V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Palladin

Viděno 1.3. Olomouc, Cinestar, Dolby Atmos. V sále dost přetopeno, a vzývaný hudební doprovod vyhulený tak brutálně, že mě při odchodu z kina bolely uši. Je impozantní, když párkrát za film je zvuk tak nahlas, že člověku vibruje a duní celé tělo, ale tohle bylo co deset minut, takže to bylo akorát otravné až nepříjemné. Samozřejmě ani za jedno nemůžou tvůrci, to jen tak...  Zase jsem udělal tu chybu, že jsem se nechal namlsat zdejším hodnocením. Po prvním dnu 89 %. Po druhém 93 %!!! Tak to bude určitě naprosto totální žrádlo! Akorát, že vůbec.  Jsem ctitelem knižní předlohy. Svým způsobem mě fascinuje. Není to tak, že by se mi Duna "strašně líbila", není to pohodová knížka, ke které se jednou za rok vrátím, protože je fajn. Je to náročná knížka a přečíst ji je někdy složité. Poprvé jsem ji četl asi v patnácti letech a zhruba jednou za pět let si ji přečtu znovu, takže mi to vychází, že jsem ji četl 5x. Zajímavé je, že pokaždé v ní objevím něco nového a pokaždé ji "cítím" jiným způsobem.  Prvnímu dílu dávám bez jakéhokoliv váhání plných 5 hvězd, protože DV skutečně adaptoval Dunu. Jakoby skutečnost, že neměl slíbené prostředky na druhý díl, způsobila, že si chtěl splnit sen a s vědomím, že když možná nepotěší studio, tak aspoň potěší fanoušky a hlavně sám sebe. A povedlo se. Při sledování prvního dílu se mnou cloumaly emoce, měl jsem na střídačku husí kůži a mokré oči, bylo to, jakoby mi DV vlezl do hlavy a nafilmoval, co tam vidí. První díl je zfilmovaná Duna, tak jak ji cítím. Jenže... stačí si přečíst pár hodnocení a poměrně často se opakuje: Knihy jsem nečetl a přišlo mi to zmatené a dlouhé.  Naivně jsem doufal, že když DV dostal zelenou a kupu peněz na pokračování, že udělá to samé. Věrnou adaptaci druhé části příběhu. Jenže se to někde po cestě hrozně ošklivě pokazilo. DV se zařadil do smutné skupiny mistrů Tvůrců (haha), kteří se rozhodli, že dokonalou a kultovní knižní předlohu, nad kterou autor spisovatel strávil roky mravenčí práce, změní, zaktualizují, vylepší. Takže si do ní přidal věci, které v knize nejsou, a naopak vypustil jiné, které v ní jsou, a nejsou tam jen tak pro nic za nic. Nedopadlo to tak katastrofálně, jako třeba u Zaklínače, Hobita, Hry o trůny, ale určitě to nedopadlo ani kdovíjak dobře. Druhý díl má těžce nezvládnuté tempo. DV začíná sice působivou, ale pro děj zcela nepodstatnou scénou, kterak Fremeni zlikviduji harkonnenský výsadek. Krásné obrázky. Vojáci letící na vrcholek oranžové skály... nádhera. Ale zcela samoúčelná nádhera. Fremeni působí do posledního jako kombinace Jasona Bourna a Jamese Bonda, takže harkonneni jen stojí jak trubky a jsou koseni snajpry a fremeninjy. Taková "maličkost", že Jessica a Paul byli pro Fremeny extrémně cenní, protože je mohli cvičit v umění bene-gesseritského boje, nestála ani za zmínku. Mimochodem když poprvé vidíte, jak se z písku vynořují zakopaní Fremeni, aby vykostili nad nimi pochodující vojáky, je to efektní. Když na to koukáte podesáté, je to dost trapné, nehledě na to, jak debilní je to nápad. Zkuste se někdy zakopat celí do písku a pak rychle a nenápadně vylézt ven a někomu podříznout krk. Ehm. Byl jsem zvědav, jak se vyvine chemie mezi Paulem a Chani. Byl tam potenciál. A velký. Až do bodu, kdy měl Paul přejít poušť. Výborně nachystané, tady byl ideální prostor pro sblížení hlavní dvojice, ale... co to do prdele bylo? Najednou střih a jsme uprostřed útoku na harkonnenský harvester. WTF? Paulova první jízda na červovi... Když je trailer napínavější a působivější než scéna v samotném filmu, tak je něco blbě. A pak už je to jen horší. DV začne docházet čas, který si na začátku zbytečně vyplýtval a začíná hrozně kvaltovat. Už není čas na nějaké budování čehokoliv, takže zbytek se nese ve stylu: A teď ukážeme gladiátorskou bitku na Giedi Prime a to bude maso a pak tam dáme Bestii Rabbana, jak dostane čočku, z toho budou všichni v prdeli a pak tam dáme roky pečlivě připravovaný útok na Arrakén, kolik na to máme? Tři minuty, OK, to bude stačit, zakopejte Fremeny do země. Byl jsem tak zvědavý, jak DV ztvární přerod Paula v Kwisatze Haderacha, jak ukáže jeho nové schopnosti, které z něj dělají nejmocnější bytost ve vesmíru... Dostal jsem... nic. Paul sedí v jeskyni, kamera zabírá jeho ruku a Paul vysvětluje, že viděl hodně různých alternativních budoucností. Aha. Tak tomu říkám invence. Zlatý Dr. Strange v Infinity Wars. Problém druhého dílu je, že se strašně snaží být cool, dechberoucí, LEGENDÁRNÍ, ale nefunguje to. V prvním díle DV ukazoval výjevy z Duny a přitom si zachovával civilnost. Postavy byly živé, lidské, uvěřitelné. Hlavně část, která se odehrává na Caladanu je dokonalá, celá královkská rodina je na jednu stranu aristokraticky důstojná, na druhou stranu úžasně lidská a normální. V druhém díle jakoby DV hráblo. Z uvěřitelných figur se stávají pateticky deklamující parodie sebe sama. Čest výjimkám v osobách Stilgara a barona Harkonnena.  Asi už stačilo. Když vidím tu záplavu pětihvězd a nekritického nadšení, je mi jasné, že budu v menšině. Vůbec to nikomu neberu, bohužel mě DV zklamal. Po dokonalém prvním díle je tohle prostě krispel do zad. () (menej) (viac)

Wiruss

Duna část druhá... No, co k tomu říct. Určitě doporučím na to jít do kina, jelikož Denis Villeneuve, je jeden z nejlepších režisérů současnosti a audio vizuální stránka je super, to samé by šlo říct i o hercích z nichž velká část je současná špička a hrají skvěle. K filmů úžasně sedí i dunění soundtracku od Zimmera.Ale scénář, ten scénář. Nechápu, proč si hromada scénáristů současnosti myslí, já jsem tak neuvěřitelně super a nadaný, že přepíšu vyznění románu, co je už skoro 60 let považován za jednu z nejlepších sci-fi knih co byli napsány. Jon Spaihts má na kontě scénáře, k naprosto průměrným až podprůměrným filmům, ale má koule na to myslet si, že je lepší než autor, jehož ověřil čas. (a to další díly Duny jsou v té kvalitě občas taky horší). Z hlediska příběhu si myslím, že hromada lidí, kteří nečetli knihu, nebudou u hromady částí naprosto vědět o co jde, jelikož vizuální vyprávění nemůže tolik vypovědět na omezeném čase. Takže oni nedocení to, o co se film pokouší, natož aby si užili to nejlepší na Duně“ její přesah.SPOILERY:To, že byla zcela vyškrtnuta linka s podezříváním Jessici, Thufir Hawat jako mentat Harkonnenů, lady Fenring není starší žena (pro neznalé diváku je ona dost WTF moment), Paulovo dítě s Chani, ale i role Alii je docela ok. Co už trochu nedává smysl je to, že se celý příběh odehraje za nějakých 7 měsíců (dle těhotenství), tam by pořádně nešlo stihnou ani to co se děje ve filmu (proto se kniha odehrává v období necelých 3 let. Co je dost na hraně, je trochu svéhlavost a nedůvěra Chani k Paulovi (z počátku určitě byla, ale rozhodně ne celou dobu).Co však příběh postrádá je jakýkoliv filozofický přesah, že nebyli vidět žádné zděděné vzpomínky u Jessicy, a to, jak to mělo vyznět, ještě beru. Ovšem, že u Paula to končilo scénou na pláži WTF? Zde divák naprosto neví, o co se jedná, a hlavně mu nemůže dojít, jaká je skutečně síla a moc Kwisatze Haderacha, rozhodně nejen to, že má částečné předzvěstné schopnosti. On je "Zkrácení cesty", někdo, kdo dokáže být na více místech současně a překonávat prosto a čas. A to opravdu není myšleno, že by se nějak pohyboval časem či se teleportoval, ale on to vše prožívá vlastně v sobě. Proto skoro nemá city (jen to co má z předchozí části svého života), jelikož on prožívá a vidí životy tisíců.Fremeni, natož opravdu nejsou zaslepení náboženští fanatici, to až postupně a čtenář může vidět co s lidmi dělá manipulace pomocí náboženství. Paul není ten co to řídí, z pořádku toho chtěli využít, ale pak je to přerostlo. Nenechají žít Paula a Jessicu, kvůli tomu, že je mesiáš, ale proto, že díky výcviku boje Bene Gesseritu jsou lepší než oni, a to se chtějí naučit. Vlastně celý národ Fremenů je nepochopen.Co je zcela mimo je role Jessici ona se právě kvůli Letovi a citům k němu zřekne poslání co má od Bene Gesseritu a svého syna miluje. Takže i když vlastně ví, že on je Kwisatze Haderacha, tak ho rozhodně nenutí vypít vodu života a spíše ho od toho odvrací. Když ji přesto požije a je tři týdny v transu, tak je zděšena, jak se její syn změnil a co dokáže jen silou myšlenky.No a k Paulovi on je fremen to je to podstatné, ne „nějaký vévoda“. To je to podstatné. I proto v něj celou dobu Chani věří a navzájem se milují. On, ač si z politických důvodů bere Irulán, tak Chani ví, proč to dělá, a i on na samém konci románu říká: „Ale princezna se ode mne nedočká ničeho víc než jména. Žádného dítěte, ani dotyku, ani něžného pohledu, ani okamžiku touhy.A k samotnému konci, který během 5 minut změnil naprosto tón a smysl celé knihy. Paul věděl co se stane a chtěl tomu celou zabránit až situace ho donutila požít vodu života, ale i když byl Kwisatz Haderach, tak nechtěl, aby nastal džihád. Bohužel ani nikdo tak mocný jako on, nemůže bojovat proti tisíce letům manipulací pomocí náboženství. A to je jedna z hlavních poselství, ne ok zabije ještě další nepřátele…KONEC SPOILERŮ:Bohužel je ve filmu prakticky úplně vyškrtnuta Gilda. Bene Gesserit většinu času jedná mimo. Z filmu zcela zmizel „podtitul“ Duny – Plány v plánech jiných plánů. Z počátku filmu se spěchá, aby se skoro zastavil a na konci rozjel, tak že není vlastně na nic čas. S roky plánovaného útoku na Arrakeenu tu máme dvě minuty. Celkové hodnocení audiovizuál 4,5/5, zpracování příběhu 2/5, takže 3/5 a pro mě velké zklamání... () (menej) (viac)

ilegal1983

Teda neviem co sa stalo ale kupodivu je film o zvuku alebo zvuk o filme.Prisiel som z kina a striedanie obrazu z tmy Harkonenovcov do puste a svetla Fremenovcov mi sposobovalo ukrutnu bolest v ocnych bulvach.Co ale vyzdvihnut tak jednoznacne audiovizualnu stiopu,pribeh a hercov.Akcie moc nie je trochu viac ako v jednotke ale to som ocakaval.Prekonalo to snad nieco,mozno vizual no nevidel som reziu dominovat.Ako Scifi to obstoji na vybornu ale megahit z toho nerobim a myslim ze ostatni prehanaju.Za mna ako pri prvej casti za 4 frcky...Videne po 3 krat no hodnotenie nemenim ale kazdopadne ide o blockbuster roka zaradujuci sa a konkurujuci Cameronovym Avatarom s rozdielom trzieb a hodnoteni na strane druhej.Podobnosti su zrejme prisiel som sa ucit vasim zvykom hovoril Jake Sully na Pandore podobne tomu hovori Paul v Dune 2.Z Jake sa stava Toruk Makto a z Paula Lisan Al Gaib s mnohopocetnou armadou v oboch filmoch.Zrovanavat to ale s Panom Prstenov je uz prehnane,spomente si co sa dialo na Spolocenstve Prstena.Ziadne Imaxi este neboli no zastupi ludi ako na chleba zadarmo.Na starej AIWE video prehravaci som par dni po premiere dostal napalene Spolocenstvo Prstena ktore u mna videlo pol sidliska.Ta video kazeta uz bola taka prehrana(doteraz ju mam)ze zvuk a obraz uz boli znacne poskodene.Pre mna to bol Mylnik v kinematografii a navzdy ostane... ()

Arpol

Pár dní som si to musel uležať v hlave ale teraz definitívne prehlasujem, že druhá Duna je NESKUTOČNÝ film pre milovníkov sci-fi žánru. Pred prvou časťou Duny som ani nevedel o existencii kníh, preto aj tento film hodnotím z pohľadu diváka a nie čitateľa kníh. Určite sa nájdu nejaké nezrovnalosti v príbehu, o ktorých ja netuším, ale pre mňa je tento film nádherný, zapamätateľný a oku lahodiaci. Film je po celú dobu opäť sprevádzaný, ako to bolo pri prvej časti, nádhernou hudbou a ešte krajšími zábermi na púštne prostredie. Na Star Wars moc nie som, ale tu som cítili, že svet Duny je naozaj uveriteľný a premyslený do posledného detailu či už po stránke postáv a histórie sveta. Čo sa týka digitálnych efektov a výkonov hercov, tak tam nemám fakt čo vytknúť, to je podľa mňa vrchol toho, čo môžeme v dnešnej kinematografii dosiahnuť. Môj najväčší obdiv má Timothée Chalamet a Austin Butler ako nová postava Feyd-Rautha Harkonnen. Škoda, že sme sa ho nemohli nabažiť ešte viac, pretože jeho stvárnenie ma veľmi ohúrilo hlavne počas čierno-bielej scény v koloseu. Po otvorenejšom konci dúfam, že dostaneme aj tretiu časť a celkové uzavretie trilógie. 10/10 ()

Nezzmar

Duna je prostě hlavně kniha a srdcovka, takže se tady nebudu moc rozepisovat jak to mohlo mít několik částí (filmů), že to mohl být obří seriál jak děda červ, atd. no prostě za mě plný počet, protože MASTERPIECE a HOTOVO:) ()

rychlej

Masivní Duna orgie dlouze duní, očekávání naplněno. Monstózní podívaná, audiovizuální lahůdka nejen pro fanoušky kultovního díla. ()

midway

"Kdo ovládá koření, ovládá vše.“ Možná i vaše duše? Ještě jsem lehce „oblblej“ pachem koření, ale tenhle pytel zábavy byl vskutku sešitej chirurgickou jehlou. Mohl bych tady o vymazlenosti některých detailů psát román. Ale proč? Jděte se podívat sami. Pět hvězd, to je bez diskuze. Ohromující epesní podívaná. Ale uklidním se. Přesto to pro mě nebylo na hrdelní výkřik úžasu "arghhh" a standing ovation. Bohužel jsem (poněkud amatérsky) nedokázal odfiltrovat přehnané očekávání a to mě "načapalo na švestkách.“ Přistihl jsem se, že mě chvílemi nudí táhlé vyprávění příběhu. Chápu to a respektuju, že film ctí předlohu Franka Herberta, ale chtěl jsem to zmínit. Přál jsem si mnohem více akce. A pak tu máme opět mé oblíbené emoce. Ano, byly tu asi dvě scény, které vám smačknou hrdlo, ale slzy do očí vám to úplně nežene a to je velká škoda. Ale možná to dává smysl… v zemi písku a sucha je voda vzácná a žádná slza nesmí přijít nazmar. ()

PanLord

Druhá část pouštní jízdy se po audio-vizuální stránce povedla na jedničku. Cením neskutečný výkon Hanse Zimmera, že neustále dokáže držet krok a jeho hudební podtext se svým způsobem stále vyvíjí. Nicméně pro znalce knih zde budou velmi nelogická a slepá místa, která nekorespondují s celým gró knihy. Sice postavení celého příbehu na dokonalé časové chronologii. Film v tomto kontextu jede pecky celé dvě a půl hodiny a nezastaví se. Tím vznikla ona slepá místa a nedokážete správně odhadnout časový horizont událostí. Onen čas, co do počtu let, se tváří jako by utekl během měsíců. ()

Sukdolakus7

Druhou Dunu jsem napjatě vyhlížel už v den předpremiéry první části. A vzhledem k dosavadní filmografii Denise Villeneuva byla moje očekávání obrovská. O dva a půl roku později jsem se konečně dočkal. A ačkoli nemám samotnému filmu téměř co vytknout, odcházel jsem z kina zklamaný. První Dunu jsem si po všech stránkách zamiloval a okamžitě jsem ji musel vidět znovu. Denis Villeneuve spolu s Greigem Fraserem a Hansem Zimmerem vytvořili jednoduše mistrovské dílo. Jeho pokračování mě ale bohužel nechalo poměrně chladným. Možná jsem si vytvořil nesplnitelná očekávání, která nemohl nikdo naplnit, nebo jsem byl jednoduše ve špatném rozpoložení. Tak jako tak ale současné nadšení diváků a kritiků nesdílím. Uvidíme, jaká bude druhá část napodruhé. (UPDATE: Napodruhé byla druhá část o poznání lepší. Svou velikostí se ale té první rovnat nemůže. Pátou hvězdu i přes to nakonec nechávám.) ()

555borac555

Z takhle silného zážitku už jsem z kina dlouho nešel. Je tu skvělý příběh s kvalitní prací s postavami. Nádherné epické záběry. Extrémně solidní akce.  Mistrovský soundtrack. Povedené herecké výkony. Tohle je přesně film, proč existují kina. Pro ty, kterým vadilo pomalejší tempo první častí (konkrétně mě to nějak zvlášť nevadilo) zde budou spokojeni, jelikož i přes dlouho délku je film o hodně svižnější. To co bylo pro generaci lidi po počátku milénia Pán prstenů je pro nás z hlediska výpravné, epické, kvalitní ságy právě série Duna. Dávám písečných 10/10. ()

Kopu

Naprosto fenomenální zážitek. Několikrát jsem se přistihl při myšlence, že audiovizuální realita překonala moje - po jedničce velmi vysoká - očekávání. IMAX ve Floře určitě udělá svoje, ale ježiši..tohle bylo mistrovství. Villeneuvue, po tomhle výkonu budeš hodně někde, na podstavci vedle Jacksona za Pána Prstenů, protože tohle si budou lidi pamatovat dekády. ()

Hansolo35

Za mě tedy bomba! Ano, ani 160 minut nestačilo a ke konci je to trochu uspěchané, ale snad bude později i režisérská verze. Alia mi trochu chyběla: "Promiň, dědečku, asi jsi se škrábl o gom džabbár" Holt musel Harkonenna kuchnout Paul. Moc se mi nelíbila Chani, ale zvykl jsem si. Pobavilo mě, jak se vždycky musí najít nějaké důležité postavení pro afroameričany. Pečovatel o malé červy, Jamis, Kynesová, ten kolík, co přiletěl pro otisk pečeti...naopak brutální padouši jsou vždy čistě bílí. Tady to byla ta harkonennská sebranka. Přitom bych řekl, že Sting byl víc padouch a nemusel být albín. Nicméně kvóty se rejžovi povedlo splnit aniž by tím film nějak utrpěl. Snad jen Kynesová byl zásah vedle. V tomhle muslimském vesmíru by žena těžko byla v tak důležité pozici a poslouchali by jí. Výjimku tvořily pouze Ctihodné matky. Ovšem ty vládly spíš strachem, než autoritou. ()

jurkel odpad!

Nenormálne uvlečené, príbehovo prázdne, proste bez deja čo by zaujal, jedine čo ako tak sa dalo bola z časti technická stránka, ale napríklad také kostými boli otrasné ako z lacného béčka. Nedokázal som to ani len dopozerať, po pretrpenej niečo vyše hodine som to vzdal ()

Matous555

Nejkrásnější film, co jsem kdy viděl. Nádherné záběry a působivá hudba, která vám rozvibruje celé tělo. Zimmer se jako vždy předvedl. V ději jsem se trošičku ztrácel, přece jen ten příběh není nejjednodušší. Doufám, že ta duna 3 vyjde. ()

Geon

Duna stoupá v očekávaných písečných stopách, kde se odvíjí zdánlivě přímočaré vyprávění plné jedinečného prolínání rovin, které balancují na hraně mezi snem a realitou, a střihu. Příběh sám o sobě je jako ta nekonečná poušť, kdy víte, že před vámi je další duna a za ní další, co přesně je mezi nimi, ale nevíte. Spolu s Fremeny se musíte rozhodnout zda cizinci (Paulovi) věřit, když tomu vše nasvědčuje, nebo ho následovat jako ostatní, kteří mu věří. Sledovat politikaření, nejen, sesterstva na všech úrovních feudální společnosti a se zatajeným dechem očekávat jak vše dopadne, kdy konec je jen špička mistrovsky nabroušeného meče, pro mne byla čest. Ať už jste na straně kohokoli, budete překvapeni, získají si vás všichni zúčastnění díky jedinečnému castingu. Samozřejmě vše je okořeněno hudebním meisterstückem, který ševelí celou výpravou (a nestrhává na sebe tolik pozornosti jako minule). Jedná se o Film, kdy režie nevypadala tak obtížně a snáze v stejném okamžiku ***** ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl