Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

Anet21

⚪Sám o sebe svedčí fakt, že komentár píšem 3 hodiny po odvysielaní, a už si nedokážem ani spomenúť, čo som videla. Rozprávka bez akéhokoľvek dejového oblúka, začínajúca v pomyselnom in media res, no paradoxne, v ňom aj končiaca, ktorá skáče od jednej témy k druhej, chce sa hrať (veľmi amatérsky a asi po vzore rôznych multi-meta amerických svetov) s motívom cestovania v čase, v ktorej hlavné postavy spolu skoro vôbec neinteragujú, celý čas sa hádajú alebo podpichujú, aby si na konci povedali, ako bez seba nemôžu žiť.⚪Hudba či akýkoľvek hudobný doprovod snáď ani nie je prítomný, rovnako efekty pôsobia ako z youtube videa amatérskeho vfx tvorcu, kostýmy radšej nekomentovať, to, že sa princ žení v niečom, čo vyzerá ako kimono je tiež celkom úlet. Fakt matne si ešte spomínam na naozaj slabo napísané dialógy, ono celý scenár je 90% času tak nezmyselný, že aj na rozprávku je to už čo povedať, pričom vidno, že Janák mal očividne snahu tvoriť akúsi meta-filmo-vypravný-komedy-film, ale jednak to sám nevie a jednak to ani nemôže v žánri fungovať - v tomto prípade je vždy krása v jednoduchosti - o čom svedčí už to, že starší člen rodiny, s ktorým som tento skvost sledovala po 20 minútach ani nechápal, čo sleduje, kde sa postavy nachádzajú, ako a prečo cestujú v čase a podobne. A vlastne, nebol jediný.⚪Rozprávka má subjektívnych 5 hodín, už po 20 minútach si ako divák hovoríte, že už by to mohlo skončiť a ono je pred vami ešte viac ako hodina. Viem, že na Vianoce 2020 som kritizovala tiež Janákovu Vianočnú hviedzu s voyerom Kotkom, toto je ale úplne iný level bizarnosti (niečo na spôsob Kdyby byly ryby či Slíbenej princezny) slabého scenára i réžie, v ktorom i dobrý herci (ten Táborský to má stále v sebe, mám ho veľmi rada a o to viac ma mrzí, čo za úlohy berie, zaňho 1 hviezda) pôsobia ako blbci.Snáď aspoň trio sudičiek aka zostárnutých hereckých hviezd za to dostalo poriadne zaplatené a prilepšili si k dôchodku. Ak na toto bolo treba koprodukciu 3 štátov, tak potom neviem, koľko štátov by bolo treba, ak by dnes chceli nakrúcať niečo ako Pekařův císař...⚪Ps.: Až keď som si prečítala komentár užívateľa tu na ČSFD, doklaplo mi to celé so Shrekom 4 a Janákovou vykrádačkou :D bizárik :D ()

giovanni3

Překvapivě solidní Vánoční pohádka, ač jsem byl skeptický ke spojení pohádky a sci-fi (cestování v čase). Ve výsledku to cestování bylo pojaté vkusně a dokonce ty činy měly vliv na budoucnost, takže fajn. A to i přes několik děr v těchto změnách. Dějově se zde však nic moc neděje. I "nápady v lese" působí jako kopie Robina Hooda. Ostatně jednou stačí 1x bambitka a 5 chlapů aby se vzdalo 8 zbrojnošů. Jindy pár pastí a kamenů zažene mnoho zbrojnošů na koních. A pak nic z toho nestačí na 8 k jiných zbrojnošů.. p.s. proč neměli zbraně od těch prvně přepadených zbrojnošů? Každopádně solidní pohádka s krásnou lehce drsnější princeznou v kožených kalhotách. 3z5 ()

venca163

Už jsem dost dlouho "klasickou čété pohádku" neviděl, takže mi to nepřišlo nějak horší, než ty další, co se mi taky nelíbily. Prostě nicmoc. (50%) ()

Fox85

Upřímně nechápu tu velkou vlnu nespokojenosti, která hraničí až s urážkami a nenávistí. Tak jasně, není to kdoví jak úchvatné dílo, ale proč to všechno? Přestárlý princ? Nejošklivější princezna? Nesmyslný děj? Je vidět, jak všem dokonale funguje selektivní paměť, jak všichni ti rádoby kritikové zapomněli na příšerné pohádky a nehezké (buďme slušní) princezny posledních 70 let. Všichni si pamatují těch svých 10 oblíbených a zbytek je pro ně hnůj. Ach jo ()

psychoJoa

Něco tam nefungovalo… nechytlo mě to - nebavilo mě to, i když to svým způsobem není takový propadák, jak předešlé roky. Ale beru to jako pozitivní úkaz… že třeba za rok bude lépe a vzestupná tendence zesílí! ()

made1

Anna Fialová je jako princezna nádherná. Pohádka má své mouchy, malé i velké, ale zdaleka to není tak špatné, jak někdo píše. Chybělo mi víc chemie mezi ústřední dvojcí, sudičky na výbornou. ()

JamesSi

Pohádka na kterou se dá kouknout a nechcete si vypíchnout oči hrůzou. Na celovečerní kinofilm to samozřejmě nemá, ale pro mě je to na poli pohádek ČT celkem neurážlivé. Vražedné zlo typu Kouzelník Žito, Duch nad Zlato a Láska Rohatá to není. Díky rejžovi a scénáristovi, že vytvořili něco vcelku koukatelného. Protože tohle i Princezna a půl království se dali - hlavně díky tomu jak si hráli s pohádkovým klišé. Asi bych byl rád, kdyby víc objasnil proč se Leopold a princezna dali dohromady - chemie mezi nimi tolik nebyla a moc času se jim nevěnovalo. Taky jsem nebyl fanda těch rychlých krátkých zoomů a kompozicí mnoha záběrů, ale šlo to. Zbývá jen říct B R A V O - J A N Á K a recenze je konec. PS: Co kdybych vyměnil svého syna za syna královského? Jak ďábelské, Seymore. PPS: Důvod pro herce z Německa je jasný. Koprodukce = větší rozpočet a více prachů. Nejsem s tím spokojený, ale tak to je. ()

Finskej

OMG! Konečně pohádka s nápadem, totiž v tomto případě časovou smyčkou! Je to sice strašně nedotažené a chtělo by to hodně k zdokonalení, ale... konečně nápad a ne úplně špatný. Žasnu. ()

Vajonek

Dalo se, v rámci novějších pohádek bych to zařadila k těm povedenějším. Slušné herecké výkony, mělo to zase nějaký nový (a nikoliv blbý) nápad. Ke konci mi ale připadalo, že si tu hru s časovými rovinami už hodně upravují tak, aby se jim to hodilo. Místy to pak začalo trochu ztrácet smysl. A motiv, kdy se ústřední dvojice nejprve k smrti nesnáší, aby se nakonec do sebe zamilovala, už jsme tu měli také tisíckrát. Vlastně se nedivím, protože co pořád v tomto žánru vymýšlet. Říkám si ale, jestli je tím pádem opravdu nutné, aby rok co rok vznikaly nové kusy. Jak si nevzít princeznu ještě dopadlo docela dobře, řadě (z mého pohledu většině) pohádkových "sourozenců" se ale rozhodně takto nevede (buď se omílá dokola to samé nebo ve snaze vymyslet něco super originálního z toho vzejde překombinovaná hrůza). A vlastně i o Jak si nevzít princeznu se dá asi říci, že kdyby film nevznikl, nic tak hrozného by se nestalo. Ale moje hodnocení je asi dost ovlivněné i tím, že nejsem zrovna pohádkový maniak. 60 %. ()

Wally

Zmatená a většinu času nebavila...já se snad ani jednou nezasmál... když si člověk vezme například Hodinářova učně, Princeznu zakletou v čase nebo i tu O vánoční hvězdě, tak je to opravdu lehký propadák. Těšil jsem se na ústřední dvojici, ale prostě to sami neutáhli... Na druhou stranu není to ani Kouzelník Žito a to je vlastně taky výhra... ()

Foxhound#1

Když si dva hrají s časem, není to totéž. Zatímco Princezna zakletá v čase je naprosto super kombinace pohádky a fantasy, tahle TV pohádka šanci s tématem "změnili jsme dějiny a posrali to" jednoduše těžce nevyužila. Nudné, dlouhé, nezajímavé, ani Aničce Fialové to tenktokrát moc neslušelo, skoro jsem ji nepoznal. ()

bloodcountes

tak hlavně herci... strašný. A ti cizí, to je úplný odpad.. Za druhé kostýmy, to je ubohost a trapnost. Gesta vojáků a vubec celý to vojsko - jako fakt? A fantazy prvek s hodinkama... to už musí bejt hodně promyšlený, aby to dávalo smysl a tohle je... prostě trapltrik, aby vůbec bylo o čem...Jediný, co jsem si z toho odnesla bylo, že na sudičky je třeba  vzít dlouhej bič a hnát to za devatero hor. Aspon honičky na koních byly fajn, skály a Zvířetice (nejsou v poslední době všude?)Nicméně jsem to nevypnula, takže dvě hvězdy tomu dám... ()

cepice

Něžná pohádka, skvělý motiv! Bohužel ne moc promyšlené zpracování vrácení v čase. Děsivý dabing královny a občas nesmyslné postavy. Neurazí, ale znovu si ji pouštět s nadšením asi nebudete. ()

prezdivaka

Když už napíšu pohádku o cestování časem, musím dodržovat nějakou vnitřní logiku, která se opírá o všeobecné principy. Nemůže tam pak být to, že si všichni pamatují, co se stalo v jiných časových dimenzích, když se přesunou, tak tam nejsou (vypaří se) ti, co do té doby patří a spousta dalších nedorazů. A svádět to na to, že jde o pohádku v tomhle případě nelze. Pak totiž vznikne blábol. Jak se to stalo teď. ()

filipvrbik

Taková zvláštní pohádka - což je na jednu stranu dobře, protože natočit po padesáté totéž by bylo o ničem... Na druhou stranu jsem cestování časem viděl už tolikrát ve sci-fi, že to je vlastně jedno.. Větší chyba ovšem je, že to naprosto kopíruje alternativní reality ve Shrekovi 4 a Návratu do budoucnosti (a sudičky jsou tušitelky z Minority Report) - navíc je tu tolik logických kopanců, že to ani nemá smysl vyjmenovávat.. Ale zase úplně tuto pohádku zatratit nelze, už kvůli sympatickému hlavnímu páru, který je v takřka 99 % záběrů. Anna Fialová je navzdory princovým slovům sympatická, akorát ten Marek Adamczyk je možná na 25let už trochu starý... Škoda konce, mohlo to být zajímavější, protože se dal lehce odhadnout, ale co, je to pohádka...60% ()

tlamiczka

Zajímavý námět, výprava také dobrá. Tím bohužel pozitiva končí. Pohádka je unylá, nedotažená, málo humoru, herci mírně dřevění...celé je to takové hrozně ŘÍDKÉ. Jako kdyby použili jako scénář jen nějaký první nástřel a pak to rutinně natočili, aby "jakože byla nějaká vánoční pohádka". "Princezna zakletá v čase" minulý rok měla dost podobný námět, také trpěla určitým neumětelství a nedotažeností, ale celkově se povedla mnohem více, protože měla aspoň slušný spád a několik vtipných zvratů. ()

mira007

Štědrovečerní pohádka roku 2021, kde se cestuje časem, aby se zamezilo svatbě mezi hlavními hrdiny, se dala na jedno použití. Relativně výpravné, pěkný vizuál, v druhé polovině celkem svižné ikdyž jako celek nic překvapivého. Trochu přestárlý princ, ale Janák to aspoň na koukatelný průměr vždycky umí. ()

jasse

Ten malý prcek hrající prince Leopolda v dětství byl Adamczykovi tak úžasně podobný, že vysloužil tomuto neuvěřitelnému dílu jednu hvězdičku. ()