Štyria tankisti a pes

• Československo Čtyři z tanku a pes (viac)
Poľsko, (1966–1970), 18 h 58 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Janusz Przymanowski (kniha)

Włodzimierz Press, Tadeusz Fijewski, Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Malgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Szarik (viac)

Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes překonal všechny rekordy ve sledovanosti. Humorným způsobem přibližuje příběhy čtyř vojáků a psa Šarika. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se dostanou až do Berlína. Nastávají situace plné bojových scén, ale i humorných příběhů. Jako vítězové se varcejí do hlavního města Slezska - Katovic. Seriál ukazuje kontrasty mezi romantikou a skutečností, nebezpečím vojenského života, a proto je stále tak oblíbeným. (Řitka video)

Jaromír

Seriál pěkný - žádná nuda, samá akce, ale abych ho plně pochopil bych musel být Rus. Prostě je celý prošpikovaný takovým tím typickým ruským humorem, pózami :) atd. ale nic proti tomu, aspoň člověk zase pozná jinou mentalitu :). ()

seba

Prakticky ve všech ohledech velmi naivní podívaná, která už mladé generaci navyklé Bratrsvu neohrožených, sotva něco řekne. Ovšem před třiceti lety to mohla být bomba. Co mě těší je že T-34 jsou T-34 a Tigery jsou Tigery, např. ve srovnání s takovou Bitvou v Ardenách kde hrají vozidla dost nevěrohodná. ()

Bumerang

Píšou to všichni a budu to psát i já. Nostalgii se člověk neubrání. Kdo nezažil tankysty jako dítě, nemá ani páru co tihle čtyři se psem pro nás "pamětníky" znamenají. Na věky pro mne budou spolu s klasickými starými "ábíčky" s Kruanem a Grons-chy a se stavebnicí Seva tvořit vzpomínky na mé dětství... ()

mrLotus

Každej z nás chtěl bejt jako Gustík.A nakonec to stejně vyhrál Janek.Protože měl psa,velel tanku a chtěly ho všechny děvčata. ()

Pavlin

Dříve populární seriál,dnes,ale působí hodně omšele.Je sice neškodný,ale ta naivita je opravdu nebetyčná.Zkoušel jsem se na seriál teď podívat,ale vydržel jsem asi jen tři díly.Pak jsem se podíval na poslední ze zvědavosti,zda Janek dostal svou lásku Marusju,protože to už jsem zapoměl a tím je pro mě kauza Čtyři z tanku a pes navždy uzavřena.Dnešnímu divákovy už nic nemůže přinést.Snad jen to,že je to zoufalé,nebo jen nostalgické vzpomínání.Ty dvě hvězdičky jsou za neškodnost. ()

vaska

Kdo tohle bere jako agitku,tak tomu vážně není ani rady ani pomoci...jo,a český dabing je na prd a celkově škodí celému seriálu,včetně českého nazpívání úvodní písničky....s tímhle minimálně o jednu hvězdu dolů..doporučuji v polském originále,i když uznávám,že ne každému jde polština pod vousy a rozumí jí.... ()

carl.oesch odpad!

Ani nostalgie mně nedovolí dát cokoliv jiného než odpad.....Má to dva důvody. Ten první je, že aniž bych byl nekritický, mám k Polsku dost kladný vztah a to i při znalostech polské historie, kultury a mentality a s tím související druhý důvod je ten, že jsem byl už jako malej kluk informován doma třeba o Katyni a Varšavském povstání a tudíž jsem už tak v těch deseti chápal, že to co prováděli Rusové (resp. Sověti - ono je to vlastně pravda obojí...a začalo to mnohem a mnohem dřív, než za druhé světové války) byla dnešními slovy genocida jako prase. Tudíž podobné dílo, velebící "nerozborné" přátelství bratrských národů Polska a Sovětského Svazu a vtloukající tuhle grandiózní lež do mládeže nemohu zbavit té podstaty a záměru, se kterým bylo točeno a je to prostě odpad. Na druhou stranu, právě při mém kladném vztahu k Polsku je to ukázka toho, jak se Poláci liší ve skutečnosti málo od Čechů a že dokážou být rovněž velice podlézaví vůči moci a prospěchářští až běda......a i o tom je podle mně tenhle seriál. A podat válku jako "dobrodružství" a "zábavu"? To by nemělo být nikdy, karikatura ano, ale takhle ne. Prostě polský Major Zeman střižený s Rodáky po polsku. A když jsme si o tom četl na polských filmových serverech, řada lidí to tam vidí (zejména těch podle všeho starších) stejně jako já. ()

harycek

No jako klukovi v té době se mi to líbilo a všem ostatním klukům , ono tady také nic jiného nebylo , ale tohle zase pro nás nebylo tak špatné, takže z nostalgie od paměťníka*****!!!! ()

Eire

V detstve som to, ako kazdy chlapec ktory chcel OSLOBODIT CESKOSLOVENSKO*** zral. Navyse ten BONUS**** v podobe SARIK-a... Tolko vlciakov na slovenskych dedinach sa volalo Sarik... :-D Z nostalgie som si pustil (a pretrpel) 3 prve casti....avsak dalej to uz nejde. Ked kua clovek vie o Katyni, Stalinovi, o Povstani vo Warsave, kde kurvy z cervenej armady na rozkaz Stalina ani nepohli prstom... Myslim ze Poliakom (okrem komunistov) z tohoto propagandistickeho shitu musi byt este aj dnes na grcanie... Takze 20 % za toho nadherneho psa a vtedy este funkcne ruske tanky.... HOWGH! ()

jemine

V sedmdesátých letech  nesmírně populární seriál, dnes nechápu proč...  Celá jedna generace zpitomělých dětí vyrůstala na tomhle kostrbatém seriálu, který z dnešního pohledu oplývá okatě propagandistickým tónem, mizerným scénářem a ještě mizernějším provedením. Kalašnikovy v rukou hrdinných rudoarmějců i vojáků Wehrmachtu, tanky IS-2 v roli Tigerů, poválečné kolové OT Varšavské smlouvy předstírající, že v rodném listu mají zkratku SdKfz... Naivní scény, prostý humor; dnes pro mne neshlédnutelné. Ale i přesto kdesi hluboko ve mě doutná zbytek toho dětského nadšení, který mne donutil koupit si DVD se seriálem, pustit si je a pak je zase rychle vypnout. ()

FISSSH

Nejsem pamětník (mám ale pamětnické rodiče s celkem pozitivními vzpomínkami na tohle dílko), takže jsem se bez ohledu na poplatnost dívala dvakrát po sobě (na polské televizi) a celkem slušně jsem se bavila. ()

gstudio

Dal bych čtyři, ale dám pět hvězdiček už jenom za tu spoustu stupidních komentářů dole. Jasně že je to těžká propaganda - narozdíl od vysoce ceněného "vojína Ryana", i s všudepřítomnou vlající americkou vlajkou, zachraňováním francouzských dětiček a patetickým umíráním na konci:) Jasně, že je to nereálný pohled na válku - narozdíl od vysoce ceněného Vinetoua, který nám přináší skutečný pohled na osídlování západu a vyvražďování indiánských kmenů:) Tady na fóru prostě stačí, aby se v příběhu objevil Rus (nedejpříroda v kladné roli) a řeklo se "soudruhu" a většina místních hodnotitelů má o kvalitě filmu jasno. No tak já zase radši vysmáté špinavé polské tankisty, než americké hrdiny z válečných filmů ze stejné doby, kteří pobíhají v nažehlených maskáčích, se žvýkačkou v hubě a tváří se, že 2.světová válka je vlastně americký western, který se jen náhodou zatoulal na jiný kontinent. ()

`barocco

Tankisti a pes Sarik bol veleuspesny serial ktory zaciatkom sedemdesiatych rokov bezal v nasej telke. Pamatam sa ze som sa musel ponahlat zo skoly pretoze siel nieco medzi druhou a tretou poobede. Dodnes si pamatam niektore sceny ktore boli skutocne originalne, napriklad kotulajuce sa platne nemeckych slagrov dolu ulicou v istom dobytom nemeckom meste ci zatieranie spar vazelinou aby do taknku nenatiekla voda Gustikom ked sa v brodili po zatopenom Berlinskom metre.Par DVD sa mi podarilo si zohnat a bol som prekvapeny ako sviezo este stale aj napriek ciernobielemu obrazu na mna zaposobil. Bojove sceny su samozrejme tocene nizkorozpoctovo ale duch serialu je niekde inde, v medziludskych vztahoch a hlavne o priatelstve a dobrodruzstve. A tieto veliciny su proste nadcasove.... Serial ako stvoreny na lenive nedelne dopoludnie. ()

brasek

Nech už seriál hodnotíme dnes akokoľvek, bol to jeden zo zážitkov z detstva :D Každý chcel mať psa Šarika a každý chcel byť tankista. V minulosti to bol megahit a dnes to beriem ako oddychový seriál... pohoda na pozeranie :) ()

Repulsion

Nehodnotím. 4 z tanku byl vedle dnes již zapomenutých Korzárů a Ivanhoe s Rogerem Moorem jedním ze stěžejních seriálů, na kterých jsem vyrůstal. Později jsem k němu zaujal stanovisko, že se jednalo o propagandistickou vymívačku dětských mozků. Následně jsem se setkal s některými polemickými názory na toto téma. Tak jsem se tedy podíval na pár dílů, abych to zhodnotil s odstupem. Ale nevydržel jsem to moc dlouho. Je to opravdu hodně naivní až hloupoučké. Dost pochybuji, že by to dnes bavilo mé děti. Ale zkoušet to nebudu :) ()