Jedna žena mezi dvěma muži. Gregory Peck a Jennifer Jonesová v hlavních rolích amerického westernu... Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé… Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová. (Česká televize)

arcticsky

Americký - tedy dokonale natočený western s tradičními fotogenickými jezdeckými scénami - prostě tak to tam umí. A je zde jedna zajímavost - viděl někdo Gregory Pecka coby hnusného záporáka? Moc často to zřejmě nebylo... ()

Radek.SCH

Nechápu, jak je možné, že v roce 1946 se to mohlo točit na barevný film, ale budiž. Co se postav a děje týče, tak neuvěřitelná slabota. Tohle, že má být klasika westernu? Vždyť se tam vystřelí asi dvakrát za ty dvě hodiny. A postavy (obzvlášť hl. hrdinka) se chovají hodně afektovaně. ()

bearmeedek

Kdyby se jednalo o současný film, dal bych odpad. Je zde hodně moc cítit stáří filmu. A tak jak se na staré lidi má brát ohled, beru ohled i na tento film. ()

Gromit

Přiznám se, že mě tento film dost rozčiloval. Ne, teď jsem se nevyjádřil přesně. Rozčilovala mě jeho hlavní hrdinka. Ta je sice na jednu stranu krásná, ale na stranu druhou také, promiňte mi ten výraz, neuvěřitelně blbá. Nemalý problém mi činil také můj oblíbenec Gregory Peck. Ne snad, že by neuměl zahrát i padoucha (viz skvělí Hoši z Brazílie), ale není padouch jako padouch. Alespoň že ten Joseph Cotten byl obsazen do dobré role! Ne, Souboj na slunci není špatný film, ale není ani ničím, co by musel člověk za každou cenu vidět. P.S. Orsona Wellese jsem tu nějak nezaregistroval. ()

brasek

Je to viac dráma ako klasický western, ale treba povedať, že ide o veľkolepý snímok... drsná romantika so skvelými hereckými výkonmi. Odporný a slizký záporák Gregory Peck, ktorý si berie čo len chce, Joseph Cotten ako jeho brat a sok... nie veľmi výrazný v tom čo chce, Jennifer Jones ako indiánska miešanka, ktorá ani sama nevie čo chce... a geniálne dementná černoška Vashti :) ()

Atron

Emoce od zdi ke zdi... nenávidím, miluji, nenávidím, miluji... až do konce. Ke konci právě až trochu moc, i když finále opravdu pěkné. ()

PTuranyi

Klasický hollywoodsky melodramatický western inšpirovaný legendou. Archetypálny príbeh dvoch bratov vo westernovom háve. Jesse a Lewt sú protipóly, jeden je podliak a druhý statočný, jeden je verný a druhý sukničkár. Hlavnou postavou je však dievča, miešanka, Pearl, ktorá sa svojou labilnosťou a naivitou stane ohňom sváru nie len medzi bratmi. Je cieľom rasistických a sexistických poznámok no napriek tomu sa snaží byť hrdá a odolávať. Jej správanie je však nelogicky naivné až hlúpe čo zhadzuje silný príbeh až na úroveň frašky. Vyvrcholením je melodramatické conjunctio keď nenávistne zbije muža, ktorého miluje ale miluje muža, ktorého nenávidí. ()