Návštěvníci

• Západné Nemecko Die Besucher (viac)
Sci-Fi / Rodinný / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (viac)

20. júna 2484, 22 hodín 31 minút... Centrálny mozog ľudstva objavil v hviezdnom priestore AL36 neznámy objekt smerujúci k Zemi. Zrážka s vesmírnym telesom by mala za následok smrť šesťdesiatich percent života na nej. Ľudia sa usilujú nájsť prijateľné riešenie a padajú rôzne návrhy. Do úvahy prichádza likvidácia meteoritu či presídlenie celého ľudstva na Mesiac, čo sa však nepáči delfínom, pretože to nerieši ich problém... Do živej debaty vstupuje akademik Richard (JOSEF BLÁHA), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, veľkého matematika konca 20. storočia. Tvrdí, že podľa pamätí tohto génia už v jeho mladosti existoval celkom jednoduchý spôsob, ako presúvať celé kontinenty a planéty v priestore a čase.
Majstrove zápisky o vynáleze a jeho výpočty, žiaľ, zhoreli ešte za jeho mladosti pri požiari domu Bernauovcov. Akademik teda navrhuje uskutočniť cestu späť v čase do roku 1984, do chvíle tesne pred vypuknutím požiaru a v bleskovej akcii zaistiť zošity so vzácnymi výpočtami, samozrajme nenápadne.
Rada Zeme s istými rozpakmi návrh odhlasuje a expedícia ADAM 84, zložená z tých najlepších odborníkov a vybavená tou najlepšou technikou svojej doby (šikovne maskovanou za najlepšiu techniku doby minulej) sa spolu s akademikom Richardom vydáva na cestu časom späť do roku 1984...
Po úvodných problémoch sa dostávajú do horiaceho domu Bernauovcov práve včas, žiaľ, hľadaný zošiť č. 1 nie je na svojom mieste, tam, kde jeho polohu udávali pamäti génia. Akademik Richard napokon sám nedopatrením spôsobí, že zošit opäť zhorí spolu s domom. Richard si uvedomuje, že expedícia už nebude tou bleskovou a úspešnou akciou, akú si predstavoval a bojí sa, že génius prelomu 20. a 21. storočia snáď ani žiadnu formulu na presun kontinentov v čase a priestore nevymyslel... Česká televízia nesmela seriál Návštěvníci vysielať od roku 1989 kvôli súdnemu sporu v súvislosti s menom postavy akademika Filipa, ktorú hral Josef Bláha. Vdova po skutočnom akademikovi Filipovi zažalovala televíziu pre hanobenie mena jej manžela a televízia spor prehrala. Aj keď vyrobila dokument, uctievajúci pamiatku profesora Filipa, seriál sa jednoducho nesmel vysielať pre súdny zákaz. Hrozilo, že kultový seriál mládeže 80. rokov bude navždy zamknutý v trezore. Česká televízia nakoniec problém vyriešila tak, že premenovala postavu akademika Filipa na akademika Richarda a predabovala všetky dialógy, kde sa jeho meno vyskytovalo. Tým sa nepatrne zhoršila kvalita dialógov, najmä v prvých častiach seriálu, ale seriál tak môžeme aj po rokoch vidieť v repríze opäť na televíznych obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

Juklitz

Dobrý a osvědčený seriál, kterému ovšem v druhé části značně dochází dech. Bláha drží Návštěvníky nad vodou, dokud se scénář nezačně motat až trochu zbytečně kolem opravdu nechutně bakelitových klišé. Seriál tak nevytáhne nahoru ani Brodský, který přeci jen v produkci pro mladší diváky nerozvine svůj tragikomický sarkasmus. Být stopáž poloviční, byl by to totální kult. ()

ajne

Co k tomu říct, srdcová záležitost...výborné obsazení, skvělé triky, poutavý příběh a zábava...číslo 1 v českých seriálech. Jako menší jsem se nemohl dočkat dalšího dílu a trpělivě nahrával na VHSku. I jako pro dospělého pro mne seriál neztratil své kouzlo, a to se často nestává. Musel bych se profackovat, nedat plný počet bodů... ()

JARDAHONDA

Návštěvníci patříli k jedním z prvních vlaštovek, co se týče českých sci-fi seriálů.. Výborné herecké obsazení, (Dagmar Patrasovou jsem v té době miloval :)skvěle ztvárněné role, výborný námět. Třešničkou na dortu byla už jen kultovní hudba od Karla Svobody.. Závěr = 100% ()

Choucas

Úžasnej seriál, nemám výtek :) překonává vše s čím by šel srovnat. Nádherná Dáda, velmi inspirativní děda Drchlík, a celkově celý osazenstvo expedice a úžasnej vynález CML :). Výborná hudba, pro mně klasika která neomrzí. Za 5 hvězd ! A teď jdu humidovat. ()

Novfilm

Na dobu bez velkých počítačových efektov, výborne spracovaný sci-fi príbeh. Mna osobne zaujala postava Vladimíra Brodského kde počas celého serialu hral obyčajného človeka. A však režisér mohol na konci serialu tak trošku lepšie upraviť rolu možno hapyendom kedže bol učitelom Bernaua a nie štrngotom pivových fliaš a opravu centrálneho počítača podloženým kúskom dreva. Mal som pocit že v záverečnej scéne na Pána Brodského sa tak pozabudlo a pôsobí tam bez urážky ako herec vo vedlajšej úlohe.... ()

Pluto 7

Jeden z nejlepších seriálů.Skvělí nápad,výborné herecké obsazení a krutě dobrá hudba Karla Svobody.Mám chuť se na něho znova podívat. ()

Dexter94

Na dobu, kdy byl tento seriál natáčen je velice povedený a i když jsou některé efekty až trochu úsměvné pointa příběhu a herecké výkony tento nedostatek hravě potlačí. Skvělý Josef Bláha a Vlastimil Brodský v nezapomenutelných rolích. Putování s překvapivým koncem a jistou osudovou ironií. Plný počet nedávám ale 80% si jistě zaslouží. ()

vhorky

Tento seriál patří k nejlepším seriálům, co se kdy u nás natočily. Skvělé herecké obsazení, výjimečná hudba Karla Svobody. Na tento seriál se dá dívat v každém věku a vždy zaujme i přes svoji na dnešní dobu již překonanou trikovou stránku. ()

bratr_jezek

Centrální mozek lidstva odeslal českou hereckou elitu do minulosti, aby zabránila katastrofě krádeží sešitů špičkového vědce. Vinou špatných propočtů nic nejde jako dřív a o zábavu je postaráno, pro děti je tu spousta blikacích přístrojů, pro labužníky amarouny, pro starší vtípky s vysíláním do budoucnosti a triky, pro tatínky pak žádoucí Dáda (scéna s koupáním zřejmě bude patřit k tomu nejodvážnějšímu, co se v seriálové tvorbě pro děti dá čekat) ()

CML1975

Je pravda, že v dobách mého dětství byl tento seriál opravdovým zjevením. Do té doby nás v televizi krmili sovětskými filmy, seriály pochybných kvalit, maximálně běžel Goro, bílý pes... A najednou nahá koupající se Dáda v bazénu či rybníce, vidět byla erotika, propracovaný příběh, vizuální efekty byly na tehdejší světové úrovni...se divím, že tento seriál neputoval do trezoru...díky krtkování by se mohl kdokoliv prokopat ven z komunistického Československa... Když mám opravdu chuť na sci-fi, do přehrávače putují Návštěvníci... ()

Kosir

Škoda nevyužila příležitost a Lada Niva jezdí pořád. Jen bych rozhodně dal přednost pečené kachně před amarouny. ()

Josef.Svejk

Reality check, že každá počítačem řízená civiliace bude vždy potřebovat nějakého toho dědu Drchlíka, aby ji přivedl na správnou míru. Star Trek v ryze českém pojetí. Za komančů samozřejmě nebyly takové podmínky točit trikové záběry jako ve Vetřelci nebo Hvězdných Válkách, které jsou jen o pár let starší, ale to vůbec nevadí. Trikové záběry jsou zbruba stejně kvality jako v původním TV seriálu Star Trek :) (vesmírné lodě na špagátu atd). Ale je to ryze česká klasika, která se Hofmanovi a Polákovi skutečně povedla. Čtyři hvězdičky za film a pátou za nahatou Dádu Patrasovou. :) ()

Eloi

Geniální seriál. Nápaditý děj společně s humorem pana Hofmana a hudbou pana Svobody vytvoříl nejen pro mě nezapomenutelnou atmosférou. Na tehdejší dobu neuvěřitelně propracované triky ani po tolika letech nepůsobí trapně, naopak ve srovnání s dnešní počítačovou produkcí ve mě vyvolávají potřebu složit pánům filmařům uctivý hlubokosklon. ()

Martazoe

Kultovní český sci-fi seriál,který mě bavil jako dítě a baví dodnes. Josef Bláha nemá chybu a některé hlášky se staly nesmrtelné. ()

k.rakonos

Výborný rodinný sci-fi komediální seriál, česká špička ve spolupráci se zahraniční koproducí. Vtipné, spousta dobrých herců, jeden z nejlepších českých seriálů všech dob, který nenudí i při několikátém sledování. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

01.11.2011

Po dlouhé, těžké nemoci zemřel dlouholetý člen činohry Národního divadla herec Bořivoj Navrátil. Kroměřížský rodák studoval na ekonomické škole v Jihlavě, následně na brněnské JAMU, kde absolvoval v… (viac)