Oscar pro Emily

Česko, 2021, 87 min

Réžia:

Petr Slavík

Scenár:

Folker Bohnet (divadelná hra), Alexander Alexy (divadelná hra)

Kamera:

Jan Kvasnička

Hudba:

Martin Němec

P. KostkaC. Mayerová jako herecký manželský pár, který ani dávno po skončení kariéry nepřestal snít hollywoodský sen o úspěchu. Představení Studia DVA... Emily a Henry jsou dva staří herci, jejichž manželství trvá už 45 let. Ve skromném bytě na předměstí se chystají na každoroční vyvrcholení roku, slavnost předávání Oscarů. Oba doufají, že jejich životní dílo bude konečně oceněno. Nervózně diskutují o vhodné garderobě, citují ze slavných divadelních rolí, včetně těch, které asi nikdy nehráli, hádají se a usmiřují. Když jim Jeff z donáškové služby přiveze oběd, mají konečně publikum, které jim už léta tolik chybí. I když jim Jeff vozí obědy denně a patří už tak říkajíc do rodiny, tentokrát je velmi překvapí. Divadelní komedie Folkera Bohneta a Alexandera Alexyho s Carmen Mayerovou a Petrem Kostkou v hlavních rolích a Václavem Jílkem jako nečekanou pointou jejich pětačtyřicetiletého manželství. Divadelní a televizní režie Petr Slavík. (Česká televize)

ostravak30

Tak já rozhodně vyjadřuju nesouhlas s kolegou rivah, že by hra byla o ničem. Především je to hluboká studie o životě starších lidí, kteří v hloubi své duše zůstali mladí. Mají sny, nenudí se a nehodlají umírat. Tedy úplně jiní senioři než které známe v Česku. I to jejich hašteření je vlastně hra a divák brzy zjišťuje, že se vlastně hrozně milují - které manželství dnes přesáhne 10 let...? Jejich touha získat Oscara, kterého nikdy nezískají jde až tak daleko, že si vytvoří vlastní svět, ve kterém jsou na slavnostní předání zváni. A Václav Jílek jim do těch snů o synovi úspěšném, ve skutečnosti však nezdárném, synovi/vnukovi přidá ještě jeden, který se jim přece jen splní. Je to pěkné představení, které fantasticky míchá závažná témata s humorem. A to dokonce do takové míry, že ve stejné větě se pronese věc vážná, aby v druhé půlce byla doplněna věcí úsměvnou. Chvíli tak člověk neví, zda se vůbec může smát, ale toto nejspíš byla autorovo přání. Vždyť i manželé berou vážné věci s nadhledem a humorem sobě vlastním. ()

Amonasr

Tak tomu by slušel spíš název Zlatá malina pro Emily. Česká televize opět neomylně sáhla po příšerném kýči, jakými dnes bohužel pražské komerční scény jen kvetou, pokud tedy lidská hloupost opravdu kvete. Naprosto plytká, místy až nesnesitelně trapná konverzačka, plná rádoby vtipů, jeden ohranější než druhý. Slaboučkému scénáři s na efekt vypočítaným předvídatelným dějem se bohužel přizpůsobily i téměř amatérsky křečovité herecké výkony a z komedie už na konci nezbylo nic jiného než pocit studu za herce samotné, že měli něco takového zapotřebí. A Carmen Mayerová by tu Zlatou malinu mohla dostat skutečně plným právem. ()

HonzaBez

"My se nehádáme, my si povídám....Manželství bez hádek to musí být šílená nuda…." Neříkám, že je tohle komorní divadelní představení vysloveně nuda. V určitém smyslu jde o skutečný koncert Petra Kostky s Carmen Mayerovou, na němž je samozřejmě raritní už fakt, že dotyční jsou hereckým manželským párem i ve skutečnosti. Přesto mi to místy přišlo jako taková plytká konverzačka za mě až s trapným humorem (zejména při tom jejich vzájemném popichování). A když to pak v druhé části po náhlé přejde na chvíli do vážnější polohy (konfrontace vysněné reality s tou skutečnou), je to dost nepřirozené. Celkově si nemohu pomoct, ale je na tom docela znát, že jde o představení komerčního divadla Studio DVA, které evidentně sází na divadlo s prvoplánovým humorem.. PS: Shlédnuto jako připomínka 85. narozenin Petra Kostky.  ()

angel74

Uživatel ostravak30 zmínil v poměrně obsáhlé recenzi vlastně všechno podstatné. Já chci jenom dodat, že Carmen Mayerová a Petr Kostka rozhodně nemohou zapřít své skutečné partnerské soužití, jelikož herecký manželský pár ztvárnili naprosto věrohodně, lépe to snad ani nešlo. A Václav Jílek coby jejich čerstvě nalezený vnuk přinesl na jeviště divadla Studio DVA svěží závan mládí, i když sám už má čtyři křížky na hrbu. (75%) ()

Tosim

Jsem rozkročen někde mezi uživateli HonzaBez a ostravak30. Hra, plná klasického popichování mezi letitými manžely, které už jsme viděli mnohokrát a ta vážná část není dostatečně využita. Obávám se, že kdyby ústřední pár nehrály takové legendy, jako jsou Kostka & Mayerová, dopadlo by to o poznání hůř. 70%. ()