Hercova pomsta

(festivalový názov)
  • Japonsko Revenge of a Kabuki Actor (viac)

Nakamura Jukinodžo je populární herec divadla kabuki, kde ztvárňuje ženské postavy. Nese si v sobě obrovskou zášť vůči lidem, kteří dohnali jeho rodiče k sebevraždě, když byl malé dítě. Nyní se jim chce pomstít a využívá k tomu právě svou popularitu. Rozhodne se pro první krok - získat dceru jednoho z nich. (Zíza)

kaylin

Dobrý příběh, který je okořeněný japonským divadlem, a do toho ještě skvělá forma, kterou legendární Kon Ichikawa zvolil. Výborné momenty, ale také výborné prvky, které jsou spojené s akčními samurajskými filmy, tak se samotným kabuki divadlem. Forma trochu vítězí nad příběhem, ale zase tak moc to nevadí. ()

stub

Jeden z nejlepších filmů o pomstě, se kterými jsem měl tu čest a zároveň jeden z nejlepších výkonů Kazua Hasegawy (na jehož počest byl film, jako jeho třístý, natočen), který se k této roli vrátil téměř po 30-ti letech. Jednotlivé scény vystupují ze tmy, aby se do ní opět nořily, stejně jako v divadle kabuki, podle jehož zákonitostí je film natočen. Hasegawa kromě hlavní role ztvárňuje také důležitou postavu zloděje Yamitora a zejména pak jejich "společné" dialogy jsou dokonale vymyšlené. Atmosféra je zcela bizarní, ale neměl jsem sebemenší problém ji přijmout - snad ještě nikdy jsem u filmu nezažil tak výraznou kombinaci vážnosti a parodičnosti zároveň. Vlastně celý snímek stojí na vyhroceném kontrastu protipólů - výsledné pnutí je jedinečné, nezaměnitelné a beze zbytku potvrzuje tvůrčí genialitu Kona Ichikawy (který o natáčení, pokud vím, příliš nestál). Scénář: Daisuke Ito ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I haven't seen such a beautiful woman in a long time. Ushi... Tame... where'd you find a girl like this?" "Some dogs were barking at her."     Historická dráma zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorej dej sa odohráva v roku 1836 v meste Edo (terajšie Tokio). Má síce nepochybné kvality, moje hodnotenie je ale, žiaľ, negatívne ovplyvnené faktom, že nedokážem nájsť krásu v tradičnom japonskom divadle kabuki (táto travesty show s kvílivými zvukmi mi je skôr protivná). A čo viac, hneď dve pôvabné dievčiny (predovšetkým Ajako Wakao je až nezvyčajne krásna) sa v tomto príbehu zaľúbia do muža hrajúceho sa na ženu (Yukinojo, herec divadla kabuki), hovoriaceho protivne tenkým hláskom, ktorý tu je ešte k tomu aj hlavným hrdinom. Tým som si ale negatíva odbyl a budem sa venovať už iba pozitívam. Klasický príbeh pomsty je stvárnený pútavou formou, má ľúbivú obrazovú stránku (najmä tie nočné scény sú úchvatné) a vydarená je i jeho hudobná zložka (džezovo ladená). Výborne sú napísané i jednotlivé postavy, do ktorých sa tvorcom podarilo vložiť aj celkom príťažlivý humor. Moje sympatie má v tomto smere hlavne zlodejka Ohatsu a zaujali ma aj prekvapivé schopnosti zženštilého hlavného hrdinu Yukinoja, na ktorých sú postavené veľmi vtipné situácie. ()

decouble

Možná, že herci kabuki ztvárňující ženské role, takto vystupují i mimo divadlo. Dívat se na starýho zmalovanýho chlapa, mluvícího a vystupujícího po celý film jako žena v Japonsku před mnoha a mnoha lety, je pro mě příliš komický zážitek. "Snídaně na Plutu" mě bavila, ale byla mi jaksi kulturně bližší (a protože byl ukázán vývoj hlavní postavy od dětství, mohl jsem jí chápat a mít rád). Tady mámě babo-chlapa, který je úžasný bojovník a každá žena se do něj zamiluje a tomu nedokážu věřit. A ať si je hlavní herec sebelepší, pozorovat finále ženského vrhu koulí a obdivovat dovednosti nežensky tvarovaných koulařek, by mě bavilo asi tak stejně....Výtvarná stylizace je zde ovšem velmi dobrá. ()

gumli

Bol som zvedavý čo to vlastne je to kabuki divadlo.Ale vôbec ma to neoslovilo.Pripadalo mi to ako televízne inscenácie pred rokom 1989 vysielané v bývalej ČSTV.Alebo ako divadelné predstavenie.Pre mňá to určite nie je.Pre milovníkov takýchto filmov to ale môže byť zážitok.A neuveriteľne veľa kecania,to tiež nemám moc rád.Takže kabuki,nie. ()

• Stejně jako v původním filmu z roku 1935 si zde hlavní roli zahrál Kazu Hasegawa. (Hans.)
  • Film je známy aj pod názvom "The Revenge Of Ukeno-Jo". (Svadbos)
  • V době natáčení nebyl režisér Kon Ičikawa ve svém studiu v oblibě, neboť jeho poslední dva filmy skončily finanční ztrátou. Za trest mu byl uložen úkol natočit film k oslavě třísté filmové role legendárního herce Kazua Hasegawy. (Hans.)