Necrotongue

Tvůrci uzavřeli seriál, respektive jeho první řadu, třetí, nejakčnější epizodou. No, nejakčnější... Veškerá akce sestávala jen z pobíhání po lesích, takže navzdory rychlému pohybu ve stínech smíšeného lesa to začala být poměrně záhy celkem nudná záležitost, které nikterak nepomohly jalové dialogy a nepřesvědčivé herecké výkony (s výjimkou Oskara Hese). Filmaři si dokonce dali tu práci a doplnili exteriéry o dvě kaluže, abych už nemohl argumentovat absencí mokřadů. Scénáristická a režisérská (David Ondříček!!!) bezmoc byla dobře patrná na dialogu mezi Hasilem a Zajacem, který se v jediném momentu překlopil z absolutní nedůvěry v absolutní důvěru, aniž by za tím stálo cokoli podstatného. Už v komentáři / recenzi k předchozímu dílu jsem obvinil hlavního hrdinu z nedostatku konspiračního myšlení a zjevně jsem se nemýlil, protože bratři Hasilové plánují převádění v hospodě za plného provozu. To byla zase bída... / Poučení: Do bažiny jedině s brčkem! Doporučuje hrabě von Kratzmar. ()

mira007

" To mě poser ptáka" tak už vím, proč ten Hesův Hasil furt omílá tuhle pro mne naprosto iritující hlášku (která dle mne nezapadá do dobovosti, ikdyž je mi jasný, že i před sedmdesáti lety lidi mluvili sprostě) on totiž viděl konec týhle nadějný série asi už dřív. Takže moje obavy, aby i tento voyo seriál nenabral Roubalovu zatáčku byly liché, tohle je horší. Ty voye.. ()

Big Bear

Asi mi unikl nekrolog, že Ondříček zemřel... Seriál měl neskutečně skvěle našlápnuto a díky atraktivnímu období ve kterém se odehrává (no i když padesátky eh...) i prostředí mohl mít klidně dvě řady. Bohužel uprostřed rozepsaného scénáře pisatel zřejmě zemřel a tak se natočilo jen to co bylo rozepsané. Tedy to,  co nemá konec. Snad někoho ještě napadne natočit pokračování! Tohle zakončení bylo fakt šílené. Přirovnal bych to k milostnému aktu, kdy jeden ze dvojice během stupňovaného vzrušení najednou řekne, jé já ještě musím koupit brambory, sebral se a odešel. V tomto případě na rozdíl od Krále Šumavy alespoň budete vědět proč... * ()

kingik

Převádění přes hranice bez troufalého a nesoudružsky podnikavého Hasila by nemělo patřičný efekt. A tak zvyšuje svoji rizikovou aktivitu na maximum. Krade jídlo v esenbáckém skladu, riskuje prozrazení, dál převádí, i ve dne a chystá veselku se svojí milou. A jednoho dne se podělá všechno, co se podělat může. Ze všech epizod je tahle nejvíce dramaticky vyhrocená. Události jdou v rychlém sledu, má to spád, není  nouze o napětí. A není to patřičně dobře ukončené. Jenže tvůrci to takto zamýšleli udělat, ačkoliv druhá série je v nedohlednu. David Ondříček zřejmě  potřeboval oddech, ne už tak divák. Ten je naopak natěšen na příští chod událostí. A teď je značně rozhozen utnutím série v tom nejlepším. V téhle epizodě došlo k zajímavému rozehrání některých charakterů, které si o popřední zásah do dějství říkaly. Denis Šafařík je sketa převlečená za kamaráda a bonzuje veliteli mizející zásoby jídla. Osud kamarádské postavy Vojtěcha Vodochodského je zřejmě definitivně zpečetěn, neboť padl do rukou nepřívětivých německých soudruhů. Prostopášnice Kristýna Ryška přežije nedobrovolnou koupel v močále, když ji po inzultaci pronásleduje tajný policista. A nakonec i nevraživý statkář a otec nevěsty v podání Jana Hájka ustoupí svým předsudkům vůči Hasilovi a bude se těšit na vnouče. Nedá se nic dělat. V nejlepším se přestalo. Další série bude vyhlížena s velkou netrpělivostí a doufám, že nastavená kvalita vydrží. 8/10 ()

castor

Narovnávání historie, jak režisér David Ondříček a scenárista Tomáš Vávra rádi prohlašují, fajn, ale plakátový hrdina pomáhající převádět lidi přes československé státní hranice je JEN sympaťák, protože jeho příběh, vedlejší postavy, celková atmosféra – prostě nestrhnou. Výsledek je televizní dobrodružné melodrama vykreslené dost povrchními tahy. Řešení krizové situace prostě nějak nevzrušivě skončí. Navíc divák, který by v případě třetího dílu očekával uzavřenější finále, zoufale ostrouhá. Žádného uspokojivého završení se nedočká a je otázkou, zda má o (samozřejmě plánované) pokračování vůbec zájem. Sleduje jen další nerozvážnost hlavního hrdiny, zatímco jeho milé ve svatebním tečou slzy po tváři. Za mě „pouze“ nevzrušivé běhání po lesích. Autor televizní Dukly 61 nebo detektivky Ve stínu má rozhodně na víc. ()

• Nákladní vůz na začátku epizody je Škoda 430 PickUp z let 1929–1932. Osobní vůz v úvodu epizody je Praga Piccolo z roku 1930. (sator)