V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

kusl

Sice jsem tam měl pár momentů, který bych komentoval, ale když to vezmu jako celek, tak jsem to vlastně z 95% sledoval skoro se zatajeným dechem. Pomalý rozjezd mi vůbec nevadil. Výkon herců na jedničku, Javier Bardem byl roztomilej. Celá Harkonenská partička byla dokonalá, jen mi přišlo, že s baronem a Davem Bautistou to mělo docela rychlej konec, bez většího boje a napětí. Na to, jací to byli zloduchové, to bylo trošku jednoduchý..co mi utkvělo v paměti byl celkově zvuk, to byla prostě paráda, včetně hudby. No a jak tady píše většina, vizuálně to bylo úchvatný. Takže se těším, jak se na to po nějakým čase podívám znovu. ()

darius1706

Takhle nějak vypadá film, který když vidíte v kině ještě s Dolby Atmos, tak neřešíte ani moc děj. Jako přípravu jsem si dal jedničku doma na TV a říkal jsem si, jestli vlastně na tu dvojku má cenu chodit, že je to vlastně nuda. Tady jsem se nudit nestihl. Ty skoro 3 hodiny uběhly, ani jsem nevěděl jak. Pořád bylo na co koukat, pořád se něco dělo, audiovizuální vypravování by si zasloužilo klidně i o hodinu více. Hlavní hrdina uzrál jako víno, jeho výkon mě také přesvědčil a není co vytknout, jen chválit. Už je to hodně let, co jsem četl předlohu, přijde mi, že tohle se jí velmi blížilo, i bohužel tím relativně otevřeným koncem. Za mě 100 %. ()

spawnegon

na druhou dunu jsem se tesil uz pekne dlouho / urcite splnila moje ocekavani akorat me mrzi par veci ktere se zmenili od prvni casti / tempo vypraveni mi na prvni dobrou uplne nesedlo tak uvidim co semnou film udela po druhem zhlednuti / prozatim 4* je tu u me misto k zlepseni ()

Trios

Natvrdo se tu přiznám že jako neznalec předlohy mne jednička moc nijak nezaujala. Ale tohle je úplně jiný kafe. Druhá Duna je prostě ultravizuálně nápaditej sci-fi akční epos, který má v sobě hromadu emocí, dechberoucí momenty, skvělou hudbu a úžasnou výpravu. Je toho víc, ale na to moje slovní zásoba nestačí. K dokonalosti chybělo už vážně jen málo, například někdy až moc urychlené akční pasáže, nebo předčasné úmrtí některé z postav které mohli mít potenciál do budoucna. Všichni kdo ale váháte kvůli pomalejší jedničce, dejte dvojce šanci, protože to určitě stojí za to. ()

Klimetka

Přesně kvůli těmto filmům se chodí do kin. Sledovat to jinde než na obřím plátně s Dolby je hřích. Výhrady tam jsou, přece jen jsem milovnice knižní předlohy a byly tam nějaké ústupky v rámci filmového vyprávění, ale čert to vem. Ten zážitek z IMAXU je nepřenositelnej! Díky Denisi. ()

KatePolas777

Musím říct, že po dlouhé době film, který mě naprosto pohltil od začátku do konce. Zvuky, hudba, střih a obsazení naprosto úžasný.  U první časti jsem si říkala, že to vypadá docela slibně ale u té druhé, jsem si řekla, že to naprosto slibné je. ()

Skitlle

Po dodívání jsem mohla říct jenom WOW. Duna pokračuje v úžasném filmovém dobrodružství s neuvěřitelnými vizuálními efekty. Každá scéna je úžasně zpracovaná, nabízející dechberoucí podívanou. Atmosféra filmu je napínavá a plná politických intrik, což přidává na napětí. Strach o osudy postav byl stále intenzivní. Výkony herců dodávají filmu věrohodnost a emocionální hloubku. Celkově lze konstatovat, že film si zaslouží uznání, a určitě se zapsal do celosvětové kinematografie. Teď už jenom zase počkat x let než bude Část třetí, a můžeme doufat že bude ještě lepší. ()

Patressezy

Duna 2 přináší hluboký a pronikavý pohled na vývoj světa a vztahů, jak mezi jednotlivými fakcemi, tak individuály. Narozdíl od prvního dílu se zaměřuje na filosofii a pohyb příhěhu, spíše než aby se zajímal o jakoukoliv expozici nebo náběh na větší událost (i když to se částěčně dělo). Tato změna vytvářela "osvěžující" a nový zážitek. I když se akce a hierarchální spory můžou zdát relativně přímé, je nad míru důležité stálé upevňovat role jednotlivých skupin a vysvětlovat jejich záměry. To film zvládá adekvátně. Dalším aspektem, který mě zaujal, je, že i když se jedná o fantastický svět, všechny postavy působí stějně lidsky a smrtelně, což uzemňuje narativ, který se odehrává na značně vysokém měřítku. Kdyby ale měla existovat jedna skupina, na kterou by se tato smrtelnost nevztahovala, byly by to Bene Gesserit, jejichž nezlomná vláda spojená s využíváním praktik manipulace a práce s vírou jako k prostředku k získání moci a ovládnaní jednodušších lidí z nich dělá tajné loutkařky a jejich neustálá přítomnost je nám vždy připomínána. Je také velmi zajímavé, jak film (a předpokládám, že i knihy) nenabízí Fremenům jinou naději na osvobození, než svrhnout celou vládu, tak stejně působí nevyvratitelně špatně, že prostředky k získání tohoto osvobození jsou poskytnuty cizincem ve formě Bene Gesserit. Nepříjde nám tedy správné nic jiného než doufat a soucítít s Chani, která reprezentuje pravou náturu Fremenů. Fim ukazuje tragickou, ale i přesto nedočenou a lidskou povahu Fremenů a oběti, kterých je "potřeba" na jejich "záchranu" v tomto světě. Nakonec bych chtěl vypíchnout nejen skvěkou estetiku, kterou si film celou dobu udržuje, sound design a klasický Hans Zimmer soundtrack, ale také několik úžasných scén, jmenovitě scénu s jízdou na červovi, diolog Chani a Paula (předtím, než se políbí) a představení Feyd Rautha. Napínavé, okouzlující a surové (v tomto pořadí). ()

Lavrinenko

Tak konečně příšel film, ktery mě po velmi dlooooooohé době mě usadil na skoro 166 minut do sedačky a ukázal mi nový svět filmu, kde člověk neví jestli má sledovat plátno nebo naslouchat nadhernou hudbu H. Zimmera. Denis zase připravil vrcholné dílo a může spokojeně přemýšlet na dalším dílem. ()

vonTossis

Jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. Až se chce jednomu plakat z krásy filmařiny. Ta přehlednost a snadná uchopitelnost všech událostí mě nepřestane udivovat.  Kýble emocí, skvělá akce, perfektně převedený příběh, famózní herecké výkony, extrémně příjemný i dunivý Pokoj. Chci více, hned. Stvořeno pro IMAX. ()

Nataraja

Splněný sen... byly chvíle, kdy se mi zhmotnily před očima představy, jak by to na Duně mohlo vypadat, když jsem četl knihu. Klobouk dolu. I když mi některé postavy chyběly, nebo tam byly jen na pár vteřin, na konci filmu jsem zjistil, proč byly potlačeny, nebo vynechány. Za to čekání to stálo. ()

Phosphorus

"Don’t try to impress anyone. You’re brave, we all know that. Be simple. Be direct." Nehostinné pieskové pláne nesúce závan vábivého korenia, ukrývajúce nebezpečenstvo, ohromné tvory a národ, ktorý sa ich naučil obývať. Veľkoleposť sálajúca z každej scény. Svet čarov, vízií, záhadných nápojov a púštnych ginov. Impozantne vyobrazená technika a stroje, od vesmírnych lodí po ďalekohľady. Podmanivé herecké výkony a správny pomer vážnosti a odľahčenia v dialógoch. Svet, ktorý pôsobí ako z ďalekej budúcnosti aj ďalekej minulosti zároveň. Toto na 100% neskončí pri troch filmoch. ()

KubaJ54

Krásně zpracovaný film, který se ale neskutečně táhne a až ke konci si tvůrci uvědomí, že májí za sebou 2 h dílo a děj se posunul pouze malinko naproti tomu, co mají v plánu stihnout, takže nahodí neskutečné tempo a většinu děje dožene za 30 min a boom konec filmu a čau. Navíc ke konci filmu dochází k razantní změně v charakteru z jedné z postav a vy jen nevěřícně koukáte a nechápete, kde se to v něm bere. Opravdu škoda, protože jinak jde o skvělý film, který jsem si neskutečně užil. ()

F4nt4stic4

El Pelegrino: Podoba filmu se mi nelíbí, příběh je v knihách lepší, zbytku (režie,kamera,...) nerozumim. Najs El Matador des Pelegrinos: hodně písku, příběh sem nepobral, ale z vizuálu sem si trochu učůrnul, nebo to bylo z toho že ten film má 166 minut, kdo ví. Takže milé děti vyčůrat pomodlit a připravte se na biblickou alegorii u který se skvěle usíná. U jedničky sem myslel, že to bylo nedostatkem akce, ale dvojka mi tohle tvrzení jednoznačně vyvrátila. Plebobijec: Vůdčí herečky byly příliš ošklivé až na jeho mámu. Také byl příliš dlouhý samotný film, příběh mohl být odehrán v menší časové době.  Fantom Burák: Dva dny jsem nespal, takže jsem se těšil na pohodlný sedačky. Tři a půl hodiny kvalitního spánku. Jedničku jsem neviděl. ()

Fonnel

Duna je pro mě kultovní, knížku řadím mezi top co jsem přečetl, a to že jsem toho přečetl dost. Film je po audiovizuální stránce neskutečný a spoustu záběrů jsem si při čtení tak nějak představoval. Ale je tu jedno velké ale. Chápu, že aby se z toho nestalo blábolivé drama bylo potřeba příběh zjednodušit - mentati, Alia, Sardaukari, ale musela vypadnout i Guilda, která je jednou ze tří hybných pák společnosti? A to s Chani mělo byt jako co? Zendaya zjevně měla dost jednoduchou roli - budeš se na každém záběru mračit. Celkově mě vadila zásadní genderová nevyrovnanost. Podle mě kniha sama osobě je genderově vyrovnaná, ale zde je v zásadě každá osoba která zásadně ovlivňuje chod žena. Chudák Paul je vlastně jenom nesvéprávným produktem své matky. A fremeni? Že by si v takovém společenství holčičky dovolovali otevírat hubu proti svým vůdcům, ať už je to Stilgar, nebo ctihodná matka? Těžko uvěřit. Nechápu tu nutnost se podbízet dnešní době a kvůli tomu pokazit tak skvělý film. Po dějové stránce zklamání. ()

Kjube

Jako film je to parádní, klobouček Denisi Villeneuveovi. Jako sci-fi už mi tam něco chybí, a to i přes opravdu detailní zpracování předlohy. Když srovnáte Duna: Část druhá s knihou nebo s filmem Duna z roku 1984, pochopíte více svět, politiku a hlavně TO koření. A co ta vesmírná gilda? Prvnímu dílu jsem to mohl odpustit, protože jsem věřil, že takové detaily dostaneme v druhém filmu. Druhá Duna se tak dá interpretovat zjednodušeně jako boj dobra se zlem. Nicméně věta: "He, who controls the spice, controls the universe." nebyla dle mého názoru dostatečně vyjádřena, a to i když píšete o jaké vizuální orgie šlo. V knize považuji scénu v "gladiátorské aréně" za vrchol, což se ve filmu opravdu povedlo. Pro doplnění, proč považuji starší film Duna z roku 1984 za lepší sci-fi je zejména kvůli scénám z vesmíru a setkání s gildou. Nebudu se dále rozepisovat, protože by to chtělo koření a taky místo ve správní radě CHOAMu. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl