Maigret

• Česko Maigret a záhada mrtvé dívky (viac)

Príbeh sa začína v 50. rokoch minulého storočia nálezom mŕtvoly neznámej mladej ženy na parížskom námestí. Na sebe má oblečené večerné šaty a zjavne sa stala obeťou násilného činu. Maigret spočiatku predpokladá, že v pozadí zločinu je sexuálny motív. Tento predpoklad mu však vyvráti súdny lekár, ktorý zistí, že dievča doposiaľ s nikým nemalo pohlavný styk. Komisár sa púšťa  do vyšetrovania a postupne odhaľuje nielen totožnosť dievčaťa, ale aj príčinu jej strašného skonu. Zistí, že Louise pochádzala z Nice a po dovŕšení 16-tich rokov sa rozhodla vydať na vlastnú päsť do Paríža. Vo vlaku sa zoznámila s podobným dievčaťom, ktoré sa takisto rozhodlo nájsť svoje šťastie vo veľkom meste. Na rozdiel od nej bola však  táto mladá žena oveľa skúsenejšia a cieľavedomejšia. Čoskoro sa jej podarilo zoznámiť  sa s vplyvnými ľuďmi a zabezpečiť si výhodný sobáš. Naša obeť sa ocitla celkom sama, vydaná napospas nástrahám sveta, v ktorom morálka a čestnosť nemajú miesto. Bezúhonné a neskúsené dievča po čase spadlo až na úplné dno. Maigret však stále nepozná motív jej vraždy, a vtedy narazí na celkom iný príbeh z jej minulosti. Spoznáva osud jej odcudzeného otca, ktorého dievča nikdy nevidelo a ktorý zomrel v americkom väzení. Pred smrťou jej však poslal istý odkaz... (TV JOJ)

rikitiki

Špatně se mi hodnotí film, který se téměř celý odehrával v šeru a temnotě, takže jsem podstatnou část neviděla. Nebo jen nějaké ploužící se stíny. Pokud jsem ale pochopila z toho trochu jasnějšího zbytku správně, nejde ani tak o retrodetektivku s mohutně obtloustlým vyšetřovatelem, ale o jakési povzdechnutí, že mladé dívky z venkova, které přiláká světlo velkoměsta, se o to světlo často ošklivě popálí. SHRNUTÍ: Ani jsem si nevšimla, že by se něco vyšetřovalo. Maigret se tam spíš jen vyskytuje. ()

dobytek

Po Gabinovi, Cremerovi a Mr. Beanovi si tentokrát střihnul roli komisaře Maigreta Gérard Depardieu. Ten asi během návštěv v Rusku jenom dokola vyžíral Putinovi ledničku, takže má tak 150 kg. A s touhle figurou posunul takovou tu typickou Maigretovu pomalost ještě o další level. Takže Gérard Depardieu velmi pomalu a rozvážně vyšetřuje, pátrá a hledá a timhle stále stejně pomalym tempem případ nakonec vyřeší. Na druhou stranu nemůžu ani říct, že by to pomalý tempo bylo vyloženě na škodu. Do tý šedivý a pošmourný atmosféry filmu to prostě pasovalo. A samotnej Depardieu, na kterýho tady všichni nadávaj, jak je v tom filmu příšernej, podle mě obstál se ctí. 70% ()

Rosalinda

Nejslabší Maigret, kterého jsem kdy viděla. Maigretem pro mne zůsává monsieur Cremer. Mr. Atkinson mne také velice zaujal v této roli, což bylo naprosto nečekané, ale stalo se. Někdo má za Maigreta pana Gabina, OK, chápu, také velmi dobře a lidsky uchopený pan komisař. Ale toto? Nemám nic proti Depardiemu, ale tenhle film mě zoufale neoslovil. "Už nejsi sám sebou," říká paní Maigretová. "A kdo jsem?" Manželka: "Nevím, někdo jiný." To mi přijde výstižné. A ta mladá dívka zavražděná byla tak krásná a tak sama... ()

honajz

Paradoxně největším problémem tohoto filmu je nehorázný Depardieuho pupek, který ho nutí chodit jako robota a kymácet se při chůzi ze strany na stranu, což vypadá nesmírně směšně. Ale jinak je to psychologická detektivka se zajímavým podtextem o mrtvé dceři a snaze pochopit ty dvacetileté holky, proč do té Paříže vlastně jezdí, když je v ní nečeká nic dobrého, plus ona psychologická snaha je pochopit. Navíc je tu fajn skvělá scéna s mystickou dvojnicí na plese, ta se mi hodně líbila. Jen jsem se tedy skutečně musel oprostit od postavy, myšleno těla, jakou Depardieu žel oplývá v míře převeliké... Jako on měl být Maigret opakem sušinky Simenona, prostě udělaný chlap, takový řekněme Srstka obdařený inteligencí a empatií, hromotluk dobráckého srdce... ale ne tlustoprd. Zase je fakt, že tam, kde to Depardieu má uhrát psychologicky, tak mu to docela jde, což činí film uvěřitelným. Má to i zvláštní, nostalgickou náladu (včetně úplně posledního záběru) a projdeme se zajímavými zákoutími a zapadlými uličkami Paříže. ()

UncleG

Jsem doposud netušil, že jméno "Žérár" je odvozeno od slova "žráti". Dramaturgie celého filmu spočívá v tom, že stoletej a dvěstěkilovej Depardijé se někde opírá o zeď, sedí na židli, sedí za stolem, opírá se o auto nebo náhodou s vypětím všech sil postává. Přičemž jeho brilantní obličejová mimika osciluje mezi polohou "Mrtvej Ben Affleck" a "Nafouklej utopenec v rybníce". On tam už v těch očích vůbec nic nemá. Nic. ()

• Film sa natáčal v Paríži, Le Vésinet a Bry-sur-Marne (Francúzsko). (Arsenal83)