Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Réžia:

Dušan Klein

Predloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scenár:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (viac)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

Brejlil

Líbilo se mi to při premiéře. Protože to bylo vysíláno v přímém přenose, takže to bylo technicky dosti náročné a samozřejmě to ještě solidním způsobem zapojovalo diváky. Opakované reprízy samozřejmě toto kouzlo nemají a také dávají dostatek času pro hledání chyb. Jenže já mám rád i knižní předlohu a její shazování Knoxova desatera, takže celé čtyři hvězdy. ()

mh.mail

60% - Naštěstí pamatuji dobu prvního vysílání, coby přímého přenosu. Nápad to byl velmi zajímavý a je třeba to brát spíše jako hru. A to hned dvojí. První hrou je hra detektivní s divákem, která spočívala v tom, že divák na konci má za úkol přijít na to, kdo byl pachatel (nebo o co tam šlo) a jaké pravidlo bylo porušeno. Hrou druhou je hra herců a celého realizačního týmu v přímém přenosu. Myslím, že je dobře viditelné, jak je s postupujícími díly aranžmá příběhu složitější a komplikovanější, jak si tvůrci víc troufají a o to větší nároky to na všechny z nich, s herci v první linii, klade. Myslím, že nikdo z nich na tuto zkušenost jen tak nezapomněl. Příběhy vycházejí ze Škvoreckého knížky Hříchy pro čtenáře detektivek, jsou pouze upravené potřebám tvůrců. Samozřejmě že vše je ovlivněno tím, že šlo o přímý přenos. Současnému sestříhanému záznamu už chybí to napětí, kdy i diváci byli zvědavi, co a jak se povede. Rád se z nostalgie podívám, ale chápu, že tomu, kdo nezažil premiérové vysílání, to nemusí nic říkat. (Jo a vzpomínám si, že zpěv Zlaty Adamovské jsem již tenkrát bral jako nutné zlo.) ()

ihonzik

originální nápad detektivního seriálu, kterému na kvalitě přidává atmosféra živého vysílání a ubírá příšerná ateliérová stylizace, odpuzující herecké výkony (např. Martin Zounar v prvním díle série) a často dost trapné vtipy. Kdyby se Hříchy pro pátera Knoxe točily dnes a ne v neodemokratické televizní euforii, mohlo to dopadnout lépe. Za nápad ****, jinak je to na **. ()

Véronique

Seriál není špatný, a i když působí tuctově (svým prostředím aj.), má docela dobrou "temnou" atmosféru. Ani Zlata Adamovská jako detektiv v sukních není špatná... Některé zápletky jsou lepší než jiné, a hádanka na konci každého dílu je také osvěžující. Ale docela se to táhne... A taková ta porevoluční pochmurnost na hodnocení určitě ubírá... 57% ()

Drom

Detektivky v očividně studiovém provedení a odehrávající se na stále stejném místě, které však měly důležitou interakci s divákem. Případy to byly zajímavé (až asi na dva) a celé to bylo velmi dobře zvládnuté, především vzhledem k faktu, že v premiéře byly díly vysílány živě. Prostor se tedy našel i pro improvizaci aktérů. Herecké výkony představitelů stálých postav ušly, ty hostující pak byly trochu proměnlivé. Celkově dobrý dojem, i když bez živého vysílání to není zcela ono. ()

VyViteKdo

Bylo by to o třídu lepší, nebýt televizního fenoménu 80. let s rozmlžením obrazu nebo jak to nazvat. A taky za hudební vložku dávám o hvězdičku méně. Jinak musím říct, že nápad s porušením Knoxových pravidel byl velmi dobře ztvárněn. ()

Ozzy2

Tenhle interaktivní seriál bohužel zabily písničky v podání nezpěvačky Zlaty Adamovské.Vždy, když tu hrůzu slyším, tak si vzpomenu na kapelu ve filmu "Pane, vy jste vdova". ()

Ygnor

...když to teď opakují a slyším vokální prezentaci té Kleinové femme fatale, tak se mi ježí hrůzou husina po těle. Jak napsal Radek 99, jen ošuntělý papundekl divokých devadesátek na kdysi neotřelém nápadu. ()

akvidzerp

Těžká srdcovka. Když to běželo poprvé naživo, vždycky jsem se během hudby, která doprovázela desatero pátera Knoxe, strašně bála. Herci, pokud vím, hráli taky živě. Navíc to byla krásná interakce s divákem. Vždycky si vzpomenu na Martu Skarlandtovou, která živé přenosy moderovala, a dramaturga Václava Šaška. ()

loveless odpad!

Snad úplně nejhorší bylo čekání na odhalení vraha se zásadami pátera Knoxe a písničkou... Tohle opravdu není můj šálek kávy... a ani čaje. ()

BigBang

Dobře, že tyto detektivky podle p. Škvoreckého byly zpracovány; patří do zlatého fondu české detektivky. Devadesátkové kulisy už začínají dostávat patinu historie. Potěšilo mě vystoupení autora v jednom z dílů. ()

Hermanka

Pořad do kterého byli interaktivně zapojení diváci a děj se opravdu odehrával v přímem přenose. Seriálem prošlo mnoho dobrých a oblíbených herců, což bylo hlavním tahákem. Co doteď zůstalo mému chápání utajeno je, jak mohla vydat Zlata Adamovská posléze desku. Při vzpomínce na repliku "pod sklem hnijí zavináči" se musím doteď usmívat. Ještě něco Zlatko, to tvoje afektované kouření to bylo fakt něco. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)