Šílený bůh

(festivalový názov)

„Finální forma ‚Šíleného boha‘ není film samotný, ale vzpomínka na něj poté, co ho vidíte. Přináší vás do okamžiku těsně po probuzení ze sna, kdy se vracíte k útržkům vlastní rozklížené mysli předtím, než se rozplynou ve stínech. Přesně ten moment. ‚Šílený bůh‘ je způsob, jak se do něj dostat.“ Takhle režisér, animátor a dlouholetý mistr speciálních efektů Phil Tippett popisuje svůj celovečerní animák Šílený bůh. Tippett je známý hlavně jako člen slavného trikového studia ILM a tvůrce efektů pro Hvězdné válkyIndiana Jonese a Chrám zkázyRoboCopaJurský park a další filmové klasiky. Ve svém srdcovém projektu se ale vydal na vyloženě otrlý terén. Šílený bůh vznikal s přestávkami třicet let a dokončený byl v covidovém lockdownu. Výsledkem je řádně vymazlená i mazlavá procházka krajinou nočních můr. Film nemá žádné dialogy ani vysvětlující komentáře, ale klidně se bez nich obejde. Bohatě nám postačí, že sledujeme cestu hlavního hrdiny krajinou stojící na hraně postapokalypsy a pekelné říše monster, kterou sám Tippett popsal jako kombinaci Hieronyma Bosche a Bustera Keatona. Osmdesátiminutová erupce chorobných fantazií je zároveň milostným vyznáním analogovým speciálním efektům a animaci. Ostatně animačních a trikových technik Tippettův film vystřídá úctyhodné množství. Abyste se mohli dostat do bodu, kdy budete na Tippetovu noční můru vzpomínat, musíte ji nejdříve vidět. (Festival otrlého diváka)

Goldbeater

Phil Tippett vytvořil působivou odyseu fantaskními válečnými zónami, tyraniemi, krutými ekosystémy, postapokalyptickými světy a dost možná i samotným peklem.  A kdyby nás celým tím depresivním panoptikem vedla jedna spojitá nit v podobě postavy, kterou bychom jako tiší pozorovatelé doprovázeli po dobu celého filmu (jak jsem na začátku doufal), bylo by to i geniální. [Podzimní sklizeň FOD 2021] ()

pursulus

Tvůrce a Bůh.¬         Světy, kterými nás provází Tippettova klasická (tj. ne digitální) animace v jeho celovečerním, převážně animovaném snímku "Mad Mag", jsou děsivé: plny šíleností, zrůdností i zrůd a také chorobného snění ukazují ruku Tvůrce přímo v chodu její tvorby zvrácených, vyvrácených světů, v nichž jedinými světly jsou planoucí oči děsů a rozžhavené magma pecí. Bůh suď, proč nám Tippett odkázal pekelný tikot času místo rajské zahrady s vůní květin a jasem čistého nebe — buďto je takový Tvůrce sám, a nebo je takovým Svět. Ale protože sám jsem kdysi patřil na podobné výjevy, přikláním se ke druhé možnosti. Spouštěčem hnusných obludností není Tvůrce sám.¬                 Troufnu si tvrditi, že za dvacet třicet roků bude Tippettův "Šílený bůh" míti srovnatelné místo v dějinách kinematografie, jako má Vertovův "Muž s kinoaparátem" z r. 1929 nyní, už od doby poválečné. Tedy víc než kult: doklad. O kulturně-technickém vývoji; mezník mezi zbytky analogového a digitálním světem.¬                 Pro zvýšení účinku mohl býti snímek o nějakých deset minut kratší — tím by se i přiblížil délkou Vertovovu počinu. ()

Hamaradža

Dramaturgicky to miestami viazne, ale vadí to, ak je to výtvarne tak dychvyrážajúce, že si nepamätám ambicióznejší stop motion projekt za posledných 10 rokov? Nerobí to kompromisy a ja s tým nemám problém. Fanúšikom odporúčam skuknúť aj Morganovho Bobby Yeah, ktorého pol hodina stopáže taktiež vznikala tri roky. ()

JFL

Název "Šílený bůh" neodkazuje na žádnou figuru ve filmu, nýbrž na samotného autora Phila Tippetta. Legendární mistr stop motion speciálních efektů, který se podílel na původní "Star Wars" trilogii, "RoboCopovi", "Jurském Parku" a dalších klasikách, zde reflektuje samotnou podstatu animace, která spočívá ve vdechnutí života a identity neživému objektu. "Šílený bůh" tak vlastně rozvádí dílčí filosofické myšlenky vynikajícího dokumentu "Creature Designers - The Frankenstein Complex", kde Tippett také vystupuje. Ale současně nezůstává u pouhého vztahu stvořitele a jeho výtvoru a příznačně Tippettově traumatu z nástupu počítačových efektů se vůbec nevěnuje strachu z toho, kdy výtvor získá moc nad svým stvořitelem. Tippett zpřítomňuje božský princip v jádru rukodělné stop motion animace, kde se do každého detailu otiskuje nejen ruka, ale také osobnost i zvůle tvůrce. Ten se totiž stává nejen všemocným stvořitelem, ale dle vlastního rozmaru rozhoduje o osudu i životní dráze svých výtvorů. Zdejší distopické světy marně se pachtících bytostí v sobě zrcadlí titěrnost jednoho života i všeobjímajícnost celého vesmíru. Jsou o to více krásně znepokojivé, když si uvědomíme, že musejí zabírat nejen veškerý prostor Tippettova studia, domu a sklepa, ale hlavně jeho mysli. Při tom, jak je patrné z úžasně pečlivé animace, Tippett ale není ledabylý stvořitel, nýbrž ke každé bytosti přistupuje s empatií a vdechuje ji nejen život, ale také osobitost a humanitu. Právě fakt, že jim ale současně nedává konejšivé bezpečí konvenčního příběhu, ale nechává je napospas nahodilé zkáze jim dává o to děsivější existenciální rozměr. "Šílený bůh" nám tak ukazuje (s)tvoření v celé jeho kráse i zrůdnosti. ()

Fordzy

Prvních 40 minut je masterpiece, který by měl vidět každý fanda stop motion animace. Velmi vtahující, armosférická cesta skrze fantaskní výjevy ukazující to nejhorší z lidské civilizace. Úžasný soundtrack a absence dialogů zajišťují, že je divák plně vtažen do plátna, to trvá až do scény s operací. Poté nastane vzrat a Philovi totálně hrábne a začne na plátno chrlit brutální fantasmagorie kombinující chlupaté potraty s langustami vytaženými s břicha a scény s živými herci a CGI pozadím které zkazí celý zážitek a znechutí i otrlého diváka. První část 5*, Druhá část 1* ()

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD