Noomi Rapace ve filmu o postapokalyptickém světě, ve kterém musí šest vojáků tajně přepravit záhadný balík přes zamrzlé souostroví. (Netflix)

Chrustyn

Mělo to potenciál a oproti jiným netflixovskym filmům se nesnaží zavděčit všem a jde celkem přímočarou cestou. Bohužel prvotní nadšení z temné a v dnešní době hodně aktuální atmosféry, začne opadat a divák si po prvotním nabažení švédských, zamrzlých exteriérů, uvědomí, že se toho ve filmu vlastně moc neděje. Ale pořád se v rámci produkce od Netflixu, jedná o lepší kousek. ()

3DD!3

SVART KRABBA má velmi slibný úvod a parádní ponurou, norsky zamrzlou, atmosféru. Skvělý vizuál i hudba. Úkol... dovézt dárkový balík nepříteli přes 100 mil po zamrzlém ledu a banda bruslařů jedoucí na sebevražednou misi. Noomi je většinu času velmi fajn a zbytek týmu taky. Čím blíže jsme závěru, tím horší scénář je. Na konci už jde bohužel jen o čistokrevné béčko s divným prozřením i celkovým vyústěním. Přitom stačilo zakončit u koní a hned by bylo o hvězdičku víc. Nemá někdo alternativní verzi? ()

castor

Docela dost blbé načasování. Každopádně to začne poměrně nadějně. Noomi Rappace s malou dcerou uvízne v zácpě, záhy zjistí, že za to nemůže hustý provoz, ale ozbrojení muži v kuklách. Brzy cestuje ponurými kulisami v nákladním vlaku. Bez dcerky, ale s bouchačkou v ruce. Vzápětí se stává součástí tajné mise, kdy má přes zamrzlé vody dopravit zařízení, které může válku ukončit. Po několika dekádách je totiž souostroví mezi pevninou a otevřeným mořem pokryto ledem. Vojenskou techniku neunese, vojáky na bruslích ano. A právě led měl být hlavním lákadlem tohohle thrilleru. Jenže osudy vojáků klouzajících se po nestabilním ledu na nepřátelském území mohly mít o dost silnější atmosféru i nápaditější akční momenty (do poloviny to platilo). Válečný konflikt není jasně definovaný – jak to všechno začalo, co se stalo, kdo vlastně bojuje? Tvůrci sice vytvoří pocity strachu a zoufalství, ale postupem děje o ně přicházejí. A samotné finále pak „úplně“ změní prostředí a ztratí dramatičnost a napětí. Přitom červená na bílém sněhu vždycky vypadá úžasně. Nakonec jen další pásovka z Netflixu. ()

sedm.1

Já se musím přiznat, že jsem od Černého kraba čekal rozhodně víc, a to hlavně díky avizovanému obsahu, atmosféře, prostředí a samozřejmě obsazení mé top herečky Noomi Rapace. Jenže ani jedno z výše zmíněného mě příliš nepřesvědčilo a i když bych šel tedy s hodnocením strašně moc rád nahoru, tak víc než průměr si tato podívaná ode mně nezaslouží. Začnu tedy ale asi zápletkou, která se sice velice působivě rozjede, jenže postupně se dostavují poměrně výrazné výkyvy plynulosti a záživnosti, které bohužel přetrvávají až do samotného závěru, který mi navíc popravdě úplně nesedl, respektive mi přišel až křečovitě natahovaný a hlavně bohužel nepůsobivý a emočně nefunkční. Ono s těmi emocemi je problém ovšem mnohem větší, jelikož tvůrci tu na ně vsázeli poměrně dost po celou dobu, jenže se jim tato sázka úplně nevyplatila, jelikož opakuji, stejně jako v závěru ani během filmu prostě nefungují. A co se pak týče ústředního zvratu v nějaké třetí čtvrtině filmu, ten je sice možná překvapující a stavějící film do úplně jiného světla, na druhou stranu mě popravdě vůbec nebavil. Atmosféra a prostředí postapokalyptického světa zužovaného válkou pak sice patří asi k tomu nejvýraznějšímu z celého filmu, ale na tom je zas bohužel vidět, že rozpočet nepatřil k úplně těm nejvyšším, i přesto po této stránce ale beru Černého kraba jako povedenou záležitost. No a nakonec jsem si nechal hlavní důvod, proč jsem dal tomuto snímku vůbec šanci, a to kvůli Noomi, jenže ani ona mě tu výjimečně zrovna nepřesvědčila, a to ani nemluvě o té její naondulované trvalé blond kštici, kterou mě doslova děsila. U ostatních postav a jejich představitelů bych si pak určitě představoval mnohem větší výraznost a rozmanitost, ale i tato sestava je s přimhouřením očička snesitelná, a jen škoda, že je od začátku dost předvídatelné, kdo to dá až do finále, a kdo ne. Co každopádně musím hodně pochválit, je parádní akce, která ve všech ohledech funguje na výbornou, nekompromisní, dynamická, choreograficky povedená, nicméně i zde přichází z mé strany výtka, a to vztahující se na její množství, jelikož jí je prostě a jednoduše skutečně málo, což zamrzí o to víc, že jak jsem zmiňoval, její zpracování je na vážně vysoké úrovni. Černý krab mě zkrátka docela zklamal, očekával jsem totiž mnohem větší a intenzivnější nářez, než tento multižánrový remix, kde toho ve výsledku jednoduše příliš nefunguje. ()

Steven47

Šestice vojáků musí po ledu doručit zásilku, která má ukončit válku. Je docela škoda, že o samotném konfliktu vlastně nevíme nic. Jaký byl jeho rozsah? Kdo je proti komu? Co vlastně znamenal ten začátek, to jako nepřátelé kradou děti? Asi by mi nevadilo, že filmu chybí tenhle kontext, pokud by skončil o 20 minut dříve. Jenže finále si hraje na strašně osudové rozuzlení, které na mě prostě nezafungovalo, když člověk reálně neví, co je v sázce a zda vůbec ten „balíček“ aka kanystr, je tím, za co se vydává. Ale ať jenom nekritizuji, Černý krab má slušné tempo, skvělou mrazivou atmosféru, pár dobrých přestřelek i silných scén a dobrou práci s kamerou. Postavy v rámci možností fungují, i když občas jsem si klepal na čelo, co tam vymýšlí. O většině sice nic nevíme, ale to není na škodu. Výjimku tvoří Noomi Rapace, jejíž postava má pravidelné flashbacky s dcerou, u kterých jsem nepochopil, k čemu sloužily. Pro funkčnost finále by za mě bohatě stačila úvodní scéna. Slušný akční film se zajímavým nápadem, který sráží na kolena snaha za každou cenu velkolepě ukončit pouť hlavní hrdinky. 5/10 ()