V průběhu léta 2014 se venkovská usedlost ve Starých Hamrech proměnila ve statek z doby před sedmdesáti lety. Novými obyvateli této usedlosti se po dobu dvou měsíců stala sedmičlenná rodina, která si idylické staré časy užila jen několik hodin. Již po prvním probuzení se totiž dozvídá, že je právě 15. března 1939 a nastávají zlé a chmurné časy. Tak začíná děj unikátního televizního experimentu s názvem Dovolená v protektorátu, který vznikl v ostravském televizním studiu České televize.
Dovolená v protektorátu je dokumentární reality show. Přenáší protagonisty do životních podmínek, jaké panovaly v českých zemích v letech existence Protektorátu Böhmen und Mähren (1939-1945). Projekt je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty (např. Schwarzwaldhaus 1902, Wartime Farm a další). Cílem projektu bylo ověřit, zda současná česká rodina dokáže obstát v situacích, které byli nuceni zakoušet naši prarodiče.
Vybraná rodina vzešlá z divácké výzvy a důkladného castingu byla skutečně vystavena výrazné zátěži každodenní života ve venkovské usedlosti. Byla nucena pečovat o svěřené hospodářství s domácím zvířectvem, ale zároveň čelila specifickým obtížím protektorátní doby. Potýkala se s přídělovým systémem potravin a základních potřeb, život ji ztrpčovaly vyhlášky a nejrůznější nařízení. I poslech zahraničního rádia znamenal sankce. Stejně jako jejich předci před sedmdesáti lety, také oni žili ve strachu z Gestapa a udavačů a jejich nejistá budoucnost je skličovala. Na rozdíl od předků měla však účinkující rodina výhodu – nikdo neusiloval o její fyzickou likvidaci. Navíc ji hnala vpřed jistota, že pokud zdárně dvouměsíční natáčení vydrží do samého konce, získá slíbenou hodnotnou výhru.
Seriál Dovolená v protektorátu vznikal pod dohledem historiků a architekta, kteří dbali na dějinnou věrohodnost celého projektu. Expertní tým byl doplněn o psychologa, jenž je odborným garantem castingu i případným rádcem rodiny v nenadále krizové situaci.
Tvůrci se snažili, aby situace, do nichž se účinkující rodina v průběhu realizace seriálu dostává, odrážela skutečné dění v beskydské vsi v letech 1939-45. I samotná obec Staré Hamry na Frýdecko-Místecku, kde se natáčelo, byla v letech druhé světové války svědkem nejrůznějších útrap místního obyvatelstva, které plynuly jednak z chudých horských poměrů, jednak z intenzivního partyzánského hnutí a následného řádění německých pořádkových sil. Svědectví o tom dodnes přežívá v místních kronikách i ve vzpomínkách pamětníků, což bylo pro televizní projekt Dovolená v protektorátu jednou z cenných inspirací. (Česká televize)

jirin_cz

Těžko hodnotit. Nápad celkem dobrý, ale pojem reality show je v tomhle kontextu opravdu směšný. Opravdu těžko věřit, když někoho odvede gestapo, že to s ním špatně dopadne, či se odněkud nevrátí apod. Vážně to brala snad jen babička:-) Naopak děda - ten by v reálu zase neměl s tímhle vystupováním šancí přežít. Ale jedná se zkrátka spíše o hraný dokument, ale proč už tam rovnou nemohli být herci? Nicméně pokud se od tohoto člověk oprostil, a snažil se spíše vžít do situace, kterou se to snažilo navodit, tak to je zajímavé. Kladně určit hodnotit i dobové záběry a zachycení opravdu reálných situací, zkátka, že ta reality-show šla spíše stranou. ()

Ivoman

Za mě velice dobrý počin. Jestli se zdejší hodnotící raději dívají na Big Brother apod., tak ať se dívají, ale tohle patří k perfektní práci a dle mého gusta až moc krátké. Uvítal bych spíše dvojnásobný počet dílů a minimálně dvouhodinový dokument z natáčení. Dva měsíce v osmi dílech je opravdu málo. ()

Kokutek odpad!

Kterej blbec todle vymyslel ? Nějaká Cejnková, jo ? Nic nerealističtějšího pro reality šou jste nemohla vymyslet ? A nejlepší byl dědek v posedním díle "Tohleto sou kalašnikovy to já poznám, ty se používaly celou váklu". Až na to, že vzor AK-47 se jmenuje podle prvního roku výroby. ()

Phex

Jojo Dovolená v protektorátu...co takhle pokračování Prázdniny v koncentráku, nebo Výlet k masovému hrobu? Poserou se při posledním marši protagonisté strachy? Zmodraj po cyklonu B? Proč tohle natáčet? Tady je vidět rezignace ČT. Místo aby za ty prachy vynaložené na toto investovala do opravdových dokumentů a tak kultivovala veřejný prostor, snižuje laťku a formátem jde na úroveň primitivů. Bastard dokumentu a reality show ale naprosto nefunguje. ()

PetrKai

Smíšené pocity. Nevím, co si o tom mám myslet. Možná, kdyby se na tu reality show vykašlali, a natočili seriál se skutečnými herci, a netahali do toho tu rodinu, bylo by to lepší a rozhodně zajímavější. ()

swinevenca odpad!

Rodinná brigáda sponzorovaná českou mincovnou z Jablonce nad Nisou a námi všemi koncesionáři, kterou jsem rozkoukal kvůli období, o které se zajímám a dokoukal proto, abych měl při hodnocení čisté svědomí. "Těžké" podmínky Protektorátu pro rodinu znamenaly, že se nemohla během osmi týdnů flákat a musela snášet uměle navozený strach. Když mě na tejden pošlete trhat pohanku za osminu milionu, tak ji sklidím s úsměvem na tváři a návdavkem ten úsměv stáhnu až si budem hrát na ohrožení života. Bratranec jasně dokumentoval, že z divadla prostě hrůza nejde, zato důchodci udělali pro reálnost víc než tisíc najatejch herců. Už jen ta mega odměna za nic plus potřebná výprava z toho dělá opičárnu a zároveň velmi drahou a mizernou hodinu dějepisu. Kurňa jakej pěknej dokument moh za ty prachy vzniknout (třeba teda i hranej). P.S. Co to je za žánr docu reality?! Už ten název si odporuje. Kdykoliv v minulosti šlo o kejhák víc než teď. Když o něj v tý show reálně nepůjde, není to pravý. Kdy šlo o život víc než za Heydrichiády a jak to v docu reality dopadlo? Zvesela si spálili Heydricha a dostali za to mega. Dnešní doba by si měla vážit stavu, kdy o kejhák nejde, historii nechat odborníkům a na podobný experimenty, nota bene za moje prachy, se vysrat. ()

E-Swift

Nevím co se vám na tom nelíbí. Pěkně provedená reality show. V jednoduchosti se můžete dozvědět, i vidět jak to vypadalo v protektorátu. Do posledního detailu vytvořená doba pro soutěžící rodinu( velice příjemní a sympatický). Po každém skončení dílu jsem se těšil na další. Radši se dívejte na dementní VYVOLENÍ, BIG BRODHER a jím podobní. ()

cunicekb

Za snahu jedna hvězda. Kostýmy, úkoly dobrý, ale problém je v tom, že strach a hrůza této doby se nedá nijak nafingovat, jelikož všichni vědí, že je to soutěž a za druhé to prostě nejde "vrátit" navíc před kamerami - i kdyby někdo plivnul gestapákovi do ksichtu, tak se mu nestane nic, nedostane ani po hubě, normálně by ho na místě zastřelili! ()

carl.oesch odpad!

Docela by mě zajímalo, koho tohle napadlo. Přitom to mělo odezvu až v Izraeli :-). JInak si myslím, že autoři by třeba mohli udělat další reality show s názvem Dovolená v koncentráku nebo Na cestě do plynové komory. Tohle vůbec nemá onen informativně výchovný charakter, kterým se to snažili maskovat a jelikož je to celé hrané, tak by kvalitní dokument (ale opravdu kvalitní, ne zjednodušující nebo manipulativní, což se čím dál tím víc týká i zahraničních produkcí) by řekl mnohem víc. ()

kolodej1

četl jsem tu názor, že to působí v zásadě autenticky, což považuji za hodně absurdní tvrzení. Život v protektorátu určitě ani zdaleka nebyla taková selanka, jak to vypadá v této reality show. Určitě by rodina neřešila, jestli si má koupit víno, to by nikoho ani nenapadlo ve chvíli, kdy by šlo o to, aby vůbec bylo co sníst, a to prakticky cokoliv. A atmosféra? Ta samozřejmě naprosto chybí, vypadá to jak nějaký pokus rodinky vrátit se do dob dávno minulých a jen se obejít bez techniky a jiných vymožeností moderní doby. Člověk se ale tomu sotva může divit, na to, abys oklamal vlastní psychiku a diváky, musíš být sakra dobrý herec. A je přece jen rozdíl, jestli ti hrozí zastřelení na místě nebo hrnec zlata, to chování to poněkud ovlivní. Jediná šance, aby takový reality dokument působil autenticky je udělat něco na způsob stanfordského experimentu, kde by byla nejen protektorátní rodinka, ale i další skupiny součástí hry a byli motivovaní jít proti sobě. Ale takto je to pouze k smíchu, když děda plácne to své - zatracenej Hitler. V té době to mít říct nahlas, tak by si u toho nejspíš cvrnkul do tepláků. Abych to shrnul, projekt ČT je jen trapná a nepovedená parodie. A jestliže to, že se hlásí další rodiny do případné další řady, si ČT vysvětluje jako úspěch, tak bych skoro řekl, že je to právě naopak. Není těžké si spočítat, že trochu toho nepohodlí, ale přitom relativní pohoda, za milion stojí. ()

Don Martini

Nechápu vaše vyhrocení. Je to způsob, aby současní lidé pochopili, jak to prožívali v první polovině dvacátého století. Tady filmoví pseudointelektuálové z pražské kavárničky raději masturbují nad současností. Nevyvracel bych to. ()

Infalín odpad!

Tvůrci měli opravdu velký štěstí, že je ta rodinka nevytrolila. Simulace protektorátu, ve které chybí klíčový prvek, totiž strach o holý život, je výsměchem všem lidem, co to skutečně zažili. ()

cypher

Po shlédnutí všech 8 dílů můžu konstatovat, že tento pořad rozhodně splnil svůj účel, protože krom "reality" prvku přiměl spoustu "vlastenců jen při MS v hokeji" alespoň zapřemýšlet nad tou dobou a udělat si obrázek, že všechny vymoženosti dnešní doby bychom neměli brát jako samozřejmost. Krásná kamera, obzvláště timelapse sekvence! Přesto mi v hlavě zůstává nadějná myšlenka, že k 80. výročí konce války snad někdo tento koncept pořadu dotáhne k dokonalosti tak, že se vybraná rodina bude muset bát o svůj život, tudíž nebude muset místy vypadat jako skupina obývákových až moc odvážných odbojářů. ()

rekurseman

Nevím, proč jsou lidi tady tak kritičtí. Skvělá myšlenka, skvělé zpracování, odpočinkový děj. To všichni prahnou po reality show ala Vyvolení nebo Velký bratr? Vždyť toto je zcela jiný druh reality show, u které se člověk dokonce i něco doví, může vnímat to, jaká byla doba, a uvědomovat si minulost. Ale abych to shrnul jako filmové dílo a ne abych kritizoval některé bohužel-uživatele čsfd, tak seriál dobře zpracovaný, někdy nudnější, ale co bychom také čekali od protektorátu. V některých chvílích jsem fandil české rodině a říkal si, ať učitele nebo starostu už zastřelí. Myslím si, že po psychické stránce to muselo být velmi těžké pro rodinu. Na konci mi už přišlo, že se do té role vžili a brali to prostě tak, jak to je. Doufám, že ČT si udrží úroveň a vytvoří nějakou další reality show :). ()

filmovyfan

Tento pořad je odsuzován jen podle názvu, uznávám, že název "dovolená" je poněkud zavádějící, ale samotný pořad podle mě dobře vystihuje život za doby protektorátu. Samozřejmě, že soutěžící si mohou víc vyskakovat, protože mají jistotu, že je nikdo nezastřelí, ale přeci jenom vidina milionu je žene dál. Tohoto pořadu si cením, protože dokáže podtrhnout důležitá fakta a alespoň trochu přiblížit období protektorátu dnešním lidem. ()

Tribe

Kdyby to mělo jiný název a hlavně jiné tvůrce, tak by z toho mohlo něco být. Takhle to bohužel působí jako hodně nepovedený vtip... ()

ioope

Nápad to byl vskutku zajímavý, to oceňuji, ale jinak celkové ztvárnění nesplnilo veškerá očekávání. Scény jsou ve většině případů předvídatelné, tudíž se snižuje sledovací zážitek. Také samotná rodina nebyla sledována 24 hodin denně, takže netušíme vlastně, co se dělo "za scénou". Možná klidně používali mobilní telefony apod. Stále mi to celé připadá tak trochu jako urážka samotné historie. Divákům pořad naskytl pohled na život občanů v protektorátu, jenže onen samotný život je podřízen pravidlům "hry", takže popravdě o jakýsi "život" nejde. ()