Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

Torgal

Tento film má smolu, že som od neho čakal niečo trochu iné. Myslel som si, že dostanem veľkú poctu filmu a oslavu filmárskeho remesla, avšak v skutočnosti sa jednalo o rodinnú drámu, ktorá sa o pohyblivé obrázky len obtierala. Príbeh filmu až príliš úzko vychádza zo Spielbegovej mladosti a hoci nechcem spochybňovať to, že jeho rodičia mali svoje problémy, na plnohodnotnú filmovú drámu mi to však prišlo trošku málo. Toto akoby režisér točil predovšetkým pre seba, lebo nikomu už nemusí nič dokazovať. Remeslo má ale Steven stále pevne v ruke a technicky sa dá tomuto filmu vytknúť len máločo. Možno naopak mohol s tou hravosťou a až gýčovitou melodrámou trochu ubrať, lebo na mňa film pôsobil trochu ako jeho filmový otec s tvárou Paula Dana - úprimne, hrejivo a dobrácky, no pritom fádne a nezaujímavo. 7/10 ()

bono22vox

Steven opět dokazuje jak krasny dokaze byt klasicky film. V dnesni dobe digitalnich triku, marvelackych kravin, filmu na stejne brdo… je tohle dilo jako zjeveni. Navrat ke korenum. A dekuji za tyto navraty. ()

neo93

Úžasné. Nejvíce mě zaráží skutečnost, že jsem tento filmový skvost nemusel vůbec vidět. Nechápu, jak jsem mohl opomenout, že přijde na plátna kin nové dílo tak slavného autora a  režiséra, jakým je Steven Spielberg.  Když byl uveden West Side Story, dosud poslední jeho snímek, věděl jsem o něm měsíce  dopředu a očekával jsem ho. To u Fabelmanových se stalo naprostým opakem. A vlastně jen díky pozitivním zprávám  kolem něj a doporučení jsem ho mohl zhlédnout. I díky neznalosti snímku, jsem si ve výsledku mohl film takovým způsobem naplno užít. Právě takové to snímky dělají filmy filmem. Stejnou větu jsem použil i u letního hitu Top Gun:  Maverick, u Fabelmanových to platí dvojnásob.  Proto je milujeme, sledujeme, píšeme a diskutujeme o nich. A kdo jiný mohl stvořit tak výjimečný snímek než mistr vypravěč ? Vypráví o rodině, otcovství, radosti, bolesti a dalších věcech, ale především o životní vášni, která se stane celoživotním posláním. Navíc když do snímku Spielberg vložil své vlastní autobiografické prvky, nemohlo to dopadnout jinak. Film je tak krásně natočený, s láskou dělaný, právě k samotnému médiu, že je radost na něj pohledět. Ale je také neskutečně zábavný, vtipný, dramatický i dojemný zároveň. Největší kaňkou je pouze fakt, že se nestane mainstreamovým snímkem, který by vyprodával kina. To můžu potvrdit ze samotné projekce, kdy sál byl téměř prázdný, kromě nás asi deseti diváků, což je velká škoda. Proto pokud můžete, zajděte na něj a bez starostí si ho užijte. Jsem moc zvědavý, jak asi více lidí, co předvede James Cameron ve svém epickém pokračování, jelikož toto překonat nebo alespoň dorovnat bude mít zatraceně těžké. ()

Pepe_cz123

Spielberg to dokázal. Naservíroval nám výborné, bezchybné, emoční drama o charakterizaci svého dětství. Sledujeme zde kluka Sama který jde poprvé s rodiči do kina na jeden film. A podle toho filmu tak na kameru kterou dostane, natočí něco podobného ještě se sadou vláčku kterou též dostal, a tak se rozjíždí jeho kariéra která má ale i své dosti těžké překážky. Líbí se mi jak Spielberg to takhle hezky přenesl do nabušené stopáže 150 minut která vám uteče jako voda. Herci, kteří hrajou jeho rodinu tak podávají neskutečný výkon, a hudba v podobě různých skladeb na klavír tomu sedí perfektně. Fakt klobouk dolů a Spielberg opět ukázal že umí napsat kvalitní scénař a Janusz Kaminski umí natočit výborné drama které vás bude bavit i dojímat. Nemám co vytknout. 9/10 ()

ER

Autobiografie jednoho z největších režisérů všech dob nemohla dopadnout nijak jinak, než na výbornou. Jen některé scény měli větší význam pro Spielberga, než pro mne , jakožto nezaujatého diváka a mohly být kratší, nebo vůbec. ()

Likan7

Obyčejný film, obyčejné drama, které díky jisté ruce a velkému přehledu Spielberga je o úroveň výš, než mnohem zajímavější kousky. Sledování Sammyho mládí by se na první pohled mohlo zdát jako ničím zajímavý a průměrný film, Spielberg ho ale svou hravostí a schopností vtáhnout diváka vypráví nadmíru poutavě a zábavně. Vynikající Michelle Williams. ()

gemi

Slibný začátek, výborná dobová atmosféra, ale ve druhé třetině tomu padne řetěz, který už nenaskočí. Na dvou a půl hodinách se toho dá zvládnout strašně moc. Dají se odvyprávět celé ságy. Sám pan Špilberk to dokázal hned několikrát. Na takto dlouhé stopáži jsem čekal vyprávění, kterak se z malého snílka stane velký filmař, ale dočkal jsem se jenom toho, kterak se z malého snílka stane velký snílek, stojící u pootevřených dveří. A tam to končí. Jako začátek seriálu paráda, ale na ucelené dílo mi tam chybí ještě ta půlhodina, ve které se touha promění v úspěch. ()

kukkik

Filmy, jako je tenhle, jsou samozřejmě důvodem Spielbergovy popularity a nehynoucí slávy ve filmové branži. K příběhu asi vlastně nemám moc co říct, je to výborný scénář s velice sympatickým obsazením plným neokoukaných tváří mladých herců, výbornými kostýmy a vybudovanou atmosférou. Příběh mladého filmaře je vyprávěn s takovým umem, že i filmařinou nepolíbený divák se raduje z techniky kamery a střihu spolu s hlavním hrdinou. Výsledkem všeho toho precizně aplikovaného filmařského kouzla je film, na který je radost se dívat, který zahřeje na duši i upřímně pobaví, kterému není po prvním zhlédnutí snad ani co odpouštět a který je zkrátka ryzí pětihvězdičkový majstrštyk a tedy ani o chlup míň, než bych od Spielberga čekal. 5/5 ()

Ceberus

Při vší úctě ke Spielbergovi, kterého mám opravdu rád, tak tohle určitě nebude film, který si budu nějak blíže pamatovat, a také se vší pravděpodobností nejspíš nikdy nebudu cítit potřebu si ho pustit znovu. Herci výborní, o tom žádná. ()

Mkartaylas56

Spielberg ve svém, tentokrát značně osobním, novém snímku opět s přehledem předvádí své mistrovství a s naprosto pevnou režijní rukou nám přináší vysoce komplexní drama, které funguje napříč jeho rovinami (rodinné drama, dospívání, láska k filmařině) a vcelku tradičně se mu daří ždímat divákovi emoce tím správným způsobem. Celkový dojem navíc podporuje množství krásně vystavěných scén, zručná kamerová práce či fantastické výkony všech herců, mezi kterými ovšem výrazně vystupuje výrazná a naprosto přesvědčivá Michelle Williams, která si za mě dost možná půjde pro oscara, společně s dobrosrdečným, vcelku nenápadným, ovšem podobně šikovným Paulem Danem. Tihle dva vytvořili skvělou dvojici a jejich scény byly herecky letos jedny z nejzajímavějších. Takže nakonec můžu s radostí říct, že Stevenovi se poněkolikáté za poslední roky povedl další úžasný kousek, který s největší pravděpodobností bude součástí mé topky roku a věřím, že posbírá spoustu různých cen. Fabelmanovi si to totiž, jako srdeční projekt legendárního režiséra, zaslouží. P. S. Cameo Davida Lynche bylo naprosto dokonalé. ()

J.e.r.e.c

Čekal jsem hřejivé rodinné retro, asi něco jako Obecná škola podle Stevena Spielberga, ale k tomu Fabelmanovi tedy mají pořádně daleko. Je to vlastně docela fest psychologické drama, byť ta psychologie není bůhvíjak hluboká, a drama se odehrává většinu filmu spíš podprahově. Oceňuji absenci otravných sentimentálních scén, kterými by podobný film s chutí zamořil každý druhý režisér (možná, že před lety by tak učinil i sám Spielberg). Zveřejnit svůj vlastní život a život svých nejbližších je až zákeřně komplikovaný úkol a vzhledem k obsahu snímku naprosto chápu, že Steven s ním počkal, dokud jeho rodiče neumřou (btw oba se dožili neuvěřitelně vysokého věku). Jako divák s pár informacemi z wikipedie samozřejmě nevím, jak moc Fabelmanovi fakticky odpovídají Spielbergovým, ale tak nějak pocitově mi připadá, že ta shoda bude zatraceně velká. Ostatně, proč si svůj vlastní biopic nějak zásadně přibarvovat nebo dokonce vymýšlet? Pak by to celé ztrácelo smysl. 75 % ()

RAFT

Režisér Spielberg si natočil film o svojem dětství a dospívání.Pěkné vyprávění .Hlavní hrdina Sami který ,miluje filmy ,natočí malé amaterské filmy spolu s kamarády.A postupem času se chce stát režisérem.Příběh je dojemný ,krásně natočený ,odvyprávěný .Za mě 80% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům