Lovec odmien

• Česko Lovec hlav (viac)

1897. Lovec odmien sleduje veterána Maxa Borlunda v Mexiku, kde sa stretáva s profesionálnym hazardným hráčom a zločincom Joeom Cribbensom – úhlavným nepriateľom, ktorého Max pred rokmi poslal do územného väzenia. Borlund má za úlohu nájsť a vrátiť Rachel Kiddovú, rukojemníčku, manželku bohatého obchodníka zo Santa Fe. Ako Maxovi rozpráva, pani Kiddovú uniesol bizónový vojak Elijah Jones. (Bontonfilm SK)

choze

Klasik Walter Hill si ke svým 80. narozeninám ještě jednou střihl svůj milovaný žánr. A i když je ten chlap hollywoodská legenda, která ovlivnila mnohé filmaře včetně Tarantina a Refna, bohužel měl - soudě podle laciného vizuálu - k dispozici jen mrzký rozpočet. I tak ale ulovil zvučná herecká jména, která si pod ním jistě ráda zahrála, obzvlášť, když jim nabídl solidní scénář. Ten nikam nespěchá, střílení si nechává až na konec a navzdory klasickému schématu a rekvizitám (ostrostřelecký bounty hunter, dáma v nesnázích, zlý boháč ovládající kraj, šerif koukající se radši jinam, final showdown v zaprášeném městečku) se tváří dost civilně. Celou dobu rozestavuje svoje postavy pro závěrečnou přestřelku a nechává je vést vychutnané dialogy, zatímco divák zůstává v nejistotě, kdo se nakonec ke komu přikloní. Hlavní potěšení tak plyne z prostého sledování Waltze a Dafoea a jejich promluv, zatímco silná ženská postava (hraná klonem Evy Green) celou dobu balancuje na hraně otravnosti a neotravnosti a zamrzí nevýrazně narýsovaný, zapojený, obsazený i zahraný záporák. A škoda, že závěrečná přestřelka - když už je de facto jediná ve filmu a museli jsme si na ni tak počkat - není nijak pamětihodná, byť kaskadéři při nich padají z koňů pěkně. Celkově příjemná žánrovečka, za kterou se Hill nemusí stydět. A příště by mu na další takovou někdo mohl přisypat trochu víc peněz. ()

Big Bear

Jen ta dvě hlavní jména mohla být zárukou skvělé zábavy. A v podstatě byla. Walz hrál skvěle a já miluji tu jeho Rakouskem lehce omázlou angličtinu. Pro němu starej Dafoe. Kdo tyhle dva má rád a já je doslova žeru, asi se těšil na pořádnou jízdu vyprahlou mexickou prérií s kulkami z kolťáků létajícími proklatě blízko. Celý film je obestřen žlutým filtrem, takže iluze zaprášených pustin i ospalých bohem zapomenutých městeček či farem je dokonalá. Hned na začátku je rozehrán jednoduchý příběh o propuštěném gaunerovi, co si odseděl své, který potřebuje svoji pomstu.  Je to příběh i o lovci hlav, který dostane za úkol najít únosce a hlavně unesenou choť bohatého obchodníka. Aby toho nebylo málo, únosce prchá do hraniční části Mexika, kde pravomoci zákonů USA končí a kde spíše než mexické zákony platí ostré lokty místního bohatého majitele půdy.  Tam náhodou míří i z vězení propuštěný pistolník. Je jasné, že ty tři příběhy se musí někde protnout. Popravdě nevím co tomu chybělo. Přestřelky fajn, rány po kulkách věrohodné, prostředí skvěle dobové, herecké výkony také na úrovni. Ale nějak to nemělo napětí. Spád, šmrnc... Říkejme tomu jakkoliv. Jako by divák koukal na televizní film. Když to srovnám s Poslední zůstává, tak tohle bylo prostě slabší... Tahám tři karty a přihazuji tři mexické dolary. * * * ()

alchac

Jako ne že by Sgt. Elias a nejznámější německý zubař nepozvedávali kvality tohoto díla minimálně o jednu pěticípou, nicméně kvůlivá jejich angažování už zřejmě nezbylo v rozpočtu mnoho prostředků na realistický kompars, hudbu a zejména pořádného kameramana a scénáristu, takže se sice jedná o slušně zahranou (a to vč. výkonů nízkorozpočtových verzí Evky Zelené a Sidnyho Poatiéra), nicméně značně nezáživnou záležitost, která je i na poměry mého oblíbeného žánru přece jen příliš šablonovitá, čil ve výsledku krajně nudná. ()

filmfanouch

Nejen producent série Vetřelec, ale také scenárista Útěku se Stevem McQueenem a režisér Zlých časů s Charlosem Bronsonem, 48 hodin, které z Eddieho Murphyho udělali filmovou hvězdou či Rudého horka s Arnoldem Schwarzeneggerem a také milovník westernů. 80-letý Walter Hill bohužel v posledních letech kinematografii obohatil pouze o snesitelné akční béčko Jedna mezi oči se Sylvesterem Stallonem a příšerný akční thriller Tomboy: Příběh pomsty, jeho western Dead for a Dollar ovšem snadno mohl vyvolávat naděje. Nejen díky castingu Christopha Waltze a Willema Dafoeho, ale také díky Hillově vášni k westernům, kdy právě jemu bývá přisluhováno nakopnutí westernového žánru, kdy on sám každý svůj film považuje za western a to skrze využívání klasických westernových schémat i v rámci příběhů z moderních období. Stojí ovšem čistokrevný Hillův western za to? Největší háček tkví v tom, že přítomnost do westernů zapáleného Hilla a dvou fenomenálních herců jako jsou Waltz a Dafoe vyvolá možná až přehnaně velká očekávání. To ovšem automaticky neznamená, že by na Dead for a Dollar nebylo nic zajímavého. V součtu jde o decentní western, který minimálně působí dojmem, že si ho Hill natočil pro radost a za filmem skutečně stojí někdo, kdo měl westerny nakoukané a stali se pro něj prakticky životní láskou. Medvědí službu poté Hill tomuto žánru v tomto případě dělá jenom napůl. Postavy jsou do velké míry sice stereotypní, zároveň jsou ovšem poměrně komplexní. Platí to nejen o Borlundovi Waltze a Cribbensovi Dafoea, ale i o hlavním záporákovi Tiberiovi Vargasovi v podání Benjamina Bratta, kdy se tak vývoj zápletky stává poměrně zajímavým a to i přes fakt, že se tempo chvílemi poměrně vleče. Hill do velké míry točí staromódní western a naštěstí mu ani na prahu osmdesáti let očividně nechyběl při realizaci zápal, paradoxně ovšem samotný výsledný film tak trochu postrádá výraznější energii a dokáže diváckou pozornost udržet o poznání méně než legendární westerny, které se museli popasovat s ještě o poznání větší délkou. Jak jsou poté Waltz, Dafoe a Bratt herecky naprosto v pohodě a dokáží se herecky vyřádit, s dvěma dalšími stěžejními hráči v podobě Rachel Brosnahan a Brandona Scotta to už tak veselé není. Oba jsou sice po herecké stránce fajn, jejich postavy se ovšem po čase vlastně nevyjeví jako kdovíjak zajímavé. Tak slušný herecký ansámbl by si poté rozhodně zasloužil hezčí vizuál. Dobová výprava je sice obstojná a Hill představuje Divoký západ, který na diváka skoro dýchá, jeho drsnost ovšem kdekdo dokázal vykreslit i s krásným vizuálním pojetím.  Když se zrovna střílí a celkově se něco děje, je to v pohodě. Jakmile ovšem děj Dead for a Dollar dojde ke svému závěru, dochází k lehkému vystřízlivění ohledně toho, kam přesně samotná zápletka celou dobu vedla, kdy je velmi snadné finále označit za neuspokojivé. Je to skutečně škoda, protože Hill minimálně působí dojmem, že se od svých westernových idolů naučil napsat zajímavé postavy, které tento film bez problému utáhnou. Nízkorozpočtový western ovšem minimálně splňuje svůj účel slušné podívané. Pokud bude Dead for a Dollar tečkou za Hillovou režijní kariérou, minimálně půjde o ideální symbolickou tečku. Člověk, který osobně svůj každý projekt vnímal jako western si na stará kolena natočil čistokrevný western, který rozhodně neurazí a do jisté míry vlastně funguje i jako slušná pocta samotnému žánru. Ten sám by si sice rozhodně zasloužil výraznější smeknutí klobouku a Dead for a Dollar samotné dvakrát nenadchne, zároveň ovšem westernový žánr neuráží.... () (menej) (viac)

castor

Walter Hill nás kdysi potěšil vlastně vůbec první buddy movie (48 hodin), než styl k dokonalosti přivedl Shane Black ve Smrtonosných zbraních a Posledním skautovi, ale větší radost jsme stejně měli spíš z jeho produkce celé vetřelčí série (na „trojce“ se podílel i jako scénárista). Teď nám na stará kolena (třeba před deseti lety se připomněl unaveným béčkem Jedna mezi oči se Slyem) dopřává nevýpravný a nesvižný western, který je hlavně naprosto obyčejný. Je tu unesená manželka, která ale k choti zpět nechce, je tu lovec odměn, je tu právě propuštěný bankovní lupič a zloděj koní, je tu mocný místní boháč a je tu i hromada utahaných pasáží. A čekání, než někdo vystřelí. Hill má pro žánr slabost, proč ne, jenže mohl v tom svém šedivém provedení vymyslet „něco“, co alespoň trochu nadchne. Dvě až tři hvězdy. ()