14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (viac)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

Ephemeris

Keď sa slávneho britského horolezca Malloryho pýtali, prečo vlastne ľudia lezú na hory, tak povedal: "Ľudia lezú na hory preto, lebo sú". Nuž asi tak. Táto zábavka, pre mňa (a zároveň drvivú väčšinu svetovej populácie) absolútne nepochopiteľná, iste niekomu môže spôsobovať potešenie. Ostatní budú krútiť hlavou. Existujú dva druhy rizika = nevyhnutné a zbytočné. To nevyhnutné človek podstúpi tak či tak, tomu zbytočnému sa zásadne vyhýbam. Och, a tie patetické reči typu: robíme to pre Nepál, robíme to pre ľudstvo, robím to pre svoju mamu... ale no tak, chlape, robil si to len a len pre seba a svoje zviditeľnenie! Ale budiž, scenérie a obrázky berú dych. Nádhera. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jsem Usain Bolt osmitisícovek." A tak to taky vypadá. Je to Nimsův sprint. Já tedy dokážu pochopit, že v zóně smrti má člověk asi jiný starosti než něco točit, ale za mě je tam málo materiálu z výstupů a moc rodinnejch a nacionalistickejch keců. To je ovšem jediná výhrada. Ten výkon je úžasnej a výběh Nimse po flámu na  Kančendžengu na jeden zátah je neskutečnej. Fronta na Everestu taky.  Asi se tam o víkendu stavím. Znáte to - v pátek letadlem do Nepálu, v sobotu ráno vyběhnout na Everest a v neděli večer zase doma. Tuším, že to tak nefunguje, ale Nims tvrdí, že nic není nemožný, takže když to budu hodně chtít, tak jsem v sobotu ve frontě. A budu předbíhat. ()

marhoul

Jak pravil Messner sám, kritika Nimsova způsobu zdolávání vrcholů není namístě. Čili ať si puristi alpského stylu klidně remcají, Nims se pustil do velkého podniku a dal to. V dokumentu mě potěšila účast naší Kláry Kolouchové, její úspěšný výstup na K2 přímo souvisel s Nimsovým šíleným riskem, riskla to taky a K2 má v kapse. A to je super! Klobouček. Kecy o tom, že některé výstupy na vrchol v dokumentu ukazovaly jen krátké záběry, tož tak to je lahůdka. Jestli to nebude tím, že se zúčastnění necourali po Štrbském plese, kde se poněkud snadněji dělají opičky do kamer, co? Nejen Nimsův rekord, ale i tento dokument celosvětově propaguje práci a úspěchy nepálských šerpů, proto plný počet. ()

Cedr

Neuvěřitelný výkon zachycený v neuvěřitelně příšerném dokumentu. Neschopnost prodat něco takhle úžasného je prostě nepochopitelná. Minimum pěkných záběrů ze samotného lezení, nulové dojmy z lezení, popis cest, popis výkonu, nic, prostě nic (okey, krom možná cesty na K2) Nims se z pochopitelných důvodů naváží do západních lezců ale celé to působí poněkud komicky, protože ač si mnohé se svými nepálskými kolegy strčil tímto výkonem do kapsy, tak to světu bohužel ukázal v mizerném a těžce nesympatickém dokumentu. Škoda. ()

UhLee

(7,5/10). Kdybych měl hodnotit výkon odvážného a mimořádného horolozce Nimsdaie Purje, tak bych dal nejvyšší hodnocení. Jeho výkon je neskutečně inspirativní a motivující. Hlavně důvod, proč to chtěl celé uskutečnit - aby ukázal světu, že i šerpové mají jména a je potřeba o nich mluvit. Taktéž je pravda, že si neuvědomuji, že bych někde zaznamenal článek o jeho výkonu. Právě proto, že není ze západního světa, ale "pouze" z Nepálu. Klobouk dolů a má můj nesmírný respekt. Pokud se bavíme o dokumentu, tak jsem svědky dechberoucích záběrů hor a Matky přírody. Naprostá nádhera na pohled. Měl bych výhrady pouze k chaotickému střihu. Věřím, že by to byl úžasný seriál, který by se víc zaměřil na jednotlivé hory, které si zaslouží mnohem větší pozornost. Ale chápu, že na to prostě nebyly prostředky. Nakonec bych zmínil jeden paradox. Kdyby nebylo čínských komunistických úřadů, které si potřebují vždycky získat pozornost, tak věřím že to zvládl ještě rychleji. ()

• Samotné lezení trvalo 6 měsíců a 6 dní od dubna 2019 do října 2019. (Čiban)
  • Dokument byl sestaven ze 100 hodin záznamu pořízeného Purjou a nepálským horolezeckým týmem. (Čiban)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD