Proč se vážený profesor Presbury (P. Kostka) chová občas jako šílenec? Souvisí snad jeho šplhací mánie s pozdní vášní, se kterou zahořel k mladičké půvabné dívce Alici (B. Srncová)? To vše – a ještě více – se snaží objasnit, na žádost profesorova tajemníka (J. Šťastný), snoubence profesorovy dcery (K. Brožová), věhlasná dvojice – Sherlock Holmes (V. Preiss) a doktor Watson (J. Somr). A ještě prozraďme, že nezanedbatelnou úlohu má v celém tomto záhadném příběhu i Praha! (Česká televize)

Kacer

Somr zesměšnil váženého literárního Watsona. Nebýt Preisse, který je asi ideálním představitelem Holmese, šlo by o odpad, který neměl být natočen. Povídka samotná je spíše podprůměrná, Brožová se do role nehodila, nebo alespoň vyděšenou dceru z chování svého otce neuměla zahrát. Šťastný namísto obav z osudu svého tchána je půlku času vysmátý od ucha k uchu. Online zde: https://www.youtube.com/watch?v=dzRxt8vjtDM ()

Pitryx

Tak jsem se těšil na Barborku a prd. Byla tam sice hned na začátku, ale asi ani ne minutu, áááách jóóó. Snímeček, ač zapadá do inscenace byl podán svěží formou, ale se zbytečnými retrospektivami. Vyprávění by bylo zcela dostačující. Podruhé netřeba. ()

Eraser

Mám hrozně rád rozhlasové hry s Viktorem Preissem jako Sherlockem Holmesem a až do teď jsem netušil, že hrál Holmese i ve filmu (resp. televizní inscenaci). A je výborný, škoda že v té době s ním nevzniklo těch příběhů víc. Dojem mi trošku kazil Josef Somr a jeho pojetí Watsona, zdálo se mi zbytečně karikaturní. A drobné procenta dolů jdou i na vrub režie Zdeňka Zelenky, jehož styl se mi k holmesovkám moc nehodí. Kdo tomu ale naopak přidává je démonický Petr Kostka v roli profesora Presburyho. Takže podtrženo, sečteno, za mě velmi slušné čtyři hvězdičky. ()

ostravak30

Ani komedie ani horor, řekl bych. Je to takový zvláštní příběh, který vynikne až v závěru, kdy se blýsknou maskéři. Do té doby je nám vyprávěn příběh, který nestojí na Sherlockovi Holmesovi. Ti se reálně zapojí až v závěru. Oproti jejich mnohokrát ztvárněným filmovým předobrazům měli trochu zpomalené reakce a dlouhé vedení, což měla být asi ta komedie - parodie na tuto slavnou dvojici. A pak už nastoupil Petr Kostka jako gorilák. Nenadchne, ale ani neurazí. Možná, že jako seriál s více díly a trochu hlubšími kořeny parodie by to bylo ještě lepší. ()

biletarka

Půvabná Čechurova adaptace holmesovské povídky A.C.Doyla . Zdeněk Zelenka režíruje víc úsměvné než hrůzostrašné pátrání po okolnostech záhadných změn v chování ctihodného postaršího profesora, nepřípadně zamilovaného do mladé dívky. Výborný je Petr Kostka jako profesor Presburry, podstupující v touze po omládnutí obskurní léčbu, díky níž se nekont- rolovaně proměňuje v opici. Je radostí sledovat partnerskou hereckou souhru Viktora Preisse (nikterak asketický Sherlock Holmes) a Josefa Somra (roztomilý poživačný dr.Watson).Trojici protagonistů doplňuje Jan Šťastný v málo nabízející roli profesorova asistenta a snoubence jeho dcery (zdobná Kateřina Brožová). Zdeněk Zelenka jako režisér asi nikdy neohromí, ale dokáže potěšit tak,jako v tomto televizním počinu. Zajímavost: Autor dramatizace Rudolf Čechura je jediným českým členem Klubu Sherlocka Holmese v Anglii. ()

Víteček

Ani bych nepoznal, že to nebylo natáčené v Anglii, tak dobře to bylo zpracované. To úžasné venkovské sídlo, ta restaurace. Neskutečně uvěřitelné. OK, dobře bylo to vážně špatné. Watson byl hrozná parodie, zasazení také, ani ten původní příběh za mnoho nestál a snaha o zasazení do komediální polohy taky příliš nefungovala. 35 %. ()

Aniki

Nicholsonův Vlk či snad Goldblumova Moucha? Nikoliv, Kostkova "opoce". Příběh přiblblý, tak nějak řadící se do té televizní, porevoluční šlamastiky. Velmi nezáživné, ovšem hvězdičky alespoň za Preisse a Somra. Jinak nudička. ()

BLStryker

Příjemné překvapení. Předlohu jsem nečetl a tak mě příběh a hlavně konečné rozuzlení docela dostalo a pobavilo. Hororový film to sice (až na pár momentů) moc není, spíše komediální, ale to není vůbec na škodu. Vše také díky střízlivé stopáži rychle uběhne. Ocenit určitě zaslouží herecké výkony - pánové Preiss a Somr vytvořili vskutku povedenou dvojici (takového Watsona jsem ještě nezažil), Jan Šťastný mě oproti účinkování v seriálu Rodáci konečně přesvědčil, že umí hrát, no a Petr Kostka zde předvedl takřka svojí životní roli. Ještě teď ve mě to jeho nalíčení a grimasy vyvolávají úsměv. ()