Výborný dokument od Netflixu o seriovom vrahovi.Tento sadista znásilnil a zavraždil okolo 33 mladých mužov a vôbec neprejavil ani najmenšiu lútosť.Serial je velmi putavy pretože prepína medzi svedestvami vyšetrovatelov a záznamami z výsluchov samotneho Gacyho.Je to dobré,že táto dokuseria kladie dôraz aj na jeho obete. ()

Arkagas1989

Zase se potvrzuje, že pokud něco Netflix umí, tak to jsou krimi dokumenty. Musím říct, že rozhovory s Tedem Bundym mě bavily o něco víc, protože tam zaznělo mnohem více z jeho nahrávek, na druhou stranu Bundy byl sice psychopat, ale nemlel pořád to stejné dokola jako Gacey. Gacey byl od malička ponižován svým otcem, který byl násilník, nikdy mu nedal nic zadarmo a zlost jen rostla. Navíc být gay během 60. a 70.let bylo něco naprosto nepřípustného a byť se k tomu nikdy nepřiznal, dnes už víme, kde byla pravda. A tak si majitel stavební firmy začínal na stavbu najímat kluky přesně takového vzhledu, jakého chtěl.. světe div se, kluci začali mizet. A objevili se až když byl Gacey zadržen pod jeho podlahou v domě. Všech 35 obětí.  Sériový, duševně nemocný vrah, který věřil tomu, že ho nikdy nechytí a před smrtelnou injekcí řekl jen, že je lepší, protože on zabil 35x, zatímco oni ho zabijí jen jednou. Zajímavé myšlenky putují i z úst jeho tehdejšího obhájce. Vyšetřovatelé, příbuzní obětí, autentické záběry  z řešení případu. Klasický Netflixovský formát, na který jsme všichni zvyklí, ale stejně se od něj nemůžeme odlepit. Nemám co vytknout. Moje hodnocení: 8/10 ()

soviczka

Na můj vkus chaotické, v neustálém skákání v čase sem tam jsem se po chvíli začala ztrácet. Chyběly mi podrobnější informace o obětech a jejich životě. Z hlasu arogantního bastarda Gacyho a jeho bludů se mi brzy dělalo špatně, jeho nehorázné popírání jakékoliv viny ve mně vzbuzovalo obrovskou chuť usmažit mu mozek v hlavě... Nakonec dostal injekci. ()

JohnCoffe

Přesně ten typ úchyláka u kterého by vás to v životě nenapadlo. Amerika má a měla přehršel těchto magorů. Buď se tam ti lidi jebnutí rodí o dost více než ve zbytku světa nebo má jen Amerika nejschopnější policajty. ()

oskiii

Další dokument z dílny Netflixu, zaměřující se na sériového vraha, tentokrát klauna J.W.Gacyho. Tak jako v případě Lucase a Ramireze, i zde hodnotím vysoko. ()

Lesazrk

Prvá časť bola úplná omáčka, strata času, no v druhej časti sa to jemne rozbehne s fotografiami kostier v pivnici. V konečno dôsledku aj tak len slabší priemer a ľudia čo tomuto dali päť hviezdičiek by si mali radšej pozrieť Najväčšie kriminálne prípady Slovenska aby videli čo je skutočne hodné piatich hviezdičiek. ()

gggggg

Toto spracovanie Netflixu sa mi moc nepozdáva. Veľa krát sa opakovali rovnaké zábery a absentovalo mi detailnejšie popisovanie jednotlivých vrážd. ()

ArdeliaLortz

Je až příračné, jak se překrývají profily Gacyho a Bundyho a některých dalších masových vrahů současných dějin. Běhá z toho mráz po zádech, zvláště když je člověk rodič. Tenhle dokument byl opravdu dobře zpracovaný. Oceňuji výpovědi různorodého spektra osob, které s tímto hrůzným případem měly co dočinění. Trochu mě zahřálo u srdce, že jeho dům srovnali se zemí. Za mě o mnoho lepší dokument, než ten rozvleklý o nebohé malé zmizelé Madelein. ()