"Vážení posluchači, radiožurnál stanice Hlas New Yorku vás vítá u svých přijímačů. Poslechněte si nejprve hlavní body dnešních zpráv. Válka v jihovýchodní Asii, boje na Středním Východě, revoluce v Bolivii, další série poprav v Irsku, přátelské setkání předáků teroristických organizací v Monte Carlu." Takovým rozhlasovým hlášením začíná komediálně laděná divadelní hra brazilského autora Joao de Bethencourta "Den, kdy unesli papeže". A končí slovy: "Nejprve vyslechněte hlavní body zpráv: Urputné boje v jihovýchodní části Asie. Revoluce v Bolivii. Poprava deseti spiklenců v Syrii. Neznámý šílenec zavraždil pět lidí a nyní prchá do Chicaga." Tohle jsou tedy zprávy, které rámují dva dny, v nichž se celý příběh odehrává. Nevypadá to na první pohled na nejveseleší dva dny. A přesto se v nich odehraje komedie tak zábavná a s tolika zvraty. A nadto komedie, která hledá sílu v naději, že v každém z nás se skrývá laskavost i hluboká touha po porozumění a vstřícnosti. Je to příběh našich dnů (jak ostatně napovídají i citované rozhlasové zprávy) a přece naše dny přesahuje, ostatně - každý den nedochází k únosu papeže. (oficiálny text distribútora)

ypres.bass

Kdo jiný z českých herců by mohl hrát papeže než Lukavský? A emerického židovského taxikáře? Kdo hádal za B jko Brodský vyhrává. Televizní adaptace se však někdy až na úkor svižnosti příběhu zby-nehty drží předlohy Joao de Bethencourta. ()

VerteX

Zdařile obsazená incenace divadelní hry s originálním námětem. Musím říct, že jsem se dlouho tak nezasmál jako u Dne, kdy unesli papeže. Navíc je příběh zasazen do imitovaného prostředí New Yorku a jeho naivita je jednoduše geniální. Co dělá tatínek? Zase pokládá miny proti krtkům. ()

Nocturno culto

Skutečně zajímavý film/inscenace ale když si odmyslím ty hrůzné zadní projekce, ve kterých se herci víc topí než že by s nimi splynuli, tak ty dialogy jsou bezvadné a obsazení také, hlavně pacifistický militarista Samuel a Albrecht IV ..Pro mě za 80% .. ()

rivah

Mimořádně zdařilá perla zapadlá v archivu ČT. Vtipné dialogy a mravní naučení (světový den míru) k tomu navrch. A k tomu herci, jací už dnes nejsou...(90%). ()

MarekMotor

Kdysi (polovina 80. let) velmi dobré představení v divadle ABC s Aloisem Švehlíkem, Lubomírem Lipským a Alenou Vránovou v hlavních rolích. Pro televizi adaptováno příliš divadelně, ty nedivadelní prvky jsou sice k smíchu, ale nikoli vtipné (scéna s motorkou). Obsazení i přes zvučná jména ani v nejmenším nedosahuje kvalit někdejšího divadla. ()

donkocicak

Výborná inscenace, která mě vždycky pobaví. Petr Nárožný a Jiřina Bohdalová stvořili dokonalou komickou manželskou dvojici, tleskám a děkuji. Film nabízí i zamyšlení, "smích skrz slzy" zde působí zcela nenuceně a příjemně pohladí po duši. Nejlepší je scéna, jak Nárožný lomcuje s Vlastimilem Brodským: "Ty Jidáši, abys měl do smrti zácpu" :D ()

Pitryx

Nebýt poznámek pod čarou mladého Ervina v podání pana Vydry, tak by to bylo asi o hodně slabší. Škoda, že toho bylo tak málo. Má to hezkou myšlenku, ale drobátko to celé drhne. Přesto se domnívám, že celou inscenaci lze do průměru zařadit. Možná i malinko nad. ()

sharka.68

Film u kterého se dokážu stále bavit....papež hraný R.Lukavským, miniminy v zahradě od P.Nárožného, úchvatná Jiřina Bohdalová, sarkastická Zuzana Bydžovská a typický syn v podání Vaška Vydry nemají chybu a ta nadčasová myšlenka celého příběhu, to je něco, nad čím neustále žasnu. ()

xpaja

Vtipná "divadelní" komedie s viditelně amaterským zpracováním. Ale ona je i ta zadní projekce tak vtipná, že to nevadí. Na Vydrův průjezd New Yorkem na Harleyi se nedá zapomenout. Dávám --- == 75 % == --- . ()

jendamaty

Když si vezmete, že jen o rok později byl natočen např. Kolja, je to opravdu tristní výsledek. Asi na to nebylo moc peněz, ale proč tohle točit, to je mi opravdu záhadou. Ani obsahově to není moc zajímavé, takže herci defacto nemají co hrát. ()

oskiii odpad!

Hahahahaha pominu-li předlohu, tak zpracování je naprosto zoufalé, až trapné. Nejtrapnější je záběr na Vydru jedoucího na motorce. Dále pak naprosto zoufalý trik, kdy Nárožný a Bydžovská vhazují dopis do schránky v jedné z NY ulic :D:D:D. ()

CrazyWolf

Nádherná komedie, které pobaví, ale zároveń i přinutí k zamyšlení. Je z ní sice velmi výrazně cítit divadelní předloha, ale to její kvality nesráží, jen ovliňuje její styl. Moc rád bych to někdy viděl také na jevišti některého divadla. ()