Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

Toshio

Shpýlberg by měl dostat Oskara hlavně za masky. Podařilo se mu udělat z Michelle Williams naprosto odpornou ježibabu. Ano, Stevene, největší tragédie na světě je to, když je tvoje pošahaná matka tajně zamilovaná do tvýho strejdy. ()

Ewík

(04.02.2023) Já nevím. Celou dobu jsem čekala, až se film rozjede, až nastane to "ono". Ale nakonec jsem zjistila, že to bylo "jen" o životě Fabelmanových. Nebo hlavně jednoho Fabelmana. (nic jsem o ději a vzniku filmu dopředu nečetla) Je to pěkný film, to ano, proběhlo několik zajímavých situací, vztahy byly zajímavě vykresleny.... A popravdě to celé vlastně mělo svou poetiku. Jen mě to celé bohužel nestrhlo a chápu, proč na něj tady nikdo nechodí. Děkuji Kamilovi Filovi a Kinoboxu na Streamu za dodatečné informace ke vzniku a konečnému tvaru filmu. ()

kedu

Jde o precizně vyžehlený film. Puky filmových kalhot jsou tak ostré, že by se jejich pomocí dal krájet chleba a možná i něco tvrdšího. K čemu je to dobré kromě obdivu zvládnuté technogie a formálních postupů naprosto netuším. Spielberg se několikrát pokusil o film nemající za cíl naplnit kasu a vždy to dopadlo prapodivně. Vždy perfektně natočené, ale... Když se věnuje propagandě nebo čisté komerci je bravurní, klobouk dolů, ale v tom jeho umělohmotném světě zmizel člověk ve své přirozenosti, příběh nesdělovaný s infantilním akcentem. Škoda, že nikdy nenatočil obyčejný film o obyčejných lidech obyčejným způsobem. Třeba by z něj vypadl klenot, ale to se nikdy nedozvím. ()

PAVLIS

70% Autobiografie sledující podobně jako u nedávné Boží ruky režisérovo formování v dětství a na prahu dospělosti. Jeho první fascinaci filmem, jeho rodinné zázemí, dobový antisemitismus, první lásku…. Podobně jako u Sorrentina jsem měl ale pocit, že ji točí Spielberg víc pro sebe a své fanoušky než pro běžné diváky a nemá mi moc co dát. Dívalo se na ni ale dobře. Spielberg umí do jednotlivých příběhů vtáhnout. ()

hrumsrt

Letos mu bude 76 let, má narozeniny ve stejný den jako Brad Pitt a moje maličkost, a natočil jeden z nejkrásnějších filmů, jaký jsem kdy viděl.. To je Steven Spielberg! A tím filmem jsou Fabelmanovi... Dost možná nejlepší režisér všech dob uvádí v době, kdy už filmové obecenstvo v očekávání vyhlíží snad přelomového Avatara 2, svůj nejnovější snímek, jenž složil na motivy svých vlastních dětských osudů. V podstatě komorní životopisné vyprávění, které nezanevře na řadu rodinných témat, a s hrdostí poráží veškeré ty CGI filmy, jenž nám zatím letošek nabídl (jo Avatare, šanci ještě máš!)... Račte se uvelebit, jdeme se z první řady podívat na něčí život. Ano, právě to Steven Spielberg dokázal, on ze svého filmu udělal možná ten nejvitálnější produkt filmových dějin. Od útlého dětství se pověsíme na Sammyho Fabelmana, jehož osudy máme možnost sledovat. V hlavní roli exceluje poněkud neznámý Gabriel LaBelle, jehož hnědé oči plné ideálů vidím prvně... Tohle není film, který prvoplánově jde z bodu A do bodu B, nýbrž postupně skládá mozaiku všelijakých příběhů, které nakonec promění v obrázek skutečného filmařského prožitku. Jsme tak u zrodu jednoho filmového nadšence, a co více ještě i inovativního filmaře... Není nikterak těžké se do Sammyho vcítit, když poprvé navštíví biograf a poodkryje kouzlo, jaké pohybující se obrázky mají. Ovšem má odhodlání udělat ten rozdílný krok, jenž ho odlišuje od mnohých z nás. On namísto, aby si pouštěl jeden film za druhým a nasával ono čaro skrze ně, rozhodne se si filmy natáčet sám. Už v dětství mu rodiče ukázali moc kamery.. To opojení z toho, že můžete zaznamenat pohyb a vůbec celý proces do obrazové podoby a tu si pak pouštět pořád dokola, to je prozření, jaké mu změní dětství. Chce cítit tu moc nad každým jednotlivým záběrem, co ve filmu bude. A logicky vybírá motivy, které mu jsou nejbližší a přijdou mu aktuálně nejinteresantnější, a tak natáčí třeba bourající vláčky.. Ale to pravé natáčení odhalí, až když přijde na možnost natáčet lidi. A tak se přes řadu náhledů do rodinné výkladní skříně, skrze něž se nám všichni členové nějak vyprofilují, dojde až k „velkému natáčení“. Není nic nemožného, a tak s partou kamarádů obsazují všelijaké lokace a natáčejí si třeba westerny. Zde velmi jemně poodkrýváme i některé homemade triky (střelba pomocí dírek ve filmu?). Avšak jsou to právě ony rodinné osudy, které tolik zdobí celý snímek. Ta moc kamery, která každý okamžik dělá tak magický (a tentokrát ne Sammy ale sám Kaminski)... Nikdy se nespěchá a my si vychutnáváme každé to rodinné objetí či láskyplné políbení. Prvotřídní nádhera, kdy jsem se úplně zamiloval do stylu, jakým nám jsou Fabelmanovi prezentování... Sam je zvláštní kluk (akorát že teda vůbec), kterej možná se svojí kamerou trávil více času než by měl, a tak se lehce ztrácí v skutečných vztazích (překvapivě mu nedělají problém, jak je tomu při podobných charakterech zvykem), nýbrž on nectí společenská paradigmata, je mu jedno jestli s někým chodíte nebo ne, a taky že pak několikrát narazí „pusou na kámen“... Ale zde Spielberg udělal tak vypointovanou spojnici s tím, co už jsme předtím ve filmu viděli, že by se každý mohl učit. Totiž Sammy všechno vyřeší právě pomocí svého zápalu pro film, i nelíbivost se musí sklonit před krásou a genialitou. A tyhle šikanátory s pomocí kamery vykreslí paradoxně jako hrdiny. A pak jde ho nemít rád, nebo ho dokonce uhodit?... Když už by se mohlo zdát, že Fabelmanovi nikam nemíří a ten životní příběh nedostane žádný finální pay-off, zvítězí ono filmařské srdíčko a Sammy vyhmátne tu největší šanci, jakou si jen mohl vysnít a divák může jen doufat, že se nám Sammy neschová, že ještě uvidíme, jak z něj před našimi zraky vyroste Sam. Ale to už by nemohlo být tak dětsky naivní... Fabelmanovi jde vnímat různě, ale pokud se Vám podaří chápat je jako průchod něčím životem (dětstvím). Právě tehdy dává smysl veškerá změna tempa a každý ten střípek zapadne. Pokívete, že Steven Spielberg dokázal něco neuvěřitelného. Zobrazil nám život ve své pohádkové leč syrové podobě. Dokázal poodkrýt tolik samostatných příběhů, kdy každý jeden má smysl a vždy něco říkají o samotných charakterech a jsou následně relevantní pro pochopení, co naši hrdinové dělají. Ale především všechny tyhle příběhy nám utvářejí jednu plnohodnotnou hlavní příběhovou linku, která někde začíná a končí. Podařilo se mu téměř každé postavě vdechnou život a ukázat ji hned v několika vrstvách, dokázal Vás přinutit uvěřit, že ti Fabelmanovi vážně žijí. Vy už tak po pár minutách nepotřebujete slov a stačí jediný pohled mezi Samovými rodiči a víte.. Není tak náhodou, že nejvíce oceňuji dvě postavy – tatínka Burta (jehož láskyplné pohledy jsou jako ten nejsladší bonbónek) a strýčka Borise (jenž zase funguje jako kontrastní prvek s snílkovským rodinným prostředím a smysluplně nabourává nastavenou infantilnost)... K tomu všemu Spielberg do příběhu nenuceně narouboval až fanatické oddání se filmařině jako takové. Není nic, co bych z filmu odebral a žeru to správně pomalejší tempo. Miluji, jak z toho dýchají nastupující 60. léta. Tolikrát mě Fabelmanovi dojali v naprostých každodennostech, tolikrát na mě přenesli emoce postav, že si říkám, tohle je ten film, jaký jsem si vždycky přál. Produkt po kterém všechno vypadá jako laciný šmejd. Jeden z nejupřímnějších filmových projevů, jaké jsem měl tu čest vidět. Steven Spielberg představil za svoji kariéru už tolik fantastických příběhů, ale až tentokrát si říkám, že stvořil něco, za což si ho budu navždy pamatovat. Pozitivní zážitky se rodí z negativních prožitků… A proto musí někdo Sammymu rozbít ústa, aby je následně mohl někdo další políbit... Unikátně intenzivní podívaná, že je pohrdáním, pokud ho nechci okusit zase a zas. Nebude mi tak překvapením, když si ho ani na popadesáté nepřestanu užívat! Jestli bych měl z letoška doporučit jeden film, i když mi to všechny ty blockbustery omlátí o hlavu, tak já volím právě Fabelmanovi, kteří vedle kvality obstojí i srdíčkem. #Filmroku2022 /viděno v kině/ 100% () (menej) (viac)

LdaVinci

Jak vznikla filmová legenda. Pro někoho by to mohlo být dlouhé a táhlé, ale já jsem tomu propadl a zbožňuju to. Několikrát jsem se upřímně zasmál, několikrát jsem byl upřímně dojatý. Absolutně precizní práce. Film, který má srdce... ()

adamix

Scéna so starým Lynchom a točenie vojnového filmu sú za mňa dvoma highlightami celého filmu. Postavy a scenár, ehm... Spielberg si tu chce hlboko ceniť vzácnosť filmu ako takého pomocou ktorého sa dajú zachytiť všetky dôležité momenty a emócie a inšpiráciou je aj jeho vlastné detstvo s dospievaním ale ináč film neponúka nič nového. Nič také, za čo by ste si za pár rokov spomenuli oproti väčšine jeho diel z ktorých v každom sa nájde nejaká kultová či ikonická scéna. Je to rodinná dráma, pri ktorej paradoxne celá rodina až na mladého Sammyho je otrasná. Paul Dano má ešte doteraz čerstvo v tvári šialeného Riddlera z  Batmana a väčšinu jeho herectva akoby venoval ešte stále tejto postave. Akoby ste videli Hopkinsa  hrať Hannibala Lectera z Mlčania jahniat a vzápätí ho videli v tom istom roku účinkovať v rodinnom filme, kde hrá starostlivého tatka, nadovšetko miluje svoje deti a chodieva s nimi na rodinný piknik. Michelle Williams je maximálne odporná a jej prehnaným hereckým stvárnením rozpoltenej matky a manželky si vyslúži tento rok jednoznačne oscara (nezaslúžene) a potom budú všetci jej ,,výkon" ospevovať do nebies, rovnako ako aj celý tento film. Film má krásne dobové kostými ale retro atmosféru postráda, keďže herci hrajú akoby postavy boli z tohto storočia. Priveľa klišé ale aj prekvapivých momentov (jedným z nich je ten, kedy som uvidel Setha Rogena v Spielbergovom filme) a musí sa mu uznať že nesie so sebou určité posolstvo, ktoré chcel rejža ukázať svetu - nemyslieť na rodinu pokiaľ ide o kariéru a neveriť sebeckým kresťanským nymfomankám. Celkom prosté ale dajme tomu. Film má veľa mínusov vrátane prepálenej stopáže ale v podstate je to film so srdcom, ktorý nie každému bude po chuti, aj keď niekto bude mať hubu celú od jeho pozlátka. Počas tohto obdobia som už jednému preceňovanému trháku odpustil (Cameronova novinka) ale pri Spielbergových Fabelmanovcoch to musím nechať na tých 3*. ()

Dejvecd

// "When the horizon is at the top, it's interesting. When it's on the bottom, it's interesting. When it's in the middle, it's boring as shit." // Aj keď si docela prajem, aby Oscara za najlepší film vyhrali The Banshees of Inisherin, sú to práve The Fabelmans, ktorých považujem za najlepší film roka. Steven Spielberg, natočil neskutočne precíznu a emocionálnu autobiografiu jeho samotného, keď sa ako malý zapozeral do pohyblivých obrázkov, ktoré potom neskôr začal aj sám vytvárať. Absolútna povinnosť pre každého, kto miluje filmy, pretože o tomto filme sa bude hovoriť ešte dlho a Gabriel LaBelle predvádza jednoznačne najlepší herecký výkon roka, rovnako, ako Spielberg réžiu. Nádherný príbeh o chlapcovi, ktorý miloval film. 10/10 Spielberg is back! ()

Pete

Tohle je přesně ten typ filmu, kterému bych normálně dal 2 hvězdy, a šel od toho. Kolikrát už jsme viděli podobné všední drama jedné rodinky! Mezi ničím zajímavými až nesympatickými charaktery "vítězí" hysterická matka. Jenže tady jde o dospívání jednoho z nejvlivnějších žijících filmařů, a to pak stojí za pozornost, i když si jistě něco už špatně pamatoval, a něco si pro lepší efekt (bohužel jen trochu) příkrášlil. A jelikož to celé i sám natočil, je každé políčko filmového pásu pečlivě ošetřené, a má správně nastavený horizont, jak to u něj bývá zvykem. Akorát Stevene, mě to tentokrát prostě moc nebavilo, a nic nedalo. ()

mac000

Možná se mi film o to víc líbil, že jsem od něj očekával "autogiografický příběh začínajícího mladého filmaře" jak napovídají kritiky, slogany a popisky. Ale to není prvoplánově o začínajícím mladém filmaři, ale o klukovi, který je smýkán dramatickými událostmi v rodině a tíhou poznání, co to znamená být židem v USA 60. let. Prostě drama, kde příběh filmování hraje sice důležitou roli (a v závěru asi to rozhodující), ale jinak společenské drama par excelence. A ať si říká (píše) kdo chce co chce, Spielberg stále umí... A jak ... ()

JosefTomas

Opět mě Steven dostal, kluk jeden filmařsky zdatná. Ani v šestasedmdesáti nepatří do starého železa, nabízí stále s filmařským citem nádherné záběry a ta harmonie s Kamińským, Williamsem a Kahnem je film od filmu perfektnější. Spielberg ale nikdy nespadne do rutiny, svůj rukopis prezentuje jasně a bez většího zaváhání a hlavně mě dokázal jako nikdy dojmout, či několikrát upřímně rozesmát. Jestli ho za něco vyloženě musím peskovat, je to konec, protože od Spielberga bych se nechal filmařsky konejšit i čtyři hodiny v kuse. ()

PlayEasy

Největší velikán světového filmu dospěl do věku, kdy zjistil, že nastal čas vrátit kinematografii vše, co mu dala. A jak jinak se jí lépe odměnit než natočit nádherný snímek, jenž vzdává hold jejím neomezeným možnostem? Vypráví o klukovi, který nehledá prestiž, peníze a podobné "hodnoty". Jednoduše popadne kameru - protože to je to, co opravdu miluje - a jde točit. Není divu, že se časem z amatérských nahrávek stanou milníky světového filmu, v nichž mistr představil světy, o kterých se nám nikdy ani nesnilo. Převedl na stříbrné plátno důležité události moderních dějin lidstva a změnil žánr sci-fi od základu. A teď tohle - děkujeme! ... ()

Tominni

Moc hezký film o dospívání a touze točit filmy. Tahle filmové kouzlo prostě umí Steven Spielberg (a samozřejmě Janusz Kaminski) na jedničku. Díky tomu příběh, který by mě asi jinak příliš nezaujal, diváka okamžitě vtáhne a nepustí. Těch 151 minut uteče jako voda a znovu se bavím u točení prvních krátkých filmů (rodina, kamarádi) nebo prožívám rodinné problémy. Určitě to není nejlepší film od Spielberga, ale právě tento film ukazuje, jak dobrým vypravěčem umí být. ()

Locksley odpad!

Špicberkova hovnem švihlá přes míchu, nesnesitelná, nesympatická máma a ňoumovitej fotr s Danovým dětským ksichtem je rodinka k pohledání. ()

mkee

Z inak pomerne jednoduchej (a pre niekoho možno nudnej) dejovej linky dokázal Spielberg (ako inak) zachytiť to najzaujímavejšie, ukázať originalitu a opäť raz dokázať výnimočnosť. Je pritom fajn, že natočil autobiografiu. Kto iný by mu vzdal náležitú poctu? :D... Možno rozlúčke so svetom filmu jedného z najväčších a najvplyvnejších režisérov všetkých čias sa oplatí venovať aspoň jedno veľké ĎAKUJEM. ()

t.b.kat

Skvěle zahrané jen bych ten konec posunul ještě o několik let dál, konec i po tak dlouhé stopáži přišel moc brzy🙃. Ale jinak super ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům