Jedna žena mezi dvěma muži. Gregory Peck a Jennifer Jonesová v hlavních rolích amerického westernu... Po smrti svého otce přichází Pearl Chavezová, v jejíchž žilách částečně koluje indiánská krev, do rodiny starého texaského rančera a také senátora McCanlese. Tady vyrůstá pod dohledem tvrdé tety Laury a pokouší se překonat příliš neskrývané rasové opovržení okolí, kterému je vystavena pro svůj odlišný původ. Své skutečné pocity, smutek po rodičích a osamělost, pečlivě ukrývá. Tajemností a krásou upoutá pozornost McCanlesových synů, Jesse a Lewta. Oba začnou soupeřit o lásku Pearl a nakonec se z nich stávají nepřátelé… Western, který natočil klasik americké kinematografie, režisér King Vidor (Chléb náš vezdejší, Cesta na severozápad, Texaští jezdci, Vojna a mír), byl na svou dobu neobvykle finančně náročným projektem a také mimořádným uměleckým činem. Kromě pozoruhodné výtvarné stránky a velkolepých masových scén, zaujme hereckým obsazením. Stojí za připomenutí, že Lauru McCanlesovou ztělesnila významná hvězda němého filmu Lillian Gishová. (Česká televize)

corpsy

Popri legende ODVIATE VETROM, ďalší spektákel, ktorý s hrdosťou môže definovať vtedajší Hollywood. A popri mene producenta Davida O. Selznicka, to nieje len jediná spoločná črta s vyššie spomenutým dielom. Podoby sú viditeľné. Hlavná, silná, ale predsa len nerozhodná ženská hrdinka a jej krkolomná cesta lásky, epičnosť príbehu a jeho veľkolepé vyrozprávanie so štedrým rozpočtom. Zaslúžený komerčný úspech. ()

MikO_NR_1909

Preplatený veľkofilm, megalomanské scény v ňom ale nehľadajte. Herecké hviezdy na každom kroku a pestrofarebný technicolor - fantázia, ale druhý Gone with the wind to nie je. Je však zbytočné naďalej kritizovať, lebo je to dobrý film s priam až odpudivo nesympatickým Peckom, čo je uňho raritou. Takisto charizma Josepha Cottena boduje so železnou pravidelnosťou, ako dáka matematická rovnica. A má to taký ten duch zlatého veku Hollywoodu, čiže pre fanúšikov obdobia ide o povinnosť. Najmä za tie pohľady, ticho a blesky, ktoré dotvárajú scénam mimoriadnu pôsobivosť. ()

kaylin

Strašně moc zdlouhavý snímek, což mu velmi škodí. Není to ale celé tak špatné, jen se vaše pozornost postupně rozmělňuje, až si ten finální souboj ani pořádně neužijete, a to je přitom zajímavý a tematicky novátorský. Jenže to bohužel jako celek vůbec není dobře natočeno a místy budete spíše trpět, než abyste se kochali. Gregory Peck ve výborné, ale postupně nudné roli. ()

Martin741

Joseph Cotten /3rd man, Obcan kane/ mne teda do westernov nepasuje, to je u mna rovnake, akokeby korpulentny Paolo Villaggio sa zacal tvarit ako John Rambo. Nudne roztahane, tempo je uspavajuce, dialogy nic nehovoriace, filmovy diviak sa z nich nic nedozvie, v strede sa to dostalo az do vatovo planeho plkania : 40 % ()

andrii

Už slyším tu známou, palnou melodii. Bang, bang. O bank plný citu. Ohnivé, hněvivé milování. Pe(a)rl-a "Kolombína" a Gregory "Vinnetou." Zločin /ze/ srdce. ()

Mirokukii

Tragická romance z westernových kulis s báječným Gregory Peckem, překvapivě v záporné roli, jemuž ležela u nohou jistá řádka dam, ale tak hroznou ženskou postavu, okolo které se vše odvíjí v tomhle příběhu, jsem už dlouho neviděl. Závěr není pro slabé povahy. ()

JohnSmith

Z průměru tahá tenhle extrémně romantickéj western výkon Gregory Pecka.Malýho hajzlíka a posléze velkýho hajzla si zahrál opravdu s chutí.Naopak Jennifer Jonesová svou přehnanou histeričností naprosto kazí jinak celkem příjemnou zábavu.Co mě překvapilo, když jsem zjistil rok výroby filmu, byly davové scény,především scéna rančerů jedoucích zablokovat železnici byla nádherná a k tomu ty barvy. ()

MI-380

Parodie na prvorepublikovou červenou knihovnu s trochou střelby navíc, 35%, (jsem 235 hodnotící, dosavadní průměr se vyšplhal na přehnaných 67%). ()

blackJag

Dokonalá prezentace toho, jak z ženského pohledu zamaskovat afekt za indiánský temperament a ještě za to být nominována na Oscara. 60% ()

mikulem

Jonesová natočila tolik nádherných filmů - THE SONG OF BERNADETTE, LOVE LETTERS, MADAME BOVARY, GONE TO EARTH, CARRIE... A ČT z nich vybere tu největší pitomost. Ach jo. ()

Han22

Western jako kulisa pro na 200% přepálené jižanské melodrama ala Jih proti Severu a zároveň klasický Hollywood se vším všudy. V úžasných barvách Technicoloru kouzlí režisér naprosto neskutečné davové scény. Taneční zábava na začátku, příjezd na statek, nahánění stád či střetnutí honáků s americkou armádou (bez jediného výstřelu) berou dech. Nechybí tu ani další westernové scény - souboj na prázdné ulici, krocení koní či naprosto úchatná závěrečná přestřelka, jejíž konec jsem málem obrečel. A přitom je to stále červená knihovna. Uhrančivě ošklivá míšenka Pearl přijíždí po smrti na statek, kterému železnou rukou vládne nenávistný senátor McCanles, v pozadí je jeho laskavá žena Laura a dvojice synů, odlišných jako noc a den. Laskavý ale nudný právník Jesse a charismatický a do morku kosti zkažený hajzl Lewt. Přes svůj počáteční odpor zahoří Pearl lásko-nenávistí k Lewtovi a odstartuje kolotoč násilí a tragédií, vrcholící oním "soubojem na slunci". Je to strašlivě nereálné, melodramatické a v podstatě směšné, ale natočené s neskutečnou vervou a elánem a navíc parádně zahrané proti typu postav. Barrymore hraje zlostného dědka, věčný klaďák Peck neskutečného šmejda a hitchcockovský zabiják Cotten hraje klaďáka. Silné 4* a western roku 1946. ()

Lionheart

Pěkný americký klasický western, tak za tři hvězdičky, kvůli místy nudným pasážím. Tu čtvrtou přihazuji za "zloducha" Pecka, mého oblíbence, a závěrečnou patetickou scénu. Prostě drsná romantika jak má být. ()

prezdivaka

Kýčovitý příběh s nesnesitelně šroubovaným textem a zápletkou hodnou nejohmatanějšího svazku červené knihovny. K tomu dobarvované západy slunce, malované pozadí, exteriér kombinovaný s ateliérem, zrychlované jezdecké záběry. Konec tohle vše ještě umocňuje. ()

MR007

Vůbec nechápu, jak mohl tento film vzniknout v uvedeném roce. Hádal bych o 20 let později. Jeden z nejlepších amerických westernů, i když to vlastně moc western není :-) ()

Greg25

Souboj na slunci je film, na kterém vás něco fasinuje i když víte, že minimálně ústřední dvojice nemá své chování vůbec reálně opodstatněné. Relativně jednoduchý příběh, kde westernové kulisy hrají možná až tak páté housle. Souboj na slunci ale i tak má v sobě šťávu, šmrnc i atmosféru a samozřejmě i trochu dobového kýče. Vábivé zvuky čertsvě barevné éry světového filmu. 70% ()