Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (5)

Král Šumavy: Fantom temného kraje (2022)

K PRVNÍ SÉRII: Moc dobře si (i skrze pověst své rodiny) strážmistr Josef Hasil uvědomuje, že každý by měl mít možnost svobodně se rozhodnout, kde chce žít. Škoda ale, že nikdy víc neprorazíme skutečnost, co jej motivuje převádět lidi skrze lesy a močály, a sám riskovat to, co má nejraději: svobodu, společnost a život. Je totiž přátelský, mezi kolegy oblíbený, rád se po šumavských kopcích prohání na motorce, aby se tam s lučním kvítím v ruce dvořil své milé Marušce nebo aby si tam pořádně od podlahy zasouložil s milenkou Vlastou. Ostatně služba na hranicích (většinou) připomíná pohodu na druhou. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, žádné pnutí nevnímáme, postupně přibývají i faktické nesmysly, vadí i moderní stylistika (prostě tyhle dialogy patří do jiné doby) a atmosféra měla být o poznání silnější. Navíc uspokojivého završení se nedočkáme a je otázkou, zda má divák o (samozřejmě plánované) pokračování vůbec zájem. Herecky ale určitě fajn. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má každopádně na víc. Za mě jen takové nevzrušivé běhání po lesích. ()

Série 1 (2022) (S01)

Moc dobře si (i skrze pověst své rodiny) strážmistr Josef Hasil uvědomuje, že každý by měl mít možnost svobodně se rozhodnout, kde chce žít. Škoda ale, že nikdy víc neprorazíme skutečnost, co jej motivuje převádět lidi skrze lesy a močály, a sám riskovat to, co má nejraději: svobodu, společnost a život. Je totiž přátelský, mezi kolegy oblíbený, rád se po šumavských kopcích prohání na motorce, aby se tam s lučním kvítím v ruce dvořil své milé Marušce nebo aby si tam pořádně od podlahy zasouložil s milenkou Vlastou. Ostatně služba na hranicích (většinou) připomíná pohodu na druhou. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, žádné pnutí nevnímáme, postupně přibývají i faktické nesmysly, vadí i moderní stylistika (prostě tyhle dialogy patří do jiné doby) a atmosféra měla být o poznání silnější. Navíc uspokojivého završení se nedočkáme a je otázkou, zda má divák o pokračování vůbec zájem. Herecky ale určitě fajn. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má každopádně na víc. Za mě jen nevzrušivé běhání po lesích. ()

Hranice (2022) (S01E01)

Moc dobře si (i skrze pověst své rodiny) strážmistr Josef Hasil uvědomuje, že každý by měl mít možnost svobodně se rozhodnout, kde chce žít. Škoda ale, že nikdy víc neprorazíme skutečnost, co jej motivuje převádět lidi skrze lesy a močály, a sám riskovat to, co má nejraději: svobodu, společnost a život. Je totiž přátelský, mezi kolegy oblíbený, rád se po šumavských kopcích prohání na motorce, aby se tam s lučním kvítím v ruce dvořil své milé Marušce (která má doma otce zoceleného drsným krajem, který o vdavkách dcery nechce ani slyšet) nebo aby si tam pořádně od podlahy zasouložil s milenkou Vlastou (která má doma buranského a násilnického manžela). Ostatně služba na hranicích zatím připomíná pohodu na druhou. První epizoda je hlavně o představení ústředních hráčů, nicméně herecky je to velmi slušné (floutek Oskara Hese je typově skvěle vybraný), řemeslně jakbysmet, dějově je to ale zatím nezáživné, vadí moderní stylistika (prostě tyhle dialogy patří do jiné doby) a atmosféra měla být o poznání silnější. ()

Most (2022) (S01E02)

V uniformě Sboru národní bezpečnosti měl hranice chránit. Ale u odvážného (až nerozvážného) strážmistra Hasila je to přesně naopak. Ostatně s oddaností stranické ideologii to má skoro celá tahle parta na štýru. Celkově jsou pánové z malého kolektivu posádky pohraničního útvaru spíš „bezstarostní“ sympaťáci, kteří mají rádi humor. Přitom ostraha hranic tehdy nemile změnila mnoho lidských osudů. Ovšem tady žádné pnutí nevnímáme. Pánové vtipkují, něžnější pohlaví tu při hnětení těsta doufá, že se ve dveřích objeví nějaký stejně nadržený horal a užijí si divoký sex na stole. Přibývají i faktické nesmysly. Příběhově nerozjíždíme nic silného nebo propracovaného, prostě Hasil aktuálně převádí určitou skupinu, na které nám logicky nijak nezáleží. Myslím, že i „nelítostný“ kraj toho dokáže nabídnout víc, zatím je to jen o opakujících se lesních záběrech. ()

Nevěsta (2022) (S01E03)

Narovnávání historie, jak režisér David Ondříček a scenárista Tomáš Vávra rádi prohlašují, fajn, ale plakátový hrdina pomáhající převádět lidi přes československé státní hranice je JEN sympaťák, protože jeho příběh, vedlejší postavy, celková atmosféra – prostě nestrhnou. Výsledek je televizní dobrodružné melodrama vykreslené dost povrchními tahy. Řešení krizové situace prostě nějak nevzrušivě skončí. Navíc divák, který by v případě třetího dílu očekával uzavřenější finále, zoufale ostrouhá. Žádného uspokojivého završení se nedočká a je otázkou, zda má o (samozřejmě plánované) pokračování vůbec zájem. Sleduje jen další nerozvážnost hlavního hrdiny, zatímco jeho milé ve svatebním tečou slzy po tváři. Za mě „pouze“ nevzrušivé běhání po lesích. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má rozhodně na víc. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky